Tablo ve Duvar Süsleri Nasıl Asılmalı?

, , 5 Comments

Duvar süslemelerini fazla yükseğe asmak ya da belirli bir nokta için küçük kaçacak resimler kullanmak yaygın dekorasyon hataları arasındadır. Duvar süslemeleri süsleme ya da resmin (veya bir grup resmin) orta noktası göz hizasında olacak şekilde asılmalıdır. Göz hizası denildiğinde oturur vaziyette ya da ayaktaki göz hizası dikkate alınabilir. Bu, resme en çok nereden bakılacağına bağlıdır.Resimler veya süsler asıldıkları yerle de orantılı olmalıdır. Bir kanepe üzerine tek başına asılan küçük bir çerçeve iyi görünmeyecektir. Ya da birbirinden fazla uzak iki, küçük resim de tuhaf durabilir. Resimlerin boyları ve birbirlerine olan uzaklıkları hep dengeli olmalıdır.Tablo Asmak İçin Doğru Ölçüler Neler?

Genellikle önerilen kanepe üzerine bir tablo ya da süsleme asılırken kanepe ve süsleme arasında 10 ile 20 cm arasında bir mesafe bırakılmasıdır. Bir masa üzerine gelecek şekilde tablo veya süsleme asılıyorsa masa ile süsleme arasında 20 – 25 cm’den fazla mesafe olmamalıdır.

Asılan duvar süslemeleri, bunlar ayna, tabak ya da resim olabilir, onları çevreleyen mobilyalarla dengeli bir şekilde ilişkilendirilmelidir. Bu dengeyle ilgili bir ölçü vermek gerekirse örneğin bir kanepe duvarı süslenecekse, kanepe üzerindeki boşluğun 2/3’si doldurulmalıdır. Diyelim ki 180 cm’lik bir kanepeniz var. Bu durumda kanepe üzerinde 120 cm’lik bir alana, kanepeye göre ortalayarak, duvar süsü, tablo vs asarak denge sağlayabilirsiniz.

Simetrik ve Asimetrik Düzenlemeler

Hemen çivileri çakmaya başlamadan önce mutlaka farklı düzenleme yöntemlerini deneyin. Simetrik ya da asimetrik düzenlemelerden birini seçebilirsiniz. Düzenli ve daha klasik bir görünüm yaratmak için tabloları simetrik bir şekilde asabilirsiniz. Bu tür düzenlemelerde tablolar aynı hizada ve eşit uzaklıkta olabilir. Aynı boydaki tablolar belli bir nokta veya çizgiye eşit mesafede sıralanabilir.

Asimetrik düzenlemeler daha modern ve rahat görünür. Yine de asimetrik düzenleme de hiçbir dengenin gözetilmediği anlamına gelmez. Asimetrik düzenlemede de süslemelerin konumu gözü rahatsız etmemelidir. Bütün olarak düzenlemede görsel denge aranmalıdır. Asimetrik aranjmanlarda birbirinden farklı boyda, değişik renk ve şekillerdeki parçalarla bir grup oluşturulması daha çarpıcı bir sonuç verir. Duvarı bozmadan en doğru düzenlemeyi bulmak için ilk önce yerde ya da kağıt üzerinde bir planlama yapabilirsiniz.

Birbirinden farklı büyüklükteki parçalarla çalışırken, en büyük parçanın en alçakta olması daha iyidir. Bu büyük parçaya göre diğerlerini, gözünüze en hoş gelen düzenlemeyi bulana kadar, deneyin. Büyük parçayı ortaya alarak etrafını küçük parçalarla çevrelemek de bir seçenektir.

Göz Aldatmacası

Tavana doğru uzanan dikey bir düzenleme ile duvar daha yüksek görünür. Yanlamasına yapılan düzenleme ise duvarı geniş gösterir. Odanın ihtiyacına göre bu alternatiflerden birini değerlendirebilirsiniz.

Seçtiğiniz çerçevelerin evin dekorasyon tarzıyla uyumlu olması da önemlidir. Çerçeve ya da paspartu rengi hatta sanat eserinin içerdiği renkler bile dekorasyon üzerinde etkili olur. Duvar rengi, mobilya rengi veya aksesuar rengi duvar süslemesi seçerken baz alınabilir. Kontrast yaratabilir ya da bu renklerin farklı bir tonunu kullanabilirsiniz. Metalik çerçeveler dekorasyona parlaklık, ışık katar.

Aynaları da tıpkı bir tablo gibi düşünebilirsiniz. Duvara büyük bir ayna asabileceğiniz gibi yan yana birkaç ayna ya da çeşitli tabloların arasına ayna asabilirsiniz. Ayna odaya derinlik katar, genişlik hissi doğurur ve mekanın ışığını artırır.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

5 Responses

 1. gul

  11/09/2013 12:37

  Duvar kağıdı ile kaplı duvarlarda tablo asmak için ne önerirsiniz, yani çift taraflı bant veya farklı yeni yöntemler var mı? Teşekkürler.

 2. admin

  16/09/2013 03:48

  Gül Hanım merhaba, duvar kağıdına genellikle hafif tablolar asılır ve bunun için de en ince çiviler kullanılır. Ancak eğer daha kalın bir çivi kullanılması gerekirse ve duvar kağıdında delik istemiyorsanız kretuar denilen sivri uçlu bıçakla çivinin geleceği yere ters bir ‘V’ kesilir fakat bu parça kesinlikle yırtılmaz, tablonun altında kalacak şekilde aşağı kıvrılır ve duvara çivi çakılır. İleride tablonun yeri değişecekse bu kesilen parça tekrar üste getirilip yerine yapıştırılarak delik kapatılabilir.

 3. kanvas tablo

  23/04/2014 10:54

  Dekorasyonda tablo gerçekten önemli bir yere sahip. Genelde yağlı boya tablolar kullanılıyor ama kullanışlılık ve temizleme kolaylığı bakımından kanvas tablolar bence bir adım önde. Parçalı kanvaslar ise daha şık durmakta.

 4. Betül Arslantürk

  16/11/2015 15:48

  Merhaba tabaklardan duvara dekorasyon yapmak istiyorum ama hangi yapıştırıcıyı kullanmam gerekiyor düşmemeleri için bilgilendirirseniz sevinirim☺️

 5. yd360

  24/11/2015 01:44

  Betül Arslantürk Hanım, duvara tabak asarken, duvar tabak askısı kullanmanızı öneririm. Bu askılar da çiviye geçer. tabağınıza ya da duvarınıza yapıştırıcı sürmemiş olursunuz ve daha güvenlidir.

Comments are closed.