Teras Peyzajı Örnekleri

, , Teras Peyzajı Örnekleri için yorumlar kapalı

Peyzaj düzenlemesi yapılabilmesi için mutlaka bir arka ya da ön bahçeye ihtiyaç olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Şehirden hatta evinizden fazla uzaklaşmadan şehrin stresini üzerinizden atmak için değerlendirebileceğiniz bir yer daha var: teraslar! Elbette teraslı apartman sayısı çok fazla değil ama otel teraslarını ya da teras kafeleri -düzenlemek için olamasa da- biraz dinlenmek için kullanabilirsiniz. Teras peyzajına gelince, bakalım ne gibi örnekler karşımıza çıkıyor.Büyük saksılar duvardan ışıklandırma ve dikkat çekicilikte büyülükte bir heykel ile bir terası şehrin kargaşasından uzaklaştırmak mümkün. Yukarıdaki fotoğrafta kullanılan heykelin terasta kullanılan renklere kontrast oluşturacak şekilde açık renkte seçilmesi ve terasın manzarasına uyumu ayrıntıların önemini vurgular nitelikte.Teras peyzajında büyük bitkilerin yanında doğal malzemeyle kaplı dinlenme bölümlerinin oluşturulması buraya dinlendirici, sakin bir köşe havası verecektir. Yukarıdaki fotoğrafta özellikle iş yeri molaları için son derece elverişli olabilecek sade ama gayet işlevsel bir teras peyzaj örneği görüyorsunuz.

Bu terasın manzarası bile aslında insanı soluklandırmaya yetecek güzellikte. Elbette bununla yetinilmemiş ve bu manzaranın hakkını verecek güzellikte bir peyzaj tasarımı yapılmış. Terasta çimlerin olamayacağını düşünmeniz hata olur. Rulo halinde satılan çimlerle terasta ufak bir park havası yaratmak pekala mümkün. Bu terasın genişliği ayrı oturma grupları oluşturmak ve kişilere farklı alanlar açmak için de fırsat vermiş.

Terasların üstü genellikle açıktır ve sıcak havalarda fazla güneş alacağından teras keyfi bölünebilir. Bu gibi durumların önüne geçebilecek bahçe şemsiyeleri pratik çözümler arasında gösterilebilir. Yukarıdaki örnekte şemsiyenin yanı sıra dev saksıların karşı binaya karşı siper oluşturması ve ortama uyumu dikkat çekici.

Farklı oturma grupları için yeterince alan olmayan teraslar için yapılacak dinlenme köşelerinin farklı tasarımlar sayesinde işlevsel hale getirilmeleri mümkün. Yukarıda birkaç kişinin rahatça oturabileceği ve eşyalarını da bırakabileceği ve farklı tasarımıyla da dikkat çeken bir düzenleme görüyorsunuz. Ahşap kaplama sayesinde teras bahçenin doğal görünümü bozulmamış oluyor.

Geniş bir alan ve güzel bir manzara en iyi nasıl değerlendirilir diye soracak olanlara sanırım yukarıdaki düzenleme güzel bir örnek. İlk bakışta bir gölgelendirme sorunu var gibi duruyor ama belki de portatif şemsiyelerle güneşli günlerde konfor arttırılıyordur.

Temiz görünen, bir an dinlenmenize izin verecek, yeşiline gözünüzün takılabileceği ve çok fazla numarası yok gibi görünmesine rağmen aslında hiç de eksiği olmayan örnek bir teras düzenlemesi.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: