Yeşil Koltuklara Ne Renk Halı?

, , 10 Comments

Yeşil koltuklarla oturma odalarında huzur veren, içinizi açan ve enerjisiyle göz dolduran bir dekorasyona imza atabilirsiniz. Yeşil ile uyumlu pek çok renk vardır ve sıra halıya gelince bu renkler arasında bir seçim yapmak gerekebilir. En iyisi yeşil koltuklarla birlikte ne renk halı kullanıldığını fotoğraflar üzerinden incelemek. Böylece tarzınıza uygun bir tanesinden ilham alabilirsiniz.farkli-yesil-tonlari-dekor

Yeşil koltuklarla, koltukta kullanılan yeşilin daha açık ya da daha koyu tonunda bir halı ile kombinasyon yapılabilir. Turuncu aksesuarlar bu birlikteliğe yakışacaktır. Kahverengi mobilyalarla bu dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

koyu-kahve-hali-yesilli-salonYeşil ve mavi uyumlu renklerdir ancak mavi aksesuar kullanmanız halıda da mavi kullanmanızı gerektirmez. Koyu kahverengi bir halı da yeşil koltukları gayet güzel tamamlayabilir. Kahverengi, yeşil ve mavi doğada sık sık bir araya gelen renklerdir. Salonlarda da bu renkler uyumlu olacaktır.

modern-hali-yesil

Düz ya da desenli halıların yanı sıra yukarıdaki gibi koyu yeşil tonda, desenden çok dokusuyla öne çıkan bir halı da salona hem enerji katar hem de sadelikten uzaklaşmamayı sağlayabilir.

yesil-koltuklarla-bej-hali

yesil-bej-bordo

Yeşil koltuklar seçmeniz salonun tepeden tırnağa yeşermesi gerektiği anlamına gelmez. Açık bej bir halı ile yeşili dengelemek bazen çok daha iyi sonuç verir. Kahverenginin en açık tonu diye tanımlayabileceğimiz bej hemen her renk koltukla iyi durur. Üstelik tarzınız klasik ya da modern olsun bej her zaman uygun bir zemin rengi olarak dekorasyonunuza ayak uydurabilir.

yesil-dekorasyon

Yeşil koltuklarla yeşil halının kullanılması, kulağa biraz iç bayıcı gelebilir. Bu noktada seçtiğiniz halının modeli öne çıkar. Yukarıdaki gibi zarif deseni ile eve sıcaklık katacak türde bir halı, zeminde de koltuk renginin aynısının kullanılmasının iyi sonuçlar verebileceğinin bir örneği.

yesil-desenli-koltuk-kahverengi-hali

Yeşil desenli bir koltukla yine kahverengi ama bu kez ne çok koyu ne de çok açık tonda bir halının nasıl durduğuna bakalım. Sonuç hiç de fena görünmüyor. Klasik bir tarz için özellikle tavsiye edilebilir.

yesil-kanepe-beyaz-hali

yesil-kanepe-dekor

Salona tazelik katan bir yeşili yine iç açıcı beyaz halı tamamlayabilir. Beyaz halı, temiz tutması zor oldur diye pek tercih edilmez. Ancak şıklıktan ödün vermek istemeyen ve kendine güvenen ev sahipleri beyaz ya da fildişi veya krem gibi açık renklerdeki halılara da bir şans verebilir.

yesil-koltuk-bordo-hali

yesil-kanepe-renkli-halilar

Düz yeşil koltukları içinde turuncu ve kırmızı gibi yeşile çok yakışan sıcak tonların bulunduğu kilim ya da klasik desenli halılarla birlikte kullanabilirsiniz. Oldukça sıcak, biraz bohem biraz etnik, belki geleneksel ama son derece çarpıcı sonuçlar alınabilir. Yastıklarla ve duvar süsleriyle bu ikiliyi destekleyebilirsiniz.

yesil-koltuklarla-gri-hali

Gri halılara sık rastlamıyoruz ama aslında renkli koltukların enerjisini bastırmak ve salonda dengeyi sağlamak için yeşil koltukların gri renk halı ile tamamlanması iyi bir sonuç verebilir.

yesil-koltuklar-sari-hali

Biraz iddialı olmayı göze alırsanız yeşil koltuklarla sarı renkte bir halı kullanılabilir. Odadaki diğer aksesuarları altın rengi ve krem ya da beyaz ağırlıklı seçmeniz halinde yerdeki sarı çok da göze batmayacaktır.

yesil-salon-renkli-halilar

Yeşil ile uyumlu renkler yukarıdaki örneklerde hemen hemen ortaya çıktı. Kahverengi, sarı, beyaz demiştik. Belki de bütün bu renkleri barındıran desenli bir halı ile evi neşelendirebilirsiniz. Bu durumda koltukların desensiz olması daha iyi sonuç verir.

yesil-siyah-beyaz-dekor

Diğer renkli koltuklarla olduğu gibi yeşil koltuklarla da siyah beyaz halılar kullanılabilir. Bu uygulama oldukça modern görünen, rengi dengeleyen ve alışılmışın dışına çıkan bir uygulamadır. Siyah beyaz çizgili veya küçük desenli halılarla gri aksesuarlar kullanarak koltukları tamamlayabilirsiniz.

lilyum-yesil-koltuklar

Koyu yeşil koltuklarla açık renk halı kullanılırsa salon daha ferah görünecektir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

10 Responses

 1. Seher KURT

  25/05/2015 11:55

  Merhaba; yeni oturma grubumda üçlülerin biri koyu yeşil, diğeri hardal sarısı; berjerlerim patchwork (yeşil turuncu mor karışık renkli). Duvarlarım beyaz. Tülümü de dümdüz desensiz hayalet tülden rustik yaptırdım. Şimdi aksesuar alma aşamasına geldim. Mor renkli zigon sehpa, lambader, tablo düşünüyorum. Çok mu karmaşa olur sizce? Siz nasıl yapmamı önerirsiniz?

 2. yd360

  26/05/2015 13:41

  Seher Hanım aksesuar rengi ne kadar renk sevdiğinize bağlı ancak elbette yeşil ve hardal mobilyayı renkli berjer ile tamamladıktan sonra biraz gözü dinlendirecek bir aksesuar rengi seçilebilir. Sehpa ve lambaderde açık renk ahşap (veya mobilya renginize göre beyazsa beyaz) kullanıp tabloda mor kullanabilirsiniz. Mobilya kategorisindeki aksesuarları değil de daha küçük aksesuarları renkli yapmak daha az risk taşır.

 3. Elif

  30/07/2015 14:59

  Mrb… salonum için masif yemek odası (sandalyeler gri renkte) ve tv ünitesi aldık (açık renk görünümlü ahşap)… iki tane üçlü koltık var….koltuklardan biri chester koyu mor renkli, diğeri gri renginde … Perdelerim vizon renginde…. …halı rengini nasıl seçmem lazımmm…. lütfen cevap yazarsanız sevinirim

 4. defne

  02/08/2015 01:08

  Merhaba içinden çıkamadığım bir konuda yardımınızı isteyecektim. Koltuklarımı kaplatıyorum. Tekliler krem fon üzerine yeşil yapraklı ve koyu gülkurusu veya kırmızıya yakın iri gülleri olan bir kumaştan olacak. İkili krem rengi. Üçlü yeşil. Yastıkları da krem koltuğa 2 desenli 1 yeşil. Teklilere yeşil. Üçlüye 2 desenli 2 krem 1 yeşil. Seçtiğim kumaşların fotoğrafını çektim. Oldukça şık görünüyorlar sırıtan bir şey yok. Yeşil ve kırmızı zaten renk çarkında karşılıklı. Ama sanki bir sorun var içime bir şey sinmiyor ama ne olduğunu anlamadım. Bir de bugün halılara baktım ama bir türlü uygun halı bulamadım. Sadece krem fonlu bir halı dikkatimi çekti desenleri teklilerimle neredeyse aynı ama çiçekleri pudra gibi yakışmaz de mi. Sizce koltuk renklerimde bir sorun var mı. Nasıl halı seçmeliyim. Bu arada parkelerimi yeni ladin seçtim. Yani çok açık renk. Aslında kombinime en çok düz bir kkrem halı yakışacak gibi ama parkelerim de krem gibi. Evim küçük olduğu için açık renk parke seçtim. Sizce ne yapmalıyım. Büfem ve vitrinim koyu kahverengi. Duvarları meltem, nişleri hareli rengine boyatacağım.

 5. yd360

  04/08/2015 11:24

  Elif Hanım açık renk zemin üzeri gri-vizon desenli bir halı olabilir.

 6. yd360

  05/08/2015 13:14

  Defne Hanım teoride koltuk renklerinde dediğiniz gibi her şey yolunda, içinize sinmeyen yeşilin tonu olabilir. Yeşil fazla veya koyu geliyor olabilir. Koltuklarda desen olduğu için bence de düz krem bir halı tercih edin. Koyu krem ya da açık bej olabilir.

 7. Özlem

  27/10/2015 16:31

  3lü koltuklarımın biri yeşil diğeri taş rengi berjerler de taş rengi. Kırlentler taş rengi üzerine yeşil sarı şal desenli. Halı, perde ve aksesuarlar konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Sevgiler.

 8. yd360

  29/10/2015 00:07

  Özlem Hanım halıda koyu gri, yeşilin farklı tonlarını içeren bir halı ya da sade bej veya krem halı seçenekleriniz var. Perdede krem ya da bej gibi sade bir renk tercih edilebilir. Aksesuarlarınızın yeşil ve sarı tonlarda olmasını önerebilirim.

 9. sevgi

  18/11/2015 01:21

  Merhaba yeni koltuklarım koyu yeşil ve hardal sarısı parkelerim eski model rabıta boyası için duvarlarda tek renk mi yoksa bir duvarında desen boya yoksa kağıt kullanabilir miyim sadece 2 duvar var gerisi cam perde ve halı rengi de nasıl olmalı yardımcı olursanız çok sevinirim sevgiler.

Comments are closed.