Banyo Niş Modelleri

, , Banyo Niş Modelleri için yorumlar kapalı

Ne kadar geniş bir banyonuz olursa olsun biraz daha yer açmak istemekte haklısınız. Üstelik şehirlerdeki evlerde metrekarelerin giderek küçüldüğü göz önünde tutulursa, geniş banyoya sahip olmak da büyük bir lüks olmaya başladı. Öyleyse banyonuzdan tam anlamıyla yararlanmak için banyo niş modellerini incelemeniz gerekebilir. Çünkü banyo eşyaları için ne kadar yer açılsa azdır.aksesuar-nisleri

Sadece banyoda değil, hangi odada olursa olsun duvarda niş açılacaksa ya da alçıpan ile bir niş oluşturulacaksa, iyi bir usta ile çalışmanız önemlidir. Her duvar niş açmaya uygun olmayabilir. Duvarları inceltmek, zayıflatmak istemezsiniz. Ya da şekilsiz bir niş, bu güzel fikri kötü gösterebilir. Banyodaki su tesisatı da niş açılacak yerin belirlenmesinde etkili olacaktır.

banyo-kuvetinde-nisNiş dekorasyon açısından banyoya bir farklılık kattığı gibi kullanışlı da olabilir. Bazı banyolarda çeşitli duvar aralıkları, kör noktalar istemeden bir niş için uygun bir ortam yaratıyor olabilir. Alt alta sıralanacak raflar havludan kozmetik ürünlerine pek çok eşyayı ayak altından kaldırmanıza yarayacaktır.

ahsap-cerceveler

Banyo niş modelleri banyonuzun ve hayal gücünüzün el verdiği ölçüde çeşitlidir. Nişler çerçeve ile tamamlanabilir. İçlerine aydınlatma yerleştirilebilir. Nişlerin derinliği de yine nişin yapısına göre değişir. Çok derin nişler açtırmak zorunda değilsiniz. Nişler banyodaki renklere göre farklı renklerde çerçeve veya mozaiklerle hoş görünümler alabilir.

uzun-nis-modeli

banyo-nisi-mozaikler

Nişlerin tasarımında dikkat edilecek hususlardan biri de kullanılacak malzemedir. Suya dayanıklı malzemeler kullanılması öne çıkacaktır. Banyo nişlerinden, eşyalarınızı saklamak ya da banyoda hoş bir görüntü oluşturmak, derinlik yaratmak için de yararlanılabilir. Yerinize göre uzun, kısa, boydan boya ya da birkaç boy niş tercih edebilirsiniz.

banyo-nis-modelleri

Özellikle geniş dolapların sığmadığı küçük banyolarda duvarların, aralıkların, boşlukların değerlendirilmesi büyük önem taşır. Küvet veya duş duvarları gibi alanlar nişe uygun alanlar olabilir. Yukarıdaki örnekte küvet duvarlarından birinin değerlendirilmesiyle banyoda ne kadar çok yer açılabildiğini görebilirsiniz.

cam-raflar

Banyo niş modellerinde cam raflara yer vermek isabetli kararlardan biridir. Cam ışığı yansıtan, şeffaf yapısıyla suyla özdeşleşmiş banyolar için uygun bir malzemedir. Diğer bir konu, klozetin yan duvarında niş açılabilirse tuvalet kağıdı, banyo kokusu benzeri banyo eşyalarına yer açılır ve böylelikle zemin fazla meşgul edilmez, banyo ferahlar.

dekorasyon-amacli-banyo-nisleri

Geniş bir banyoda dolap yönünden sıkıntınız olmayabilir ama yine de hoşunuza gidecek banyo niş modelleri bulabilirsiniz. Banyo nişlerinin sadece süs amaçlı olması da mümkündür. Genellikle eğer bir amaca hizmet etmiyorsa duvara niş açılması tavsiye edilmez. Bu nedenle ilk olarak nasıl kullanacağınızı ya da nasıl süsleyeceğinizi veya dekorasyona ne katacağını belirledikten sonra niş yaptırmak daha yerinde bir karardır. Aksi takdirde duvarda boş bir oyukla baş başa kalınır.

gomme-dolap-nis

Nişler genellikle kapaklı değildir ama bir kapak olmadan banyonun çok dağınık görüneceğini düşünüyorsanız, ufak bir niş yerine bir gömme dolap şeklinde açılacak bir niş de düşünülebilir.

kucuk-banyo-nis-modelleri

Nişler mutlaka süslenecek diye bir kural yok. Çok sade ve herhangi bir süslemesi olmayan banyo niş modelleri sizin zevkinize ve banyonuzun dekorasyonuna gayet yakışabilir.

kuvet-cevresi-nisleri

Küvet yanına yapılan nişlerle havlular için epey yer açılmış. Küvetli banyosu olanların düşünebileceği niş modellerinden biri.

lavabo-cevresi-nisler

Lavabo kenarındaki nişler belki de en kullanışlı olanları denilebilir. Eğer büyük lavabo dolapları için yeriniz yoksa belki de nişlerle isabetli bir banyo çözümü bulunabilir. Böylelikle lavabo başındayken elinizin altında olması gereken banyo eşyalarına yer açılmış olur.

nis-tasarimlari

nis-modelleri

Fayanslarla tezat oluşturacak renklerde veya mozaiklerle süslü nişler kadar, fayansla aynı desende veya duvarla aynı renkteki nişler de şık durabilir. Eğer süsleme konusunda kararsızsanız, fayansınızla/duvarınızla uyumlu nişler de kullanışlıdır.

nis-suslemeleri

Süslü banyo nişleri deyip duruyoruz ama en başta söylediğimiz gibi, neredeyse sonsuz seçenek içinde nişler nasıl bir modelde olmalı? Burada yapabileceğiniz en iyi şey örnekleri incelemek ve hangileri sizi daha çok cezbediyor bir karar vermek. Doğal taş deseni suya ve banyoya çok yakışanlardan biridir.