Ucuza Mutfak Yenileme Sırları

, , Ucuza Mutfak Yenileme Sırları için yorumlar kapalı

Mutfak yenileme dediğimizde, mutfak dolaplarından beyaz eşyaya, mutfağın farklı bölümleri için çeşitli yenilikler düşünülebilir. Satın alacağınız modern mutfak dolapları ya da son model bir buzdolabı ile mutfak yenilenmiş olur belki ama bu yeniliklerin maliyeti de yüksek olur. Oysa kiralık bir evde veya gözünüze artık epey eski görünmeye başlayan bir mutfakta, fazla masraf ve tadilat yapmadan da, ucuza mutfak yenileyebilirsiniz.mutfak-yenileme

Dolap ve Çekmece Kulplarını Değiştirin

Yeni mutfak dolapları almamak demek, mutfak dolaplarına hiç dokunamazsınız demek değil. Dolap kulplarını değiştirerek hem mobilyanın hem de tüm mutfağın havasını değiştirebilirsiniz. Bugün yapı marketlerde ya da ev dekorasyon mağazalarında o kadar çeşitli ürünler var ki, karar vermek zor olabilir. Ahşap görünümlü, eskitme, cam, taşlı, bronz, altın rengi, vintage tarzda ya da rengarenk dolap kulpları ile yeni bir tasarım ortaya çıkartabilirsiniz.

acik-renk-mutfakDuvar Boyasını Açık Renk Yapın

Boya sözünü duyar duymaz bunun altından kalkılamaz bir tadilat olduğu yanılgısına kapılmayın. Mutfağınızda açıkta kalan, tek bir duvarın rengini bile değiştirmeniz yeterli olabilir. İsterseniz açık renk bir duvar kağıdı isterseniz açık renk bir duvar boyası ile mutfağa ferah ve aydınlık bir görünüm kazandırabilirsiniz. Mutfağınız çok çok geniş olmadığı sürece hem boya masrafı hem de boyama işi sizi fazla zorlamayacaktır. Kırık beyaz, krem rengi, açık bej gibi tonları değerlendirebilirsiniz.

Özellikle de mutfakta renk karmaşasından şikayetçi olanlar, mutfakta açık ve nötr renk tonlarına yönelebilir.

mutfak-dolaplari

Dolap Kapaklarını Yenileyin

Dolap yenilemek deyince, yeni dolap satın almak, eskileri söktürmek, yenileri taktırmak derken hem masraf hem tadilat açısından göz korkutan bir iş olduğu doğru. Oysa sadece dolap kapaklarını yenileyerek mutfakta yepyeni bir görünüm elde edebilirsiniz. Camlı dolap kapakları ya da farklı renkte dolap kapakları ile bambaşka bir mutfağınız olabilir.

dolap-boyama

Eski dolaplarınıza uygun yeni kapaklar bulamayacağınızı düşünüyorsanız, dolap kapaklarını boyamak ya da boyatmak da başka bir çözümdür. Zımpara ve astar boya gibi işlemler gözünüzü korkutuyorsa bir profesyonele danışmak en iyisidir.

mutfak-lambasi

Mutfak Lambasını Yenileyin

Mutfak lambaları evlerde genellikle birbirine benzer ama mümkünse şık ve farklı tasarımı olan bir sarkıt lamba kullanmak ortama da farklılık getirecektir. Sarkıt lamba kullanırken dikkat etmeniz gereken önemli bir konu, bazı mutfaklarda dolap kapakları  açıldıklarında sarkıt lambaya çarpacak olabilir. Lambanızı almadan önce lamba ile dolap mesafesini ölçmeyi ihmal etmeyin.

mutfak-duvari

Mutfak Duvarını Süsleyin

Mutfağa yakışacak bir tablo ya da benzeri duvar süsleri – bu bir saat, sepet ya da raf da olabilir, mutfağa sıcak bir hava katar. Üstelik mutfakta kimsenin gözünden kaçmayacak, yeni bir dekorasyon öğesi olacaktır. Bu şekilde mutfakta bulmak istediğiniz yenilenme hissini de elde etmiş olursunuz.

mutfak-perdeleri

Mutfak Perdesini Değerlendirin

Mutfak perdesi kullanacaksanız mutfakta dikkat çekici bir dekorasyon için iyi bir fırsatınız var demektir. Renkli, geometrik desenli, özel tasarımlı bir perde ile mutfakta büyük bir yenilik yapabilirsiniz.

kucuk-mutfak

Mutfağınızı Toparlayın

Dağınıklık bir mutfağın genel görünümü üzerinde oldukça olumsuz bir etki yaratabilir. Zaman içerisinde mutfak tezgahının dolup taşmış olması dikkatinizden kaçmış olabilir. Küçük mutfak aletlerini, tezgahta kullanmadığınız kavanoz ya da şişe benzeri aksesuarları olabildiğince kaldırın. Tezgah boşalmaya başladıkça mutfak da gözünüze farklı ve yenilenmiş gözükmeye başlayacaktır. Bu masrafsız yenileme girişimini mutlaka değerlendirin.

mutfak-aksesuarlari

Yeni Bir Mutfak Aksesuarı Edinin

Tezgahtaki fazlalıkları ortadan kaldırdıktan sonra şimdi, sevdiğiniz beğendiğiniz yeni bir aksesuar alıp tezgaha koyabilirsiniz. Bu bir sepet, meyve kasesi ya da yeni bir sürahi de olabilir. İlgi çekici, baktığınızda hoşunuza gidecek ve fark edilecek büyüklükte bir tasarım olması yeterli.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: