Salon Ne Renk Olmalı?

, , 179 Comments

Salon rengine karar verirken odanın ne kadar ışık aldığını ve büyüklüğünü dikkate almak gerekir. Açık renkler salonu olduğundan geniş gösterir ama bazen salona koyu renkleri de katmak isteriz çünkü odaya sıcak bir hava katar. Bej, krem ve pastel yeşil başta olmak üzere, pastel renk tonları salonlarda sık tercih edilir çünkü aynı anda salona hem ferah hem de samimi bir hava katabilirler. Ancak salonda mutlaka sade renkler kullanılmalı diyemeyiz çünkü kişiliğiniz bu renklere uygun olmayabilir ve salonunuzdan kısa sürede sıkılabilirsiniz.acik-renk-salon

Salon ne renk olmalı sorusunu cevaplarken ilk ipuçlarının, salonun büyüklüğü ve ışığı olacaktır dedik. Öyleyse salonunuza hemen bir bakın, yeterince ışık alıyor mu? Karanlık ya da küçük bir salonsa, salonun genelinde ışığı yansıtacak açık renkleri kullanmak isteyebilirsiniz. Koyu ve parlak renkleri daha az miktarda, aksesuarlar aracılığıyla ekleyebilirsiniz. Geniş salonlarda ise duvarlarda sıcak ve koyu tonlar kullanılabilir. Böylece ev daha derli toplu görünür.

Salon Örneklerini İnceleyin

Bu açık-koyu renkler adımını şimdilik geçtikten sonra bolca salon örnekleri incelemenizi tavsiye ederim. Dekorasyon dergileri ve tabii ki İnternet bu konuda size iyi birer kaynak olacaktır. Baktığınız salon resimlerinde hoşunuza giden renk kombinasyonlarını not edebilirsiniz. Bu noktada şu şekilde not almaya çalışın: duvar rengi – mobilya rengi ve aksesuar rengi. Çünkü ayrı örneklerde hoşunuza giden renkler, bir araya geldiklerinde iyi durmayabilir.krem-rengi-takimlar

Sevdiğiniz Renk Kombinasyonunu Keşfedin

Örneğin bir salon fotoğrafında mor koltukları beğendiğiniz ve diğer bir fotoğrafta kırmızı aksesuarlar hoşunuza gitti. Öyleyse salonumda mor ve kırmızı olmalı demeniz doğru olmaz. Bu kadar yoğun renkler boğucu olur ve enerjinizi çeker. Bunun yerine mor koltuklarla hangi duvar ve aksesuar renkleri kullanılmış ya da kırmızı aksesuarlı evde mobilyalar ve duvar ne renk, bunlara dikkat etmeli ve sonra da bir karar vermelisiniz.

Renkli Mi Sade Mi?

Sevdiğiniz renkleri göz ardı etmeyin. Bazılarımız renkli bir odada rahat edemez, renklerden çabuk sıkılır ve ancak sade renklerdeki bir salonda kendini iyi hisseder. Oysa bazılarımız da, düz ve renksiz bir odada enerjisinin çekildiğini düşünür. Hangi gruptan olduğunuzu düşünün. Renkler sizi rahatsız mı ediyor yoksa canlı renkler ve desenler görmekten hoşlanıyor musunuz?

renkli-dekorasyon

Tarzınızı Küçümsemeyin

Salon sizin salonunuz ve eğer mavi saçlarıyla tanınan biriyseniz, duvarlardan birini çingene pembesine boyamanız kimseyi şaşırtmaz. Daha spor ve rahatına düşkün biriyseniz altın renginde parlak kumaşlı perdeler gözünüze batacak demektir. Tarzınızı düşünün. Kendiniz için alışveriş yaparken ne tür ürünler alıyorsunuz? Klasik tarza sahipseniz ışıltılı aksesuarlara, koyu renklere salonda yer verebilirsiniz.

Modern ve minimalist tarz hoşunuza gidiyorsa, salonun genelinde açık ve pastel tonlar kullanıp örneğin renkli bir puf, desenli halı gibi dokunuşlarla eve yeteri kadar sıcaklık ekleyebilirsiniz.

minimalist-tarz

Sadelik Sıkıcılık Demek Değildir

En çok şikayet edilen konulardan biri de sadelik amaçlı yola çıkılan salonların zamanla sıradan ve soğuk görünmeye başlamasıdır. Bu durum salona yeterince renk katılmadığına işaret ediyor olabilir. Renkli puf, renkli duvar tabloları, renkli perde gibi değişikliklerle salonu canlandırabilirsiniz. Nötr renkler hemen her renkle uyar. kahverengi, bej, krem rengi, beyaz, gri, siyah nötr renkler arasındadır. Salonunuzda bu renkler hakimse ve canlı bir aksesuar rengi katacaksanız, ilk olarak hangi rengi sevdiğinizi düşünün. Turkuaz, yeşil, şarap rengi, hardal rengi gibi seçenekleri düşünün. Ayrıca gümüş ya da altın rengi de lüks görünüm isteyenler için uygun aksesuar renkleridir.

koyu-duvar-rengi

İşinizi Kolaylaştırabilecek Sorular:

Aşağıdaki sorular, salon renklerine karar verirken size yardımcı olabilecek ve işinizi biraz kolaylaştırmayı amaçlayan sorular. Unutmayın ki, ‘salonum ne renk olmalı?’ sorusunun cevabı sizde saklı. Sayısız kombinasyon arasından sizin yaşam tarzınızı, sizin stilinizi ve kişiliğinizi yansıtan bir salon için, yine sizin sevdiğiniz ve bir araya getirdiğiniz renklerin kullanılması önemlidir.

 • Beğendiğiniz salon örnekleri ile sizin salonunuz büyüklük ve ışık açısından örtüşüyor mu? Geniş salon örneklerini küçük bir salonda uygulamaya kalkmak sonucun istediğiniz gibi olmamasına yol açabilir
 • Renk ve desenlerden hoşlanıyor musunuz? Giysileriniz, aksesuarlarınız renkli midir, sade mi? Kafanızda canlandırdığınız salon, karakterinize uygun mu?
 • Kendinizi rahat hissettiğiniz mekanlarda hangi renkler hakim? En sevdiğiniz kafeyi, belki tanıdığınız birinin evini, beğendiğiniz bir oteli, sık sık gittiğiniz restoranı düşünün. Ya da en çok deniz kenarında mutlu olan biriyseniz belki salonunuzda turkuaz ya da mavi kullanmak isteyebilirsiniz.
 • Salon için renk seçerken kendinizi akışa mı bıraktınız, yoksa baştan planınızı yaptınız mı? Plansız giderseniz, bir noktada sıkışırsınız ama dekorasyonun başında duvar-mobilya ve aksesuar renginiz belliyse işler kolaylaşır.
 • Salon için düşündüğünüz renkler uzun yıllar boyunca sizi yormayacak, sıkılmayacağınız renkler mi? Bazen gözümüzü karartıp cesur seçimler yaparız ama bir iki ay sonra pişman oluruz. Seçtiğiniz cesur renklere her gün katlanabileceğinizden emin olun.
 • Kendi sevdiğiniz renkleri seçebiliyor musunuz yoksa dışarıdan gelen seslere mi kulak veriyorsunuz? Eğer zevkine çok güvendiğiniz birinin sizin adınıza seçimler yapması canınızı sıkmıyorsa sorun yok ama bazen de, herkes yanlış olduğunu söylese bile içimizdeki sesi susturamayız. Evinizi sevmek istiyorsanız, iç sesinizi bastırmayın.

Aşağıdaki örnekleri ilham almak için inceleyebilirsiniz:

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

179 Responses

 1. Yasemin

  06/12/2015 01:23

  Salonumuzu dekore ediyoruz. Petrol mavisi üçlü koltuk, hardal sarısı iki berjerimiz var. Halımız krem rengi üzerinde petrol mavisi desen var. Perdelerimizi beyaz tül yaptırdım yere kadar ancak fon konusunda karar veremiyoruz. Mobilyalarımız beyaz. Salona girdikten sonra sol taraf hafif L şeklindeydi. Yemek masası sığacak kadar. Oraya basamak yaptırdım ve şömine koydum. Hardal berjerlerim de o şöminenin önünde duruyor. Lakin basamagın oldugu duvarda da pencere var. Bu sefer diğer penceredeki fon uzunluğuyla basamağın olduğu yerdeki fon uzunluğu (yukarıdan aşağıya doğru) eşit olmayacak. Basamak yüksekte olduğu için oradaki fon da daha yukarıda bitiyor yan penceredeki fona göre. Size sorum bir öneriniz olabilir mi bununla ilgili. Bir de fon rengi ne renk olmalı. Krem tonları hoş olur mu? Bu arada tüm duvarlar dağ kristali rengi. Şöminenin arkası yani basamaklı duvar iki ton daha koyu. Teşekkürler.

 2. Banu

  08/12/2015 22:21

  Merhaba. Salonun duvar rengini değiştirmek istiyorum. İki tane kırmızı renkte spor tarzı koltuğum var. Halıda kırmızı gri ve siyah renklerini barındırıyor. Fakat sıkıcı ve yoğun olarak değil. Salonda renk açısından dikkat çeken parçalar bunlar. Petrol mavisi rengini kullanmayı çok istiyorum. Fakat doğru bir karar mı bilmiyorum. Sadece tv duvarına diye düşünüyorum fazla yoğunluk vermesin diye. Ama bu sefer de kalan duvarların ne renk olacağına karar veremiyorum. Yardımcı olursanız sevirim. Petrol mavisi sevdasından vaz mı geçmeliyim 🙂 Bir tavsiyeniz olabilir mi? Bir de tavan rengi beyaz öyle mi kalmalı?

 3. yd360

  14/12/2015 15:23

  Yasemin Hanım fon renginden başlayayım. Beyaz tül ile krem fon benim pek tutmadığım bir ikili. Krem fon yerine açık gri ya da açık vizon renk düşünebilirsiniz. Uzunlukla ilgili olarak ise basamak tarafındaki perde elbette daha yukarıda duracak ama bunun rahatsız edici olmayacağını düşünüyorum. Sonuçta orası ayrı bir bölüm gibi algılanacak. Yine de görüntü sizi rahatsız ederse, uzun puf ya da ev bitkisi gibi aksesuarlarla perde etekleri saklanabilir.

 4. yd360

  14/12/2015 16:33

  Nurcank Hanım çok fazla oda sorulması, kısaltma çok kullanılması gibi birkaç nedenden ötürü olabilir ama yanlışlıkla silinmiş de olabilir. Zahmet olmazsa sorunuzu tekrarlarsanız yanıtlamaya çalışayım hemen.

 5. yd360

  14/12/2015 16:57

  Banu Hanım kırmızı ve mavi doğru kullanıldığında çok yakışır. TV duvarını mavi yapabilirsiniz. Petrol mavisi deyince tabii pek çok ton akla geliyor. Seçtiğiniz boyanın çok koyu olmamasına, kirli mavi gibi görünmemesine dikkat edin. Petrol mavisi duvar yaptığınızda diğer duvarların ve tavanın da beyaz, kırık beyaz olması uygundur. Çünkü bir renk daha eklerseniz salon çok renkli ve kalabalık görünmeye başlar.

 6. Gülümse34

  15/12/2015 18:01

  Merhabalar, ben salonumu yeniliyorum. Eski duvar rengim tramisu rengiydi. Karanlık olmasından dolayı bebe mavisi gök mavisi gibi bir maviye boyadık. Koltuklarım açık taba rengi halım da koyu açık taba desenli. Koltuklara uygun bir hareket katması açısından perde halı koltuk minderi veya lambader şeklinde bir değişiklik düşünüyorum. Renk konusunda yardımcı olur musunuz? Bir de uçuk pembe ile gidecek en iyi renk tavsiyeniz nedir?

 7. yd360

  19/12/2015 00:20

  Glümse34 Hanım şu anki renklerinize turuncu, yanık turuncu, bronz ya da kiremit gibi turuncu içeren renkleri öneririm. Bronz rengi fon rengi olarak ve halı deseninde kullanabilirsiniz. Daha canlı bir turuncu yastıklarda kullanılabilir. Uçuk pembe ile lila, mor, mürdüm gibi aynı aileden renkler ile bebe mavisi, gri ya da krem renkler kullanılabilir.

 8. meryem.34

  21/12/2015 22:25

  Merhaba. Salonumu yenilemek istiyorum fakat renkler konusunda karar veremedim. L koltuğumu bej renginde kaplatıp kırlentlerini de su yeşili veya saks mavisi yapmayı düşünüyorum ama halımda gri desenler var. Duvar ve fon perde renginde de hangi rengi kullanmalıyım.Tavsiyelerinizi bekliyorum.

 9. yd360

  05/01/2016 01:17

  Meryem.34 Hanım duvarda farklı bir bej tonu ya da kırık beyaz kullanabilirsiniz. Fon perdede ise açık gri olabilir, böylelikle halınıza uyum sağlar. Gri perde istemezseniz yastıklarınızdaki tonları da değerlendirebilirsiniz. Renkli yastıkların yanına bir de gri yastık eklerseniz halı yine aykırı durmaz.

 10. ŞAZİYE SAĞLAM

  09/01/2016 13:11

  Merhaba, salon takımı koltuk rengi turkuaz mavisi konsol beyaz renk masa beyaz sandalyeler turkuaz mavisi bu renge uygun perde hangi renk olur?

 11. Jale demir

  10/01/2016 13:50

  Merhaba, ben na tamam bir daire aldim.Öğretmenim emekliliğimi orada geçirmek istiyorum.Mümkünse sizin değerli katkilarinizlada ferah bir daire olsun istiyorum. Salonun iki cephesi L seklinde cam. Salona girişteki kısa duvara asma tavanla birlikte gelen bir televizyon ünitesi yapacaklar. Uzun duvarda ise mutfakla salon arasına yani salonun sonuna doğru servis kapısı koymuşlar orayı kapattırıp niş yaptırıp kitaplık gibi kullanmak istiyorum. Ne dersiniz? Aynı zamanda o bölümü yemek odası olarak kullansam nasıl olur? Yemek odası takımım da kapuçino rengine boyatmak istiyorum. Bu renge uygun yer parkem ve koltuk ayrıca duvar rengimi nasıl yapmalıyım? Büyük duvara da ayna koymak istiyorum. Aynanın altına koltuk mu koymalıyım veya yemek odasına geçiş yolu mu bırakmalıyım? Manzaram güzel televizyon ünitesinin önüne L koltuk mu yakışır yoksa 2 li ve 3 lü mü önerirsiniz. Salonunda derin gözükmesini ve ferah olmasını istiyorum. Ayrıca Mari tereza yanlış söylemiyorsam. İtalyan kristal 2 tane avizem ve 2 apliklerimde var. Onları da kullanmak istiyorum. Tavandan da kenarlardan gözükmeyen ledler koyacaklar gizli olarak televizyonun etrafından geçireceklermiş. Emekliliğimi şirin, aydınlık bir o kadar da sade bir evde geçirmek istiyorum. Sizin fikirlerinizle çok daha güzel olacağını umuyorum. Bu hocanıza yardımcı olursanız beni çok mutlu edersiniz. Bir sey daha sormak istiyorum. Daire girişi, mutfak ve salona giriş. Koridorun ıslak zeminini salonun parke rengine uygun olması için ne renk seçmeliyim? Banyoyu gri ve lila ton istiyorum? Ne dersiniz yer koyu gri yukarı doğru açılan tonlar ve beyaz aksesuarlar. Tuvalet duşa kabin. Oradan oraya atlıyorum. Özür diliyorum. Salonun perdelerini stor istiyorum. Kenarlarında sus gölgelik istiyorum. Onların da rengini sormak istiyorum. Simdi su var benim yemek odam siyah lake sıkıldım. O yüzden kapucino rengine boyatayım dedim. Benim salonu ilk olarak düşüncem gri lila ve beyaz tonları kullanarak yapmaktı. Fakat boyama rengimi bir türlü kararlaştıramadım. Anlayacağınız su anda karmakarışık, kararsızım. Lütfen bana yardımcı olursanız cok mutlu olacağım. Daireyi bitirme suremde kısalıyor. Ferah, sevimli bir daireye kavuşma isteğimde devam ediyor. Bilmiyorum ne yapacağım. Sizlere sonsuz sevgiler…
  Not. Salonumun resmini gönderme imkânım olabilir mi? Cevabınız herhalde mail adresine gelecektir

 12. reyhan

  18/01/2016 14:08

  Merhabalar, sitenizi yeni gördüm çok başarılı buldum, tebrikler. Ben de sizden oturma odamla ilgili görüş ve öneri almak istiyorum. Oturma odamda bir L koltuk 2 de tekli koltuk bulunmakta. Yeni de mor renge kaplattım lakin mor koyu mor. Çok içime sinmedi odayı boğdu gibi geldi. Halım beyaz içerisinde açık mor dalgaları olan bir halı. Perdem beyaz kruvaze perde sadece tv sehpası var uzunca kırık beyaz renkli. Odayı nasıl daha ferah yapabilirim? Teşekkürler.

 13. yd360

  19/01/2016 21:54

  Şaziye Sağlam Hanım krem, gri, vizon ya da bal renkte perdeler olabilir.

 14. yd360

  19/01/2016 22:23

  Sayın Jale demir, öncelikle sizde yanlış bir izlenim bıraktığım için ben özür dilerim. Elbette sitemizi ziyaret eden okuyuculara bir jest olarak bir iki sorularını cevaplıyorum fakat bu şekilde bir evi neredeyse her yönüyle ele alma gibi bir imkanım bulunmamakta. Bunca zahmet edip yazdığınız için inanın çok üzgünüm ama bu şekilde size yardımcı olmam mümkün değil. Sorularınızı göz önünde tutarak profesyonel mimar hizmeti almanızı öneririm. İyi günler.

 15. yd360

  29/01/2016 19:38

  Reyhan Hanım perde ve halıda açık renk kullanarak zaten yapmanı gerekeni yapmışsınız. Az aksesuar kullanmak, gereksiz eşya bulundurmamak da odayı ferah gösterebilir.

 16. Melikr

  30/01/2016 13:41

  Merhaba daha önce sizden boya tavsiyesi almıştım ve sonuç çok başarılıydı. Bu sefer başka bir konuda fikir danışmak istiyorum. Salon balkonumuzu salona kattık. Ortaya çıkan 50 ye 60 lık kolonumuzu baklava dilim şeklinde ayna ile kaplatmak istiyoruz. Görüştüğümüz yer bize 1300 tl civarında bir fiyat söyledi. Bu bütçemizi aşıyor. Fiyatı bı şekilde yükselten faktör baklava dilim isteyişimiz. Bütün boy ayna yaptırmak çocuklardan dolayı işimize gelmiyor ki kırılırsa koca bir parçayı değiştirmek zorunda kalmayalım. Salonumuz spor sayılır. Aslında baklava dilimin ağırlıklı olarak klasik mobilyalı salonlarda daha çok kullanıldığını bilmekteyim ama alternatif bir fikir aklıma gelmiyor. Bu konuda yardımcı olabilirseniz minnettar olacağım.

 17. yd360

  12/02/2016 15:30

  Sayın Melikr bir alternatif ayna yerine farklı bir kaplama düşünmek. Örneğin taş duvar görünümlü kaplamalar, ahşap görünümlü ya da mozik görünümlü kaplamalar vb. Bunlar çok daha hesaplı ürünler. Mutlaka ayna istiyorsanız bir fikir olarak örneğin kolonun sadece orta kısmını veya alt ve üst kısımlarını kaplatmak gibi yani tümüyle değil de bir tasarım belirleyip parçalı olarak aynalı yapmak düşünülebilir.

 18. neriman

  13/02/2016 05:05

  Merhaba, ışığı ve güneşi bol bir eve sahibim. Salon koltuklarım gri ve tek berjerim bordo vişne çürüğü arası bir renk, yemek masam ceviz, yemek masamın duvarında büyük dikdörtgen bir aynam var, halım bej rengi. Perde ve aksesuar konusunda fikirlerinizi öğrenebilir miyim?

Comments are closed.