Salon Ne Renk Olmalı?

, , 102 Yorum

Salon rengine karar verirken odanın ne kadar ışık aldığını ve büyüklüğünü dikkate almak gerekir. Açık renkler salonu olduğundan geniş gösterir ama bazen salona koyu renkleri de katmak isteriz çünkü odaya sıcak bir hava katar. Bej, krem ve pastel yeşil başta olmak üzere, pastel renk tonları salonlarda sık tercih edilir çünkü aynı anda salona hem ferah hem de samimi bir hava katabilirler. Ancak salonda mutlaka sade renkler kullanılmalı diyemeyiz çünkü kişiliğiniz bu renklere uygun olmayabilir ve salonunuzdan kısa sürede sıkılabilirsiniz.acik-renk-salon

Salon ne renk olmalı sorusunu cevaplarken ilk ipuçlarının, salonun büyüklüğü ve ışığı olacaktır dedik. Öyleyse salonunuza hemen bir bakın, yeterince ışık alıyor mu? Karanlık ya da küçük bir salonsa, salonun genelinde ışığı yansıtacak açık renkleri kullanmak isteyebilirsiniz. Koyu ve parlak renkleri daha az miktarda, aksesuarlar aracılığıyla ekleyebilirsiniz. Geniş salonlarda ise duvarlarda sıcak ve koyu tonlar kullanılabilir. Böylece ev daha derli toplu görünür.

Salon Örneklerini İnceleyin

Bu açık-koyu renkler adımını şimdilik geçtikten sonra bolca salon örnekleri incelemenizi tavsiye ederim. Dekorasyon dergileri ve tabii ki İnternet bu konuda size iyi birer kaynak olacaktır. Baktığınız salon resimlerinde hoşunuza giden renk kombinasyonlarını not edebilirsiniz. Bu noktada şu şekilde not almaya çalışın: duvar rengi – mobilya rengi ve aksesuar rengi. Çünkü ayrı örneklerde hoşunuza giden renkler, bir araya geldiklerinde iyi durmayabilir.krem-rengi-takimlar

Sevdiğiniz Renk Kombinasyonunu Keşfedin

Örneğin bir salon fotoğrafında mor koltukları beğendiğiniz ve diğer bir fotoğrafta kırmızı aksesuarlar hoşunuza gitti. Öyleyse salonumda mor ve kırmızı olmalı demeniz doğru olmaz. Bu kadar yoğun renkler boğucu olur ve enerjinizi çeker. Bunun yerine mor koltuklarla hangi duvar ve aksesuar renkleri kullanılmış ya da kırmızı aksesuarlı evde mobilyalar ve duvar ne renk, bunlara dikkat etmeli ve sonra da bir karar vermelisiniz.

Renkli Mi Sade Mi?

Sevdiğiniz renkleri göz ardı etmeyin. Bazılarımız renkli bir odada rahat edemez, renklerden çabuk sıkılır ve ancak sade renklerdeki bir salonda kendini iyi hisseder. Oysa bazılarımız da, düz ve renksiz bir odada enerjisinin çekildiğini düşünür. Hangi gruptan olduğunuzu düşünün. Renkler sizi rahatsız mı ediyor yoksa canlı renkler ve desenler görmekten hoşlanıyor musunuz?

renkli-dekorasyon

Tarzınızı Küçümsemeyin

Salon sizin salonunuz ve eğer mavi saçlarıyla tanınan biriyseniz, duvarlardan birini çingene pembesine boyamanız kimseyi şaşırtmaz. Daha spor ve rahatına düşkün biriyseniz altın renginde parlak kumaşlı perdeler gözünüze batacak demektir. Tarzınızı düşünün. Kendiniz için alışveriş yaparken ne tür ürünler alıyorsunuz? Klasik tarza sahipseniz ışıltılı aksesuarlara, koyu renklere salonda yer verebilirsiniz.

Modern ve minimalist tarz hoşunuza gidiyorsa, salonun genelinde açık ve pastel tonlar kullanıp örneğin renkli bir puf, desenli halı gibi dokunuşlarla eve yeteri kadar sıcaklık ekleyebilirsiniz.

minimalist-tarz

Sadelik Sıkıcılık Demek Değildir

En çok şikayet edilen konulardan biri de sadelik amaçlı yola çıkılan salonların zamanla sıradan ve soğuk görünmeye başlamasıdır. Bu durum salona yeterince renk katılmadığına işaret ediyor olabilir. Renkli puf, renkli duvar tabloları, renkli perde gibi değişikliklerle salonu canlandırabilirsiniz. Nötr renkler hemen her renkle uyar. kahverengi, bej, krem rengi, beyaz, gri, siyah nötr renkler arasındadır. Salonunuzda bu renkler hakimse ve canlı bir aksesuar rengi katacaksanız, ilk olarak hangi rengi sevdiğinizi düşünün. Turkuaz, yeşil, şarap rengi, hardal rengi gibi seçenekleri düşünün. Ayrıca gümüş ya da altın rengi de lüks görünüm isteyenler için uygun aksesuar renkleridir.

koyu-duvar-rengi

İşinizi Kolaylaştırabilecek Sorular:

Aşağıdaki sorular, salon renklerine karar verirken size yardımcı olabilecek ve işinizi biraz kolaylaştırmayı amaçlayan sorular. Unutmayın ki, ‘salonum ne renk olmalı?’ sorusunun cevabı sizde saklı. Sayısız kombinasyon arasından sizin yaşam tarzınızı, sizin stilinizi ve kişiliğinizi yansıtan bir salon için, yine sizin sevdiğiniz ve bir araya getirdiğiniz renklerin kullanılması önemlidir.

 • Beğendiğiniz salon örnekleri ile sizin salonunuz büyüklük ve ışık açısından örtüşüyor mu? Geniş salon örneklerini küçük bir salonda uygulamaya kalkmak sonucun istediğiniz gibi olmamasına yol açabilir
 • Renk ve desenlerden hoşlanıyor musunuz? Giysileriniz, aksesuarlarınız renkli midir, sade mi? Kafanızda canlandırdığınız salon, karakterinize uygun mu?
 • Kendinizi rahat hissettiğiniz mekanlarda hangi renkler hakim? En sevdiğiniz kafeyi, belki tanıdığınız birinin evini, beğendiğiniz bir oteli, sık sık gittiğiniz restoranı düşünün. Ya da en çok deniz kenarında mutlu olan biriyseniz belki salonunuzda turkuaz ya da mavi kullanmak isteyebilirsiniz.
 • Salon için renk seçerken kendinizi akışa mı bıraktınız, yoksa baştan planınızı yaptınız mı? Plansız giderseniz, bir noktada sıkışırsınız ama dekorasyonun başında duvar-mobilya ve aksesuar renginiz belliyse işler kolaylaşır.
 • Salon için düşündüğünüz renkler uzun yıllar boyunca sizi yormayacak, sıkılmayacağınız renkler mi? Bazen gözümüzü karartıp cesur seçimler yaparız ama bir iki ay sonra pişman oluruz. Seçtiğiniz cesur renklere her gün katlanabileceğinizden emin olun.
 • Kendi sevdiğiniz renkleri seçebiliyor musunuz yoksa dışarıdan gelen seslere mi kulak veriyorsunuz? Eğer zevkine çok güvendiğiniz birinin sizin adınıza seçimler yapması canınızı sıkmıyorsa sorun yok ama bazen de, herkes yanlış olduğunu söylese bile içimizdeki sesi susturamayız. Evinizi sevmek istiyorsanız, iç sesinizi bastırmayın.

Aşağıdaki örnekleri ilham almak için inceleyebilirsiniz:

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

102 Yorum

 1. yd360

  20/12/2014 20:13

  Özlem Hanım birkaç seçeneğiniz var. Örneğin gri koltukları siyah beyaz yastıklarla kullanabilirsiniz. Açık gri koltuklar koyu gri veya yine siyah beyaz halı ile eşleşebilir. Böyle bir tabloda dilediğiniz zaman örneğin mercan ya da fuşya renkte yastıklarla renk de eklenebilir. Bir diğer seçenek beyaz ya da açık krem renk koltuklar. Halıda yine krem veya açık bej tonlar olabilir. Yine siyah beyaz veya metalik gri aksesuarlar kullanabilirsiniz.

 2. yd360

  20/12/2014 20:24

  Ayşe Can Hanım, koltuklara uygun halı seçerken koltuğun içindeki renkleri birebir içeren bir halı olabilir. Veya, koltukta yer alan renklerden biri örneğin griyi ele alalım, grinin en açık veya en koyu tonu gibi bir eşleştirme de olabilir. Koltuğun renklerinden farklı olsun derseniz çok açık bej veya açık krem gibi, açık bir halı genellikle tüm renklere uygun olur.

 3. Güliz

  23/12/2014 10:49

  Merhaba, salonumu yeniliyorum. Parkelerim otantik meşe (çamsan avangard) 160cmlik beyaz masif ahşap kapı yaptırdım, süpürgeliklerim de beyaz. Salonum 32m2, bir duvar komple pencere, modern desenli (vizon fon üzeri su yeşili hafif renk detaylı) kruvaze perde, yanlarda su yeşili, vizon renklerde damask fon perde.. duvarlarda kiriş altında kalan 3 bölüm modern damask desenli (fonu bej, 3 adet damask var biri beyaz, biri gold, biri gold ile su yeşili karışımlı) duvar kağıdı. Koltuklarım sütlü kahve modern düz ve desensiz, halı olarak apex buz mavisi halıyı tercih ettim. Bu durumda açıkta kalan (kağıt olmayan) duvarları hangi renge boyamamı tavsiye edersiniz.

 4. yd360

  24/12/2014 22:16

  Güliz Hanım duvar kağıdındaki bejin en açık tonunu kullanabilirsiniz. Salon ışık aldığından aydınlık diye düşünüyorum, dolayısıyla duvar kağıdı ile bir eşleşme yapılabilir.

 5. denizzz

  27/12/2014 00:00

  slm lar salon takımlarım krem mor ağırlıklı halı yine aynı renk duvarları hangi renk yapmamı önerirsiniz tşk.

 6. yd360

  29/12/2014 18:47

  Deniz Hanım gri, gri-bej, bal rengi veya yine krem tonlarında duvar kullanabilirsiniz.

 7. eminee

  16/01/2015 02:07

  mrb. Yardımcı olursanız mutlu olurum kafam karışık salonum boş döşeyeceğim baştan aşağı. Koltuk olarak benim düşüncem başta turkuaz gri ya da turkaz kahve eşim ileride sıkılırsın diyor simdi krem düşünüyorum bir yandan açık ton olduğu için kullanışsız olur sizce genelde en çok salonda tercih edilen renk koltuk ne olmalı? Model olarak avangarde takım var kafamda çok şık ama rahat gibi değil sanki hem şık hem rahatlık bakımdan hangi model seçmeliyim? tv konulacak yere ise niş düşünüyorum bir yandan duvar kağıt tv duvara çakıp etrafına model raf tv altında elektrikli şömine olsa mı diyorum yoksa hazır tv ünitesi mi çok kararsızım perdeye gelince kruvaze tül tek yeterli mi yanlarında fon yapılır mı öyle model var mı bilmiyorum salonum geniş kare. boyası açık bej ama ileride değiştireceğim. Aydınlık bir de lütfen beni bu kararsızlıktan kurtarın sizin fikrinize bakacağım pişman olmak istemiyorum tsk.

 8. yd360

  16/01/2015 23:34

  Sayın eminee uzun uzun da yazmışsınız ama henüz hiçbir yerden başlamamışsınız. Bu noktada sizi tanımadan, evi görmeden benim sıfırdan bir yorum yapmam da çok zor. Önerim önce bolca salon örneği inceleyin. Bir salonda şu renk koltuk olmalı denilemez. En çok kullanılan bejdir ama sitemize bej yüzünden salonum sıkıcı diye o kadar çok yorum geliyor ki. Gördüğünüz gibi önemli olan zevkinizi, sizi yansıtması. Turkuaz – krem ikilisini düşünebilirsiniz. Fon perdeye ihtiyaç var mı, bu şekilde düşünün. Evin içi görünmüyorsa ya da gündüz perde ile gölge yapmak istemeyecekseniz fon perde şart değil. Aşağıdaki salon örneklerini inceleyerek renk ve tarz belirlemeyi deneyebilirsiniz:

  http://www.yapidekorasyon360.com/salon-dekorasyon-ornekleri/

 9. aylin akman

  14/02/2015 20:23

  Selam. Salonumun dekorasyonu ile ilgili fikir almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim. Her şeyle uyum sağlar diye sütlü kahve koltuk takımı aldım. Tv ünitesi ve masa sandalye krem sütlü kahve. Yerler rustik çam. Fon perdeler su yeşili içinde altın sarısı var. Halı rengine karar veremedim. Oda çok boş durdu. Ayrıca bir davara kağıt yapmak istiyorum ne renk yapayım? Bir de hangi renk kırlentler kullanabilirim. Sıcak ve şık bir ortam olsun istiyorum. Gerekirse fonları değiştirebilirim. Teşekkürler

 10. yd360

  15/02/2015 22:14

  Aylin Hanım koyu kahve bir halı ile koltuklara karşı kontrast oluşturabilir ve odaya biraz hareket katabilirsiniz. Dilerseniz örneğin sütlü kahve üzerine koyu kahve desen de olabilir. Açık yeşil ve bordo yastıklarla koltukları süsleyebilirsiniz. Duvar kağıdı için duvar rengi hesaba katılmalı. Duvar renginin daha koyusu ya da daha açığı olabilir. Salon önceleri boş görünebilir, biraz yaşanmışlık gerekir, aksesuarlar ya da zaman içerisinde beğeneceğiniz mobilyalarla dolması daha iyi. Acele etmeyin derim.

 11. güler

  19/02/2015 01:02

  Mor çiçekli berjerleri olan krem oturma grubu var ne renk perde ve duvar boyası ya da duvar kağıdı kullanabilirim yardımcı olursanız sevinirim halı mor teşekkürler.

 12. yd360

  19/02/2015 17:56

  Bej, krem tonları, bal rengi, yeşil veya morun farklı bir tonunu bu renk şemasında kullanabilirsiniz. Bej duvar boyası, krem veya bal rengi perde ya da krem duvar yeşil perde benzeri eşleştirmeler olabilir.

 13. betül

  09/03/2015 12:03

  Meraba avangard koltuk takımı yaptırıyorum 2 tanesi 3lü iki tane berjer 3lüleri rengi petrol mavisi hardal sarısı berjerler petrol mavisi ortaya hardal sarısı puf nasıl olur şimdiden teşekkürler.

 14. fisun

  09/03/2015 22:00

  Merhabalar salonumuzu yenilemeye karar verdik, verdik de şu kararsızlık olmasa büfe ve masa venge renkte koltuklarım düz krem berjerlerin kumaşı turkuaz vizon kahve tonlarında çiçekli desen. Salonumuz aydınlık bir duvarını kağıt yaptırmak istiyoruz nasıl bir kağıt tercih etmeliyiz düz mü desenli mi? Berjerler çiçekli olduğu için karar veremedim. Halı ne renk olmalı desenli mi lütfen fikirlerinize gerçekten çok ihtiyacım var çok teşekkürler.

 15. elif

  10/03/2015 12:02

  Koltuklarmiz krem gibi griye çalıyor halımız kahverengi perdelerimiz yerler laminat masif beyaz tv ünitesi krem taş görünümü duvar kağıdı yapmak istiyoruz duvarlar hangi renk olmalı tskler şimdiden:)

 16. yd360

  11/03/2015 20:13

  Elif Hanım zemin ve mobilyalar açık olduğu için duvarda biraz daha koyu bir ton kullanabilirsiniz. Krem, bej ya da grinin orta koyulukta tonları olabilir. Ancak salon ışık almıyor diyorsanız yine aynı renklerin bu kez açık tonları arasından seçim yapılabilir.

 17. yd360

  11/03/2015 20:38

  Fisun Hanım halıda krem koltukların renginde veya biraz daha koyu krem tonda, düz bir halı öneririm. Duvar kağıdında ise desenleri göze çarpan değilde kağıdı dokulu gösteren veya arada ince çizgileri olan veya kendinden desenli gibi bir model olabilir. Duvar kağıdı rengi krem, turkuaz, kahverengi, bal rengi/ altın rengi gibi renkler olabilir. Şöyle düşünün örneğin krem bir duvar kağıdı ama bal rengi hafif desenleri var ya da kahverengi duvar kağıdı üzerinde biraz daha açık tonda kahverengi hafif bir desen var ya da açık krem üzeri ince turkuaz çizgiler gibi…

 18. yd360

  11/03/2015 20:41

  Betül Hanım açık renk perde ve halı ile tamamlarsanız hoş bir dekorasyon olabilir.

 19. hezil

  14/03/2015 13:28

  Merhabalar yaza düğün var ve evimizi döşeme telaşımız şimdiden başladı. Salon için koyu mor ve krem koltuklar seçtik. Halı ve perde konusunda kararsızım. Morun açık tonlarında bir halı kullanırsam nasıl bir perde kullanabilirim ya da halıyı mı krem tonlarında kullanmalıyım? Bir de oturma odası için hardal ve vizon rengi koltuklar seçtik. Odayı sıkıcı ve boğucu bir hale getirmeden hangi renk perdeler ve halılar kullanabilirim. (Mobilyalarım salonda da odada modern, spor mobilyalar, avangard değil.) Teşekkürler.

 20. ceylan kuz

  19/03/2015 12:11

  Merhabalar mayıs ayında düğünüm var evimi yerleştirme telaşındayım. Fakat daha duvar rengine karar veremedim. Koltuklarım ikisi mürdüm yastıkları mor çiçeklı tekli berjerim de çiçekli renkte mobilyalarım parlak krem ve ceviz kahvesi tonunda sizce salonumu ne renk boyamalıyım. perdelerime ve halılarıma da henüz karar veremedim ne renkler önerirsiniz şimdiden teşekkür ederim.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak