Salonda Gri ve Beyaz İkilisi

, , Salonda Gri ve Beyaz İkilisi için yorumlar kapalı

Gri renk dekorasyonda mesafeli ve steril bir görünüm yaratır. Belki de bu yüzden griye salonlardan çok yatak odalarında ve banyolarda rastlarız. Yine de gri rengin beyazla birlikte kullanıldığı, hayranlık uyandıran örnekleri görünce bu ikilinin ağırlıkta olduğu bir salonun iç karartmak zorunda olmadığı görülebilir.Uzun yıllar gri sıkıcı bir renk olmakla suçlandı. Yaşlılığı, ciddiyeti, muhafazakarlığı çağrıştırdığı söylendi. Ama son zamanlarda bu durum değişmişe benziyor. Hemen 2012’nin öne çıkan renklerini hatırlayalım. Gri bu sene sıkça karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Beyaz ve gri nötr renklerdir, pek çok renkle uyumludurlar.Gri Rengi Sıcak Göstermek İçin

Grinin neşeli ve coşkulu olmaktan çok hüzünlü ve depresif olmaya daha yatkın olduğunu kabul edelim. Bu yüzden gri rengi kullanırken dikkatli olmakta ve eve sıcaklık katacak unsurlara salonda daha çok yer vermekte fayda var. Kilimler, ev bitkileri, aynalar ve diğer renkli aksesuarlar size yardımcı olabilir.

Gri ve beyaz yan yana geldiğinde ortaya çıkan tablonun sakinlik, dinginlik vereceğine hiç şüphe yok. Yine de işe koyulmadan önce salonda nasıl bir atmosfer istediğinizi iyice düşünmelisiniz. Gri ve beyazın ağırlıkta olduğu sade bir salon her an bir müzeyi andırma tehlikesi altındadır. Bunu özellikle istemiyorsanız eğer griyi farklı renklerle bir araya getirmekten çekinmeyin. Eklektik ya da İskandinav tarzı bir dekorasyon stili benimserseniz gri renk çağdaş ve enerjik görünebilir.

Detaylar Önemli

Seçtiğiniz mobilya ve aksesuarlarda detayların şimdi daha önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. İşçiliği olan, desenli ve ilgi çekici tasarımlara sahip mobilya, aksesuar ya da kumaş kullanmanız halinde daha hareketli, daha içinizi ısıtan sonuçlar alabilirsiniz.

Gri ve Beyazla Kullanılabilecek Aksesuar Renkleri

Daha en başta pek çok seçeneğiniz olduğundan söz etmiştik. Pembe, mercan rengi, sarı, bal rengi, altın sarısı, mavi ya da gümüş rengi gri ile yan yana geldiğinde sıcak veya ışıltılı bir dekorasyon ortaya çıkacaktır.

Gri dediğimizde bu rengin pek çok farklı tonu karşınıza çıkacaktır. Küçük salonlar için açık tonların tercih edilmesi daha isabetli olur. Renk koyulaştıkça mekanı daraltabilir. Yukarıda açık gri ve pastel mavinin ortaya ne kadar romantik tarzda bir dekorasyon koyduğunu görebilirsiniz.

Gri, bej ve beyaz arasından göz kırpan turuncu lamba aksesuar kullanımının önemini vurgulamak için harika bir örnek. Bir an için bu abajur başlığının beyaz olduğunu düşünün. Resim hemen değişecektir.

İddialı Aksesuarlar

Yukarıdaki gibi çarpıcı renkte, iddialı aksesuarları satın alırken tereddüt etmeniz normal. Satın aldığınız mağazaya ürün iadesi alıp almadıklarını ya da ürünü değiştirmenizin mümkün olup olmadığını sorun. Böylece aksesuar eğer eve sandığınız kadar yakışmazsa başka bir seçeneği değerlendirebilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: