Yer Yatağı ile Dekorasyon Modelleri

, , 4 Comments

Yer yatağı bir yatak odasının yapabileceği ilginç sürprizlerden biridir. Pek çok kişinin hoşuna gitmesine ve Asya ülkelerinde yaygın olmasına rağmen yatağın yerde ya da yere yakın olduğu dekorasyon uygulamaları görenlere her zaman farklı gelir. Bu tarzın sadece öğrenci evlerine yakışacağını düşünüyorsanız, aşağıda ön yargılarınızı kırabilecek yer yatağı ile dekorasyon modellerini incelemenizi önerebilirim.Yer yatağı olan bir odanın mutlaka az eşyalı ve pek de özen gösterilmeyen bir oda olacağı fikri bu fotoğrafla son buluyor. Duvardaki çerçevelerinden vintage komodine ve şık gece lambasına kadar her şeyiyle çok sıcak bir dekorasyonu var. Yatağın ucuna serilen yatak örtüsü kontrast oluşturuyor ama çerçevelerle bütünlük sağlıyor. Her iki yönden de etkili.Yatağı direk yere sermek içinize sinmeyebilir. Açıkçası toz olmaz mı diye ben de fotoğraflara bakarken aklımdan geçirdim. Ancak ince bir platformu kullanarak yatağınızın yine de yere yakın olmasını sağlayabilirsiniz. Yukarıdaki yatak da kesinlikle yer yatağı sayılır. Asya ülkelerinde sık görülen bir tarzdır.

Yatağın altına serilen halı fikri güzel. Böylelikle hem yatağın altı kirlenmiyor hem de açık renk dekorasyona uygun bir zemin elde ediliyor. Burada açık renk tercih edilmiş ama renkli ya da desenli bir halı da kullanılabilir. Odaya daha sıcak bir hava katacaktır.

Yine platformlu bir yer yatağı. Son derece şık ve bir o kadar da samimi görünüyor. Yer yatağı uyurken karyolaya yerleştirilmiş bir yatakta uyumaktan farklı olmayacaktır. Ancak uyandıktan sonra ayağa kalkarken ya da gece yatarken bel şikayeti olanlar hareketlerine dikkat etmeli. Özellikle kalkarken yatak ucundan destek almakta fayda var.

Odada yaptırılacak özel bir basamakla yatağınız için daha yüksek bir platform elde edebilirsiniz. Yine de yatağınız yer yatağı olabilir. Yukarıdaki oda benim hoşuma gitti. Yatak henüz giydirilmemiş ama bu haliyle bile sıcak ve şık görünebiliyor.

Asya ülkelerinde yere yakın yatakların sıkça tercih edildiğinden söz etmiştik. Yukarıda Asya tarzına uygun dekore edilmiş bir yatak odası görüyorsunuz. Doğal malzeme, doğal ışık ve sarkan fenerler renkli kumaşlarla tamamlanmış.

Yüksek yatak camı kapatacak diye endişeleniyorsanız işte bu fotoğraftaki gibi alçak bir yatakla durumu çözümleyebilirsiniz. Yer yatağını neden seviyoruz sahiden? Pek çok kişiden ‘severim’ itirafını alıyorum ama nedeni üzerinde düşünmemiştim. Belki alçak tavanlı odalarda, odanın daha ferah algılanmasını sağlayabilir. Başka?

Şu ara pek çok mobilyacıda görebileceğiniz, yere yakın karyolası ve komodinlerle destekli yatak odası takımlarına bir örnek görüyorsunuz. Geniş yatak odalarında kullanılmaları daha doğru. Yatağınız yere yakın olduğunda haliyle duvarda da daha çok yer açılıyor. Büyük tablolar, aynalar ve diğer duvar süsleri için bolca yer kazanıyorsunuz demektir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

4 Responses

 1. Damla

  01/12/2013 01:36

  Biz yatağımızın karyolasını ilk kez dubleks bir evin kubbeli tavanına kafamız çarpmasın diye tercih etmiştik. Daha doğrusu karyolanın gereksizliğini ilk kez o zaman sorguladık. Yatağın çevresinde gelip geçerken bacaklarımı çarpardım ahşabın köşelerine, takılırdım. En güzel yanı çocukların için muhteşem bir takla ve yuvarlanma mekanı olması. Evde çocukların birlikte boğuşmak için ve bir kitap alıp uzanmak için en sevdikleri yer bizim yatak. Yatağımız lateks malzemeden, yıkanabilir kılıfı var ancak yatağın altı kesinlikle toz olmuyor ve kirlenmiyor, o kadar çarşaf ve malzemenin üzerinden yatağın altına toz falan geçemiyor, yani aslında karyola altlarına göre çok daha temiz olduğunu söyleyebiliriz çünkü boşluk olmadığı için toz girmiyor. Tek sorun yatağın kenarına oturup çorap giyememek ama belki yatağın sağlığı açısından da daha iyi.

  Komodinimiz çok kullanışlı değil çünkü yüzeyi dümdüz değil. Başka bir çözüm arıyorum, sanırım raf monte edeceğim.

  Elinize sağlık, oku oku bitiremedim yazıları.

 2. Mert

  12/04/2015 03:25

  Merhaba, bu tarz bir ürün satın almak istiyorum ama bulamıyorum. Nereden satın alabilirim? (Yatağı koyabilecek minik yer karyolasından bahsediyorum.)

 3. yd360

  12/04/2015 16:37

  Mert Bey bu tip özel ürünlere her zaman rastlamak mümkün olmuyor. En iyisi bir marangozla görüşmek olur, hem zaman kazanırsınız hem de markalı bir üründen daha ucuza gelir.

Comments are closed.