Rutubet Neden Olur & Nasıl Giderilir?

, , 95 Yorum

Rutubet pek çok kişinin korkulu rüyasıdır. Eşyaların çürümesine ve romatizma ya da alerji gibi pek çok sağlık sorununa yol açabilir. Evlerde olması gereken en uygun nem oranı ise %40 ile % 50 arasındaki değerlerdir.

Rutubet sözcüğü havadaki su buharı anlamına gelir ve nem sözcüğü ile eş anlamlıdır. Ancak evlerde yaşam kalitesini düşüren, duvarlara, mobilyaya, giysilere ve hatta insan sağlığına zarar verecek kadar çok nemli ortamlar için ‘rutubetli’ terimi daha sık kullanılır.

Rutubet Neden Olur?
Su buharı canlıların (insan, hayvan, bitki) nefes alma ve ya da terlemesinden kaynaklanabileceği gibi duş, yemek yapma, çamaşır yıkama benzeri günlük aktivitelerimiz nedeniyle de oluşabilir. Yine de evlerde sorun olarak nitelendirilebilecek düzeyde rutubetin ana nedeni genellikle evin iyi yalıtılmamış olmasından kaynaklanır. Dışarıdaki yağmuru ya da farklı bir yerden gelen suyu çeken duvarlar evde daha fazla su buharı yani rutubet oluşmasına sebep olur. Bunun dışında kullanılan ısıtma kaynağının özelliklerine göre de ev içindeki ısı farklılıkları rutubete neden olabilir. Örneğin bir odada soba yanıyor ve diğer bir oda ısıtılmıyorsa bu durum evde ısı farklılığına, dolayısıyla soğuk ve sıcak havanın karşılaşıp su buharı oluşturmasına neden olur. Ya da doğalgaz tesisatındaki bir sorun nedeniyle bir oda çok ısınırken diğerleri ısınmıyor olabilir.

Pencerelere Dikkat!
Eğer pencerelerin montajı sırasında hatalı çalışma yapılmışsa, dolgu malzemesi ve silikonlama gibi çalışmalar iyi yapılmamışsa pencerelerle duvar arasında boşluk kalır. Böylelikle camlar soğuk havayı ya da suyu sızdırabilir. Bu durumda pencerelerde terleme denilen buğu ve ıslaklık meydana gelir. Ayrıca pencere diplerinde küflenme görülür.

Ancak tam tersi çok iyi yalıtımlı, PVC pencerelerin içerideki nemin dışarıyı atılmasını önlemesi de yine pencerelerde terlemeye neden olabilir. Bu durumda gün içerisinde birkaç defa camlar karşılıklı açılarak 10 dakikalık sürelerle ev havalandırılmalı, içerideki nem dışarı atılmalıdır.

Pencerelerin soğumasını önlemek için, pencere altlarındaki peteklerin üzeri örtülmemeli, pencerelerin ısınması sağlanmalıdır. Pencereler kalın perde ya da stor ile sıkı sıkı örtülmemeli, sıcak havanın dolaşımı engellenmemelidir.

Pencere terlemesi için pencereleri film ile kaplayıp, pencere yüzeyinin daha sıcak olmasını sağlamak da pencere terlemesine karşı bir başka yöntem olabilir.

Rutubete En iyi Çözüm: İzolasyon
Sizin aradığınız cevap belki daha pratik bir yöntem ama en iyi çözümü söylemeden geçemeyiz. Eğer evinizde rutubet sorunu varsa ve pencere ya da çatı akması gibi özel bir sebepten kaynaklanmıyorsa en iyi çözüm evin dış cephesine izolasyon çalışması yapılmasıdır. Duvarlar soğuk hava ve suyu geçirmeyecek şekilde yalıtılmalıdır. Rutubetin engellenmesi için evin duvarlarına dışarıdan müdahale gerekir. Bu çözümün zorlayıcı yanı ise masraftan ziyade tek tek dairelere yapılan bir izolasyonun olumlu sonuç vermemesidir. Eğer dairenizin duvarları sorunluysa ve mantolama yapılacaksa bütün apartmana yapılması gerekir.

Dış cephede biriken ve dairenizin duvarları tarafında emilen su çatıdan geliyor olabilir. Bu durumda çatının onarılması ve suyun duvarda birikmeden toprağa akması için çalışma yapılması gerekir. Su olukları elden geçirilmelidir.

Yerden kaynaklanan sorunlarda, zemine ısı izolasyonu yapılması gerekir. Beton üzerine yapılan köpük izolasyon ve beton sıvama ya da geçici olarak çözüm sunabilecek şilte biçimindeki zemin izolasyonları mümkündür.

Evde rutubet olup olmadığını nasıl anlarız?
Rutubet özellikle uzun süre kapalı kalan ortamlarda çürük meyve benzeri, kesif bir koku yapar. Dolap içleri bu kokudan en çok nasibini alan yerlerdir. Kokunun dışında duvar köşelerinde ve pencere diplerinde küflenme olabilir. Özellikle yağmurlu havalarda duvarlar nemlenir, yer yer su damlaları şeklinde bu nem duvardan akabilir.

Yeni eve taşınacak olanlar için en büyük handikap, özellikle yazın rutubetin kendini daha az belli etmesidir. Bir kat boyayla bile izleri kapatılabilen rutubet ne yazık ki pek çok kiracı ya da ev sahibi adayının gözünden kaçmaktadır. Bu nedenle yeni bir eve taşınırken, özellikle de eski bir bina ise bu durumu araştırmalısınız. Diğer apartman sakinleriyle konuşmayı deneyebilirsiniz. Genellikle bir dairede rutubet sorunu varsa bu, diğerlerinde de olduğu anlamına gelir. Baktığınız evde banyo, mutfak ya da giysi dolabı benzeri dolaplar varsa içlerini kontrol edin. Sinmiş koku ya da dolap arkalarında hasar olabilir. Çatı ve dış cephe bakımı hakkında da sorular sorabilirsiniz. Yöneticiyle konuşup en son ne zaman onarım yapıldığını, izolasyon olup olmadığını sorabilirsiniz. Evlerin kuzeye bakan kısımları daha çok soğuğa maruz kalır. Evin kuzey cephesini sorup, dışarıdan ve içeriden duvarları inceleyebilirsiniz.

Dış cepheye müdahale edilemiyorsa ne yapılabilir?

 • Dış cepheye müdahale edilemiyorsa yapılacaklar ancak geçici çözümlerdir ve rutubeti tümden engelleyemez. Yine de nemin etkilerini azaltabilirsiniz.
 • Evinizi sık sık havalandırmalısınız. Evdeki hava sirkülasyonu buğulanmayı bir nebze engelleyecektir.
 • İç cephe izolasyonu için satılan straforlar da (ısı yalıtım levhaları) son yıllarda pek çok kişinin denediği iç cephe yalıtım sistemleri arasında bulunuyor. XPS straforlar, iç cephe izolasyonunda en çok tercih edilen ürünlerden biri. Uygun kalınlıktaki levhalar sorunlu duvara döşendikten sonra üzerine izolasyon (sıva) filesi uygulanıp ardından sıva yapılmasıyla, dışarıdan gelen soğuk hava ve rutubet belli oranda engellenebiliyor.
 • Nem alıcı cihazlardan edinebilirsiniz. Bu cihazların pek çok tipi var ve evinizin büyüklüğüne göre sizin için nem dengesi

  foto: Beam

  sağlayacak bir tanesi hakkında satış yapan yerlerle görüşebilirsiniz. Rutubete çözüm olabilmelerine karşın 600 TL ile 2000 TL arasında değişen fiyatları kimi tüketiciler için yüksek gelmekte.

 • Rutubet için özel olarak geliştirilmiş ve küflenmeyi geciktiren, daire içlerine uygulanan antiküf boya, sıva ve harç tipi kaplamaları deneyebilirsiniz. Bu tip ürünlerden memnun kaldığını söyleyen çok sayıda kişi var.
 • Ev içinde çok sayıda bitki bulundurmak ve çamaşır kurutmak da nemi arttırır. Kapalı bir balkonunuz varsa bitki ve çamaşırlar için burayı değerlendirmelisiniz.
 • Evdeki ısıtma sisteminizi kontrol edin. Bozuk kalorifer ya da doğalgaz peteği vb arızalar rutubet sorununa yol açabilir. Her odanın eşit şekilde ısıtılmasını sağlayın.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

95 Yorum

 1. admin

  06/03/2014 09:14

  Tuba Hanım evi bol bol havalandıracaksanız. Yapabiliyorsanız yatmadığınız odalarda gece camı açık bırakmak, gün içerisinde cereyan yapacak şekilde camları açmak denenebilir. Rutubet kokusundan söz ediyorsak evde henüz kurumamış nemli dolap içi, mobilya vb bulunması kokunun kaynağı olabilir.

 2. Mehtap

  08/03/2014 00:42

  Merhaba bizim binamız 17 senelik deniz kumuyla yapılmış bir bina. Hatta site bizim daire iki daire arasinda kalıyor, arkası ve önü açık camlar var. Mantolama var, altımız bodrum, yüksek giriş yan taraflarda soba yakan daire diğer taraf yan binanın bodrumunun yarısına denk geliyor. İçeriden strafor yaptık, dışarı bakan kısımlarda yok. Enteresan olan yan taraflara bakan duvarlarda cillenme, küf ve strafor üzerinden tekrar cillenme olması. Bu arada strafor üzerinde duvar kağıdı var. Saten alçı duvarlar bir de tavanlarda kartonpiyerlerde de küf mevcut ve bizim alerjimiz var ailecek. Küçük kızım 5 yaşında ve onun odasında bu sorun daha fazla. Doktorlar taşınmamızı söylüyor, yeni evde de rutubet olup olmadığını nasıl anlıycaz ki çok can sıkıcı. Yardımcı olursanız sevinirim.

 3. admin

  14/03/2014 11:04

  Mehtap hanım yetişkinler için bile zararlıyken çocuk odasında küf kabul edilemez. Yeni bir eve geçerken diğer ev sahipleri, kapıcı, çevredeki esnaf vb kişiler aracılığıyla apartmanda rutubet sorunu var mı soruşturabilirsiniz. Yeni boyanmış dairelerden çok boyanmamış dairelere bakın. Dolap içlerine, duvar diplerine, pencere altlarına bakın. Rötuş var mı, kuru mu kontrol edin. Gerekirse karar verdiğiniz eve bir ustayla tekrar gidin, evin konumuna, cephelerine, rutubet riskine baksın.

 4. sebaer yildirim

  25/05/2014 21:29

  Merhaba mantolama yapmadan evvel yatak odasinda ve mutfakta dolaplara rutubet yani küf kokusu sinmiş, bende astım var, bu kokuyu bir türlü gideremiyorum. Bazı tekstil ürünlerine sinmiş, yıkanması mümkün olmayan eşyalardan bu kokuyu nasıl gideririm, havalandırıyorum ama çaresiz maalesef. Yardım edecek bir fikri olan varsa sevinirim teşekkür ederim.

 5. Uğur

  06/06/2014 22:49

  Merhabalar arkadaşlar benim oturduğum ev 50 yıllık 3 katlı bina zemin katta salon ve mutfağın orta duvarında küf, kabarma , boya dökülmesi var. Bir yapı dekorasyon firmasını aradım gelip baktılar yerin altından gelen su oluşumundan dolayı kaynaklandığını bu yüzden yapılacak bir şey yok dediler. Lütfen bana yol gösterin evi satamam burada oturmak zorundayım, ne yapmam gerekiyor? Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekler iyi çalışmalar dilerim.

 6. hörü

  12/06/2014 23:50

  Benim de gardolabımın içi küfleniyor havalandırmama rağmen hala devam ediyor dolabımı yeni aldım eşyalarım da rutubetleniyor, acaba neyle önleyebilirim?

 7. zuhal

  15/06/2014 17:15

  Ben Zuhal 3 yıllık yeni bir binada oturuyorum 5 katlı 20 dairelik bir binanın 3. katında oturuyorum. 19 dairede hiç bir sorun yok kışın camlarım tamamen sulanıyor cam önlerine kadar sular bayağı akıyor evimiz sıcak ama hangi derecede yakarsam yakayım kışın bu ıslaklık kurumuyor, evin içi çok kalabalık olunca duvarlardan su akıyor, ne olduğunu anlayamadım nasıl giderebilirim yorumlarınızı bekliyorum binanın yapılış aşamasını bildiğim için yalıtımda bir sorun olmadığını düşünüyorum küf yok, sadece su, camlar da ahşap lütfen yorumlarınızı bekliyorum.

 8. admin

  16/06/2014 00:20

  Sayın Hörü dolabın bulunduğu oda sürekli havalandırılmalı ancak rutubetin kaynağı nereden geliyorsa, bu kökten çözülmeden sonuç almanız çok zor.

 9. admin

  16/06/2014 00:29

  Zuhal Hanım pencere ve duvarlarda su olması, ev ısındıkça cam ve duvarların soğuk kalarak nem yaptığı anlamına gelir. Küf sorunu yoksa zaman zaman cam açarak havalandırma yöntemiyle bu buharı dışarı atabilirsiniz. Diğer dairelerde sorun yok demişsiniz, siz evi çok ısıtıyor olabilirsiniz. Yazımızda pencere için verilen önerilere bir göz atın, hiçbiri durumunuza uymuyorsa bir izolasyon firması / ustası eve bir bakmalı.

 10. KADİR

  04/08/2014 14:32

  Merhabalar
  Yeni bir daire aldım yaklaşık 110 metrekare bodrum kat daire yarısına kadar toprak altında sürekli küf ve nem oluşuyor şimdilik sürekli camları açık tutuyoruz ama yine de pek etkili olmuyor, iç duvarlar dahil kabarmaya başladı nasıl bir uygulama yapabilirim? 1.küf boyası etkili olur mu 2.nem alıcı cihazlar etkili mi ya da sizin önereceğiniz kesin çözüm var mıdır. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

 11. yd360

  07/08/2014 11:21

  Kadir Bey kulağa öyle geliyor ki sizin durumunuzda daire zemin katta olduğu için bir rutubet sorunu var. Önce rutubetin kaynağı bulunmalı ve kurutulmalı. Su topraktan mı geliyor, bu durumda bu suyun tahliyesi, drenaj çalışması vb gerekebilir. Yani sizin durumunuzda boya ya da nem cihazı yetersiz olabilir. Zemin yalıtımı gibi daha kapsamlı bir çözüm düşünmelisiniz. Bunun için bir izolasyon firmasından ya da bu işlerde çok pratiği olan bir ustadan görüş almanızı öneririm.

 12. deniz

  11/08/2014 13:04

  Merhaba 4 gün önce banyoyu yıkarken duştan tavana su geldi tavanda o günden beri su damlası kabarcıklar var ve ben aynı gün havlu ile o kısmı kurulayıp saç kurutma makinesi ile bir süre sıcak verdim. Dün bu akıntı kesildi. Bugün duştan sonra tekrar damlamaya başladı. Bu sorun bu kadar süre tekrarlar mı yoksa üst katımda bir sızıntı var da benim banyoyu yıkamam bahane mi oldu. Bu arada bir kısım sürekli damlayan kısım 2 karış kadar hemen yanında ufak bir alan ise damlamıyor sadece nem var ve sarardı.

 13. gulten

  12/08/2014 15:05

  Yeni ev aldık 7 aydır oturuyoruz ve 1 aydır zemin duvar diplerinde rutubet oluştu ve duvar boyasında hafif kabarma var, bu sadece yatak odası ve ara holünde evim ters dubleks bahçe katı, yatak odası alt katta nasıl bir çözüm önerirsiniz tskler.

 14. yd360

  13/08/2014 13:20

  Gülten Hanım, evinizde güle güle oturun. Bahçe katı olduğu için zeminden su çekiyor olabilir söz ettiğiniz yerler. Bir izolasyon firmasıyla görüşüp suyun nereden kaynaklandığını ve nasıl kurutulacağını görüşmelisiniz.

 15. yd360

  13/08/2014 13:29

  Deniz Hanım kulağa öyle geliyor ki ya yukarı kattan size su sızıyor ya da banyonuz hiç havalanmadığı için duş sonrası nem banyodan tahliye olamayıp tavandan akıyor. Duş alınmadığı zamanlarda, yani banyo kuruyken bile akıntı oluyorsa yukarı kattandır. Yoksa tavana su sıçradı diye böyle uzun süreli, sararmalı bir sorun yaşanmaz.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak