Salonu Nasıl Yenilemeli?

, , 8 Comments

Salonunuzu yenilemek istiyorsanız bu konuda pek çok farklı öneri bulunabilir. Duvar renginden mobilyaya dek her şeyi değiştirip bütün bir odayı baştan aşağı yenileyebilirsiniz. Ancak bu tip bir yenilemeye nereden başlanır, salonda nelerin değişmesi gerekir ve nasıl az masraf yapılır,  bunların hepsi de önemli sorular. Aşağıdaki ‘önce sonra’ dekorasyon örneklerine bakarak cevapları bulmaya çalışalım.Bu iki fotoğrafın aynı mekana ait olduğunu düşünmek zor. Soldaki karede salonun henüz elden geçmemiş halini görüyorsunuz. Sağdaki karede ise eşyalar yenilenmiş ama eşyalardan ziyade başka detaylar da bu büyük değişikliğe neden olmuş.

 • Alçak tavanlı bu odada, tavan da dahil olmak üzere, koyu ahşap renginin hakimiyetine son verilmiş. Böylelikle salon çok daha aydınlanmış.
 • Odayı daraltan ve bu salonla hiçbir alakası yok gibi görünen uzun büfe yerine kısa konsol ve sehpa tercih edilmiş. Salon ferahlamış.
 • Güzel bir tablo, çiçek ve abajur benzeri aksesuarlarla salona sıcak bir atmosfer katılmış.
 • Kahverenginin salonu iyice küçülten ve içeriyi karartan koyuluğu yerine beyaz renk tercih edilmiş. Mavi ile de salona renk ve dinginlik eklenmiş.İki fotoğraf arasındaki fark ortada. Ancak fotoğrafları biraz incelerseniz mobilyaların değişmediğini görebilirsiniz. Sadece kanepenin döşemesi değiştirilmiş. Gül kurusu rengiyle salonda hemen göze çarpacak, havayı ısıtacak ve salonun sıradan görünümünü değiştirecek bir yenilik olmuş.

 • Kanepenin rengiyle uyumlu bir koltuk örtüsü berjere serilmiş. Bu berjerin yanına dergilik olarak kullanılabilecek hasır bir sepet eklenmiş. Burası bahçeli, geniş pencereli bir kır evine benziyor. Dolayısıyla aksesuarlar doğal malzemelerden seçilmiş.
 • Sehpanın üzerindeki hasır tepsi, sehpa dekorasyonu için oldukça pratik bir fikir. Hem sehpa üzeri dağılmıyor hem de ortaya şık bir düzenleme çıkıyor.
 • İlk fotoğrafta sadece iki dekoratif yastıkla yetinilmişken sağdaki fotoğrafta yastık sayısının ve modellerinin çoğaldığını görebilirsiniz.Farklı desendeki yastıklarla odaya bir ritm, hareket katılmış.
 • Kanepenin hemen yanına küçük bir sehpa eklenerek, rengarenk kır çiçeklerinin dekorasyona dahil edilmesi sağlanmış.
 • Belki de en çok göze çarpan yeniliği sona bıraktık. Duvardaki kartonpiyer çalışması bu salonun gördüğünüz pek çok evden daha farklı, daha ilginç ve kendine özgü olmasını sağlamış.

Yukarıdaki örnekte diğer örneklerin aksine duvara, duvar rengine dokunulmamış. Ancak eşya eklendiğini görebiliyoruz. En büyük farklılıklar salona eklenen iki adet tekli koltuk ve arkadaki yemek odası.

İlk haliyle oldukça sade görünen salona desen ve renk eklendiğini görebiliyoruz. Siz de eğer salonunuzun fazla sıradan olduğunu ve renge, desene ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, bu değişikliği aksesuarlar aracılığıyla yapabilirsiniz. Yastıklar, halı, perde, abajur ve vazo benzeri ürünler size yardım edecek başlıca aksesuarlardır.

Salonunuzda yenilik yapmak istediğinizde ilk olarak aksesuar, halı, perde, sehpa benzeri değişiklikleri düşünün. Koltuk döşemelerini yenileyebilir ya da yemek odasında sadece sandalyeleri değiştirerek de farklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Salondaki renklerin, malzemelerin ve desenlerin uyumlu olmasına çalışın. Gözünüze en çok batan eşyaları değiştirerek ya da sevmediğiniz renklerden kurtularak işe başlayabilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

8 Responses

 1. emine

  05/06/2014 15:15

  Benim evimde 2 adet kanepe 1 tane köşe takımı ve de koltuk takımı var. Koltuk takımını ortadan kaldırıp kendime oda yapmak istiyorum, köşe kanepeyi aynı odaya koymam lazım, nasıl bir dekorasyon yapabilirim?

 2. admin

  07/06/2014 21:43

  Emine Hanım bu kadar eşyanın aynı yerde durmadığını varsayıyorum ama yine de sorunuzu tam anlayamadım. Köşe kanepeyi koltuk takımıyla başka bir odaya mı koyacaksınız? Kendinize ayıracağınız oda için mi öneri istiyorsunuz? Bu yeni oda, oturma odası mı, hobi odası mı, nasıl bir amaç için olacak? Biraz daha ayrıntı verebilirseniz belki yardımcı olabilirim.

 3. Aylin

  03/03/2015 14:30

  Taşınacağım evin çatı katına şu an salonumda duran kahverengi (venge) yaşam ünitemi koymayı düşünüyorum ayrıca bir kanepemin yüzünü değiştiricem. Kahverengi yaşam üniteme uygun olsun ve modern bir görüntü olsun istiyorum. Tay tüyü kumaş düşünüyorum. Kanepemi ve yanına koyacağım kahverengi mobilyası olan berjerimin yüzünü hangi renk yapmalıyım.

 4. yd360

  05/03/2015 18:11

  Aylin Hanım venge mobilya ile kontrast oluşturacak şekilde açık renkleri kullanabilirsiniz. Berjerler renkli, kanepe ise açık bej ya da krem gibi açık bir ton olabilir. Aslında şu an renk seçeneğiniz sınırsız. Herhangi bir referans noktası belirtmemişsiniz. Salon fotoğraflarına bakın, sevdiğiniz renkleri belirlemeye çalışın.

 5. ilke tekin

  22/03/2015 03:09

  Siyah renkli bir köşe takımım gri halı ve perdelerim var mobilyalarım da beyaz salonumun bu boğuk renklerinden sıkıldım koltuğumu tamamen kaplatmak istemiyorum ancak minderlerini değiştirmeyi düşünüyorum renk konusunda önerilerinizi rica ederim halımı da yeniliycem siyah beyaz gri salonumu nasıl renklendirebilirim şimdiden teşekkürler.

 6. yd360

  28/03/2015 10:48

  İlke Bey şu an dilediğiniz rengi salona katma lüksünüz var. Siyah kasalı bir kanepede krem ya da çok açık gri dışında düz renkler bazen eğreti duruyor. Ancak örneğin mavi-gri desenli bir kumaş şık durabilir. Maviyi kiremit rengi ya da yanık turuncu dediğimiz renk dekoratif yastık ve halıyla tamamlayabilirsiniz. Şu an aslında dilediğiniz rengi seçebilirsiniz salonunuza, bolca örneklere bakın ve salonda hangi renkleri sevdiğinizi keşfedin.

 7. kubra

  24/04/2015 21:38

  Merhabalar salon takımım için fikir edinmek istiyorum koltuk takımlarım gülkurusu biraz da moru hafiften andırıyor. Koltuk takımım kırlentleri var su yeşili ve pudra renginde büyük çiçekli buna uygun perdem ve halılarım nasıl olmalı teşekkürler.

 8. yd360

  28/04/2015 12:28

  Kübra Hanım pudra renk perde ve açık gri ya da açık krem renk halı önerebilirim.

Comments are closed.