Salon Ne Renk Olmalı?

, , 160 Yorum

Salon rengine karar verirken odanın ne kadar ışık aldığını ve büyüklüğünü dikkate almak gerekir. Açık renkler salonu olduğundan geniş gösterir ama bazen salona koyu renkleri de katmak isteriz çünkü odaya sıcak bir hava katar. Bej, krem ve pastel yeşil başta olmak üzere, pastel renk tonları salonlarda sık tercih edilir çünkü aynı anda salona hem ferah hem de samimi bir hava katabilirler. Ancak salonda mutlaka sade renkler kullanılmalı diyemeyiz çünkü kişiliğiniz bu renklere uygun olmayabilir ve salonunuzdan kısa sürede sıkılabilirsiniz.acik-renk-salon

Salon ne renk olmalı sorusunu cevaplarken ilk ipuçlarının, salonun büyüklüğü ve ışığı olacaktır dedik. Öyleyse salonunuza hemen bir bakın, yeterince ışık alıyor mu? Karanlık ya da küçük bir salonsa, salonun genelinde ışığı yansıtacak açık renkleri kullanmak isteyebilirsiniz. Koyu ve parlak renkleri daha az miktarda, aksesuarlar aracılığıyla ekleyebilirsiniz. Geniş salonlarda ise duvarlarda sıcak ve koyu tonlar kullanılabilir. Böylece ev daha derli toplu görünür.

Salon Örneklerini İnceleyin

Bu açık-koyu renkler adımını şimdilik geçtikten sonra bolca salon örnekleri incelemenizi tavsiye ederim. Dekorasyon dergileri ve tabii ki İnternet bu konuda size iyi birer kaynak olacaktır. Baktığınız salon resimlerinde hoşunuza giden renk kombinasyonlarını not edebilirsiniz. Bu noktada şu şekilde not almaya çalışın: duvar rengi – mobilya rengi ve aksesuar rengi. Çünkü ayrı örneklerde hoşunuza giden renkler, bir araya geldiklerinde iyi durmayabilir.krem-rengi-takimlar

Sevdiğiniz Renk Kombinasyonunu Keşfedin

Örneğin bir salon fotoğrafında mor koltukları beğendiğiniz ve diğer bir fotoğrafta kırmızı aksesuarlar hoşunuza gitti. Öyleyse salonumda mor ve kırmızı olmalı demeniz doğru olmaz. Bu kadar yoğun renkler boğucu olur ve enerjinizi çeker. Bunun yerine mor koltuklarla hangi duvar ve aksesuar renkleri kullanılmış ya da kırmızı aksesuarlı evde mobilyalar ve duvar ne renk, bunlara dikkat etmeli ve sonra da bir karar vermelisiniz.

Renkli Mi Sade Mi?

Sevdiğiniz renkleri göz ardı etmeyin. Bazılarımız renkli bir odada rahat edemez, renklerden çabuk sıkılır ve ancak sade renklerdeki bir salonda kendini iyi hisseder. Oysa bazılarımız da, düz ve renksiz bir odada enerjisinin çekildiğini düşünür. Hangi gruptan olduğunuzu düşünün. Renkler sizi rahatsız mı ediyor yoksa canlı renkler ve desenler görmekten hoşlanıyor musunuz?

renkli-dekorasyon

Tarzınızı Küçümsemeyin

Salon sizin salonunuz ve eğer mavi saçlarıyla tanınan biriyseniz, duvarlardan birini çingene pembesine boyamanız kimseyi şaşırtmaz. Daha spor ve rahatına düşkün biriyseniz altın renginde parlak kumaşlı perdeler gözünüze batacak demektir. Tarzınızı düşünün. Kendiniz için alışveriş yaparken ne tür ürünler alıyorsunuz? Klasik tarza sahipseniz ışıltılı aksesuarlara, koyu renklere salonda yer verebilirsiniz.

Modern ve minimalist tarz hoşunuza gidiyorsa, salonun genelinde açık ve pastel tonlar kullanıp örneğin renkli bir puf, desenli halı gibi dokunuşlarla eve yeteri kadar sıcaklık ekleyebilirsiniz.

minimalist-tarz

Sadelik Sıkıcılık Demek Değildir

En çok şikayet edilen konulardan biri de sadelik amaçlı yola çıkılan salonların zamanla sıradan ve soğuk görünmeye başlamasıdır. Bu durum salona yeterince renk katılmadığına işaret ediyor olabilir. Renkli puf, renkli duvar tabloları, renkli perde gibi değişikliklerle salonu canlandırabilirsiniz. Nötr renkler hemen her renkle uyar. kahverengi, bej, krem rengi, beyaz, gri, siyah nötr renkler arasındadır. Salonunuzda bu renkler hakimse ve canlı bir aksesuar rengi katacaksanız, ilk olarak hangi rengi sevdiğinizi düşünün. Turkuaz, yeşil, şarap rengi, hardal rengi gibi seçenekleri düşünün. Ayrıca gümüş ya da altın rengi de lüks görünüm isteyenler için uygun aksesuar renkleridir.

koyu-duvar-rengi

İşinizi Kolaylaştırabilecek Sorular:

Aşağıdaki sorular, salon renklerine karar verirken size yardımcı olabilecek ve işinizi biraz kolaylaştırmayı amaçlayan sorular. Unutmayın ki, ‘salonum ne renk olmalı?’ sorusunun cevabı sizde saklı. Sayısız kombinasyon arasından sizin yaşam tarzınızı, sizin stilinizi ve kişiliğinizi yansıtan bir salon için, yine sizin sevdiğiniz ve bir araya getirdiğiniz renklerin kullanılması önemlidir.

 • Beğendiğiniz salon örnekleri ile sizin salonunuz büyüklük ve ışık açısından örtüşüyor mu? Geniş salon örneklerini küçük bir salonda uygulamaya kalkmak sonucun istediğiniz gibi olmamasına yol açabilir
 • Renk ve desenlerden hoşlanıyor musunuz? Giysileriniz, aksesuarlarınız renkli midir, sade mi? Kafanızda canlandırdığınız salon, karakterinize uygun mu?
 • Kendinizi rahat hissettiğiniz mekanlarda hangi renkler hakim? En sevdiğiniz kafeyi, belki tanıdığınız birinin evini, beğendiğiniz bir oteli, sık sık gittiğiniz restoranı düşünün. Ya da en çok deniz kenarında mutlu olan biriyseniz belki salonunuzda turkuaz ya da mavi kullanmak isteyebilirsiniz.
 • Salon için renk seçerken kendinizi akışa mı bıraktınız, yoksa baştan planınızı yaptınız mı? Plansız giderseniz, bir noktada sıkışırsınız ama dekorasyonun başında duvar-mobilya ve aksesuar renginiz belliyse işler kolaylaşır.
 • Salon için düşündüğünüz renkler uzun yıllar boyunca sizi yormayacak, sıkılmayacağınız renkler mi? Bazen gözümüzü karartıp cesur seçimler yaparız ama bir iki ay sonra pişman oluruz. Seçtiğiniz cesur renklere her gün katlanabileceğinizden emin olun.
 • Kendi sevdiğiniz renkleri seçebiliyor musunuz yoksa dışarıdan gelen seslere mi kulak veriyorsunuz? Eğer zevkine çok güvendiğiniz birinin sizin adınıza seçimler yapması canınızı sıkmıyorsa sorun yok ama bazen de, herkes yanlış olduğunu söylese bile içimizdeki sesi susturamayız. Evinizi sevmek istiyorsanız, iç sesinizi bastırmayın.

Aşağıdaki örnekleri ilham almak için inceleyebilirsiniz:

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

160 Yorum

 1. yd360

  20/12/2014 20:13

  Özlem Hanım birkaç seçeneğiniz var. Örneğin gri koltukları siyah beyaz yastıklarla kullanabilirsiniz. Açık gri koltuklar koyu gri veya yine siyah beyaz halı ile eşleşebilir. Böyle bir tabloda dilediğiniz zaman örneğin mercan ya da fuşya renkte yastıklarla renk de eklenebilir. Bir diğer seçenek beyaz ya da açık krem renk koltuklar. Halıda yine krem veya açık bej tonlar olabilir. Yine siyah beyaz veya metalik gri aksesuarlar kullanabilirsiniz.

 2. yd360

  20/12/2014 20:24

  Ayşe Can Hanım, koltuklara uygun halı seçerken koltuğun içindeki renkleri birebir içeren bir halı olabilir. Veya, koltukta yer alan renklerden biri örneğin griyi ele alalım, grinin en açık veya en koyu tonu gibi bir eşleştirme de olabilir. Koltuğun renklerinden farklı olsun derseniz çok açık bej veya açık krem gibi, açık bir halı genellikle tüm renklere uygun olur.

 3. Güliz

  23/12/2014 10:49

  Merhaba, salonumu yeniliyorum. Parkelerim otantik meşe (çamsan avangard) 160cmlik beyaz masif ahşap kapı yaptırdım, süpürgeliklerim de beyaz. Salonum 32m2, bir duvar komple pencere, modern desenli (vizon fon üzeri su yeşili hafif renk detaylı) kruvaze perde, yanlarda su yeşili, vizon renklerde damask fon perde.. duvarlarda kiriş altında kalan 3 bölüm modern damask desenli (fonu bej, 3 adet damask var biri beyaz, biri gold, biri gold ile su yeşili karışımlı) duvar kağıdı. Koltuklarım sütlü kahve modern düz ve desensiz, halı olarak apex buz mavisi halıyı tercih ettim. Bu durumda açıkta kalan (kağıt olmayan) duvarları hangi renge boyamamı tavsiye edersiniz.

 4. yd360

  24/12/2014 22:16

  Güliz Hanım duvar kağıdındaki bejin en açık tonunu kullanabilirsiniz. Salon ışık aldığından aydınlık diye düşünüyorum, dolayısıyla duvar kağıdı ile bir eşleşme yapılabilir.

 5. denizzz

  27/12/2014 00:00

  slm lar salon takımlarım krem mor ağırlıklı halı yine aynı renk duvarları hangi renk yapmamı önerirsiniz tşk.

 6. yd360

  29/12/2014 18:47

  Deniz Hanım gri, gri-bej, bal rengi veya yine krem tonlarında duvar kullanabilirsiniz.

 7. eminee

  16/01/2015 02:07

  mrb. Yardımcı olursanız mutlu olurum kafam karışık salonum boş döşeyeceğim baştan aşağı. Koltuk olarak benim düşüncem başta turkuaz gri ya da turkaz kahve eşim ileride sıkılırsın diyor simdi krem düşünüyorum bir yandan açık ton olduğu için kullanışsız olur sizce genelde en çok salonda tercih edilen renk koltuk ne olmalı? Model olarak avangarde takım var kafamda çok şık ama rahat gibi değil sanki hem şık hem rahatlık bakımdan hangi model seçmeliyim? tv konulacak yere ise niş düşünüyorum bir yandan duvar kağıt tv duvara çakıp etrafına model raf tv altında elektrikli şömine olsa mı diyorum yoksa hazır tv ünitesi mi çok kararsızım perdeye gelince kruvaze tül tek yeterli mi yanlarında fon yapılır mı öyle model var mı bilmiyorum salonum geniş kare. boyası açık bej ama ileride değiştireceğim. Aydınlık bir de lütfen beni bu kararsızlıktan kurtarın sizin fikrinize bakacağım pişman olmak istemiyorum tsk.

 8. yd360

  16/01/2015 23:34

  Sayın eminee uzun uzun da yazmışsınız ama henüz hiçbir yerden başlamamışsınız. Bu noktada sizi tanımadan, evi görmeden benim sıfırdan bir yorum yapmam da çok zor. Önerim önce bolca salon örneği inceleyin. Bir salonda şu renk koltuk olmalı denilemez. En çok kullanılan bejdir ama sitemize bej yüzünden salonum sıkıcı diye o kadar çok yorum geliyor ki. Gördüğünüz gibi önemli olan zevkinizi, sizi yansıtması. Turkuaz – krem ikilisini düşünebilirsiniz. Fon perdeye ihtiyaç var mı, bu şekilde düşünün. Evin içi görünmüyorsa ya da gündüz perde ile gölge yapmak istemeyecekseniz fon perde şart değil. Aşağıdaki salon örneklerini inceleyerek renk ve tarz belirlemeyi deneyebilirsiniz:

  http://www.yapidekorasyon360.com/salon-dekorasyon-ornekleri/

 9. aylin akman

  14/02/2015 20:23

  Selam. Salonumun dekorasyonu ile ilgili fikir almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim. Her şeyle uyum sağlar diye sütlü kahve koltuk takımı aldım. Tv ünitesi ve masa sandalye krem sütlü kahve. Yerler rustik çam. Fon perdeler su yeşili içinde altın sarısı var. Halı rengine karar veremedim. Oda çok boş durdu. Ayrıca bir davara kağıt yapmak istiyorum ne renk yapayım? Bir de hangi renk kırlentler kullanabilirim. Sıcak ve şık bir ortam olsun istiyorum. Gerekirse fonları değiştirebilirim. Teşekkürler

 10. yd360

  15/02/2015 22:14

  Aylin Hanım koyu kahve bir halı ile koltuklara karşı kontrast oluşturabilir ve odaya biraz hareket katabilirsiniz. Dilerseniz örneğin sütlü kahve üzerine koyu kahve desen de olabilir. Açık yeşil ve bordo yastıklarla koltukları süsleyebilirsiniz. Duvar kağıdı için duvar rengi hesaba katılmalı. Duvar renginin daha koyusu ya da daha açığı olabilir. Salon önceleri boş görünebilir, biraz yaşanmışlık gerekir, aksesuarlar ya da zaman içerisinde beğeneceğiniz mobilyalarla dolması daha iyi. Acele etmeyin derim.

 11. güler

  19/02/2015 01:02

  Mor çiçekli berjerleri olan krem oturma grubu var ne renk perde ve duvar boyası ya da duvar kağıdı kullanabilirim yardımcı olursanız sevinirim halı mor teşekkürler.

 12. yd360

  19/02/2015 17:56

  Bej, krem tonları, bal rengi, yeşil veya morun farklı bir tonunu bu renk şemasında kullanabilirsiniz. Bej duvar boyası, krem veya bal rengi perde ya da krem duvar yeşil perde benzeri eşleştirmeler olabilir.

 13. betül

  09/03/2015 12:03

  Meraba avangard koltuk takımı yaptırıyorum 2 tanesi 3lü iki tane berjer 3lüleri rengi petrol mavisi hardal sarısı berjerler petrol mavisi ortaya hardal sarısı puf nasıl olur şimdiden teşekkürler.

 14. fisun

  09/03/2015 22:00

  Merhabalar salonumuzu yenilemeye karar verdik, verdik de şu kararsızlık olmasa büfe ve masa venge renkte koltuklarım düz krem berjerlerin kumaşı turkuaz vizon kahve tonlarında çiçekli desen. Salonumuz aydınlık bir duvarını kağıt yaptırmak istiyoruz nasıl bir kağıt tercih etmeliyiz düz mü desenli mi? Berjerler çiçekli olduğu için karar veremedim. Halı ne renk olmalı desenli mi lütfen fikirlerinize gerçekten çok ihtiyacım var çok teşekkürler.

 15. elif

  10/03/2015 12:02

  Koltuklarmiz krem gibi griye çalıyor halımız kahverengi perdelerimiz yerler laminat masif beyaz tv ünitesi krem taş görünümü duvar kağıdı yapmak istiyoruz duvarlar hangi renk olmalı tskler şimdiden:)

 16. yd360

  11/03/2015 20:13

  Elif Hanım zemin ve mobilyalar açık olduğu için duvarda biraz daha koyu bir ton kullanabilirsiniz. Krem, bej ya da grinin orta koyulukta tonları olabilir. Ancak salon ışık almıyor diyorsanız yine aynı renklerin bu kez açık tonları arasından seçim yapılabilir.

 17. yd360

  11/03/2015 20:38

  Fisun Hanım halıda krem koltukların renginde veya biraz daha koyu krem tonda, düz bir halı öneririm. Duvar kağıdında ise desenleri göze çarpan değilde kağıdı dokulu gösteren veya arada ince çizgileri olan veya kendinden desenli gibi bir model olabilir. Duvar kağıdı rengi krem, turkuaz, kahverengi, bal rengi/ altın rengi gibi renkler olabilir. Şöyle düşünün örneğin krem bir duvar kağıdı ama bal rengi hafif desenleri var ya da kahverengi duvar kağıdı üzerinde biraz daha açık tonda kahverengi hafif bir desen var ya da açık krem üzeri ince turkuaz çizgiler gibi…

 18. yd360

  11/03/2015 20:41

  Betül Hanım açık renk perde ve halı ile tamamlarsanız hoş bir dekorasyon olabilir.

 19. hezil

  14/03/2015 13:28

  Merhabalar yaza düğün var ve evimizi döşeme telaşımız şimdiden başladı. Salon için koyu mor ve krem koltuklar seçtik. Halı ve perde konusunda kararsızım. Morun açık tonlarında bir halı kullanırsam nasıl bir perde kullanabilirim ya da halıyı mı krem tonlarında kullanmalıyım? Bir de oturma odası için hardal ve vizon rengi koltuklar seçtik. Odayı sıkıcı ve boğucu bir hale getirmeden hangi renk perdeler ve halılar kullanabilirim. (Mobilyalarım salonda da odada modern, spor mobilyalar, avangard değil.) Teşekkürler.

 20. ceylan kuz

  19/03/2015 12:11

  Merhabalar mayıs ayında düğünüm var evimi yerleştirme telaşındayım. Fakat daha duvar rengine karar veremedim. Koltuklarım ikisi mürdüm yastıkları mor çiçeklı tekli berjerim de çiçekli renkte mobilyalarım parlak krem ve ceviz kahvesi tonunda sizce salonumu ne renk boyamalıyım. perdelerime ve halılarıma da henüz karar veremedim ne renkler önerirsiniz şimdiden teşekkür ederim.

 21. Yüsra

  13/04/2015 17:11

  merhaba. Leylak, fuşya ve pudra pembesini kullanarak salon dekore etmek istiyorum. Ana zemini leylak rengi olan koltuklara fuşya ve pembe kırlentler kullanıp berjerleri fuşya olarak kaplatırsam yemek odası ne tonlarda olmalı? ceviz rengi uygun olur mu? Halı ve duvar rengi seçimim nasıl olmalıdır? teşekkürler.

 22. yd360

  13/04/2015 23:17

  Yüsra Hanım renkli koltuklarla açık renk perde ve halı kullanmanız hem renkleri öne çıkarır hem de renklerin gözü yormasını engeller. Krem renk halı ve perde kullanabilirsiniz. Dilerseniz perdede örneğin krem zemin üzerine pembe ya da leylak renk desen olabilir. Ev ışık alıyorsa ceviz renk yemek odasında uygundur, salon karanlıksa beyaz mobilya önerebilirim.

 23. cemile

  28/04/2015 12:34

  Merhabalar. Koltuk takımımın döşemelerini yenileyeceğim. Tülüm beyaz damask. Üzerine kullandığım fon da yine tül damask desen fakat mürdüm rengi. Yani tül üstü tül. Üçlü ve ikili koltukları beyaz ya da ekru düşünüyorum. Berjerler konusunda çok karasızım. Fon perdemle aynı renk ama düz mürdüm rengi mi olsun yoksa içinde aynı renkleri barındıran desenli kumaş kullanabilir miyim? Damask desenden sonra salonda başka bir desen kullanmak pek alakasız olur gibime geliyor. Önerinizi bekliyorum.

 24. ebru

  02/05/2015 18:13

  İyi günler oturma odamın duvar rengi mavi renk ve oturma grubunu hangi renk alacağım bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 25. yd360

  02/05/2015 22:03

  Cemile Hanım perde deseni eğer dikkat çekici şekilde baskınsa düz mürdüm kullanmanız daha iyi. Bazı tüller desenli de olsa desen çok gözü almaz, bu gibi durumlarda desenli koltuk döşemesi olabilir ama anladığım kadarıyla sizin perdelerinizin deseni belirgin.

 26. yd360

  02/05/2015 22:18

  Ebru Hanım mavi duvarlar ile beyaz, kahve, bej, krem, gri ya da kırmızı renk koltuklar rahatlıkla kullanılabilir.

 27. ebru

  03/05/2015 09:44

  Seçim yapmadım renk konusunda peki koltuklar turkuaz beyaz olsa nasıl durur sizce?

 28. GÜLBAHAR

  06/05/2015 08:56

  Merhabalar acil yardımınızı rica ediyorum.Koltuklarım siyah beyaz salonumu hangi renge boyamam gerekiyor. Bir de yatak odam dolaplarım beyaz ve sütlü kahve yatak odasını da ne renk boyamalıym bilmiyorum. Lütfen yardımcı olun.

 29. yd360

  08/05/2015 11:22

  Ebru Hanım pek çok makalenin yorumLarını panomda arka arkaya görüyorum, araya giren diğer yorumlar nedeniyle ilk sorunuz hangisi takip edemiyorum. Sorunuzu bu nedenle anlayamadım. Daha açık yazarsanız sevinirim.

 30. Tülay

  11/05/2015 10:40

  Merhaba salonumda koltuklarım krem berjerlerim morun pastel bir tonu. Bir cepheyi beyaz veya krem doğal taş yaptırmak istiyorum. Salonumun bir cephesi cam ve oldukça iyi ışık alıyor. Kalan iki cephede renk seçimim ne olmalıdır?

 31. yd360

  12/05/2015 16:53

  Tülay Hanım beyaz-krem doğal taşla bir bütünlük olması açısından krem tonlarını diğer cephelere önerebilirim. Koyu bir krem ya da açık bir bej tonu kullanılabilir.

 32. esra

  18/05/2015 23:55

  Salonumuz boyanacak ve ne renk olacağına karar veremedim lütfen yardımcı olun koltuklar kırık beyaz üzerine küçük yeşil yapraklar ve taba rengi laleler var şeritler halinde bir üçlü bir ikili dört berjer var kenarları ince fındık rengi ahşaplı yemek takımı daha koyu siyaha yakın ahşap halı da koyu krem, sarıya yakın zemin üzerine lacivert ve taba rengi çiçekli kenarları geniş lacivert şeritler var perdeler yağ yeşili ve gold rengi geniş şeritlerden fon orta tül gold rengi yoğun ve simli acaba duvarları ne renk yapsam ve duvarlardan birini kağıt kaplatsam mı ve nasıl bir desen seçmeliyim kararsızım şimdiden teşekkürler.

 33. Faruk

  22/05/2015 19:26

  Merhabalar yeni bir ev aldım salonum ışık alıyor mobilya beyaz oturma gurubum fuşya duvarları sizce ne yapmam gerekiyor duvarlar başka hangi renk olur ya da fuşya bir grup beyaz mobilya nasıl olur?

 34. yd360

  22/05/2015 22:03

  Faruk Bey açık gri duvarlar beyaz mobilya ve fuşya oturma grubuna yakışacaktır.

 35. yd360

  22/05/2015 23:29

  Esra Hanım duvarları da kırık beyaz yaptırabilirsiniz. Dilerseniz toprak renkleri arasından grimsi bir bej de seçebilirsiniz. Duvar kağıdı tamamen zevkinize bağlı. Dilerseniz yaptırabilirsiniz.

 36. fatoş

  28/05/2015 01:54

  Parkelerimi koyu gri yaptırdım mobilyalarım beyaz koltuklarım da gri beyaz duvarlarımı hangi renge boyamalıyım şimdiden cevabınız için teşekkürler.

 37. Meryem

  28/05/2015 17:15

  Merhaba bizim ev inşaat halinde sadece beyaz boydan pimapen cam kapı var parkeleri gri düşünüyorum ve duvarda alçıpandan televizyon ünitesi var. o duvarda tuğla şeklinde doğal tas döşeteceğiz ama diğer iki duvar renkleri nasıl olsa bilemiyorum bor seçenek sunarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler ilginiz için.

 38. yd360

  28/05/2015 20:56

  Fatoş Hanım kırık beyaz, açık gri, vizon rengi ya da griye kaçan bej ya da vizon tonları olabilir.

 39. Dilek

  31/05/2015 11:49

  Mrb benim oturma gurubum ve ayrıca yemek odası sandalyelerim kırmızı hakim. Bu renk beni çok yoruyor sizce ne renk fon perde ve halı kullanmalıyım.

 40. Meryem

  03/06/2015 05:47

  Oturma odam köşede 2 camlı 3 kanepe ve 2 berjer var kaplatmayı düşündüm berjerler mor olursa karşı kanepe turkuaz olsa uyar mı diğer 2 kanepe ne renk olursa iyi olur yardım eder misiniz?

 41. yd360

  04/06/2015 23:33

  Dilek Hanım krem renk halı ve perdelerle kırmızın etkisini biraz azaltabilirsiniz.

 42. yd360

  05/06/2015 00:35

  Meryem Hanım bu hafta cevaplarım biraz geciktiği için kusura bakmayın. Gri zemine biraz sıcaklık katmak adına krem ya da sıcak bej tonlarında duvar renklerini önerebilirim. Boya kataloglarında toprak renk grubuna bakabilirsiniz.

 43. yd360

  05/06/2015 23:12

  Meryem Hanım mor ve turkuaz uyumlu renklerdir. Diğer 2 kanepeniz morun biraz daha açık bir tonu olabilir. Kanepeler için 3. bir renk istiyorsanız açık gri veya krem düşünebilirsiniz.

 44. safiş

  08/06/2015 17:22

  Merhabalar, ben ağustosta evleniyorum, kendime güzel huzurlu bir salon dekore etmek istiyorum, bana yardımcı olursanız gerçekten çok memnun olurum. Salonum uzunlamasına ve salonumda tek büyük bir Fransız pencere var. Salonumun bir duvarında açık gri beyaz tonlarda tuğla desenli duvar, kağıdın karşı duvarı kül grisi ve boş kalan diğer de duvar çakıl taşı olarak boyandı. Duvarlarım çok hareketli olduğu için köşe takımı halı ve perdeleri düz almayı düşünüyorum. Gerçi köşe takımını aldım rengini tam olarak bilmiyorum yani beyaz grubuna giriyor sanırım ekru gibi bir ton :) eğer vaktiniz olur da bakarsanız enzahome city plus köşe takımı (biz iki tane ikili ve bir köşe modülü aldık). Bunların yanında salonuma sadece bir yemek masası bir kitaplık ve tv ünitesi aldım. Yemek masam meşe tonlarında açılır bir masa, açılan kısmı beyaz sandalyelerim tay tüyü gri renk, kitaplığım da meşe tonlarında, TV ünitesini beyaz aldım çünkü duvar kâğıdı olan kısma yerleştiricem o tarafa meşe tonlarında bir TV ünitesi olmaz diye düşündüm. parkelerim de meşe, halımı düz ve gri tonda almayı düşünüyorum. Biraz karmaşık görünüyor ama resim atmayı çok isterim. Benim sizden tek ricam bu yazdıklarımı göz önünde bulundurarak ve köşe takımıma bakarak bana bir perde rengi söylemeniz :) ben somon rengi düşündüm sizin de fikrinizi almayı çok istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

 45. yd360

  11/06/2015 16:10

  Safiş Hanım somon rengi söz ettiğiniz salona ve diğer renklere çok yakışacaktır. Tabii köşe takımını da aynı renk yastık eklemeyi ihmal etmeyin derim. Tek dikkat çekeceğim nokta, somon tonunu kahverengiye veya sarıya kaçmayan, mat olmayan bir tonda seçin. Salonu ferahlatan, yumuşak, romantik bir ton seçin. Çok hafif pembemsi tonlar daha iyi duracaktır. Evliliğiniz de, eviniz de hayırlı olsun, mutluluklar dilerim :)

 46. gokhan

  12/06/2015 16:58

  Merhabalar öncelikle siteniz çok güzel çok fikir veriyor. Benim salonum chester krem koltuk aldım yastıkları desenli hafif yeşiller var yemek salonum da krem ve de sade peki ne renk halı ve perde ile kombin edebilirim krem perde krem halı alsam çok sade olacak biraz daha hoş dursun istiyorum ama nasıl yapabilirim yaptığım hiçbir şeyi beğenemiyorum.

 47. Duygu

  13/06/2015 17:56

  Merhaba benim koltuk takımım koyu yanardöner gri gibi mavi gibi değişiyor kenarlarında mor biye geçiyor evin zemini açık renk. Ben turkuaz krem tonlarında perde yaptırmak istiyorum desenini çok beğendim halımı da kenarları turkuazlı ortası sade olarak aldım sadece duvar renginde kararsızım salonum geniş çift camlı ve oldukça aydınlık şu anki rengi kum beji ama çok sıkıldım bu renkten öneriniz neler olabilir teşekkürler şimdiden.

 48. yd360

  18/06/2015 12:06

  Duygu Hanım gri ya da vizon renk boya tonlarını inceleyebilirsiniz.

 49. yd360

  18/06/2015 15:38

  Gökhan Bey vizon renkte perdeler ile krem üzeri yeşil desenli bir halı kullanabilirsiniz. Tam tersi vizon renk halı ve yeşil desenli krem perdeler de olabilir. Bolca örnek bakın, doğru-yanlış diye düşünmektense, ne hoşunuza gidiyor buna önem verin. Sonuçta önemli olan salonunuza sizin severek bakmanız, rahat etmeniz.

 50. nebahat

  03/07/2015 16:18

  Merhabalar salonumun rengi roma grisi mobilyam fildişi çhester koltuk düşünüyorum koyu turkuaz sax maviye yakın bir ton sizce olur mu kombin nasıl olmalı üçlü ve berjerler koyu ikili bej olur mu sizce. Sandalyelerin iksi bej ikisi ve puf turkuaz fon perde nasıl olmalı sizce teşekkürler?

 51. yd360

  03/07/2015 18:44

  Nebahat Hanım fildişi ve saks mavisi chester birlikte kullanılabilir. Berjerler ister mavi ister fildişi olabilir, sizin seçiminize bağlı. Açık vizon renk veya bal rengi fon perde kullanılabilir.

 52. şenay şentürk

  07/07/2015 17:32

  Merhaba, salonum 41m kare, koltuklarımın yüzlerini turkuaz, mor karışımı yapmak istiyorum. Masam ve sandalyelerim beyaz lake, sandalyelerimin yüzlerinde değişik renkler kullanmak istiyorum, koltuklarıma göre hangi renkler uygun olur? Ayrıca halım ne renk olmalı? Pencerelerimde zebra (krem renginde) var, kenarlarında fon olarak ip (makarna) perde kullanmak istiyorum, ne renk olur? Çok kararsızım lütfen bana yardımcı olur musunuz? Sizin önerebilecekleriniz varsa (başka renkler) bilgi verirseniz çok memnun olurum. şimdiden tşk.ler.

 53. yd360

  08/07/2015 23:25

  Şenay Şentürk Hanım seçtiğiniz koltuk renkleri yoğun renkler olacağından kırık beyaz bir halı (mor ya da turkuaz deseni olabilir) kullanmanızı öneririm. Böylece koltuk renklerini de gölgelemezsiniz. Sandalyelerde mor ya da turkuaz veya morun daha açık bir tonu lila kullanılabilir. İp perdenizi de yine zebra renginde kullanabilirsiniz. Mutlaka renkli olsun isterseniz turkuaz, mor ya da lila olabilir.

 54. pelin

  10/07/2015 12:38

  Merhaba,

  Salonuma biraz renk katmak istiyorum. Duvar rengi bej renki hafif aralıklarda parlaklık(sim) içeriyor.
  Koltuklar Modern tarzda. Keten kumaşta üçlü ve tek berjer koyu gri, ikili açık gri, 4 adet kırlent var 2 si krem rengi diğeri ikisi açık ve koyu gri (koltuk) renginde.
  Perde düz tül perde, kalın kumaşlı fonlar bej üzerinde açık koyu gri renklerde çok büyük yaprak desenleri içeriyor.
  Halı bambu ve vintage tarzında, krem rengi fakat biraz daha koyu gibi. Deseni ise hafif gri desenlerde fakat deseni belli belirsiz ve ışığa göre değişiyor.
  Masa konsol ve tv ünitesi ladin ağacı üst tablalarında hafif eskitme. Konsol gövdesi masa ayakları ve TV ünitesinin bazı kısımları ise mat krem rengi.

  Sandalye ayakları da krem rengi. Sandalye için keten krem rengi düşünüyorum.

  Perde seçimi yaparken renk belirleyemediğim için tek bir renge gidemedim (turkuaz, mavi, harda sarısı, mercan vs) bu nedenle yine koltuk ve duvar rengini içeren bir fon seçtim en azından desenlerle hareket olabilir diye.

  Sandalye kumaş rengi ve kırlent vazo, abajur, tablo gibi aksesuar konusunda renk önerisinde bulunabilirseniz memnun olurum.

 55. yd360

  14/07/2015 22:35

  Pelin Hanım kırlent ve aksesuarda krem ve griye şeftali, toz pembe ya da fuşya gibi sıcak renkler ekleyebilirsiniz. Sandalye için krem renginin doğru seçim olduğunu düşünüyorum. Evinizde şu an aksesuar rengi olmadığı için sandalyeye ayrı bir renk söylemek zor, salonda olan renklerden gitmek en iyisi. Abajurda da yine krem başlıklı, ahşap ya da metal gövdeli, modern tarza uygun modellere bakabilirsiniz.

 56. esra

  22/07/2015 13:58

  Merhaba benim koltuk takımı rengi polo mavisi tül yaptırıcam fon da istiyorum fonu renkli olacak hangi renk daha güzel durur ikisi de polo mavisi çok boğmaz mı farklı renk ne olabilir?

 57. özgür

  22/07/2015 21:23

  merhaba yeni aldığım evimi modern bir ev haline getirmek istiyorum

  1/ salonumun yerler kızıl laminant parke ben duvarları griye boyamak istiyorum koltuk seçimim sarı -hardal L koltuk olacak kızıl renk lamiant parkeyi hangi renge boyamalıyım ?

  2/ banyom küçük ve yerler yine kızıl kırmızı gibi fayans banyoma küvet koymayı planlıyorum renk seçimim koyu renkler ve açık renk ağaç kullanacağım. tavsiyeniz nedir ?

  3/ mutfağımın fayansı banyo ve hol ile aynı -KIZIL KIRMIZI- dolaplar yine kızıl delireceğim mutfağım uzun ve dar sağlı sollu dolaplar var karşımda 1.80 genişliğinde mutfak camı var önü boş tezgah sağ tarafımda 5 mt cama kadar .

 58. yd360

  23/07/2015 01:22

  Sayın Brgl beyaz, gri, açık bej tonları kullanılabilir. Lila, mürdüm, turkuaz ya da hardal rengi gibi renkler aksesuar rengi olabilir.

 59. yd360

  23/07/2015 01:27

  Sayın Özgür kayın ya da meşe gibi, fazla sarı olmayan bir parke rengi seçilebilir. Banyoda fildişi, beyaz, krem tonları özellikle küçük banyolar için çok daha iyi olur. Mutfakla ilgili sorunuzu tam yazarsanız onu da cevaplamak isterim.

 60. yd360

  24/07/2015 00:21

  Esra Hanım vizon renk ya da gri tonlarında perde öneririm. Diğer türlü dediğiniz gibi salon masmavi olacak. Mavi fon seçseniz bile çok çok açık bir mavi olabilir.

 61. Güliz

  25/07/2015 11:22

  Merhaba yeni aldığımız evin parkelerini ağırlıklı açık gri(duman) rengi, içinde az miktarda açık kahve çizgilerinde olduğu şekilde seçtim. Duvar boyasını filli boyadan lületaşı seçtim. Emin değilim, filli boya kartelasından daha çok uyacak bir öneriniz var mı? Mobilyalar alınmadı. Renkleri lacivert, kahve, bej ağırlıklı olabilir. Yardımınız için teşekkürler.

 62. Mrve

  26/07/2015 01:02

  Tekrar merhaba. Daha önce bej ağırlıklı bir salon düşündüğümü yazmış fikir istemiştim. Fakat mobilya seçerken renk kartelasından krem ve su yeşili bir salon takımı seçtim. İki üçlü koltuk krem, iki kapitoneli berjer su yeşili. Klasik veya avangart mobilyalara daha ziyade döşenen yanar döner parlak bir döşemelik değil kumaşımız. Ne renk duvar boyası, perde ve aksesuar önerirsiniz? Küçük bir oturma odamız var oraya da bir üçlü koltuk, bir berjer beğendik. Koltuğa hardal, berjere mürdüm kumaş seçtik. Bu oda için öneriniz ne olur?

 63. yd360

  29/07/2015 11:32

  Güliz Hanım duvar renginiz koltuk seçimi sırasında önem kazanacak. Lacivert seçecekseniz koltukları daha açık krem tonu öneririm ama açık bej, açık krem koltuklar olacaksa lületaşı kullanılabilir.

 64. Burcu

  03/08/2015 14:08

  Iyi günler bir konuda yardımınızı rica etmek istiyorum ben evime açık gri parke dösetiyorum yalnız amerikan kapıların rengine karar veremedim sizce beyaz mı daha güzel olur yoksa kahverengimi aydınlık bir ev istiyorum.

 65. yd360

  03/08/2015 23:20

  Burcu Hanım beyaz kapıların hem daha aydınlık olacağını hem de gri zemin ile daha hoş duracağını düşünüyorum.

 66. yd360

  04/08/2015 11:17

  Mrve Hanım pek çok seçenek var. Duvarda her iki odada da açık krem ya da toprak tonları arasından seçim yapılabilir. Küçük odada açık renk perde salonda ise koyu yeşil, bal rengi, vizon rengi ya da bej perdeler kullanılabilir.

 67. Semra

  16/08/2015 00:05

  Merhaba 1 ay sonra düğünüm var perde ve boya rengine karar veremedik. Koltuklarım turkuaz ve kBberjerlerim ve sandalyelerim ise krem rengi üstüne turkuaz ve pembe çiçekli. Sizce ne renk perde ve fon seçmeliyim? Duvar rengi ne olmalı? Yardımcı olursanız sevinirim.

 68. Sena

  06/09/2015 12:31

  Merhaba benim salonumda koltuklarım kadife dokusunda mor berjerlerim ekru tonlarında yemek odası capuccino renginde halım da ekru renginde kendinden desenli eskitme bir halı tül ve duvar rengine karar veremedim salonumuz büyük sayılır ama az ışık alıyor ve dikdörtgen ve camlarda da yine ekru rengi stor güneşlikler var tavan biraz alçak, koltuklarımız klasik. Bu konuda destek olursanız sevinirim. Teşekkürler.

 69. yd360

  08/09/2015 16:21

  Sena Hanım hem mora hem de diğer tonlara uygun olacak şekilde, odayı da karartmaması için açık bir krem tonu önerebilirim. Eğer bulabilirseniz çok açık bir capuccino tonu da düşünebilirsiniz.

 70. Sevcan

  12/09/2015 10:20

  Merhabalar benim koltuklarım mürdüm ve hardal renklerinde iki küçük koltuk hardal diğerleri mürdüm tv ünitesi ve halı ise krem tonlarında odadaki tablo ve aksesuar renklerine karar veremedik bu konuda fikir verirseniz çok sevinirim.

 71. yd360

  15/09/2015 21:07

  Sevcan Hanım siz mobilyada renk kullandığınız için aksesuarda daha sade seçim yapabilirsiniz, gri, metalik gri ya da gümüş rengi, krem, siyah beyaz aksesuarlar öne çıkabilir.

 72. tuğçe

  04/11/2015 11:12

  Merhaba sena hanıma yaptığınız yorumu inceledim, benim de yaklaşık aynı ışık açısından. Ancak mobilyalarımı beyaza boyuyorum. Tüllerim açık gri. Ancak çok boğucu geliyor. Sanıyorum aydınlatma sorunum var. Sarı mı yoksa beyaz ışık mı tercih etmeliyim. Birde lambader sorunumu daha iyi mi çözer? Teşekkürler.

 73. begüm

  04/11/2015 11:25

  Salonumda krem kadife koltuklar,mor kırlentler, mor kadife fon perdeler, krem üç boyutlu step halı, krem lake şık bir yemek takımı ve gümüş eskitme şık bir ayna var. Aksesuar olarak beyaz güller , mor tonlarında çiçekler ve şamdanlar kullandım. Duvarlarda beyaz.
  Kısaca genelde krem şık bir salon ve mor dokunuşlar var. Duvarlarıma farklı bir şeyler yapıp salona hareket katmak şık ama sıcak yada farklı bir tarzla hareket katmak istiyorum.
  1- krem inci doku kendinden desenli parlak boya mı kullansam?
  2- TV ünitem yok, TV duvara monteli.TV arkasına farklı bir renk yada duvar kağıdı mı yaptırsam? belki ilave olarak birkaç küçük parçadan oluşan ünite ekleyebilirim.
  (Bu arada TV nin olduğu duvar oldukça uzun, yani tV duvarın sağ tarafında kalacak, ortalamayacak)

  Şık, kesinlikle sıradan olmayan ama sade bir dekorasyon olsun istiyorum.

  Acaba TV ünitesinin olduğu duvarı su yeşili mi boyatsam yada duvar kağıdı yaptırsam?
  Yazılarınızı keyifle okudum, yorumlarınız benim için çok önemli.

 74. yd360

  23/11/2015 01:35

  Tuğçe Hanım sarı ışık daha doğal, daha sıcaktır. Lambader kullanmanız da iyi olur. Ancak yine bir tepe avizeniz de olsun. Farklı ışık kaynaklarının olması her zaman daha avantajlıdır.

 75. yd360

  23/11/2015 01:43

  Begüm Hanım inci doku parlak boya ya da örneğin lila renk duvar boyası düşünülebilir. Televizyon duvardaysa duvar kağıdı dikkat dağıtıcı olabilir.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak