Salon Niş Modelleri

, , 4 Comments

Öyle görünüyor ki salon nişleri son günlerde yeniden revaçta. Binanın proje aşamasında oluşturulan salon niş modellerinin dışında alçıpan ve yalancı kolon yardımıyla salona sonradan eklenen nişler de vardır. Duvara niş açtırmak isteyenler ise kesinlikle mimar desteği almalı. Kötü işçilik sonucu evin taşıyıcı duvarları zayıflayabilir.Salon niş modelleri arasında en yaygın olanları çeşitli sanat eserlerini veya özel bir şekilde sergilenmek istenen aksesuarları yerleştirmek için açılmış olanlardır. Aydınlatma da eklenerek çeşitli vazo, kase, heykel benzeri eşyalar için estetik bir sergileme yöntemidir. Bu örnekte açık renk duvarda koyu renk çerçeveli niş modelleri oldukça dikkat çekici görünüyor.Duvar nişleri amaçsızca yaptırılmamalıdır çünkü o zaman salonda şık durmak yerine sırıtabilir. Gerçekten değerlendirmeniz gereken özel parçalar, değerli tablolar olduğunda duvar nişleri anlam kazanır. Veya dar bir odada niş kullanarak eşyalara yer yaratmak odayı geniş göstereceğinden yine nişlerin bir işlevi olmuş olur. İçine koyacağınızı bilemediğiniz, boş nişler sadece kalabalık yaratır.

Televizyon ünitesini duvar nişleri ile çevrelemek bu salona şık ve lüks bir hava vermiş. Koltuk rengine uygun olarak niş rengi turuncu seçilmiş. Oldukça farklı ve göze hoş gelen bir uygulama.

Büyük büfeler yerine yemek odasında niş kullanmak ferah ve modern bir dekorasyon konusunda işinizi kolaylaştırabilir. Bir büfe kadar kullanışlı olmayacaktır ama renkli cam objelerle birlikte yemek odasına renk katacağına hiç şüphe yok.

Salon niş modelleri sadece tek bir vazonun sığacağı kutucuklardan ibaret değil elbette. Kimi zaman bir televizyon için, kimi zaman bir konsol için niş kullanılabilir. Duvarda uzun raflar halinde sıralanan bu nişler de oldukça kullanışlı görünüyor. Özellikle dar bir salonda büyük bir kütüphane mekanı kalabalıklaştıracakken, bu tip gömme çözümler ile salonun daha ferah algılanması mümkün olabilir.

Şömineli salonlarda şömine çevresinde niş uygulamasına oldukça sık rastlanır. Eğer şömine salonda odak noktası olarak seçilmişse, yani diğer eşyalar şömine merkezli olarak yerleştirilmişse duvarın nişlerle zenginleştirilmesi ve şömine çevresinin bu şekilde değerlendirilmesi salona zenginlik katar.

Niş içine raf yerleştirilmesi hem nişi daha kullanışlı hale getirir. Bu şekilde nişe çok daha fazla parça yerleştirmek mümkün olabilir. Raf konusunda pek çok seçeneğiniz vardır. Cam raflar da ahşap raflar da kullanılabilir. Yukarıda açık renk salonda koyu renk raflar kullanılarak kontrast yaratılmış. Kontrast dekorasyona derinlik katar, enerji katar. Mavi desenli porselenlerle koyu kahverenginin uyumu da göz doldurucu.

Odaları daraltmamak için nişten faydalanıldığından söz etmiştik. Yukarıda bunun güzel bir örneğini görüyorsunuz. Büyük bir mobilyaya bu şekilde yer açılmış. Ancak yazının başında belirtmiştik, duvarlarınıza gelişigüzel niş açtırmamalısınız. Bir mimara mutlaka danışılmalı. Duvarlar taşıyıcı özellikleri nedeniyle hesapsızca kırılamaz, yıkılamazlar.

somine-nis-modeli

Egzotik bir ahşap kullanılmış olan şömine rafının ve niş raflarının uyumu, şömine çevresine niş yaptırmayı düşünenler için akılda tutulması gereken bir ipucu olabilir. Burada sadece raf malzemesinin değil, kullanılan aksesuarlarında dekorasyon tarzını tamamlayış şekli, göz dolduruyor. Aksesuarlar da tıpkı raflar gibi doğal malzemeden ve el yapımı eserler arasından seçilmiş.

salon-nis-fikirleri

Yukarıda klasik tarzda bir dekorasyon için uygulanan, çok özel bir niş örneği görüyorsunuz. Bu uygulama oldukça ilginç, çünkü hepimizin evinde boş bir duvarı var ve eğer üzerinde biraz düşünürsek, bu duvarın ne kadar farklı bir görünüme bürünebileceğine dair, iyi bir örnek.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

4 Responses

 1. Sevil

  02/01/2016 22:52

  Merhabalar 🙂 sitenizi beğenerek takip ediyorum. Favorim diyebilirim. Niş yaptırıyorum evime. Duvarlarım kum taşı renginde. Nişi ne renk yaptırmalıyım. Beyaz mı kum taşı mı? Ve koltuklarım antrasit gri bu nişin içine nasıl bir renk ve ne döşemeliyim kısaca. Şimdiden çok teşekkürler.

 2. yd360

  06/01/2016 11:13

  Sevil Hanım genelde duvar rengi nişler tercih edilir. Anladığım kadarıyla siz henüz nişi nasıl kullanacağınıza karar vermemişsiniz. Dolayısıyla beyaz yapmanızı gerektiren bir durum yok. Nişleri sevdiğiniz türde mavi, fuşya, turuncu gibi renkli objelerle ya da bronz veya ahşap objelerle değerlendirebilirsiniz. Büyüklüğüne göre saksılar da yerleştirilebilir.

 3. Sevil

  06/01/2016 12:29

  Şöyle ki biz duvarı oyarak değil de TV ünitesi olarak duvara ek yaptıracağız. Yanı ünite gibi görünecek ama aynı zamanda nişli görünecek. Yanı biz bunu marangozda yaptıracağız. Mdf sanırım. Amacımız duvara bütünlük sağlamak çünkü baca gibi çıkıntılar var. O arada niş görünümü de vereceğiz. Sanırım karışık oldu anlatımım biraz. Alçıpandan yapılan görüntüyü vereceğiz ama tahtadan olacak. O noktada duvar rengiyle bütünlük sağlamalı mıyım yoksa beyaz mı olmalı diye düşündüm biraz.

 4. yd360

  16/01/2016 17:43

  Sevil Hanım sanırım duvarla bütünlük sağlaması daha iyi olur. Fakat son halini görecek olan sizsiniz, farklı bir görünüm de isteyebilirsiniz.

Comments are closed.