Simetrik Desenli Halılar

Simetrik desenli halılar dünyanın bilinen en eski ve en kaliteli halı modelleridir. Ünlü İran halıları ve ülkemizde üretilen geleneksel halılar, kilimler bu simetrik desenleri kullanmışlardır. Antika simetrik desenli halılar üretildiği bölgeye göre farklı desenlere ve renklere sahiptir. Örneğin şimdi İran’ın kuzey doğusu, kuzey Afganistan ve güney Türkmenistan’ın bulunduğu bölgeyi kaplayan tarihi Horasan’da üretilen halılar genel olarak mavi-yeşil, maviye çalan kırmızı ve turuncu renklerle üretilirken İsfahan halıları krem rengi, mavi ve kırmızı turuncu karışımı renklerden üretilmekteydi.

Halı uzmanları antika halıların desenine bakarak dünyanın hangi ülkesinde hangi yıllar arasında üretildiğini belirleyebiliyor. Tabii artık günümüzde bu desenleri makineler yardımıyla el değmeden halının üzerine işlemek mümkün. Ancak eski zamanlarda bu desenlerin elle, iplikleri tek tek düğümleyerek yapıldığı düşünüldüğünde harcanan emeğe saygı duymamak ve bu halıların neden bu kadar değerli olduğunu anlamamak mümkün değil.

Bu geleneksel desenler günümüzde de özellikle eski tarz dekore edilmiş evlerde, ahşap mobilyaların çokça kullanıldığı mekanlarda tercih edilen modeller arasında. Tarihi desenleri birebir taklit eden simetrik desenli halıların yanı sıra daha büyük geometrik şekillerle üretilmiş, çok rengin renk seçenekleri olan halıları üretici firmalarda bulmanız mümkün. Simetrik desenler ve renk seçenekleri hakkında bir fikriniz olması açısından bazı firmalarda bulabileceğiniz halı modellerini sizin için derledik.

Gümüşsuyu Halı'nın Gümüşmekik koleksiyonunda şık halı modellerini farklı renklerde bulabilirsiniz.

 

Uygun fiyatlı halı seçenekleri bulunan Atlantik Halı koleksiyonunda bulunan Nepal Antik halı modelleri simetrik desenlere sahip.

 

Padişah Halı Nostalji ve Nepal Antik koleksiyonunda farklı renklerde simetrik desenler bulabilirsiniz.

 

Saray Halı'nın Antique koleksiyonunda kırmızı, yeşil ve krem renklerde simetrik halı desenleri bulabilirsiniz.

© Bu Yazının Her Hakkı Saklıdır. 

Bizi Facebook'ta Bulun

Yorumlar

Bu yazı hakkında henüz yorum yapılmamış.
 • Yorumunuzu Ekleyin
   
  Gravatar
  Adınız
   
   
   

   
   
 
Yapı Dekorasyon 360

Yapı ve dekorasyon üzerine farklı fikirler, yeni ürünler, fiyatlar, trendler, sektör haberleri, pratik bilgiler bulabileceğiniz güncel blog.

Gizlilik Politikası

Sitemizin gizlilik politikası hakkında bilgiler ve kullanım koşulları ile ilgili çekinceler.

Gizlilik Politikası
İletişim

Sitemiz ile ilgili her türlü görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilir, yeni yazı talebinde bulunabilirsiniz.

İletişim