Rutubet Neden Olur & Nasıl Giderilir?

, , 253 Comments

Rutubet pek çok kişinin korkulu rüyasıdır. Eşyaların çürümesine ve romatizma ya da alerji gibi pek çok sağlık sorununa yol açabilir. Evlerde olması gereken en uygun nem oranı ise %40 ile % 50 arasındaki değerlerdir.Rutubet sözcüğü havadaki su buharı anlamına gelir ve nem sözcüğü ile eş anlamlıdır. Ancak evlerde yaşam kalitesini düşüren, duvarlara, mobilyaya, giysilere ve hatta insan sağlığına zarar verecek kadar çok nemli ortamlar için ‘rutubetli’ terimi daha sık kullanılır.

Rutubet Neden Olur?
Su buharı canlıların (insan, hayvan, bitki) nefes alma ve ya da terlemesinden kaynaklanabileceği gibi duş, yemek yapma, çamaşır yıkama benzeri günlük aktivitelerimiz nedeniyle de oluşabilir. Yine de evlerde sorun olarak nitelendirilebilecek düzeyde rutubetin ana nedeni genellikle evin iyi yalıtılmamış olmasından kaynaklanır. Dışarıdaki soğuğu, yağmuru ya da farklı bir yerden gelen suyu çeken duvarlar evdeki sıcaklığın da etkisiyle daha fazla su buharı yani rutubet oluşmasına sebep olur. Bunun dışında kullanılan ısıtma kaynağının özelliklerine göre de ev içindeki ısı farklılıkları rutubete neden olabilir. Örneğin bir odada soba yanıyor ve diğer bir oda ısıtılmıyorsa bu durum evde ısı farklılığına, dolayısıyla soğuk ve sıcak havanın karşılaşıp su buharı oluşturmasına neden olur. Ya da doğalgaz tesisatındaki bir sorun nedeniyle bir oda çok ısınırken diğerleri ısınmıyor olabilir.

Pencerelere Dikkat!
Eğer pencerelerin montajı sırasında hatalı çalışma yapılmışsa, dolgu malzemesi ve silikonlama gibi çalışmalar iyi yapılmamışsa pencerelerle duvar arasında boşluk kalır. Böylelikle camlar soğuk havayı ya da suyu sızdırabilir. Bu durumda pencerelerde terleme denilen buğu ve ıslaklık meydana gelir. Ayrıca pencere diplerinde küflenme görülür.Ancak tam tersi çok iyi yalıtımlı, PVC pencerelerin içerideki nemin dışarıyı atılmasını önlemesi de yine pencerelerde terlemeye neden olabilir. Bu durumda gün içerisinde birkaç defa camlar karşılıklı açılarak 10 dakikalık sürelerle ev havalandırılmalı, içerideki nem dışarı atılmalıdır.

Pencerelerin soğumasını önlemek için, pencere altlarındaki peteklerin üzeri örtülmemeli, pencerelerin ısınması sağlanmalıdır. Pencereler kalın perde ya da stor ile sıkı sıkı örtülmemeli, sıcak havanın dolaşımı engellenmemelidir.

Pencere terlemesi için pencereleri film ile kaplayıp, pencere yüzeyinin daha sıcak olmasını sağlamak da pencere terlemesine karşı bir başka yöntem olabilir.

Rutubete En iyi Çözüm: İzolasyon
Sizin aradığınız cevap belki daha pratik bir yöntem ama en iyi çözümü söylemeden geçemeyiz. Eğer evinizde rutubet sorunu varsa ve pencere ya da çatı akması gibi özel bir sebepten kaynaklanmıyorsa en iyi çözüm evin dış cephesine izolasyon çalışması yapılmasıdır. Duvarlar soğuk hava ve suyu geçirmeyecek şekilde yalıtılmalıdır. Rutubetin engellenmesi için evin duvarlarına dışarıdan müdahale gerekir. Bu çözümün zorlayıcı yanı ise masraftan ziyade tek tek dairelere yapılan bir izolasyonun olumlu sonuç vermemesidir. Eğer dairenizin duvarları sorunluysa ve mantolama yapılacaksa bütün apartmana yapılması gerekir.

Dış cephede biriken ve dairenizin duvarları tarafında emilen su çatıdan geliyor olabilir. Bu durumda çatının onarılması ve suyun duvarda birikmeden toprağa akması için çalışma yapılması gerekir. Su olukları elden geçirilmelidir.

Yerden kaynaklanan sorunlarda, zemine ısı izolasyonu yapılması gerekir. Beton üzerine yapılan köpük izolasyon ve beton sıvama ya da geçici olarak çözüm sunabilecek şilte biçimindeki zemin izolasyonları mümkündür.

Evde rutubet olup olmadığını nasıl anlarız?
Rutubet özellikle uzun süre kapalı kalan ortamlarda çürük meyve benzeri, kesif bir koku yapar. Dolap içleri bu kokudan en çok nasibini alan yerlerdir. Kokunun dışında duvar köşelerinde ve pencere diplerinde küflenme olabilir. Özellikle yağmurlu havalarda duvarlar nemlenir, yer yer su damlaları şeklinde bu nem duvardan akabilir.

Yeni eve taşınacak olanlar için en büyük handikap, özellikle yazın rutubetin kendini daha az belli etmesidir. Bir kat boyayla bile izleri kapatılabilen rutubet ne yazık ki pek çok kiracı ya da ev sahibi adayının gözünden kaçmaktadır. Bu nedenle yeni bir eve taşınırken, özellikle de eski bir bina ise bu durumu araştırmalısınız. Diğer apartman sakinleriyle konuşmayı deneyebilirsiniz. Genellikle bir dairede rutubet sorunu varsa bu, diğerlerinde de olduğu anlamına gelir. Baktığınız evde banyo, mutfak ya da giysi dolabı benzeri dolaplar varsa içlerini kontrol edin. Sinmiş koku ya da dolap arkalarında hasar olabilir. Çatı ve dış cephe bakımı hakkında da sorular sorabilirsiniz. Yöneticiyle konuşup en son ne zaman onarım yapıldığını, izolasyon olup olmadığını sorabilirsiniz. Evlerin kuzeye bakan kısımları daha çok soğuğa maruz kalır. Evin kuzey cephesini sorup, dışarıdan ve içeriden duvarları inceleyebilirsiniz.

Dış cepheye müdahale edilemiyorsa ne yapılabilir?

 • Dış cepheye müdahale edilemiyorsa yapılacaklar ancak geçici çözümlerdir ve rutubeti tümden engelleyemez. Yine de nemin etkilerini azaltabilirsiniz.
 • Evinizi sık sık havalandırmalısınız. Evdeki hava sirkülasyonu buğulanmayı bir nebze engelleyecektir.
 • İç cephe izolasyonu için satılan straforlar da (ısı yalıtım levhaları) son yıllarda pek çok kişinin denediği iç cephe yalıtım sistemleri arasında bulunuyor. XPS straforlar, iç cephe izolasyonunda en çok tercih edilen ürünlerden biri. Uygun kalınlıktaki levhalar sorunlu duvara döşendikten sonra üzerine izolasyon (sıva) filesi uygulanıp ardından sıva yapılmasıyla, dışarıdan gelen soğuk hava ve rutubet belli oranda engellenebiliyor.
 • Nem alıcı cihazlardan edinebilirsiniz. Bu cihazların pek çok tipi var ve evinizin büyüklüğüne göre sizin için nem dengesi
  foto: Beam

  sağlayacak bir tanesi hakkında satış yapan yerlerle görüşebilirsiniz. Rutubete çözüm olabilmelerine karşın 600 TL ile 2000 TL arasında değişen fiyatları kimi tüketiciler için yüksek gelmekte.

 • Rutubet için özel olarak geliştirilmiş ve küflenmeyi geciktiren, daire içlerine uygulanan antiküf boya, sıva ve harç tipi kaplamaları deneyebilirsiniz. Bu tip ürünlerden memnun kaldığını söyleyen çok sayıda kişi var.
 • Ev içinde çok sayıda bitki bulundurmak ve çamaşır kurutmak da nemi arttırır. Kapalı bir balkonunuz varsa bitki ve çamaşırlar için burayı değerlendirmelisiniz.
 • Evdeki ısıtma sisteminizi kontrol edin. Bozuk kalorifer ya da doğalgaz peteği vb arızalar rutubet sorununa yol açabilir. Her odanın eşit şekilde ısıtılmasını sağlayın.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

253 Responses

 1. yd360

  19/01/2016 12:44

  Fatoş Hanım balkondan su ve rutubet geldiği belli. Bu bölüme iyi bir yalıtım yapılmalı. Asma tavan sadece bir süre görüntüyü saklar, rutubeti engellemez.

 2. yd360

  19/01/2016 12:47

  Sayın Angel duvar içerisinden boru geçiyor ve yatak odası tarafına su sızdırıyor olabilir. Bir diğer olasılık banyodaki nem tahliye olmuyorsa ve bu ara duvar da çok ince, yalıtımsız bir malzemedense boya kalkıyor olabilir. Bu durumda havalandırma veya duvara izolasyon seçenekleri düşünülebilir.

 3. yd360

  19/01/2016 21:53

  Arif Bey 4-5 yıl az bir süre değil, su birikmiş olabilir. Zaten burada hakemliği ancak tarafsız bir usta yapabilir. Sizden kaynaklanan bir problem bulunamaması ve bu asma tavandaki su boşaltıldıktan sonra akıntının durması problemin sizden kaynaklanmadığını gösteriyor gibi. Başka bir soru, neden asma tavan yaptırmışlar, bana kalırsa zaten önceden küflenme sorunu olduğu için bu yapılmış. Son olarak da banyo havalanıyor mu, eğer banyoda pencere yoksa sorun sizden çok banyonun yapısındadır.

 4. yd360

  19/01/2016 22:24

  Ayhan Akkurt Bey küflenme görülen köşeye içeriden izolasyon yapılabilir ancak binada mantolama yoksa sorun seneye yine tekrarlayabilir.

 5. yd360

  24/01/2016 19:22

  İsmail Bey oda çok ısıtılıyorsa oda sıcaklığını biraz düşürmek ve odayı sıkça havalandırmak belki sorunu hafifletebilir.

 6. yd360

  24/01/2016 19:31

  Derya Hanım problem binanın dış yalıtımında sorun olması gibi görünüyor. Sizden başka diğer dairelerde de bu tip sorunlar oluyor olmalı. İyi yalıtımlı bir apartmanda odalar kuzeye de baksa bu tip sorunlar yaşanmaz.

 7. yd360

  29/01/2016 19:39

  İbrahim Bey binada yalıtım olmadığı için böyle oluyor. Psikolojinizi bozacak bir şey değil bu. Sebebi de çaresi de belli. İyi bir yalıtımla sorun çözülür.

 8. Ali byr

  31/01/2016 00:38

  Mrhb. Ben sıfır bir binaya taşındım. Binada yalıtım her şey var. Kombili bir ev. Kombi yanıyor düzenli olarak. Evin camları iç kısımda tamamen su kaplıyor. Her gün siliyoruz ve evi havalandırıyoruz. Ona rağmen evin odaları köşeler tamamen küf oluştu. Nasıl kurtuluruz. Diğer binalarda küf yok. 4 kat güney ce.p li bir daire iyi akşamlar.

 9. yd360

  01/02/2016 23:57

  Yeşim Hanım ev sahiplerinin anlaşıp binanın dış cephesine iyi bir izolasyon, mantolama yaptırmaları gerekir. Nem çatıdan kaynaklıysa çatının tamiri işe yarayabilir. Bunlar olamıyorsa eve iç yalıtım yapılabilir, rutubet kaynağı kesilebiliyor mu bakılablir. Ama küflenme çok yaygınsa, iç yalıtımla olacak gibi değilse, taşınmayı düşünmelisiniz.

 10. yd360

  12/02/2016 15:53

  Sayın Ali byr, müteahhide ulaşma şansınız var mı, eğer yalıtım ve işçilik sorunsuzsa bu sorunların yoğun şekilde yaşanmaması gerekir. Diğer dairelerde sorun yoksa belki ilk adım olarak çerçeveleri kontrol ettirebilirsiniz. Yalıtımdan anlayan bir ustanın evi incelemesi de sorunun kaynağını anlamaya yardımcı olabilir. İçeriden izolasyon yapması gerekebilir.

 11. Habib köksal

  13/02/2016 20:23

  Yatak odamızda pencere olmadığı için gardolap ve eşyalar çok küfleniyor ve yerlerde hep su damlacıkları oluyor küfü ve rutubetli önlemek için ne yapmalıyız teşekkürler.

 12. yd360

  15/02/2016 12:47

  Sayın Habib Köksal. Odanın tek sorunu camsızlık olamaz. Bir yerden nem alıyor. Dış cpheden mi, duvar içindeki borudan mı? Sebebi bulup onu çözmeniz gerekir. Sorun dış duvarlarsa iç yalıtım yaptırmayı da düşünebilirsiniz.

Comments are closed.