Rutubet Neden Olur & Nasıl Giderilir?

, , 253 Comments

Rutubet pek çok kişinin korkulu rüyasıdır. Eşyaların çürümesine ve romatizma ya da alerji gibi pek çok sağlık sorununa yol açabilir. Evlerde olması gereken en uygun nem oranı ise %40 ile % 50 arasındaki değerlerdir.Rutubet sözcüğü havadaki su buharı anlamına gelir ve nem sözcüğü ile eş anlamlıdır. Ancak evlerde yaşam kalitesini düşüren, duvarlara, mobilyaya, giysilere ve hatta insan sağlığına zarar verecek kadar çok nemli ortamlar için ‘rutubetli’ terimi daha sık kullanılır.

Rutubet Neden Olur?
Su buharı canlıların (insan, hayvan, bitki) nefes alma ve ya da terlemesinden kaynaklanabileceği gibi duş, yemek yapma, çamaşır yıkama benzeri günlük aktivitelerimiz nedeniyle de oluşabilir. Yine de evlerde sorun olarak nitelendirilebilecek düzeyde rutubetin ana nedeni genellikle evin iyi yalıtılmamış olmasından kaynaklanır. Dışarıdaki soğuğu, yağmuru ya da farklı bir yerden gelen suyu çeken duvarlar evdeki sıcaklığın da etkisiyle daha fazla su buharı yani rutubet oluşmasına sebep olur. Bunun dışında kullanılan ısıtma kaynağının özelliklerine göre de ev içindeki ısı farklılıkları rutubete neden olabilir. Örneğin bir odada soba yanıyor ve diğer bir oda ısıtılmıyorsa bu durum evde ısı farklılığına, dolayısıyla soğuk ve sıcak havanın karşılaşıp su buharı oluşturmasına neden olur. Ya da doğalgaz tesisatındaki bir sorun nedeniyle bir oda çok ısınırken diğerleri ısınmıyor olabilir.

Pencerelere Dikkat!
Eğer pencerelerin montajı sırasında hatalı çalışma yapılmışsa, dolgu malzemesi ve silikonlama gibi çalışmalar iyi yapılmamışsa pencerelerle duvar arasında boşluk kalır. Böylelikle camlar soğuk havayı ya da suyu sızdırabilir. Bu durumda pencerelerde terleme denilen buğu ve ıslaklık meydana gelir. Ayrıca pencere diplerinde küflenme görülür.Ancak tam tersi çok iyi yalıtımlı, PVC pencerelerin içerideki nemin dışarıyı atılmasını önlemesi de yine pencerelerde terlemeye neden olabilir. Bu durumda gün içerisinde birkaç defa camlar karşılıklı açılarak 10 dakikalık sürelerle ev havalandırılmalı, içerideki nem dışarı atılmalıdır.

Pencerelerin soğumasını önlemek için, pencere altlarındaki peteklerin üzeri örtülmemeli, pencerelerin ısınması sağlanmalıdır. Pencereler kalın perde ya da stor ile sıkı sıkı örtülmemeli, sıcak havanın dolaşımı engellenmemelidir.

Pencere terlemesi için pencereleri film ile kaplayıp, pencere yüzeyinin daha sıcak olmasını sağlamak da pencere terlemesine karşı bir başka yöntem olabilir.

Rutubete En iyi Çözüm: İzolasyon
Sizin aradığınız cevap belki daha pratik bir yöntem ama en iyi çözümü söylemeden geçemeyiz. Eğer evinizde rutubet sorunu varsa ve pencere ya da çatı akması gibi özel bir sebepten kaynaklanmıyorsa en iyi çözüm evin dış cephesine izolasyon çalışması yapılmasıdır. Duvarlar soğuk hava ve suyu geçirmeyecek şekilde yalıtılmalıdır. Rutubetin engellenmesi için evin duvarlarına dışarıdan müdahale gerekir. Bu çözümün zorlayıcı yanı ise masraftan ziyade tek tek dairelere yapılan bir izolasyonun olumlu sonuç vermemesidir. Eğer dairenizin duvarları sorunluysa ve mantolama yapılacaksa bütün apartmana yapılması gerekir.

Dış cephede biriken ve dairenizin duvarları tarafında emilen su çatıdan geliyor olabilir. Bu durumda çatının onarılması ve suyun duvarda birikmeden toprağa akması için çalışma yapılması gerekir. Su olukları elden geçirilmelidir.

Yerden kaynaklanan sorunlarda, zemine ısı izolasyonu yapılması gerekir. Beton üzerine yapılan köpük izolasyon ve beton sıvama ya da geçici olarak çözüm sunabilecek şilte biçimindeki zemin izolasyonları mümkündür.

Evde rutubet olup olmadığını nasıl anlarız?
Rutubet özellikle uzun süre kapalı kalan ortamlarda çürük meyve benzeri, kesif bir koku yapar. Dolap içleri bu kokudan en çok nasibini alan yerlerdir. Kokunun dışında duvar köşelerinde ve pencere diplerinde küflenme olabilir. Özellikle yağmurlu havalarda duvarlar nemlenir, yer yer su damlaları şeklinde bu nem duvardan akabilir.

Yeni eve taşınacak olanlar için en büyük handikap, özellikle yazın rutubetin kendini daha az belli etmesidir. Bir kat boyayla bile izleri kapatılabilen rutubet ne yazık ki pek çok kiracı ya da ev sahibi adayının gözünden kaçmaktadır. Bu nedenle yeni bir eve taşınırken, özellikle de eski bir bina ise bu durumu araştırmalısınız. Diğer apartman sakinleriyle konuşmayı deneyebilirsiniz. Genellikle bir dairede rutubet sorunu varsa bu, diğerlerinde de olduğu anlamına gelir. Baktığınız evde banyo, mutfak ya da giysi dolabı benzeri dolaplar varsa içlerini kontrol edin. Sinmiş koku ya da dolap arkalarında hasar olabilir. Çatı ve dış cephe bakımı hakkında da sorular sorabilirsiniz. Yöneticiyle konuşup en son ne zaman onarım yapıldığını, izolasyon olup olmadığını sorabilirsiniz. Evlerin kuzeye bakan kısımları daha çok soğuğa maruz kalır. Evin kuzey cephesini sorup, dışarıdan ve içeriden duvarları inceleyebilirsiniz.

Dış cepheye müdahale edilemiyorsa ne yapılabilir?

 • Dış cepheye müdahale edilemiyorsa yapılacaklar ancak geçici çözümlerdir ve rutubeti tümden engelleyemez. Yine de nemin etkilerini azaltabilirsiniz.
 • Evinizi sık sık havalandırmalısınız. Evdeki hava sirkülasyonu buğulanmayı bir nebze engelleyecektir.
 • İç cephe izolasyonu için satılan straforlar da (ısı yalıtım levhaları) son yıllarda pek çok kişinin denediği iç cephe yalıtım sistemleri arasında bulunuyor. XPS straforlar, iç cephe izolasyonunda en çok tercih edilen ürünlerden biri. Uygun kalınlıktaki levhalar sorunlu duvara döşendikten sonra üzerine izolasyon (sıva) filesi uygulanıp ardından sıva yapılmasıyla, dışarıdan gelen soğuk hava ve rutubet belli oranda engellenebiliyor.
 • Nem alıcı cihazlardan edinebilirsiniz. Bu cihazların pek çok tipi var ve evinizin büyüklüğüne göre sizin için nem dengesi
  foto: Beam

  sağlayacak bir tanesi hakkında satış yapan yerlerle görüşebilirsiniz. Rutubete çözüm olabilmelerine karşın 600 TL ile 2000 TL arasında değişen fiyatları kimi tüketiciler için yüksek gelmekte.

 • Rutubet için özel olarak geliştirilmiş ve küflenmeyi geciktiren, daire içlerine uygulanan antiküf boya, sıva ve harç tipi kaplamaları deneyebilirsiniz. Bu tip ürünlerden memnun kaldığını söyleyen çok sayıda kişi var.
 • Ev içinde çok sayıda bitki bulundurmak ve çamaşır kurutmak da nemi arttırır. Kapalı bir balkonunuz varsa bitki ve çamaşırlar için burayı değerlendirmelisiniz.
 • Evdeki ısıtma sisteminizi kontrol edin. Bozuk kalorifer ya da doğalgaz peteği vb arızalar rutubet sorununa yol açabilir. Her odanın eşit şekilde ısıtılmasını sağlayın.
 

253 Responses

 1. admin

  06/03/2014 09:14

  Tuba Hanım evi bol bol havalandıracaksanız. Yapabiliyorsanız yatmadığınız odalarda gece camı açık bırakmak, gün içerisinde cereyan yapacak şekilde camları açmak denenebilir. Rutubet kokusundan söz ediyorsak evde henüz kurumamış nemli dolap içi, mobilya vb bulunması kokunun kaynağı olabilir.

 2. Mehtap

  08/03/2014 00:42

  Merhaba bizim binamız 17 senelik deniz kumuyla yapılmış bir bina. Hatta site bizim daire iki daire arasinda kalıyor, arkası ve önü açık camlar var. Mantolama var, altımız bodrum, yüksek giriş yan taraflarda soba yakan daire diğer taraf yan binanın bodrumunun yarısına denk geliyor. İçeriden strafor yaptık, dışarı bakan kısımlarda yok. Enteresan olan yan taraflara bakan duvarlarda cillenme, küf ve strafor üzerinden tekrar cillenme olması. Bu arada strafor üzerinde duvar kağıdı var. Saten alçı duvarlar bir de tavanlarda kartonpiyerlerde de küf mevcut ve bizim alerjimiz var ailecek. Küçük kızım 5 yaşında ve onun odasında bu sorun daha fazla. Doktorlar taşınmamızı söylüyor, yeni evde de rutubet olup olmadığını nasıl anlıycaz ki çok can sıkıcı. Yardımcı olursanız sevinirim.

 3. admin

  14/03/2014 11:04

  Mehtap hanım yetişkinler için bile zararlıyken çocuk odasında küf kabul edilemez. Yeni bir eve geçerken diğer ev sahipleri, kapıcı, çevredeki esnaf vb kişiler aracılığıyla apartmanda rutubet sorunu var mı soruşturabilirsiniz. Yeni boyanmış dairelerden çok boyanmamış dairelere bakın. Dolap içlerine, duvar diplerine, pencere altlarına bakın. Rötuş var mı, kuru mu kontrol edin. Gerekirse karar verdiğiniz eve bir ustayla tekrar gidin, evin konumuna, cephelerine, rutubet riskine baksın.

 4. sebaer yildirim

  25/05/2014 21:29

  Merhaba mantolama yapmadan evvel yatak odasinda ve mutfakta dolaplara rutubet yani küf kokusu sinmiş, bende astım var, bu kokuyu bir türlü gideremiyorum. Bazı tekstil ürünlerine sinmiş, yıkanması mümkün olmayan eşyalardan bu kokuyu nasıl gideririm, havalandırıyorum ama çaresiz maalesef. Yardım edecek bir fikri olan varsa sevinirim teşekkür ederim.

 5. Uğur

  06/06/2014 22:49

  Merhabalar arkadaşlar benim oturduğum ev 50 yıllık 3 katlı bina zemin katta salon ve mutfağın orta duvarında küf, kabarma , boya dökülmesi var. Bir yapı dekorasyon firmasını aradım gelip baktılar yerin altından gelen su oluşumundan dolayı kaynaklandığını bu yüzden yapılacak bir şey yok dediler. Lütfen bana yol gösterin evi satamam burada oturmak zorundayım, ne yapmam gerekiyor? Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekler iyi çalışmalar dilerim.

 6. hörü

  12/06/2014 23:50

  Benim de gardolabımın içi küfleniyor havalandırmama rağmen hala devam ediyor dolabımı yeni aldım eşyalarım da rutubetleniyor, acaba neyle önleyebilirim?

 7. zuhal

  15/06/2014 17:15

  Ben Zuhal 3 yıllık yeni bir binada oturuyorum 5 katlı 20 dairelik bir binanın 3. katında oturuyorum. 19 dairede hiç bir sorun yok kışın camlarım tamamen sulanıyor cam önlerine kadar sular bayağı akıyor evimiz sıcak ama hangi derecede yakarsam yakayım kışın bu ıslaklık kurumuyor, evin içi çok kalabalık olunca duvarlardan su akıyor, ne olduğunu anlayamadım nasıl giderebilirim yorumlarınızı bekliyorum binanın yapılış aşamasını bildiğim için yalıtımda bir sorun olmadığını düşünüyorum küf yok, sadece su, camlar da ahşap lütfen yorumlarınızı bekliyorum.

 8. admin

  16/06/2014 00:20

  Sayın Hörü dolabın bulunduğu oda sürekli havalandırılmalı ancak rutubetin kaynağı nereden geliyorsa, bu kökten çözülmeden sonuç almanız çok zor.

 9. admin

  16/06/2014 00:29

  Zuhal Hanım pencere ve duvarlarda su olması, ev ısındıkça cam ve duvarların soğuk kalarak nem yaptığı anlamına gelir. Küf sorunu yoksa zaman zaman cam açarak havalandırma yöntemiyle bu buharı dışarı atabilirsiniz. Diğer dairelerde sorun yok demişsiniz, siz evi çok ısıtıyor olabilirsiniz. Yazımızda pencere için verilen önerilere bir göz atın, hiçbiri durumunuza uymuyorsa bir izolasyon firması / ustası eve bir bakmalı.

 10. KADİR

  04/08/2014 14:32

  Merhabalar
  Yeni bir daire aldım yaklaşık 110 metrekare bodrum kat daire yarısına kadar toprak altında sürekli küf ve nem oluşuyor şimdilik sürekli camları açık tutuyoruz ama yine de pek etkili olmuyor, iç duvarlar dahil kabarmaya başladı nasıl bir uygulama yapabilirim? 1.küf boyası etkili olur mu 2.nem alıcı cihazlar etkili mi ya da sizin önereceğiniz kesin çözüm var mıdır. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

 11. yd360

  07/08/2014 11:21

  Kadir Bey kulağa öyle geliyor ki sizin durumunuzda daire zemin katta olduğu için bir rutubet sorunu var. Önce rutubetin kaynağı bulunmalı ve kurutulmalı. Su topraktan mı geliyor, bu durumda bu suyun tahliyesi, drenaj çalışması vb gerekebilir. Yani sizin durumunuzda boya ya da nem cihazı yetersiz olabilir. Zemin yalıtımı gibi daha kapsamlı bir çözüm düşünmelisiniz. Bunun için bir izolasyon firmasından ya da bu işlerde çok pratiği olan bir ustadan görüş almanızı öneririm.

 12. deniz

  11/08/2014 13:04

  Merhaba 4 gün önce banyoyu yıkarken duştan tavana su geldi tavanda o günden beri su damlası kabarcıklar var ve ben aynı gün havlu ile o kısmı kurulayıp saç kurutma makinesi ile bir süre sıcak verdim. Dün bu akıntı kesildi. Bugün duştan sonra tekrar damlamaya başladı. Bu sorun bu kadar süre tekrarlar mı yoksa üst katımda bir sızıntı var da benim banyoyu yıkamam bahane mi oldu. Bu arada bir kısım sürekli damlayan kısım 2 karış kadar hemen yanında ufak bir alan ise damlamıyor sadece nem var ve sarardı.

 13. gulten

  12/08/2014 15:05

  Yeni ev aldık 7 aydır oturuyoruz ve 1 aydır zemin duvar diplerinde rutubet oluştu ve duvar boyasında hafif kabarma var, bu sadece yatak odası ve ara holünde evim ters dubleks bahçe katı, yatak odası alt katta nasıl bir çözüm önerirsiniz tskler.

 14. yd360

  13/08/2014 13:20

  Gülten Hanım, evinizde güle güle oturun. Bahçe katı olduğu için zeminden su çekiyor olabilir söz ettiğiniz yerler. Bir izolasyon firmasıyla görüşüp suyun nereden kaynaklandığını ve nasıl kurutulacağını görüşmelisiniz.

 15. yd360

  13/08/2014 13:29

  Deniz Hanım kulağa öyle geliyor ki ya yukarı kattan size su sızıyor ya da banyonuz hiç havalanmadığı için duş sonrası nem banyodan tahliye olamayıp tavandan akıyor. Duş alınmadığı zamanlarda, yani banyo kuruyken bile akıntı oluyorsa yukarı kattandır. Yoksa tavana su sıçradı diye böyle uzun süreli, sararmalı bir sorun yaşanmaz.

 16. seckin

  25/10/2014 16:19

  1.5 senelik binada oturuyorum yağmur yağdığında sadece duvar kenarları ıslanıyor her yol denedik dışarıdan silikon çektik olmadı başka yerde ıslaklık yok sadece cam yanları lütfen yardım edin.

 17. yd360

  26/10/2014 23:21

  Sayın Seçkin cam yanlarında ısı farkı çok olduğu için -camlar soğuk içerisi sıcak gibi- ıslaklık burada yoğunlaşıyor olabilir. Ya çerçeveler sorunlu ya da bina izolasyonu sorunlu. Benim önerim bir yalıtım ustası gelip bakmalı ve içeriden izolasyon ile sonuç alınabilir mi söylemeli. Belki silikon yerine çerçeve için daha başka önlem de tavsiye edebilir.

 18. sibel

  28/10/2014 16:55

  merhabalar, 8 aylık yeni evde oturuyorum. büyük salonumun küçük duvarında küflenme başlangıcı var. eve taşınmadan önce üst kattın su borularından su akıttığı için o duvar ve borular tadilat oldu. şimdiye kadar bir sorun yoktu. fakat bugün küflenme olduğunu gördüm. o duvarın hemen arkasında kombi takılı. sizce nedeni nedir ve ne yapmam gerekiyor. tavsiyenizi rica ederim. teşekkürler.

 19. yd360

  01/11/2014 00:48

  Sibel Hanım tadilat olan aynı yerde yine sorun var ise tadilatı yapan kişilerle görüşmenizi öneririm. şimdilerde kameralı sistemler de var. Duvarı kırmadan da su nereden geliyor görebiliyorlar. İmkan varsa bu tip bir izolasyon firmasına da inceleme yaptırılabilir. Duvarın nereden su çektiğini bulmadan tadilatı zor.

 20. Erhan

  02/11/2014 21:46

  2,5 yıldır yeni, 3 katlı olan binanın 2. katında oturuyoruz. Binanın dış yalıtımı mevcut. Evimizin kuzeye bakan cephesindeki odaların (çocuk odası, yatak odası, salon ve mutfak) köşelerinde ve pencere kenarlarında, kış aylarında, çillenme ve küflenme oluşmaktadır. Sizce nedeni nedir? Ne yapmam gerekir? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

 21. yd360

  05/11/2014 20:32

  Erhan Bey bu durum binanın yalıtımında problem olduğunu gösterir. Kötü malzeme veya özensiz çalışma olabilir. Pencereler sıcaklık farkının öne çıktığı yerler olduğu için küflenmeler de en çok buralarda görülür. Odalara içeriden yalıtım yaptırmayı düşünebilirsiniz.

 22. Ayse A.

  11/11/2014 16:20

  Ben üç senelik evliyim. iki katli bir evin giriş katında oturuyorum. yeni tadilat yapıldı evlenirken evin tamamına. dış cepheye de iki kat boyunca marley döşendi yalıtımsız. ilk bir buçuk sene rutubete dair bir sorunum yoktu. son bir buçuk senedir her odada salon mutfak banyoda dahi rutubet var. siyah siyah her köşe bucak çıldırdım inanın. n’apacağımı bilemiyorum. petek var evimde doğalgaz kullanıyoruz. küçük bir kızım var ve benim de alerjim var toza polene. silerken kuru bezle nefes almakta zorlanıyorum. nasıl bir çözü önerebilirsiniz? yardımcı olmanızı beklicem.

 23. yd360

  11/11/2014 21:07

  Ayşe Hanım sorunun kaynağı sizin de belirttiğiniz gibi dış cephenin yalıtımsız olması. böylesine her odaya yayılmış bir sorunu sizin içeriden çözmeniz çok zor. Dış cepheye mutlaka yalıtım yapılmalı ya da taşınmalısınız. Çocuk için de sizin için de rutubet zararlı. Geçici bir çözüm olarak hiç olmazsa yatak odalarına, özellikle çocuk odasına içeriden yalıtım yapmayı düşünebilirsiniz.

 24. ilhan B.

  14/11/2014 02:48

  Bir yıllık giriş üstü yeni bir dairede oturmaktayım mantolama mevcut diğer dairelerde sorun yok ama batıya bakan yatak odasında kış ayında odanın köşe yerleri rutubet yapıyor kaç defa usta geldi müteahhit geldi kaynağını bulamadılar hiçbir sorun yok diyorlar ama oda sürekli nemli halde ne yaptıysam o nemi atamıyoruz. Sürekli havalanıyor ama camları kapatınca nemlenme başlıyor. Çiçek yok buharlaşacak bir şey yok kafayı yemek üzereyim. Eve girdiğimizde kış ayıydı oturmaya başladıktan bir hafta sonra başladı yazın geçti şimdi yine başladı. Diğer daireler memnun kullanılan malzeme aynı ama neden oluyor anlamıyorum. Bir fikrinizi paylaşırsanız memnun olurum.

 25. haday

  15/11/2014 12:54

  benim evim yeni duvarlarda bims kullanıldı strafor içten yaptırdım. fakat küf kolonların kenarlarında ve diplerinde oluyordu tavanlarda da çillenme başladı, ne yapablirim tşkler.

 26. yd360

  18/11/2014 01:16

  Sayın Haday daire en üst katta mı? Tavana strafor vb malzemelerle izolasyon yapılabilir ancak çatıdan kaynaklanan bir sorunsa, bu çözümler de geçicidir.

 27. yd360

  18/11/2014 22:49

  İlhan Bey uzaktan ne kadar isabetli bir şey söyleyebilirim bilemiyorum. İlk akla gelen mantolamada bir yanlış yapılmış olabileceği. Bina yeni mi, yeni binalar inşaattan kaynaklanan nemi saldığından, bir süre terleme yapabilir ve zamanla geçer. Şu an odada petek varsa ve kısabiliyorsanız yani odanın ısısını biraz düşürürseniz nemi azaltabilir. Bu odada hava geçirmeyen boya kullanılmış olabilir mi? Bazen bu da nem oranını yükseltir.

 28. savas

  19/11/2014 10:23

  Merhaba ben evimi 4 ay önce boyadım cam alt kenarlarında ve cam üst tavan bölgelerinde rutubet var, diyorlar rutubet boyası kullanın ne yapabilirim? Teşekkürler.

 29. yd360

  19/11/2014 13:06

  Savaş Bey boya geçici bir çözümdür çünkü anlaşılan bir izolasyon sorunu var. İçeriden yalıtım yapılması gerekebilir. Odayı sık sık havalandırmalı ve fazla ısıtmamalısınız.

 30. İlhan B.

  21/11/2014 01:02

  merhaba mesajıma verdiğiniz cevaba hitaben yazmak istedim. bana da çok söylediler bina yeni ondan falan diye fakat bir yaz tam 5 aya yakın camları kapatmadım yeter ki nemi atsın diye. yeni daire eve girdiğimizde kış ayıydı bu ikinci kışı olacak tam bir yıl oldu. mantolama hatası olsa neden tek benim daire olsun diğer dairelerde sorun yok. tek sorun yatak odası sürekli havalandırıyorum fakat olmuyor. odanın kapısını açık bırakıyorum bu defa da koridor nemden alçıpanlar ve tavan küfleniyor nokta nokta lekeler. 2 günde bir çamaşır suyuyla silmekten canım çıkıyor bıktım valla. duvar silikonlu boya köpük boya diyorlar geçen kış duvar dip köşeleri küfleniyordu bu kış ise yukarı alçıpanlar köşeler oluyor anlamsız. ocak ayında duvar diplerinin tekrar olma ihtimalini düşünmek istemiyorum.odanın peteğini kısabilirsin dediniz fakat zaten kombi minimumda yanıyor kapatsam evde bebek var gece soğuk oluyor ve tekrar yaksam odanın peteğini bu kez oda soğuk ısınınca yine rutubet oluyor bu sorun beni bitirecek yeni daire eve giresim gelmiyor nasıl çözülür bu sorun bilemiyorum.

 31. yd360

  25/11/2014 16:17

  Sayın İlhan B., kesinlikle hislerinize hak veriyorum. Rutubet ne yazık ki böyle bela, insana evi zehir eden bir sorun. Sorularınız çok yerinde fakat bu rutubet neden oluyor bulmadan, çözmesi de bir o kadar zor. Benim önerim bu işten anlayan iyi bir izolasyon ustası veya firması arayın. Kaynağı bulabilirlerse çözümü de gelir ama bu konuda ümidiniz yoksa, ustalar geldi çözüm olamadı diyorsanız, yatak odasına içten yalıtım yaptırabilirsiniz. İnşaat nemiyse o kuruyana kadar rahat edersiniz, değilse de yine içeriden yalıtım sizin hiç olmazsa birkaç kış bu derdi unutmanızı sağlar.

 32. ayşe

  26/11/2014 22:52

  Merhaba, Evimiz yığma betondan yapılmış iki katlı bir bina. Daha önceden soba kullanıyorduk ancak bulunduğumuz kasabaya doğalgaz geldiğinden doğalgaz edindik. Fakat soba kullanırken hiçbir rutubet ve küflenme sorunu yaşamadığımız halde, şimdi evimiz duvarları küfleniyor ve de kararıyor. Her türlü özel boyayı kullandık, her türlü temizlik yolunu denedik. Ancak badana boyadan sonra yine tekrarladı. Bu doğalgaz kullandığımız iki sene. Ayrıca evimizin camları sürekli yağmur yağıyor gibi buharlaşıyor. Pimapen pencere fakat bu buharlaşma sorunu daha önceden de yoktu. Kısacası buharlaşma ve küflenme-kararma doğalgaz ile ısınmaya başladıktan sonra başımıza geldi. Bununla ilgili inanın artık sinirlerim bozuldu. Her pencere ve duvarlara baktığımda evden çıkmak istiyorum. Konu ile ilgili net bir bilgiye de ulaşamıyorum. Lütfen bir fikriniz varsa bana yardımcı olabilir misiniz?

 33. yd360

  02/12/2014 21:34

  Ayşe Hanım sobaya göre doğalgaz evi daha çok ısıtan ve daha çok havaya nem salan bir yakıttır. Evinizin içi ısındıkça dış duvarlarınızda yalıtım sorunu olduğundan anlaşılan soğuk duvar ile ısınan hava çarpışıyor ve iş küflenmeye kadar gidiyor. En temel çözüm dışarıdan binaya yalıtım yapılmasıdır. İkinci ve daha kolay uygulayacağınız çözüm ise evin duvarlarına içeriden yalıtım yapılmasıdır. Doğalgazı kısmak, evi sık sık havalandırmak gibi yöntemleri deneyebilirsiniz ama bunlar kışın uygulaması zor yöntemler. Yalıtım olmadan silmek, boya badana fayda etmez. Pimapenlere gelince, odadaki nem çoğaldıkça camların içeriden terlemesi normaldir. Yalıtım vs ile rutubeti azalttığınızda bu terleme de azalır.

 34. dilara

  07/12/2014 14:25

  Merhabalar ben son kattayım üzerimde çatı var. Evin dışını mantolama yaptırdık buna rağmen evimde rutubet ve lekelenme var. Evim silikon boyaydı üzerine plastik boya yaptırdım. Yine de özellikle petek önlerinde ve köşe kısımlarda çillenmeler var. Bunun neden kaynaklandığını bir türlü anlayamıyorum. Bana çatıya cam yünü döşememi tavsiye ettiler. Ne kadar faydası olur bilemiyorum. Çok can sıkıcı bir durum. Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

 35. ZeyZeyyy

  08/12/2014 15:28

  Evimizde çok terleme var özellikle salon bir tane petek yeterince ısıtmıyor ve sadece tavanlar rutubetli dış cephesi var evin tavana köpük levha yapılsa faydası olur mu özel boyalar kullandık faydası olmadı.

 36. yesim

  08/12/2014 16:11

  Mrb. Benim yatak odasının tam köşe kısmı su alıyor su var yaş seklinde yan taraf yani birleşik olduğu yer banyo ve o kısımda çamaşır makinası da var köşenin suyu nerden aldığını anlamadık acaba çamaşır makinesi gelen su borularında sızma mı var çok acil cevap alırsam sevinirim.

 37. yd360

  08/12/2014 23:29

  Sayın ZeyZeyy içeriden tavan yalıtımı çözüm olur ancak rutubetin neden kaynaklandığına bağlı olarak ömrü daha kısa veya uzun olabilir. Petek sorununu hallederseniz biraz daha rahat edersiniz.

 38. yd360

  08/12/2014 23:31

  Yeşim Hanım sorunun kaynağını anlamışsınız aslında. Banyo tesisatı ile ilgili bir sorun olma ihtimali çok yüksek.

 39. yd360

  09/12/2014 21:18

  Dilara Hanım çatı katında çatının su çekmesinden dolayı rutubet görülmesine sık rastlanır. Çatıya cam yünü döşenmesi de bir tür çatı yalıtımıdır. Çatıdan gelen soğuğu ve nemi kesmeniz elbette evdeki rutubeti engelleyecektir. Tabii kötü mantolama vb başka bir rutubet kaynağı yoksa.

 40. Emel

  15/12/2014 00:35

  Merhabalar. Benim de sorunum aynı 4. katta oturuyorum ve çatı katı var buna rağmen bu yıl evimde rutubet ve küf oluştu. Müteahhit hatasını kabul etti ve dışarıda duvarlarda çatlak olduğunu belirtti çift duvar olduğu için mantolamaya gerek olmadığını belirtti ve bina sakinleri de mantolama işine karşı çıktı, fakat benim içim hiç rahat değil yapacakları işlem dışarıdan çatlakları kapatıp tekrar boya yapılacakmış bu sorunu çözer mi? Ayrıca camlarda da terleme oluyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

 41. osman

  15/12/2014 02:01

  İyi akşamlar bizim problemimiz odalarımızın tavanı ve yan duvarların bir kısmında rutubet var. Bina 30 senelik ve dış cephe btb. Biz evde üç buçuk senedir oturuyoruz ve komple içeriden köpük kaplı, sadece az bir kısım köpüksüz. Giriş üstü ev olduğundan alt boş kısmında köpüğünü yeni yaptırdık. Ancak aşırı şekilde rutubet var ve iki buçuk yaşında bir kızım var bu rutubetli evde. Bir odamızı yani salonu sık kullanmadığımız için peteğini yakmıyoruz ancak kapısı kapalı. Sürekli evin her bölümünü havalandırıyoruz. Şunu da eklemek isterim ki üst katımız boş. Bu bilgiler inşallah yeterlidir, ne yapmamız gerekir tamamen rutubeti yok etmek için.

 42. yd360

  15/12/2014 11:39

  Osman Bey binanın iyi bir dış mantolamaya ihtiyacı var en başta. Sizin önlemleriniz ancak geçici olabilir. Diğer daireler şikayetçi değil mi? Elbette mantolama bir tek daire ile olamayacağından sizin en çok yapabileceğiniz iyi bir iç yalıtım. Eksiksiz, uygun kalınlıkta malzemelerle, köpüğü, sıvası her şeyiyle profesyonel bir yalıtım olmalı. Üst katınız boş olduğundan o ev ısınmıyor ve sizin tavanınız soğuk kalıyor. Dolayısıyla evdeki nem, sıcak hava tavanda rutubete neden oluyor büyük ihtimalle. Ayrıca evde ısı farklılıkları, bir oda sıcak bir oda soğuk, bu da rutubeti çoğaltır. Fakat ana problem eski binanızın dış yalıtımının olmaması veya çok gelişigüzel olması gibi görünüyor.

 43. yd360

  15/12/2014 12:12

  Emel Hanım müteahhit çift duvar arasında yalıtım var, mantolamaya gerek yok demek istiyor diye anlıyorum. Bana öyle geliyor ki şu an masraf olmasın diye çatlak doldurma yöntemi deneniyor fakat işin geleceği yer mantolama olacak gibi. Çift kat yalıtım ustalık ister, belli standartlar ister, umarım inşaat sırasında bunları uygulayabilmişlerdir.

 44. dinçer

  15/12/2014 12:45

  merhabalar. 1 yıllık binanın 2. katında oturmaktayım. Üzerimizde sadece dublex var iki kat daha var yani. Salonum doğu cehphesi sabah güneşini direk görmekte. Güneşi gören fransız pencerenin alt ve üst duvarları + balkon duvarının köşesinde yeşil renkli bir küflenme fark ettim. Silince geçti daha yeni olduğu için zarar vermedi galiba. Evin dış cephesi var ancak balkon açık ve balon duvarlarında yalıtım yok. Balkon duvarı bu nedenle olabilir mi? pencere alt ve üstü ise neden oldu anlamadım. Akşama kadar evde kimse yok ve kış olmasından dolayı evi havalandıramıyoruz bu sebeple olabilir mi? Bir de eve taşınmadan bütün pencere kenarlarında açıklık vardı bende doldurup silikonladım hava girmiyor hiçbir yerden. Ancak yine de camlar sürekli ıslak yoğunlaşma oluyor. Ne gibi önlem alabilirim sizce? Teşekkürler.

 45. yd360

  15/12/2014 14:43

  Dinçer Bey aslında sorunun kaynağını siz de fark etmişsiniz. Yalıtımsız duvarlar soğuyor ve siz evi ısıtınca sıcak hava duvarda soğuk ile çarpışıp neme, küfe vs. neden oluyor. Pencerelerde yalıtım yetersiz gelmiş olabilir, pencereler soğuk kalırsa yine sıcak hava çarptığında terlemeye başlar. Pencerelerin soğumasını önleyen bazı cam filmleri işinize yarayabilir. Öte yandan evde oluşan rutubet tahliye edilmedikçe pencerelere çözüm bulmak zordur. Sık havalandırma gerekir ki kış aylarında dediğiniz gibi çok zor. Kısacası dışarıdan veya içeriden iyi bir ısı yalıtımı olmadığı sürece rutubet sizi öyle veya böyle rahatsız edecektir.

 46. ramazan

  21/12/2014 13:15

  1 yıllık binanın 4. katındayım. Dış yalıtım mevcut. İçerden kaba sıva ve alçı sıva yapılmıştır. Pencerelerin dibinden su almıyor. Silikonları güzel çekilmiş. Ama 2 aydır odaların dip köşelerinde ve tavanlarda ayrıca dolapların arkasında ve kuzeye bakan odanın dolabının içinde bile küf oluşmaktadır. Ne yapmalıyım? Lütfen yardımcı olun.

 47. yd360

  24/12/2014 21:52

  Ramazan Bey yeni binalarda bir süre inşaatın iç nemi rutubet şeklinde dışa vurabilir. Zamanla kurur ancak müteahhitle görüşme imkanınız varsa durumu söyleyip bilgi almalısınız. Dış yalıtımda sorun olması da bir ihtimal çünkü. İleride ya iyi bir mantolama ya da en azından iç yalıtım gerekebilir.

 48. ihsan

  26/12/2014 02:10

  merhaba ben ihsan Şanlıurfa nın siverek ilçesinde oturuyorum sorunu size şöyle detaylı aktarmayı istedim. benim oturduğum apartman 5 katlı olup 10 daireden oluşmaktadır ben 5. kat yani üst katta oturuyorum. 4. yılımdır bu yıl tavanda rutubet oluşmaya başladı daha önce 2 kez üstü mozaik yapılmış dış cephesi boncuk kaplama cephelerim güney batı kuzey yazın sıcak kışın soğuk oluyor benim niyetim içten asma tavan ve içten dışa bakan duvarlara iç taraftan yalıtım yapmak sizin bilginize ve tecrübelerinize ihtiyacım var 170 metrekaredir ne yapabilirim maliyeti kaç paraya olabilir veyahut sizin bana önereceğiniz bir işlem olur mu?

 49. yd360

  29/12/2014 20:46

  İhsan Bey tavanda rutubetin ana kaynağı çok büyük ihtimal çatı yalıtımının iyi olmamasıdır. Diğer dairelerle bir olup apartman çatısının yalıtımını iyileştirirseniz sorun çözülür. Eğer diğerleri buna yanaşmıyorsa siz kendi dairenize taşyünü veya XPS denilen köpük malzemelerle iç yalıtım yaptırabilirsiniz. Maliyet oturduğunuz şehirden tutun, kullandığınız malzeme kalitesine kadar pek çok şeyden etkilenir. Bizim bir hizmetimiz ne yazık ki yok ama çevrede ustalara danışın, malzeme fiyatlarını karşılaştırın. Aşağı yukarı ortalama bir fikir edinebilirsiniz.

 50. canan

  03/01/2015 10:01

  12 yıllık bina yalıtım yaptırmadan önce de çok rutubet yapıyordu yalıtımdan sonrada yapıyor 3 katlı bir bina ben 2. Kattayım 3. Katta da aynı sorun var kısaca bina komple rutubet yapıyor bir türlü çözüm bulamadık camların önleri hep su camlar buhar, duvar tavan silmekten bıktım küçük çocuğum var kokudan duramıyoruz dolapların içindeki eşyalarımız bile hepsi küf bende astım da var bize n’olursunuz bir çözüm bulursanız sevinirim teşekkürler.

 51. yd360

  03/01/2015 17:29

  Canan Hanım astımınız var ve bir de küçük çocuğunuz, sizin için en ideal çözüm bir an önce rutubetsiz bir eve taşınmanızdır. Belli ki mantolaması olmayan eski bir bina, bunu tek başınıza çözemezsiniz. Binaya komple çok iyi bir mantolama yapılması gerekir. Yalıtım demişsiniz, dış yalıtımdan mı yoksa iç yalıtımdan mı söz ediyorsunuz belirtmemişsiniz ama dış yalıtımsa bile belli ki hiç iyi yapılamamış.

 52. mustafa

  08/01/2015 14:11

  merhaba benim evim tek katlı müstakil altı garajlı. Evimde şimdiye kadar hiç rutubet küf yoktu bu sene doğal gaz çektirdim ve dış cephelerden yalıtım yaptırdım aynı zamanda tavanı da içten yalıtım yaptırdım ama maalesef şimdi evimde nemermeler ve küfler oluşmaya başladı özellikle mutfak dolabımın içi vestiyerimin içi ve yatak dolabım kapaksız olmasına rağmen neden oluyor bir anlam veremedik ne yapmalıyım lütfen yardım edin.

 53. yd360

  08/01/2015 18:05

  Mustafa Bey yapabileceğiniz her şeyi yapmış görünüyorsunuz ancak hala nem varsa bunu ancak bir izolasyon veya inşaat ustasıyla birlikte, evin ve çevresinin incelenerek rutubetin kaynağının tespit edilmesi gerekir. Yalıtım yeterli olmamış olabilir, müstakil evlerde zeminden su çekme de yaygın sorundur, sorun bu mu bakılmalı.

 54. murat

  13/01/2015 12:29

  İkinci katta oturuyorum ev iki katlı duvarlar yutong evimizde çok fazla rutubet var eşyalar küflenmiş camlar aşırı buğulanıyor ve parkenin üzerine su iniyor neden olabilir yardım edin lütfen.

 55. sedef

  15/01/2015 21:35

  Pimapenlerimden su akıyor cam kenarlarım küf oldu ara katta oturuyorum apartmanda hiç bir dairede yok pimapen ustasını getirsem eve nem makinası aldım geçmedi.

 56. yd360

  15/01/2015 22:28

  Murat Bey sorun kötü çatı ve mantolama eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Dış cephede tek başına yutong yeterli değil, binanın ayrıca mantolaması olmalı. Yutong mantolama malzemesi değildir.

 57. yd360

  15/01/2015 22:54

  Sedef Hanım pimapenci çağırın,camlarda hata var mı baksın. Ayrıca ısı yalıtımı için cam film kullanılabilir. Camların soğuması önlenebilirse terleme de bir ölçüde önlenebilir. Cam hatalı olabilir ya da hatalı olmasa da pimapende terleme sık görülür. Evi sıkça havalandırmak gerekir ki bu da kışın zor.

 58. ceyda

  17/01/2015 00:16

  Merhaba benim evim kuzey cephe 1. katta oturuyorum alt kat boş üst kat komşum da sağ olsun yakmıyor ve evde duvarlarım camlar laminant parkelerin üzerine varıncaya kadar terleme yapıyor her gün kuru bezle silmek zorunda kalıyorum 2 odaya ridas yalıtım uygulattırdım o da sonuç vermedi uygulamanın yapıldığı yerler bile ıslanıyor ne olur ne yapmam gerekiyor.

 59. yd360

  18/01/2015 01:08

  Ceyda hanım binaya iyi bir mantolama gerekiyor ve pencereler de mutlaka kontrol edilmeli, soğumayan camlar kullanılmalı. Eğer iç yalıtımdan sonuç alamıyorsanız yapabileceğiniz fazla bir şey yok ne yazık ki. Yaz kış evi sürekli havalandıracaksınız.

 60. hacer

  23/01/2015 04:36

  merhabalar. ben mersin anamur’da oturuyorum. bilinir ki buralar çok nemli. 3 sene önce direk üstü müstakil bir ev yaptırdık. şu anda duvarlar dolaplar hep küf ve nem oluyor. evde kalorifer kullanıyoruz. biz nerede hata yaptık nasıl çözüm bulabiliriz yardımcı olursanız seviniriz. ev 210 metre kare. duvarları çift duvar yapıldı araya taş yün koyuldu, camlar çift cam, çatı yok ama damda yalıtım maddesi kaplandı. duvarlar alçı sıva, sadece tavanlar badanalı olarak dizayn edildi. pencereler mümkün olduğu kadar büyük ama kenarlarında nem yok. duvar ve tavanda nem, dolap içlerinde koku var. her gün yağmur bile yağsa havalandırmak için pencerenin hepsini açıyorum. bir de evi 1 yılda yaptırıp hemen oturduk. yardımcı olacak fikir ve bilgilerinizi istiyorum.

 61. yd360

  23/01/2015 22:43

  Hacer Hanım duvar yalıtımı yetersiz kalmış gibi görünüyor. Bir yalıtım firmasından yardım almanızı öneririm.

 62. ismail

  26/01/2015 22:43

  Merhaba ben antalya’da ikamet ediyorum 3 yıllık bir binada ev aldım kuzey cepheli güneş görmüyor evin oturma odası ve yatak odasındaki duvarların alt tarafı su izi var perde arkaları küflenme var bir de kokmaya başladı ne yapmam gerekiyor ısıtma olarak elektrikli soba kullanıyoruz yardımlarınızı bekliyorum.

 63. yd360

  29/01/2015 22:18

  İsmail Bey önce binanın yalıtımı ile ilgilenmelisiniz. Elektrikli soba belli bir yeri ısıttığı ve evin diğer bölümleri soğuk kaldığında, eğer yalıtım da sorunluysa evde rutubet oluşabilir. Bir yalıtım ustasıyla görüşüp çeşitli içeriden yalıtım önlemleri yalıtım sıvası, köpük vs yardımcı olabilir mi görüşmelisiniz.

 64. nuray

  30/01/2015 02:14

  Merhaba benim sorunum iki katlı müstakil evimiz var çatı yok dıştan mantolama yaptırırsam evdeki terlemeye çözüm olur mu ve altı ay oldu taşınalı tavana da köpük bambulardan yapsam çözüm mü ev doğalgazlı teşekkürler.

 65. fulya beren

  30/01/2015 22:52

  İyi akşamlar. Evime taşınalı 5 ay oldu. Havalar soğumaya başlayınca duvarların ve süpürgeliklerin bazı yerlerinde en kötüsü bütün eşyaların arka ve alt ksımındaki sunta yerlerinde çok fazla küflenme olmaya başladı. 2-3 saat havalandırıyorum çamaşır suyuyla temizliyorum tekrar oluyor. Bina yeni, yeni taşındık tekrar taşınmamız çok zor binada izolasyon var diyorlar ve tekrar yaptırmaya yanaşmıyolar, kiracıyız. Koruyucu mobilya vernikleri vs. işe yarar mı? Acil çözüm önerinizi bekliyorum. Çok mağdurum. Şimdiden çok teşekkürler.

 66. utku

  31/01/2015 15:49

  Müstakil bir evde oturuyorum. Ara katta iki odada tavan köşelerinde yoğun rutubet var. Bir odada pencere etrafında nemlenme yapmaya başladı. Pencere etrafının sebebi belli, pencere araları iyi yalıtım olmamış hava alıyor. Ama tavan köşelerine bir mana bulamadım. Abimin dediğine göre çatı altı odasına kova koymuş o kova su dolmuş. Dün bir o odaya baktığımda ise küf olan bölgede su damlacıkları vardı. Annem çatıya muşamba serelim diyor yalıtıma kadar. Bizim ne yapmamız gerekir? Pencere araları için ceresit akrilik aldım. Ama tavana ne yapmalı?

 67. yd360

  03/02/2015 12:44

  Fulya Hanım bilmiyorum diğer yorumları okudunuz mu ama rutubet için ne yazık ki kolay ve acil bir çözüm önerilmesi mümkün değil. Eviniz zemin kat mı? Zemin yalıtımı düşünülebilir. Ancak önce ev nemi nereden çekiyor tespit etmelisiniz. Yalıtım iyileştirilmediği sürece rutubetten kurtulmanız çok zor, vernikler rutubetlenme süresini biraz geciktirir o kadar. Ev genel olarak eşit oranda ısıtılmalıdır. Odalar arası ısı farkı olursa, evdeki sıcak ve soğuk hava çarpışarak neme kapı açar.

 68. yd360

  03/02/2015 15:06

  Utku Bey içeriden tavana köpük / yalıtım levhası döşenip üzerine sıva yapılabilir ancak yalıtıma dek çatıya da tedbir almak gerekir, anneniz haklı. Şap atılması, membran- çatı muşambası serilmesi düşünülebilir. Çatının yapısına, zeminine göre tabii bunlar değişiklik gösterecektir, bir ustaya danışmanızı tavsiye ederim.

 69. yd360

  03/02/2015 15:10

  Nuray Hanım elbette adam akıllı yapıldığı takdirde mantolama rutubete çözümdür. Ancak terasınız dışarıdan çok iyi yalıtılmadıkça içeriden tavan yalıtımı yeterli olmaz.

 70. Gizem

  04/02/2015 12:13

  Merhaba biz 5. Katta oturuyoruz evimizin hemen hemen her yerinde rutubet var ve binamızın dış cephesine mantolama da yaptırdık ama hala yoğun bir şekilde rutubetle karşı karşıyayız ne yapmamız gerekiyor?

 71. ahmet

  05/02/2015 17:48

  Duvarlarda ve tavanlarda oluşan küfleri önlemenin en etkin yolu cam sil kutusunun içindeki cam sili boşaltıp yerine sadece çamaşır suyu koyun ve fısfısı ile küf olan yerlere fıslatın bez ya da başka bir şey ile kesinlikle silmeyin 5-10 dakika içinde küfün o bölgeden tamamen kaybolduğunu göreceksiniz. Bu işlemi 10-15 günde bir küf oluşunca tekrar yapın.

 72. yd360

  06/02/2015 02:41

  Gizem Hanım diğer dairelerde sorun var mı, 5. kat demişsiniz ama acaba en üst kat mı – sorun çatıda olabilir mi diye soruyorum-. Eğer diğer dairelerde de sorun varsa mantolamada bir yanlışlık, eksik var demektir. Önce komşularla görüşmenizi öneririm.

 73. ayse

  06/02/2015 20:49

  Merhabalar, 9 aylık bir binada ters dublexte oturuyorum. İnşaat biter bitmez taşınmıştık ilk geldiğimizde de duvar diplerinde ıslaklık ve küf vardı o yüzden alt katın parkesini yaptırmamıştık. 2 ay içinde düzenli havalandırdığım ve sürekli sildiğim için her yer kurudu ve küfler de kayboldu. Parkeleri yaptırıp alt katı da kullanmaya başladık. Özellikle bu aşırı yağışlar ve kar yağışından sonra duvarlar yeniden su aldı. Ve bugün de alt katımın 1 odası komple su içinde kaldığını gördüm. Binamızın yanı boş bir arsa ve zemini toprak. Sözde zeminin izolasyonu yapılmış ve müteahhitten öğrendiğimiz kadarıyla boş arsanın geldiği tarafa drenaj borusu yapmamışlar. Sonuç olarak binanın çevresi açılıp yeniden izolasyonu yapılacak ve drenaj borusu konulacak. merak ettiğim şey bunları yaptırdığımız taktirde sorunumuz çözülür mü? Şu an çok kötü bir durumdayım alt kattaki odam tamamen göl gibi 🙁

 74. yd360

  08/02/2015 18:59

  Ayşe Hanım size söylendiği gibi binanın çevresine ve zemine ustalıklı bir izolasyon yapılır, drenaj döşenir ve zemine çatıdan vs inen su binadan uzaklaştırılırsa sorunlarınız çözülür. Ancak bu işlemler ucuza kaçmadan, aceleye getirilmeden, kesinlikle işin ehli kişilerce yapılmalıdır.

 75. muharrem Ünlüsoy

  16/02/2015 01:26

  Merhaba ben 4. kat çatı katında oturmaktayım yan tarafımda boş olduğu için evim kışın soğuk oluyor ısıtamıyorum bina sakinleri de dışarıdan mantolama yaptırmıyorlar içten yalıtım yaptırsam faydası olur mu bir de odalarda kenarlarda rutubet oluyor bunun önüne nasıl geçilir?

 76. yd360

  19/02/2015 23:04

  Muharrem Bey en kesin çözüm elbette iyi bir dış yalıtım fakat komşular yanaşmıyorsa içten yalıtım da hem ısınmada hem rutubeti önlemede işe yarayacaktır tabii.

 77. Hakan

  21/02/2015 11:52

  Merhaba 56 daireli bir bloğun 56 nolu dairesini geçtiğimiz yaz satın aldım, satın almadan önce bina müteahhit ve toprak sahibi arasındaki anlaşmazlık dolayısı ile henüz tamamlanmamıştı bu yüzden tüm daireler cüzzi bir miktara satıldı daire içlerindeki tadilatlar alıcılara, ortak kullanım alanları ise bir mimari firma ile anlaşılarak 10 yıl garanti ile 56 daireye eşit miktarda bölünerek yaptırıldı ve kışa girmeden teslim edildi.
  Benim çatım yan dairenin terası, mimari firma önceden yapılan ve deforme olan seramiği komple kaldırıp yeniden su izolasyonu yapmış ve seramikle kaplamış, 2014 yaz sonunda çok kuvvetli yağmurlar yağmıştı o yağmurlarda su almadı çok rahatlamıştım ama 2015’te yağan ilk karla daire su almaya başladı. Mimari firmaya telefon açtım gelip baktılar birkaç derzi söküp yeniden yaptılar akma biraz yavaşladı ama kesilmedi.
  Sonuç olarak dairemin tüm odaları şerit şerit seramik izi gibi tavanları rutubet oldu pamuklanıp dökülmeye başladı tavan köşeleri köpükten stropiyer onlar kararmıyor tavan kararıyor içten 2cmlik dekoratif strafor yaptırsam çözüm olur mu ne yapmalıyım çözüm nedir? Şimdiden teşekkürler.

 78. yd360

  28/02/2015 17:07

  Hakan Bey içeriden yapacağınız izolasyon bu durumda ne kadar yağış olduğuna da bağlı şekilde birkaç kış idare eder belki ama zaman içerisinde o da su alabilir. Teras mutlaka iyi bir şekilde yalıtılmalı. En kökten çözüm budur. Su izolasyonu yapıldı demişsiniz ama demek ki yetersiz bir çalışma yapmışlar.

 79. SERKAN

  02/03/2015 12:44

  Merhaba, yeni yapılan binanın dairesinde 4 aydır oturuyoruz, dairemin güney cephesinde sıkıntı yok, fakat kuzey cephesi duvarları yağmur yağdığında su çekiyor pencereden uzak ayrı ayrı yerlerden su alıyor ve sürekli küf oluyor evin içi, pencereleri sürekli terleme yapıyor, dış cephesinde tekrar silikon yaptıkların söylediler hiç etkisi olmadı, altımdaki ve üstümdeki daireler de aynı durumda, biz müteahhidin tekrar dış cephe mantolamasını söküp sıfırdan izolasyon yapmasını istiyoruz, fakat kendisi dairenin içinden izolasyon yapmak istiyor, fakat bize mantıklı gelmedi, hem evin içi batacak hadi onu da geçtik, sonuçta sürekli o duvarlar içten su almaya devam edecek, bu konuda ne yapmamız gerekli, şimdiden teşekkürler.

 80. eses

  04/03/2015 03:06

  Merhaba benim yatak odam yatağın altı ve duvar tarafındaki yanı sırılsıklam ve aynı şekilde banyo da öyle ve yerler de ıslak sürekli bez elimde geziyorum odayı her gün havalandırmama rağmen böyle. Banyoda ufak cam var boşluğa bakıyor ve sürekli açık. Ne yapmalıyım kurtulmak için şaşırdım artık lütfen bir yol gösterin.

Comments are closed.