Yatak Odasında Renk Uyumu İpuçları

, , 87 Comments

Yatak odası için renk seçmeye kalkıştığınızda bu süreç baş döndürücü olabilir. Hangi renkleri bir araya getirmeli, yatak odası için doğru bir renk paleti nasıl seçilir benzeri sorular aklınıza takılabilir. Hem kişisel zevkinizi yansıtacak hem de modern görünümlü bir yatak odası için uyumlu renkler konusunda biraz örnek görmeniz ve ipuçları edinmeniz size yardımcı olabilir.
Kendi zevkinizi biraz daha belirgin kılmak için beğendiğiniz yatak odası fotoğraflarını bir araya getirin. Dergiler ya da internet size bu konuda yardımcı olacaktır. Örneğin bu makalede en çok hoşunuza giden yatak odaları hangileri ve bu fotoğraflardaki ortak renkler hangileri not alabilirsiniz.


Renklerin insanlar üzerindeki farklı etkilerini de göz ardı etmeyin. Bazı renkler sakinleştirici bir etkiye sahipken bazı canlı renkler zaman içinde enerjiyi çekebilir. Örneğin duvar rengi olarak seçilen yeşilin dinlendirici bir etkisi vardır ancak tutkunun rengi kırmızı bir odayı ve içinizi daraltabilir. • Yatak odasının genelinde pastel tonlar kullanıp, sevdiğiniz canlı ve parlak tonları aksesuarlarınızda vurgulayabilirsiniz.
 • Sakinleştiren ve dinlendiren bir yatak odası için açık mavi, gri, yeşil ve kahverengiyi bir araya getirebilirsiniz.
 • Daha renkli bir görünüm için fuşya, siyah ve beyaz uyumlu ve odanızı hem renkli hem de sakin gösterebilecek bir renk paletidir.
 • Çikolata rengi, kahve-gri, bej ve krem rengi yatak odasında birlikte kullanıma uygun renklerdir. Yatak odasında yumuşak bir görüntü elde edersiniz.

Bu fotoğraflarda yatak odasındaki çeşitli ürünler duvar rengine uygun olarak seçilmiş. Sarı bir duvarı tamamlayan yatak örtüleri ya da mavi duvarın derinliğini artıran yine mavi bir tekli koltuk. Birbirine benzer tonlarda bu tip eşleştirmeler görsel olarak odayı zenginleştirecek ve renk uyumunu yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Koyu renk yatak odası mobilyanız varsa açık renk duvarları tercih etmeniz önerilir. Böylelikle oda karanlık ve küçük görünmez. Açık renk yatak örtüleri ve açık renk halıyla mobilyanın koyuluğunu da dengelemiş olursunuz.

Yatak odasında renk kullanmak isteyenler, canlı renkleri duvarlarında kullanmak yerine yatak takımlarında ya da yatak başı veya abajur gibi yan ürünlerde kullanırlarsa daha az risk almış olurlar. Üstelik zaman içerisinde eğer odanızda renk değişikliği yapmak isterseniz işiniz kolaylaşır.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

87 Responses

 1. yd360

  29/08/2014 20:42

  Selen Hanım ideal olanı, ek dolabınızın da var olanla aynı ürün serisinden olmasıdır. Aynı ürün serisi olamıyorsa hiç olmazsa renk uyumu sağlanması iyi olur. Bu bir kural değil elbette ama diğer türlüsü de başka bir görüntü karmaşası yaratabilir. Ancak karanlığı önlemek için ek dolabı, diğeriyle aynı renk ama kapakları aynalı bir model alabilirsiniz. Ayna odayı geniş ve aydınlık gösterecektir.

 2. özlem

  14/11/2015 12:16

  Merhaba yatak odası duvarlarım linkteki renkte.. makyaj masam komodinlerim ve şifonyerim beyaz renk olacak.. yer döşemesi açık tonda olacak. Kruvaze tül ve stor kullanmak istiyorum ne renk olmalı, bir de halı abajur ve aksesuar renkleri konusunda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 3. yd360

  24/11/2015 01:15

  Özlem Hanım vizon renkte perde ve halı öneririm. Aksesuarlarınızı duvarın daha koyu tonlarında kullanabilirsiniz. Sıcaklık katmak isterseniz altın rengi, bal rengi ya da pembe de aksesuar renklerine eklenebilir.

 4. yd360

  24/11/2015 01:20

  Sayın Özlem, yorumunuz cevaplanmamışsa aşağıdaki durumlardan biri geçerli olabilir,

  *Aynı yorumda çok fazla farklı konuda soru sorulmuş olabilir.
  *Yorum yazılırken çok fazla kısaltma kullanılmış ya da Türkçe karakterler atlanarak yazılmış olabilir.
  *Soru anlaşılamamış olabilir.
  *Yoğunluk nedeniyle yorum atlanmış olabilir.

  Yorumunuzla ilgili oluşan aksilikten ötürü sizden özür dileriz.

 5. Ayse

  14/02/2016 00:11

  Ceviz kabuğu rengi yatak odası takımına hangi renk hali perde ve yatak örtüsü kullanılabilir önerileriniz nelerdir?

 6. yd360

  15/02/2016 12:40

  Ayse Hanım ceviz kabuğu yatak odasında dilediğiniz renkleri kullanabilirsiniz, biraz seçenek elerseniz size yine yardımcı olmak isterim.

Comments are closed.