Tek Duvar Mutfak Dekorasyonu

, , Tek Duvar Mutfak Dekorasyonu için yorumlar kapalı

Tek duvar mutfaklar genellikle dar ve uzun mutfaklardır. Mutfak dolapları, buzdolabı ve ocak gibi mutfak aletleri tek bir duvarda sıralanır. Küçük mutfaklarda mekandan daha verimli faydalanılmasını sağlayan bir tasarımdır. Açık mutfak tasarımlarında da sık tercih edilir. Yemek yaparken hemen her şey yakınınızda ve elinizin altında olduğundan, pratik bir mutfak modeli olduğu söylenebilir.calisma-ucgeni

Çalışma Üçgeni

Eğer tek duvar mutfağı baştan düzenleme şansınız varsa hemen her mutfak için geçerli olan ‘çalışma üçgeni‘ni oluşturmakla işe başlayabilirsiniz. Çalışma üçgeninde, yemek hazırlıkları ve pişirme sırasında işleri kolaylaştırmak için ocak, buzdolabı ve eviyenin bir üçgen oluşturması sağlanır. Böylelikle birinden diğerine hızlı bir şekilde yönelmek mümkün olur. Tek duvar bir mutfakta bu üçlüden ikisi aralarında en az 120 cm olacak şekilde tek bir duvara alınabilir. Ancak biri, örneğin buzdolabı mümkünse üçgeni tamamlayacak şekilde karşı duvara yerleştirilmelidir.

mutfak-masasiKarşı duvarı kullanamıyorsanız veya bunu istemiyorsanız, öyleyse mutfak tezgahında rahatça pişirme hazırlığı yapabileceğiniz kadar bir boşluk olmasına dikkat edebilirsiniz. Mutfak aletleri yolunuza çıkmamalı ya da eviye tezgahı tam ortadan kesmemeli.

Tezgah için yeterince yer ayıramıyorsanız, mutfağa küçük de olsa bir masa sığdırmanız, pişirme hazırlıkları için yer ihtiyacınızı karşılayabilir.

yuksek-dolaplar

Mutfak Dolapları

Kullanacağınız tek duvarı en iyi şekilde değerlendirmek için tavana kadar uzanan dolaplar, bol çekmece ve değişik saklama ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde farklı ölçülerde dolap ölçüleri ile bir çeşitlilik yaratılır ve böylesi daha kullanışlı olur.

aydinlatma-mutfak

Mutfak Aydınlatması

Dar ve uzun bir mutfağı aydınlatmak için tavanda sıralanan birkaç lamba kullanılması daha iyi olur. Spot ışıklandırma diğer bir alternatif olabilir. Küçük mutfaklarda ışıklandırmanın iyi olması mutfağın da daha geniş görünmesini sağlar. Tezgah üstü aydınlatmaları hem çalışırken işinizi kolaylaştırır hem de dilediğinizde, bir bardak su içmek için yetecek kadar ışık yakmanızı sağlar.

acik-renk-dolap

Mutfak Renkleri 

Tek duvar mutfaklar yapacağınız renk seçimlerine ve ekleyeceğiniz çarpıcı ayrıntılara bağlı olarak, şık ve sıcak görünümlü, tarz sahibi mutfaklar olabilir.

Dar mutfaklarda açık renk mutfak dolapları mutfağın daha aydınlık olmasını sağlayacaktır. Koyu renkler ışığı emer ve mutfak olduğundan bile küçük görünebilir. Yine de mutfağınıza karakter katmak için cesur ve parlak renkte mutfak dolapları seçmek isteyebilirsiniz. Bu durumda zemin ve boş duvarların açık renk olması canlı rengi dengeleyebilir. Tezgah ve tezgah duvarında granit ve cam fayans gibi ışığı yansıtan malzemeler tercih edebilirsiniz.

canli-duvar-rengi

Diğer bir seçenek de açık renk mutfak dolaplarıyla kontrast oluşturacak şekilde, tek bir duvarı, canlı ve çarpıcı bir renge ya da koyu bir renge boyamak olabilir. Bu tip bir uygulama da mutfağa tarz katacaktır.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: