Sade Salon Dekorasyonu

, , Sade Salon Dekorasyonu için yorumlar kapalı

Sade bir salon sakin ve derli toplu görünümüyle size ideal bir oturma düzeni sağlayabilir. Abartısızdır ve sizi rahatlatır. Sade bir salon dekorasyonu için işte birkaç ipucu.Renkler dekorasyonunuzun her adımında önemli. Eğer en başından birbiriyle uyumlu üç ya da dört pastel renk seçer ve bu skalanın içinde kalarak hareket ederseniz işiniz kolaylaşır. Desenli kumaşlardan mümkün olduğunca uzak durun. Ne mobilyada ne de perdede seçeceğiniz büyük çiçek deseni sizin minimalist tarzınıza uyum sağlayamaz. Dekorasyona hareket katmak istiyorsanız koltuk yastığı gibi küçük parçalarda bu tip desenli dokunuşları tercih edebilirsiniz.

Foto: goodhousekeeping.com

Cesur renklerle süslenmiş bir salon ilk günler ilginç gelse de ilerleyen günlerde renk doygunluğu sizi yormaya ve sıkmaya başlayabilir. Oysa pastel renklerdeki bir salonda, renkli aksesuarlar yardımıyla her zaman değişiklik yapabilirsiniz. Bu da size zaman zaman evinizde ihtiyacınız duyduğunuz hava değişikliği için yardımcı olur.

Basit çizgileri olan, işçiliği iyi ama süslemeden uzak mobilyaları tercih etmelisiniz. Örneğin sade bir orta sehpasında kullanılan malzemenin dayanıklı olması ya da kanepenizin rahat olmasına daha çok odaklanmalısınız. Desenli ya da oymalı gibi kendinden süslü eşyalardan kaçının.Eğer sadelikten yana iseniz aklınızda bulundurabileceğiniz en önemli ipucu işlevine göre eşya seçmek ve sadece süs olsun diye mobilya almamaktır. Bir televizyon ünitesi işlevsel olabilir ama ihtiyacınız yoksa ve içini neyle dolduracağınızı bilmiyorsanız sadece takımı bozmamak için büyük bir kütüphane almamalısınız.

Foto: solarnovo.com

Basit dört köşe koltuk takımlarını iyi kalitede bir kumaştan seçtiğinizde yeterince iyi duracaktır. Baskılı desenlerden uzak durun. Pastel renklere yönelin. Birkaç koltuk yastığı salona hareket getirmek için yeterli olur. Ufak salonlar için üç dört parça tekli koltuk yerine bir ikili kanepe ve tekli koltuk daha iyi durur ve salonda yer açar. Göze kalabalık gelmez.

Açık renk ahşap zemin kaplaması ve açık renk duvarlar sadeliği vurgulamakta size yardımcı olabilir. Desenli halılardan kaçının. Duvarlarınız için pastel tonda tek renk tercih edin. Elinize geçen her aksesuarı duvara asmayın. Çerçeveli büyük bir resim ya da odayı daha geni gösterecek modern bir ayna ile hem duvarlar boş görünmez hem de sadeliğinizi bozmamış olursunuz.

Cam ya da iyi ağaçtan üretilmiş dikdörtgen bir orta sehpa sizin amacınıza en uygun mobilyalardır. Sehpanın üzerini fazla doldurmayın. Mum ya da dekoratif bir kase, sehpayı boşluk duygusundan kurtarmak için yeterlidir.

Foto: roemahku.com

Sadelik isteyenler için aydınlatma da önemlidir. Seramik, ferforje ya da pirinç tasarımlar minimalist tarza en uygun malzemelerin başında gelir. Aydınlatmayı güçlendirmek ama salonu da lambalarla donatmak istemiyorsanız armatürlerden, ya da endirekt aydınlatmalardan faydalanabilirsiniz. Süslü avizeler ya da kristal gibi klasik malzemeler dekorasyonu ağırlaştırabilir.

Perdeler de bir evin genel görünümünde ve havasını değiştirmekte önemli rol oynar. Mümkün olduğunca hafif kumaştan ve açık renklerde perde tercih edin.

Dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta, bu kadar sadelik evi soğuk ve fazla steril gösterebilir. Bu durumu engellemek için ahşap benzeri doğal malzemelerden yararlanabilirsiniz. Aşırıya kaçmamak kaydıyla ev bitkileriyle salona canlılık katabilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: