Rutubet Neden Olur & Nasıl Giderilir?

, , 217 Yorum

Rutubet pek çok kişinin korkulu rüyasıdır. Eşyaların çürümesine ve romatizma ya da alerji gibi pek çok sağlık sorununa yol açabilir. Evlerde olması gereken en uygun nem oranı ise %40 ile % 50 arasındaki değerlerdir.Rutubet sözcüğü havadaki su buharı anlamına gelir ve nem sözcüğü ile eş anlamlıdır. Ancak evlerde yaşam kalitesini düşüren, duvarlara, mobilyaya, giysilere ve hatta insan sağlığına zarar verecek kadar çok nemli ortamlar için ‘rutubetli’ terimi daha sık kullanılır.

Rutubet Neden Olur?
Su buharı canlıların (insan, hayvan, bitki) nefes alma ve ya da terlemesinden kaynaklanabileceği gibi duş, yemek yapma, çamaşır yıkama benzeri günlük aktivitelerimiz nedeniyle de oluşabilir. Yine de evlerde sorun olarak nitelendirilebilecek düzeyde rutubetin ana nedeni genellikle evin iyi yalıtılmamış olmasından kaynaklanır. Dışarıdaki soğuğu, yağmuru ya da farklı bir yerden gelen suyu çeken duvarlar evdeki sıcaklığın da etkisiyle daha fazla su buharı yani rutubet oluşmasına sebep olur. Bunun dışında kullanılan ısıtma kaynağının özelliklerine göre de ev içindeki ısı farklılıkları rutubete neden olabilir. Örneğin bir odada soba yanıyor ve diğer bir oda ısıtılmıyorsa bu durum evde ısı farklılığına, dolayısıyla soğuk ve sıcak havanın karşılaşıp su buharı oluşturmasına neden olur. Ya da doğalgaz tesisatındaki bir sorun nedeniyle bir oda çok ısınırken diğerleri ısınmıyor olabilir.

Pencerelere Dikkat!
Eğer pencerelerin montajı sırasında hatalı çalışma yapılmışsa, dolgu malzemesi ve silikonlama gibi çalışmalar iyi yapılmamışsa pencerelerle duvar arasında boşluk kalır. Böylelikle camlar soğuk havayı ya da suyu sızdırabilir. Bu durumda pencerelerde terleme denilen buğu ve ıslaklık meydana gelir. Ayrıca pencere diplerinde küflenme görülür.Ancak tam tersi çok iyi yalıtımlı, PVC pencerelerin içerideki nemin dışarıyı atılmasını önlemesi de yine pencerelerde terlemeye neden olabilir. Bu durumda gün içerisinde birkaç defa camlar karşılıklı açılarak 10 dakikalık sürelerle ev havalandırılmalı, içerideki nem dışarı atılmalıdır.

Pencerelerin soğumasını önlemek için, pencere altlarındaki peteklerin üzeri örtülmemeli, pencerelerin ısınması sağlanmalıdır. Pencereler kalın perde ya da stor ile sıkı sıkı örtülmemeli, sıcak havanın dolaşımı engellenmemelidir.

Pencere terlemesi için pencereleri film ile kaplayıp, pencere yüzeyinin daha sıcak olmasını sağlamak da pencere terlemesine karşı bir başka yöntem olabilir.

Rutubete En iyi Çözüm: İzolasyon
Sizin aradığınız cevap belki daha pratik bir yöntem ama en iyi çözümü söylemeden geçemeyiz. Eğer evinizde rutubet sorunu varsa ve pencere ya da çatı akması gibi özel bir sebepten kaynaklanmıyorsa en iyi çözüm evin dış cephesine izolasyon çalışması yapılmasıdır. Duvarlar soğuk hava ve suyu geçirmeyecek şekilde yalıtılmalıdır. Rutubetin engellenmesi için evin duvarlarına dışarıdan müdahale gerekir. Bu çözümün zorlayıcı yanı ise masraftan ziyade tek tek dairelere yapılan bir izolasyonun olumlu sonuç vermemesidir. Eğer dairenizin duvarları sorunluysa ve mantolama yapılacaksa bütün apartmana yapılması gerekir.

Dış cephede biriken ve dairenizin duvarları tarafında emilen su çatıdan geliyor olabilir. Bu durumda çatının onarılması ve suyun duvarda birikmeden toprağa akması için çalışma yapılması gerekir. Su olukları elden geçirilmelidir.

Yerden kaynaklanan sorunlarda, zemine ısı izolasyonu yapılması gerekir. Beton üzerine yapılan köpük izolasyon ve beton sıvama ya da geçici olarak çözüm sunabilecek şilte biçimindeki zemin izolasyonları mümkündür.

Evde rutubet olup olmadığını nasıl anlarız?
Rutubet özellikle uzun süre kapalı kalan ortamlarda çürük meyve benzeri, kesif bir koku yapar. Dolap içleri bu kokudan en çok nasibini alan yerlerdir. Kokunun dışında duvar köşelerinde ve pencere diplerinde küflenme olabilir. Özellikle yağmurlu havalarda duvarlar nemlenir, yer yer su damlaları şeklinde bu nem duvardan akabilir.

Yeni eve taşınacak olanlar için en büyük handikap, özellikle yazın rutubetin kendini daha az belli etmesidir. Bir kat boyayla bile izleri kapatılabilen rutubet ne yazık ki pek çok kiracı ya da ev sahibi adayının gözünden kaçmaktadır. Bu nedenle yeni bir eve taşınırken, özellikle de eski bir bina ise bu durumu araştırmalısınız. Diğer apartman sakinleriyle konuşmayı deneyebilirsiniz. Genellikle bir dairede rutubet sorunu varsa bu, diğerlerinde de olduğu anlamına gelir. Baktığınız evde banyo, mutfak ya da giysi dolabı benzeri dolaplar varsa içlerini kontrol edin. Sinmiş koku ya da dolap arkalarında hasar olabilir. Çatı ve dış cephe bakımı hakkında da sorular sorabilirsiniz. Yöneticiyle konuşup en son ne zaman onarım yapıldığını, izolasyon olup olmadığını sorabilirsiniz. Evlerin kuzeye bakan kısımları daha çok soğuğa maruz kalır. Evin kuzey cephesini sorup, dışarıdan ve içeriden duvarları inceleyebilirsiniz.

Dış cepheye müdahale edilemiyorsa ne yapılabilir?

 • Dış cepheye müdahale edilemiyorsa yapılacaklar ancak geçici çözümlerdir ve rutubeti tümden engelleyemez. Yine de nemin etkilerini azaltabilirsiniz.
 • Evinizi sık sık havalandırmalısınız. Evdeki hava sirkülasyonu buğulanmayı bir nebze engelleyecektir.
 • İç cephe izolasyonu için satılan straforlar da (ısı yalıtım levhaları) son yıllarda pek çok kişinin denediği iç cephe yalıtım sistemleri arasında bulunuyor. XPS straforlar, iç cephe izolasyonunda en çok tercih edilen ürünlerden biri. Uygun kalınlıktaki levhalar sorunlu duvara döşendikten sonra üzerine izolasyon (sıva) filesi uygulanıp ardından sıva yapılmasıyla, dışarıdan gelen soğuk hava ve rutubet belli oranda engellenebiliyor.
 • Nem alıcı cihazlardan edinebilirsiniz. Bu cihazların pek çok tipi var ve evinizin büyüklüğüne göre sizin için nem dengesi

  foto: Beam

  sağlayacak bir tanesi hakkında satış yapan yerlerle görüşebilirsiniz. Rutubete çözüm olabilmelerine karşın 600 TL ile 2000 TL arasında değişen fiyatları kimi tüketiciler için yüksek gelmekte.

 • Rutubet için özel olarak geliştirilmiş ve küflenmeyi geciktiren, daire içlerine uygulanan antiküf boya, sıva ve harç tipi kaplamaları deneyebilirsiniz. Bu tip ürünlerden memnun kaldığını söyleyen çok sayıda kişi var.
 • Ev içinde çok sayıda bitki bulundurmak ve çamaşır kurutmak da nemi arttırır. Kapalı bir balkonunuz varsa bitki ve çamaşırlar için burayı değerlendirmelisiniz.
 • Evdeki ısıtma sisteminizi kontrol edin. Bozuk kalorifer ya da doğalgaz peteği vb arızalar rutubet sorununa yol açabilir. Her odanın eşit şekilde ısıtılmasını sağlayın.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

217 Yorum

 1. yd360

  05/03/2015 18:13

  Sayın Eses, banyoda tesisat su sızdırıyor olabilir, neme neyin sebep olduğunu bulup kurutmak ve yalıtım yaptırmanız gerekir. Sadece havalandırmak yeterli olmayacaktır. Bir yalıtım firması veya ustası ile görüşebilirsiniz.

 2. yd360

  05/03/2015 19:34

  Serkan Bey diğer daireler de aynı durumda olduğuna göre binanın mantolama sorunu var. Geri adım atmayın ve müteahhit bu hatasını düzeltsin. İçeriden yalıtım sizin de dediğiniz gibi geçici bir çözümdür. Birkaç kış sonra başa dönülebilir. Müteahhit yalıtımdan sorumludur, bu şekilde bırakmasına izin vermeyin. Gerekirse belediyenizden haklarınızı iyice öğrenin. Yeniden mantolama yaparken de ne yapılıyor dikkat edin; ucuz malzeme kötü işçilik, sizi başa döndürür.

 3. sinem

  06/03/2015 12:45

  Merhabalar evi yeni aldım sıfır bina iç ve dışında sıva var ayrıca mantolama da var ama evimde mobilyalarda küf olmaya başladı camlar sürekli terliyor ve süpürgelikler küflendi. Kombi takılmadan soğuk kış aylarında ufo ile bir ısındı bir soğudu ev o yüzden mi oldu anlamadım ama şu an evin her yeri 2 aydır kombi ile ısınmakta ama yine camlar sürekli terliyor. Sebebi yeni bina olması mıdır? Ayrıca seneye bütün sorunlar biter mi? Her kış olur mu?

 4. yd360

  09/03/2015 20:55

  Sinem Hanım önce komşularınıza bir danışın bu problemleri yaşayanlar olmuş mu, var mı? Bu şekilde bir mantolama sorunu olup olmadığını anlamaya çalışın. Sadece sizin dairenizde sorun varsa evin tüm odalarının aynı şekilde ısınmaması, hatalı cam çerçevesi gibi sorunlar düşünülebilir. Rutubet önlem alınmazsa her yıl tekrarlar genelde. Önce sorunun kaynağı bulunmalı, gerekirse bir ustaya danışın.

 5. hülya çitçi

  08/05/2015 19:33

  Merhaba. Banyoya bitişik odada 2 ye 1lik bir alanda küflenme sıva dökülmesi oldu. Banyo tesisatı yenilendi fakat az da olsa devam ediyor. Ev içinde kendim uygulayabileceğim bir ürün tavsiye ederseniz çok memnun olurum. Küçük bir alan fakat odayı kullanamıyorum kokudan. Ustalar çok ücret istediler. Teşekkür ederim.

 6. yd360

  12/05/2015 14:56

  Hülya Hanım ustalar ne için ücret istedi tam olarak? Çeşitli nem tutan sıvalar var, yapı marketlerde bulabilirsiniz. Prensip olarak şu ürün diyemiyorum ama internette forum sitelerinde kullanıcıların memnun kaldığı ürünleri görebilirsiniz.

 7. musa

  02/06/2015 13:55

  Daire içerisinde aşırı rutubet var çatı akıntısı yok izolasyon var dış cephede neden kaynaklandığını bulamıyoruz lütfen yardımcı olunuz.

 8. yd360

  05/06/2015 00:14

  Musa Bey söylediklerinizden sizin de dediğiniz gibi, rutubetin nereden kaynaklandığını anlamak mümkün değil. Bir izolasyon ustası ile bakıldı mı eve? Acaba dış mantolama hatalı olabilir mi? Diğer dairelerde sıkıntı var mı? Bina yeni mi? Bazen yeni binalarda inşaat rutubeti bir süre devam edip geçebilir.

 9. Maya

  08/06/2015 00:03

  Merhaba, binamızda genel olarak gözlemlediğim rutubet problemi var. Fakat bu sorun evimizde de ortaya çıktı. Portmantomuzun içi küf yapmış çekip tekrar boyatıp suntasını yeniletmemize rağmen aynı sorun kısa süre içerisinde tekrarladı. Bu duvarda gözükmüyor ama bir su borusu geçiyor, bu küf sorunundan nasıl kurtulabiliriz, nasıl bir yol izlemeliyiz? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 10. yd360

  11/06/2015 12:27

  Sayın Maya, rutubetin kaynağına çözüm bulunmadıkça duvar veya portmantonun boyanması, yenilenmesi sorunu çözmez. Dediğiniz gibi tekrarlar. Belli ki o duvardan geçen borular su sızdırıyor, duvarınız çektiği için de orada rutubet oluyor. Boruların yenilenmesi gerekir. Bu tabii her zaman pat diye olamıyor. Eğer borular yenilenemiyorsa en azından içeriden bir izolasyon yapılmalı. Duvara köpük döşenmesi vb çözümleri bir ustayla görüşmenizi öneririm.

 11. Necati

  23/06/2015 20:29

  Merhaba 4 ay önce yeni bir ev aldım hiç oturulmamış ev bahçe katı evin salonu ve bir oda tamamen toprak altında salon ve odada duvar diplerinde birkaç yerde boya hafif kabarması var bir usta getirildi temelden su alıyor dedi ne yapmak gerekir?

 12. yd360

  26/06/2015 20:52

  Necati Bey temelin su almasının farklı sebepleri olabilir. Borulardan mı yoksa kaynak suyu mu gibi öncelikle suyun nereden geldiği bulunmalı. Bunun için profesyonel yardım almalısınız. Su kaçakları ile ilgili uzman bir tesisat firmasına başvurabilirsiniz. Buna göre suyun tahliyesi ve gerekli yalıtım önlemleri alınacaktır.

 13. cihat

  18/07/2015 16:06

  Sinem hanim bizim ev de sizin ev gibi acaba nasıl yaptınız çözüm buldunuz mu?

 14. melahat

  22/07/2015 19:38

  Merhaba beş yıl önce yalıtım yapıldı binamıza. Biz de üç yıl kadar önce pimapin camların lastiklerini değiştirdik ve o günden beri üç yıldır aşırı nem camlarda ıslaklık var kış aylarında. Evimiz çok güzel ısınıyor ama nem çok rahatsız ediyor. Lastik değiştirmekten olabilir mi. Yalıtımdan iki yıl sonra oldu.

 15. yd360

  23/07/2015 23:50

  Melahat Hanım belki de eski camlar biraz hava geçiriyor ve bu şekilde doğal bir havalandırma oluşarak içerideki nemi engelliyordu. Lastiklerle birlikte camlar hiç hava geçirmeyip, nemin eve hapsolmasını sağlamış olabilir.

 16. Ali K

  30/07/2015 11:00

  Evim giriş altı ve rutubetten duvarlarda kabarma oluşuyor. Su an binaya mantolama yapılıyor. Ancak içerideki rutubet sorununu nasıl çözebilirim. Kimileri isonem diye bir boya var onunla halledersin, kimleri bir ilaç varmış onu sur kuruduktan sonra boyanı yap bir daha olmaz. Yardımcı olur musunuz? Teşekkür ederim.

 17. yd360

  04/08/2015 11:19

  Sayın Ali K, önce rutubet neden kaynaklanıyor bunu bilmek gerekir. Sorun mantolama ise, şimdi mantolama yapılması sizin sorununuzu da çözer. Sorun zeminden kaynaklanıyorsa zeminin kurutulması gerekir. Boya, ilaç vs, rutubet kaynağı kesilmedikçe ileride tekrar rutubetin ortaya çıkmasına neden olabilir. Hazır ustalar oradayken danışın derim.

 18. Asli

  04/08/2015 16:29

  Selam. Oturduğumuz ev giriş katın bir üstü evde kışın doğalgaz sobası yanıyor arka taraftaki odaların duvarları genişleme çıkıntıları soğuk yağışlı havalarda rutubet ve aşırı terleme yapıyor üst kısımlar küf oldu bir de bütün camlarımızdan sular akıyor binanın dış cephesi yapılmadı ev sahibi tadilat yapmaya yanaşmıyor su an taşınma imkânım yok simdi badana yapmayı düşünüyoruz eşyaları da değiştireceğiz bize hangi tur boyayı tavsiye edersiniz yerleri su geçirmeyen laminant parke yaptırırsak yerdeki terlemenin önüne geçilir mi eşyalarım yine ziyan olsun istemiyorum lütfen bana bir yol gösterin şimdiden teşekkür ederim.

 19. yd360

  09/08/2015 10:53

  Aslı Hanım oturduğunuz dairede belli ki önemli bir izolasyon sorunu var. Dış cepheye tüm dairelerin ortak kararıyla mantolama yapılmadan sorunu kökten çözmek zor. Tabii bu her zaman hemen mümkün olmuyor. Benim önerim badana ya da parke gibi masraflardan önce mutlaka eve -küflenen duvarlara içeriden köpük vs malzeme ile izolasyon yaptırmanız. Ardından üzerine rutubet önleyici sıva yaptırabilirsiniz. Yalıtımsız yapılacak boya ya da parke de kısa ömürlü olur. Bir izolasyon firması ya da bütçeye göre bu tip işleri yapmış bir usta da olabilir, ile görüşüp fikir almanızı öneririm.

 20. Semra

  09/08/2015 23:16

  Merhaba, oturduğum daire giriş katı, arka tarafa bakıyor ve alt katım depo. Yatak odasında küf kokusu var ve gardrobumun sadece bir tarafı (gardrobun dayandığı duvarın arkası kapalı balkon, gradrop cama T şeklinde, kokan taraf camdan uzakta olan noktası) çok ağır küf kokuyor ve o tarafta sakladığım elbiselerimde sürekli beyaz lekeler oluşuyor. Basit bir nem alıcı kullanıyorum, suyu çekiyor ama koku gitmiyor. Binamızın birkaç sene evvel mantolaması yapıldı.hatalar oldu ve giderildi. İki sene evvel içerden de mantolama yaptırdım.

  Duvarlarda bir ıslaklık veya leke görmediğim için küfün nasıl ve neden oluştuğunu bulamıyorum. Nasıl tespit edebilirim akıl verebilirseniz sevinirim. İçerden yapılan mantolamayı söktürsem çözüm olur mu?

  Teşekkürler

 21. yd360

  11/08/2015 11:25

  Semra Hanım nem kaynağını tespit etmek için bir izolasyon ustası, izolasyon bilen bir usta çağırıp baktırabilirsiniz. Anladığım kadarıyla iç yalıtımınız küfün görünmesini engelliyor ama nem kaynağı kesilmediği için, koku devam ediyor.

 22. bülent

  10/09/2015 11:30

  Bodrum katta yeni bir 2+1 evim var. bina yeni 1 senelik dışarıdan mantolama var ama içeride yerden 1 metre yüksekliğinde rutubet var. müteahhide bunun sebebini sorduğumda 1-2 sene bunun böyle olacağını sonra rutubet kalmayacağını söyledi. ben burayı kiraya vermek istiyorum da ama buna bu şekilde kimse oturmaz ki. nasıl bir önlem alabilirim veya müteahhidin dediği gibi 1-2 sene sonra rutubet biter mi?

 23. mustafa

  14/09/2015 12:05

  selam benim karadeniz cephesinde komple rutubet var eve ilk girdiğimde çatı yoktu 1 sene sonra çatıyı yaptırdım rutubet kesilmedi aynı şekilde devam etti iki sene geçti mantolama yaptırdım ve rutubet devam etti ama azaldı. mutfak dolaplarım karadeniz cephesinde olduğundan çok küflendi içindeki eşyalar bile aldığımızda küf kokuyor. mutfağımın duvarları komple fayans bir ustaya danıştım fayansları sök dedi terleme yapar ve dışarıya atmaz dedi. dolapları ve fayansları söktüm şimdi o duvar içten ince mantolama yapıp saten alçı yapıp tekrar oraya dolap yaptırmayı düşünüyorum. sizce uygun mudur değilse de ne önerirsiniz bana bir yol gösterirseniz çok sevinirim.(bu sene birde çatı arasına komple ısı yalıtım malzemesi yaptım). şimdiden teşekkürler. hayırlı günler.

 24. yd360

  15/09/2015 00:00

  Mustafa Bey olabilecek tüm tedbirleri aldığınız görülüyor, düşündüğünüz uygulamayı yaptırabilirsiniz. Dolaplardan önce yalıtımı kuvvetlendirmeniz gayet iyi olur.

 25. yd360

  15/09/2015 16:34

  Bülent Bey bazen inşaatların bu şekilde içerideki nemi kustuğu doğrudur ancak bundan emin olmanın yolu, iyi bir ustanın ev incelemesi. Eğer daire zeminden su çekiyorsa veya yalıtımda bir sorun varsa, buna göre kurutma yapılması gerekecektir.

 26. bilge

  16/09/2015 09:51

  merhaba. biz yeni (sıfır) bir daireye taşındık. izolasyon yalıtım vs hepsi mevcut. ısıtma sistemi alttan ısıtma şeklinde. ancak daireye taşınmadan önce yanlışlıkla su borusu delindiği için salon su almış, bunun üstüne parkeler çıkarılmış şap kurutulmuş, hatta duvarlar su borusu geçtiği yükseklik boyunca kırılıp tekrar sıvanmış. biz taşındıktan sonra ise banyo tesisatında kaçak olduğu anlaşıldı ve buna bağlı olarak bitişik yer olan salonda rutubet meydana geldi. bunun üstüne firma tekrar banyoyu ve salon duvarlarını kırdı. alttan ısıtma açılarak salon ısıtıldı. sorunun giderildiği kaçağın bulunduğu söyleniyor. ancak az da olsa küf kokusu kaldı. tüm gün odayı havalandırıyorum ancak tam olarak koku geçmiyor. bu kokudan rahatsızlık duyuyorum. ne yapılabilir kokuyu giderebilmek için acaba? bir de sorun hala devam ediyor olabilir mi yoksa eskiden kalma küf kokusu gitmediği için mi bu koku geliyor merak ediyorum küf kokusu tam olarak geçmediği için. teşekkürler.

 27. yd360

  28/09/2015 17:59

  Bilge Hanım tadilattan sonra küf kokusu bir süre devam edebilir. Tadilat gören yerler tam olarak kuruduktan sonra bu koku da geçecektir. Tabii sorun devam etmiyorsa. Havalandırmaya devam edin odayı.

 28. Dilek

  02/10/2015 20:49

  Merhaba benim evim terse dubleks ve alt katta aşırı rutubet var camlar sürekli açık olmasına rağmen sürekli kokuyor yeni eşyalarım hep çürüdü küçük bir de bebeğim var duvarlar sürekli dökülüyor ne yapmalıyım izolasyon yaptıracak durumum da yok.

 29. yd360

  05/10/2015 14:37

  Dilek Hanımın rutubetin kaynağı bulunup kurutulmalı ve izolasyon yapılmalı. Bunların dışında taşınmaktan başka bir seçeneğiniz maalesef yok.

 30. Ayşe

  15/10/2015 12:14

  Merhaba, evimizde rutubet var elbise dolaplarında ve nasıl bir çözüm önerirsiniz ayrıca çekmece içlerine kağıt seriyorum kağıt rutubeti daha çok yayılma sebebi olabilir mi, teşekkürler.

 31. yd360

  16/10/2015 22:02

  Ayşe Hanım kağıt yayılma sebebi değil ancak nemi tutacağından sıkça değiştirmeniz iyi olur. Elbise dolaplarında neden rutubet olduğu bulunmalı ve bu nem kaynağı kurutulmalı.

 32. Ayşe

  22/10/2015 12:58

  Merhaba, yaklaşık 1 ay önce bütün apartman bayram tatilindeyken üst katımıza patlayan su borusu sebebiyle yatak odamızın bir cephesi, wc ve banyo komple aktı. Akma durunca kuru bir bezle küfleri temizledik. Wc ve banyonun asma tavanı artık tadilata uygun görünüyor fakat yatak odasında yerlerde bile su damlacıkları oluşmaya başladı ve dolap içleri, süpürgelikler yemyeşil küf oluyor. Küçük bebeğimle başka bir odada yatmaya başladık. Ev karadeniz bölgesinde en çok yağış alan bir ilçede, bir yıldır böyle bir sorunum hiç yoktu. Nemin kayanağını biliyorum ama nem savar alsam işe yarar mı yoksa kalorifer yandıkça geçer mi? Eşim illa taşınmak istiyor fakat bu bölgedeki en kuru evlerdeyiz diye taşınmak istemiyorum. Siz be önerirsiniz?

 33. Gül

  24/10/2015 12:20

  Merhaba biz 1 senedir yeni yapılmış bir daireye taşındık geçen kış duvarlar hep nem çekti ve yeşillendi rutubet oluştu yazın kuruttuk badana falan yaptırdık ama bu kış tekrar aynı durumu yaşıyoruz petekleri açmamızla birlikte duvarlar tekrar küflendi ve rutubet kokmaya başladı ve camlarımızda sürekli buharlanıyor bize ısı yalıtımının yetersiz olduğu söylenildi bunun tespiti için ne yapmamız gerekiyor?

 34. Utku

  24/10/2015 17:48

  Merhabalar. Müstakil bir evde oturuyorum. Dublex. Ne zaman yağmur yağsa zemin kat ve ikinci kat duvarları su alıyor, duvarlar nemleniyor ve pvc pencere diplerinden su geliyor. Camlar buğulanıyor. Buna ne neden olur ve ne yapılabilir?

 35. Sümbül kılıç

  24/10/2015 23:22

  Evimizi alalı 8 ay oldu ama duvar diplerinde nem var yatak odasında rutubet kokusu var ama oda da rutubet yok görünüyor ne yapmalıyım?

 36. sedat

  26/10/2015 01:07

  Merhaba ben Sedat yeni daire aldım sıfır bina fakat rutubet kokusu ve eşyalarda küflenme arka kısmında ve alt kısımlarında genellikle oluyor ayrıca camlarda da puslanma oluşuyor nedenini öğrenebilir miyim?

 37. Serap

  31/10/2015 00:03

  Merhaba 5 sene önce aldığımız ve bu zamana kadar rutubet olmayan evimiz geçen sene rutubet yapmaya başladı ve binada başka kimsede yok sadece karşı dairede biraz varmış bizim camlarımız terliyor altları siyah oluyor tavan benek benek oluyor binada kimsede olmadığı için rutubet dıştan mantolama yapmadılar biz de içten yaptırdık fakat şimdi yine tekrarladı ne yapmamız lazım bebeğimizde var lütfen yardımcı olun.

 38. volkan

  31/10/2015 02:39

  Merhaba benim yatak odasında nem vardı bir süre sonra koku arttı içten strf. döşendi duvarlara halan camda buhar oluşuyor yerdeki parkelerde terleme oluşuyor nem alma cihazı da aldım pek ise yaramadı oda sıcaklığı 21 sabit cozum bulamiyorum yardimci olursanız sevinir.

 39. yd360

  04/11/2015 00:20

  Serap Hanım dış cephe izolasyonu yapılmadıkça sorunun kökten çözümü zor. Odalarda ısı farkı olmamasına dikkat edebilir, ara ara evi havalandırma yoluna gidebilirsiniz. Ancak bunlar da geçicidir. İyi bir iç cephe izolasyon ustasıyla daha uzun ömürlü olacak içten izolasyon için konuşulabilir. Zamanla diğer dairelerin de sorun yaşayacağını düşünüyorum.

 40. yd360

  04/11/2015 00:22

  Volkan Bey nem kaynağı binada izolasyon sorun olması mı acaba, bunun tespiti önemli. Kaynak kurutulmadıkça sorun tekrarlayacaktır. İyi bir izolasyon ustasının odaya bakmasını öneririm.

 41. yd360

  04/11/2015 12:05

  Ayşe Hanım nem sadece su basmasından kaynaklı ise tamamen kuruduğu takdirde sorun tekrarlamaz bu konuda haklısınız ancak üst kat tadilatının da su sızdırmayacak şekilde yenilenmiş olduğundan ve o katın da ısıtıldığından emin olun. Bu rutubetin kuruması özellikle yağışlı havalarda uzun sürebilir. Rutubet de bu arada tabii binaya işlemeye, zarar vermeye devam ediyor olacak. Önerim profesyonel bir rutubet kurutma firması varsa çevrede (inşaatlarla çalışan firmalar ya da izolasyon firmaları olabilir) bakmalarını öneririm. Eğer yoksa bir süre nemi gözlemleyin. Daire ısındıkça fark oluyor mu, nem ne seviyede kalıyor gözlemleyin. Ne kadarlık bir hasar olduğuna göre süre değişebilir. Nem cihazları nemi biraz alır tabii ama kurutmaya katkı sağlayacak kadar değil.

 42. emrullah alparslann

  10/11/2015 01:46

  2.5 katli evimin katında oturuyorum evim 4 cephesinde de yalıtım var evim doğalgazlı yatak odamda ve bazı odalarımda rutubetlenme var bodrum katini alttan köpükle izole ettim ama sıvamadım çözüm bulamıyorum yardım ederseniz sevinirim.

 43. yd360

  12/11/2015 16:01

  Gül Hanım binadaki diğer dairelerde de aynı sorun yaşandığını tahmin ediyorum. Binaya mantolama yapılması en kalıcı çözümdür. Bu arada ısı yalıtım firmaları ile iletişime geçebilirsiniz.

 44. yd360

  12/11/2015 16:02

  Utku Bey binanızın hem topraktan hem de dış cepheden yalıtımı sorunlu anlaşılan. Bir yalıtıım firmasıyla görüşebilirsiniz. Topraktan gelen suyun drenajı ve ısı yalıtımı ile ilgili çalışma yapılması gerekir.

 45. yd360

  12/11/2015 16:04

  Sümbül Hanım binada yalıtım sorunu olabilir, çatı katına yakınsanız buradan su akmasıyla duvarlar çekiyor olabilir. Her koşulda yalıtım yaptırmanız gerekiyor diye düşünüyorum. Bir yalıtım firmasıyla iletişime geçmelisiniz. Önce sorunun kaynağı tespit edilmeli.

 46. yd360

  14/11/2015 00:31

  Sedat Bey büyük olasılıkla binada dış cephe yalıtım sorunu var, diğer dairelerde de aynı sorun olduğunu düşünüyorum. Biraraya gelerek müteahhitle görüşebilirsiniz.

 47. yd360

  14/11/2015 00:34

  Emrullah Bey rutubetin kaynağını tespit etmek gerekiyor. Bunun için de bir izolasyon firmasının ya da en azından bu işte deneyimi olan bir ustanın eve bakmasını öneririm. Ev suyu ya da soğuğu nereden çekiyor, bunu bulursa burada yalıtım yapılmasıyla sorun çözülebilir.

 48. Mustafa

  15/11/2015 00:37

  Merhaba 1 ay önce yeni daire aldım yüksek giriş alt katım şu anda boş kimse taşınmadı henüz benim sorunum süpürgeliklerimde küfler olmaya başladı hem de sildikçe sürekli artıyor ne yapmam lazım evden soğudum müteahhite sordum o da nedenini bilmiyorum dedi yardımcı olur musunuz?

 49. serap

  16/11/2015 21:41

  Merhaba, müstakil bir evimiz var üst kat boş çatısı var. Alt katımız da boş. Evimiz rutubet alıyor tavan küf içinde. Dış ve iç İzolasyon yaptırdık. Usta çağırdık baktı mantolama düzgün dedi. Yoğuşmalı kombi kullanıyoruz tüm odalar eşit ısınıyor. Küf sorunu neyden kaynaklanıyor daha önce böyle bir sorun yoktu ne yapmak gerekiyor?

 50. Muharrem

  17/11/2015 21:07

  Merhaba bizim çerçeveler ağaçdı ve aşırı rüzgar aldığı için pimapene çevirdik 2 senedir oturmaktayız herhangi bir rutubet olmadı ta ki camlar değiştikten 2 hafta sonraya kadar. Yatak odasının dışarı bakan köşelerinde rutubet oluşmaya başladığını fark ettik ama herhangi bir kötü koku olmadı bu sorunla alakalı önerileriniz var mıdır teşekkürler.

 51. Serap

  18/11/2015 18:43

  Merhaba, evimizin iç izolasyonu ve dış izolasyonu yapıldı. Üstte çatı var. Usta çağırdık hiçbir sorun olmadığını söyledi ama evimizin tavanı hala küfleniyor. Nedenini öğrenebilir miyim? Neler yapabiliriz?

 52. Deniz

  23/11/2015 03:18

  Merhaba, evimi 2 sene önce aldım. Evim alttan ısıtmalı. Pay ölçerli olduğundan her odayı yakmayıp kısık yakmaktayım. Çocuk odası ile mutfak bitişik olan duvarda ıslanma var. Nem oldugunu düşünmekteyim. Birde parkeler de renk değişmesi oluyor bu sıcaktan mıdır yoksa kaçak tarzı bir durum mu vardır? Sadece kış ayında kalorifer yandığı zaman olmaktadır. Bu ıslaklığı nasıl giderebiliriz?

 53. yd360

  24/11/2015 02:16

  Mustafa Bey alt kat boş olduğu için yerden soğuk çekiyor ve siz evi ısıttıkça da bu soğuk bölgelerde küf oluşuyor olabilir. Silerken de siz orayı nemlendiriyorunuz, sildikten sonra çok iyi kurulamanız gerekir. Fakat ne olursa olsun tabii burada bir yalıtım sorunu olduğu da ortada. Bu küfün olmaması gerekir. Müteahhit bilmiyorum diyerek sıyrılıyor ama sonuçta ortada bir şikayet var. Bence bir izolasyon ustası, rutubetten anlayan bir usta da baksın. Size ufak çaplı bir yalıtım önerisinde bulunabilir.

 54. yd360

  30/11/2015 10:32

  Serap Hanım boş katlar ısınmadığı için tavan ve zemininiz soğumuş oluyor, siz evi ısıtınca da bu soğumuş yerlerde soğuk ve sıcak çarpışarak neme yol açıyor. Ustanın izolasyonda sorun yok demesi nedeniyle şu an fikir yürütemiyorum ama eğer bunu söylemeseydiniz, izolasyon iyileştirilmeli derdim.

 55. yd360

  30/11/2015 11:14

  Muharrem Bey eski camlar hava geçirdiği için ev doğal olarak havalanıyor ve rutubet tutmuyordu. Ancak pimapen sonrası binadaki izolasyon eksiği öne çıkmış olabilir. Ev daha çok ısınıp camlar da hava geçirmeyince bu olabilir. Hafif bir sorunsa içten yapılacak ufak çaplı bir izolasyon sorunu çözebilir.

 56. yd360

  30/11/2015 12:34

  Serap Hanım belki izolasyon sırasında çatıda ıslaklık kaldı ve şu an o kuruyana dek bu sorun yaşanıyor olabilir. Usta çatı için de sorun yok dedi mi? Sorunun çatı ile ilgisi olduğu çok açık.

 57. yd360

  30/11/2015 15:51

  Deniz Hanım ıslanan duvardan boru geçiyor ve borulardaki sızma nedeniyle duvar ıslanıyor olabilir. Parkelerde renk atması güneş ışığıyla ilgilidir, oda sıcaklığından etkilenmeyecek şekilde üretilirler. Nem nedeniyle böyle bir şey oluyorsa kabarma da oluyordur diye düşünüyorum. Eğer öyleyse rutubetten olma ihtimali daha yüksek. Bir usta ile görüşüp nem kaynaklarını bulup tamir ettirmeniz gerekir.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak