Salonu Geniş Göstermek

, , 20 Comments

Salon genellikle evin en çok kullanılan odasıdır. Dinlenmek, aile ve arkadaşlarınızla zaman geçirmek için başlıca mekanınızdır. Bunun yanı sıra eve daha resmi konuklar geldiğinde de evin geri kalanıyla ilgili fikir verecek olan, konukların ilk izlenimlerini edinecekleri odadır. Bu kadar çok görevi aynı anda yüklediğimiz salonunuz eğer dilediğiniz kadar büyük değilse, salonu geniş gösterecek bazı ipuçlarından yararlanmanız gerekebilir.kirmizi-beyaz-koltuklar

Zemine Odaklanmak

Zemini doğru şekilde kullanırsanız, odayı daha geniş göstermek adına size epey yardımı dokunur. Zemini döşerken halı ya da parke vb malzemeler arasından tek birini seçin ve salona bitişik odaların zeminini de aynı malzeme ile döşeyin. Böylece kesintiye uğrayan değil, genişleyen, devam eden bir salon zemini görüntüsü ortaya çıkar.

tek-haliyla-farkli-oturma-gruplarikoyu-parke-ack-hali-derinlik

Koltuk ya da diğer mobilyalarınızı ayaklı modellerden seçerseniz bu da salonu daha geniş göstermeye yardımcı olur. Göz sürekli bir mobilyaya çarpmadan zemin geniş bir şekilde algılanmış olur.

duvari-tavana-kadar-degerlendirmek

Duvarları Değerlendirmek

Duvarlar her ne kadar bir odanın sınırlarını belirleyen yapılar olsa da, siz odanızı olduğundan geniş göstermek için aynı duvarlardan faydalanabilirsiniz. Gözler ne kadar duvar boyunca yükseğe doğru kayarsa salon da o kadar geniş algılanır.

Örneğin perdeleri olabildiğince tavana doğru asmak, uzun perde tercih etmek, tavanda kartonpiyer süslemeleri ya da uzun, tavana kadar yükselen kitaplıklar bu görevi yerine getirebilir. Duvar boyunca ilerleyen, tavana doğru çıkan dekorasyon öğeleri bir göz yanılgısıyla salonu daha geniş gösterebilir.

ayni-renk-paleti

Eşyaları Doğru Yerleştirmek

Eşyaların birbirlerinin yoluna çıkmadığı, bir köşeden diğerine rahatça yürünebilen bir salon daha geniş görünecektir. Özellikle en çok yönelilen, örneğin kanepe, yemek masası gibi eşyalara doğru yürürken rahatça ilerlenecek ve kimsenin yoluna engel çıkmayacak şekilde salonu düzenlemeye çalışabilirsiniz.

Aynı şekilde elektrik düğmesini kullanırken ya da cam açıp kapamak gerektiğinde de bunlar zorlu görevlere dönüşmemeli, eşyalar bu tip basit hareketleri engellememeli.

odak-noktasi

Odak Noktası Belirlemek

Salonda dikkat çekici bir odak noktası belirlemek, gözleri bu noktaya çeker. Böylece odanın büyüklüğü-küçüklüğü gibi ölçülerle ilgili izlenim geri planda kalır. Duvarlarla kontrast oluşturan bir kanepe ya da renkli bir duvar dekorasyonu gibi pek çok farklı tarzda odak noktası düşünülebilir.

parlak-renkli-mobilya

Bir başka seçenek de salonda diğer eşyalarla kontrast oluşturacak aksesuarlar olabilir. İlgi çekici, farklı tasarıma sahip bir obje, klasik salonda modern bir eser ya da modern bir salonda klasik bir aksesuar gibi örnekler verilebilir. Parlak renkli mobilyalar da dikkatleri üzerilerine çekerek salonun küçüklüğünü geri plana atabilir.

Modern salonunuzda antika görünümlü bir konsol bu tip bir odak noktası olabilir.

duvar-aynasi

Aynalara Yer Vermek

Aynalar duvarları geriye doğru iter ve ışığı yansıtır. Bu da odanın daha geniş görünmesi anlamına gelir. Ayna yerleştirirken, aynaların neyi yansıttığına dikkat etmek gerekir. Boş bir duvarı değil, dışarıyı, bahçeyi, ağaçları ya da salondaki bitkileri, pencereleri, süslü perdeleri gibi, göze hoş gelen bir görüntü yansıtan aynalar görevini daha iyi yapar.

ayna-dekorasyonu

genis-duvar-aynasi

Duvarı tamamen aynayla kaplamak yerine çerçeveli, zemine ve duvara dayalı büyük bir ayna ya da duvarda pek çok küçük ayna gibi bir dekorasyon daha modern görünecektir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

20 Responses

 1. ecrin

  13/09/2015 16:51

  mrb… benim salon yeni döşeniyor koltuklarım iki berjer mor buz mavisi kiremit gülkurusu pembesi tonlarında renkler var çiçekli desen.. iki kanepe ise krem rengi kırlentler onlarda mor gülkurusu renginde perde: fonlar pudra tul beyaz krauze… halı alacağım ne renk almalıyım nasıl bir desen gider sizce yardımcı olun?

 2. yd360

  18/09/2015 16:43

  Ecrin Hanım yeterince renk kullanmışsınız hem koltukta hem perdede, artık halıda krem renk tercih etmenizi öneririm. Krem halı sevmiyorsanız pudra gibi açık bir renk tonu öneririm.

 3. ayten yormaz

  02/10/2015 21:33

  merhaba salonumda gri ve bej kadife koltuk, desenli lila mora yakın kadife fon perde mevcut, halı desenli lila koltuk üzerine koymak istediğim şal ve kırlent renkleri hk yardım rica ediyorum syg

 4. yd360

  05/10/2015 14:34

  Ayten Yormaz Hanım, halı ve perdenizin tonunda aksesuar öneririm. Pembesi göze çarpan bir bordo, koyu pembe tonları da olabilir.

 5. ayca

  20/10/2015 18:27

  Merhaba, salonum mutfakla birleşik. Mutfağım beyaz renkte, koltuklarım lila kenarları mürdüm , açık renk parke mevcut. Oda kapısı beyaz, balkon kapısı geniş sürgü kapı kahverenginde. Sizce hali perde ne renk olmalı ve ne renk dekoratif objelerle düzenlemeliyim. Yardımınızı rica ediyorum teşekkürler.

 6. yd360

  21/10/2015 21:13

  Ayça Hanım butada sizin çıkış noktanız lila koltuklarınızdır. Beyaz mutfak ya da kapılarınız hemen her renkle kullanılabilir. Lila ve mürdüm koltuklarınızı örnek olarak içerisinde lila, mürdüm, mor gibi koltukların farklı tonlarını içeren bir halı ve krem renk perdelerle tamamlayabilirsiniz. Tam tersi örneğin krem ya da açık bej bir halı ile lila perdeler olabilir. Sarı, hardal yeşili, yeşil tonlarında aksesuarlar kullanılabilir. Sarı renk lila ile birlikte halıda da olabilr. Aşağıdaki makalemizdeki örneklere de bakmanızı isterim:
  http://www.yapidekorasyon360.com/lila-rengi-dekorasyon/

 7. Tülay

  28/11/2015 15:30

  Merhabalar küf yeşili koltuğa yastıklar pembeli bej renginde mobilyalar beyaz ne renk bir perde ve halı ile kombinleyebilirim aciiiiil.

 8. yd360

  03/12/2015 13:11

  Tülay Hanım açık yeşil bir halı ile krem ya da vizon renkte perdeler kullanabilirsiniz. Dilerseniz vizon ya da bej renklerde bir halı ile açık yeşil perde de olur.

 9. selen

  08/12/2015 21:07

  Merhabalar ben koltuklarımı yeni kaplattırmak istiyorum renkler hakkında yardımcı olur musunuz 2 tekli kollar demir 2 uzun kollar demir kollar gri şimdiki rengi kırmızı renkli bir şeyler istiyorum kırlentlerde krem renk kırlentler hakkında da yardımcı olursanız sevinirim koltukların teklileri biri değişik biri değişik düşünüyorum tabii ki halı ve perde nasıl olmalı bir de salon takımım kahverengi yastıkları renkli turkuaz pembe mor hardal sarısı kiremit rengi yastıkların renginde patchwork bir halı almak istiyorum iyi olur mu acaba şimdiden teşekkür ederim.

 10. yd360

  14/12/2015 16:54

  Selen Hanım sorunuzu tam anlayamadım ama iki koltuk takımı var anladığım kadarıyla. Kahverengi takımın renkli yastıklarına uygun renklerde patchwork kullanabilirsiniz. Ama rengarenk patchwork yerine yastıkların içinde sevdiğiniz bir ya da iki rengi seçip o renklerde halı almanızı öneririm. Diğer takım içinse hiç ipucu vermemişsiniz. Sevdiğiniz renkler var mı, hangi renkler arasında kararsızsınız. Size sıfırdan koltuk rengi söylemem doğru olmaz.

 11. Berra

  18/12/2015 22:57

  Merhaba. Salonumu her şeyiyle değiştiriyorum. Kanepeler kapitoneli bol yastıklı açık vizon renginde. Biraz Amerikan stiline yakın tipte diyebiliriz. Orta sehpa, masa, yan sehpa klasik çizgilerde fakat yoğun işlemeli değiller. Yan sehpa ve orta sehpa koltuğun minder deseniyle uyum sağlayan bir oyma işçiliğine sahip. Masayı da büyük ve el işçiliği ince olan antik varak aynamızın içinde bulunan bir desenle eşleştirdim. Salonumuzun geniş olmaması sebebiyle beğenmemize rağmen ceviz ahşap yerine, yine beğenerek fakat tereddüt ederek kapüçino rengi yarı parlak cilalı zarif oymaları olan eşyalar aldık. (Masa,yan ve orta sehpa, sandalye bacakları.)

  Koltuk minderlerinde gök mavi renk mevcut, sandalyelerde vizon/mavi çift dokuma, vizon ön planda mavi ise hissediliyor.

  Perde, halı salon aksesuarları ve avize olarak önerilerinizi rica ediyorum. Sitenizi ilgiyle takip ediyorum güzel mekanlar oluşturmak için rehber niteliğinde. Takipçiniz olarak tebrik ve teşekkür ediyorum.

 12. yd360

  23/12/2015 20:38

  Berra Hanım perdede koltuklara yakın ya da biraz daha koyu bir vizon renk, halıda ise açık krem üzeri vizon ve mavi renk desenleri olan bir model önerebilirim. Elinizdeki renkler içerisinde kalmanız daha iyi olur. Ufak tefek yanık turuncu renkte yastık, obje vb ile de bu renkler arasında patlayacak sıcak bir renk kullanabilirsiniz.

 13. Deniz

  28/12/2015 01:21

  Merhaba, Benim salonumda kanepeler koyu kırmızı, duvarlar krem rengi. Tv’nin arkasında ise taş desenli (krem kahve yoğun çok az gri tonu olan) duvar kağıdı var. Taş desenli halı almak istiyorum krem -kahve olanı mı krem-gri olanı mı tercih etmeliyim? TEŞEKKÜRLER.

 14. Nur

  08/01/2016 19:59

  Koltuk takımı almak istiyorum 2 tane üçlü iki tane de berjer, renk olarak mavi gri ve krem düşünüyorum gri yerine füme de olabilir ya da olmalı mı sizce bir de mavi deyince bir sürü tonu var nasıl mavi olmalı teklileri krem düşünüyorum fon perde hakkında da fikir verirseniz sevinirim.

 15. yd360

  19/01/2016 21:42

  Nur Hanım renk seçiminiz gayet güzel, hangi tonları seçeceğiniz için tamamen zevkinize bağlı ancak kontrast, zıtlık yaratmanız hoş durur. Örneğin koyu mavi – açık gri ya da koyu gri / füme ile açık mavi gibi. Fon perdede koltuk renklerinden birini tercih etmenizi öneririm. Açık renk olması daha iyi olur.

 16. fatma

  20/01/2016 00:31

  Koltuk takımım deri koyu kahve, yemek odam ahşap kahve, halılar krem duvar rengini birini turunç çiçeğine boyadım ama hala renk kapalı koltuklara kırlent kullanmak istiyorum rengi açmak için ne renk kullansam rengi açarım. Koltukların minderi koyu kahvenin birkaç ton açığı. Fikir verirseniz çok sevinirim. TEŞEKKÜRLER.

 17. NURSEMA

  20/01/2016 13:42

  Koltuk takımım lila ve beyaz karışımı TV ünitesini hangi renk yapmamı önerirsiniz.

 18. yd360

  26/01/2016 18:30

  Nursema Hanım beyaz TV ünitesi kullanmanızı öneririm.

 19. yd360

  26/01/2016 18:35

  Fatma Hanım krem renk ağılıklı kırlent öneririm. Daha fazla renk daha fazla kalabalık demek olacaktır. BUnun yerine örneğin krem ama biraz da duvar rengini içeren kırlentler olabilir. Ya da örneğin krem – açık bej kırlentler olabilir. Parlak, ışığı yansıtan kumaşlar daha da ferahlık verir.

Comments are closed.