Banyoda Duvar Kağıdı Kullanılır Mı?

, , 4 Comments

Banyo duvarlarını duvar kağıdı ile kaplamak görüntü açısından harika sonuçlar verebilir fakat kullanışlı olup olmayacağı konusu, çoğumuzu bu güzellikten mahrum eder. Oysa Viktorya Dönemi’nde bile banyolarda duvar kağıdı kullanıldıysa, su geçirmezinden, nem tutmayanına şimdilerde bunca özel ürün varken, biz neden hayal gücümüzü kısıtlayalım ki?mercan-rengi-duvar

Banyo için duvar kağıdı seçerken, su tutmaması, su geçirmemesi, nemden etkilenmemesi, kolay temizlenmesi ve bakteri barındırmaması önemli kriterlerdir. Banyo için üretilmiş duvar kağıtları tüm bu özellikleri barındıracaktır. Bu tip duvar kağıtlarının başında vinil duvar kağıtları gelir.

banyo-duvarıVinil (Vinyl) Duvar Kağıtları

Banyo ve mutfaklar için genel olarak vinil duvar kağıtları önerilir. Bu duvar kağıtları, kağıt üzerine uygulanan polimer (plastik) madde sayesinde bakteri barındırmaz, ıslatarak silinebilir, neme ve suya dayanıklı özelliklerdedir. Ancak vinil duvar kağıtları, nefes alan bir malzeme olmadığı için çocuk odalarına tavsiye edilmez.

Vinil duvar kağıtlarının rulo fiyatları geniş bir aralıkta seyreder ve 70 TL’ye de, 700 TL’ye de vinil duvar kağıdı bulabilirsiniz. Ruloların ölçüleri farklılık gösterdiğinden, seçtiğiniz rulonun kaç metrekare kapladığı da fiyatı etkileyecektir.

vinil-duvar-kagidi

Bir başka seçenek de, yine silinebilir olan ama banyo için üretilmemiş bir duvar kağıdının üzerine bir iki kat, şeffaf akrilik vernik sürmek olabilir. Bu şekilde duvar kağıdı nemden korunur ve görünüşünde de bir bozulma olmaz.

duvar-kagidi

Banyoda duvar kağıdı kullandığınızda duvar kağıdının nem yüzünden kabarmaması ve banyoda küflenme olmaması önemlidir. Aslında duvar kağıdı olsun olmasın, banyoda iyi bir havalandırma şarttır. Duvarlarda küflenme ileri boyutlarda olduğunda, insan sağlığı için son derece zararlıdır. Bu nedenle banyoda hem küfe karşı hem de duvar kağıdının uzun ömürlü olması için iyi bir havalandırma sistemi olması gerekir.

desenli-duvar

Sıcak suyun çıktığı musluk çevresi, daha doğrusu duş teknesinin duvarları ve lavabonun hemen üstü, duvar kağıdı için uygun olmayan başlıca yerlerdir. Bu bölümlerin fayans olması en pratik çözümdür. Duvar kağıdınız ne kadar su geçirmez de olsa, temizlik günleri dışında mümkün olduğunca az suyla temas etmesi, ömrünü uzatır.

duvar-kagidi-dekorasyon

Bazı uygulamalarda duvarın yerden yukarı doğru 2/3’si fayans ve kalanı (tavana kadar olan bölümü) duvar kağıdı ile kaplanır. Bu şekilde duvar kağıdı ile kaplı olduğu için endişelenmeniz gereken yüzey miktarı kısıtlanmış olur.

Ancak eğer bu tip bir kısıtlama istemiyorsanız suya dayanıklı, banyonun her yerinde kullanılabilen Eternowall marka duvar kağıtları ile ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Banyoda nem mutlaka olacaktır ama banyo yeterince havalanmıyorsa ve duvarlar küflenmeye meyilliyse, duvar kağıdı iyi bir fikir olmayabilir. İlk olarak banyonun çok iyi havalandığından emin olmanız, banyo yaparken kapıyı tam kapatmamanız ya da banyodan sonra cam açmanız gerekebilir.
 • Banyo için üretilen duvar kağıtlarından seçin.
 • Duş veya küvet gibi sürekli ıslanan duvarlar, duvar kağıdı için uygun olmaz. Bunların dışında kalan duvarları, duvar kağıdı ile kaplayabilirsiniz.
 • Duvar kağıdının yapılacağı duvarlar pürüzsüz bir şekilde, çatlaklar kapanmış, zımparalanmış ve astar boyası atılmış olarak, duvar kağıdı için hazırlanmalıdır.
 • Duvar kağıdının nasıl yapıştığı önemlidir. Uygulaması da, duvardan sökmesi de kolay olacak bir model seçmeyi düşünün.
 • Eğer misafir tuvaletiniz varsa, banyo yapmak için kullanılmayan bu küçük tuvalette, duvar kağıdı daha uzun ömürlü olur.
 • Duvar kağıdı fikrinden vazgeçtiyseniz ama desenlerde aklınız kaldıysa, desenli fayans kataloglarını yeniden gözden geçirin. Şimdilerde duvar kağıdını aratmayan, çok özel tasarımlı fayanslar üretiliyor.

banyo-dekorasyon

Buradaki Örnekler Hakkında

Bu makalede yer alan fotoğrafların tamamı yabancı kaynaklardan alınmıştır. Bu nedenle ürün markası veya nerede satıldığı gibi bilgiler yazıda yer almıyor. Yine de danışacağınız duvar kağıdı firmalarına fotoğraf göstererek, yerli veya ithal ürünler arasında benzerleri olup olmadığını danışabilirsiniz.

 

4 Responses

 1. Adem Demirdağ

  09/05/2013 09:52

  Artık banyolarda bütün bölgelerde – duş alınan bölge dahil – kullanılabilen bir duvar kağıdı var; Eternowall.

 2. deniz

  22/09/2013 11:55

  Banyo duvar kağıtlarının deniz kıyısı manzaralı olanını nasıl bulabilirim?

 3. admin

  26/09/2013 18:53

  Sayın Deniz, duvar kağıdı satışı yapan firmaların yanı sıra duvara resim kaplamaları yapan firmalar da var. Kişiye özel seçtikleri resimleri büyüterek duvara uygun üretiyorlar. Bu şekilde istediğiniz bir fotoğrafla duvarda deniz kıyısı manzarası olmasını sağlayabilirsiniz.

 4. caglar

  06/11/2013 09:26

  Kullanılan ürünlerin fiyatlari hakkındada bilgi verebilirseniz seviniriz.

Comments are closed.