Perde Seçimi Nasıl Yapılır?

, , 9 Yorum

Perdeler bir odaya sıcaklık katar. Ayrıca evde mahremiyeti sağlamak ve ışığın eve rahatsız edici miktarda girmesini engellemek için kullanılır. Doğru perde seçimi yapabilmek için dekorasyon tarzı, odanın büyüklüğü ve odanın renk düzeni göz önüne alınmalıdır.Stil

Pencere dekorasyonu için pek çok farklı uygulama olduğu gibi perde modelleri de bir o kadar farklı seçenek sunar. Odanın tarzına ve ihtiyaçlarına göre bir perde seçilmelidir. Bazı modeller diğerlerine göre daha dekoratiftir ve örneğin perde bağı gibi ek öğelere sahip olabilirler.Yere kadar cam olan odalarda uzun perdeler kullanılabilir. Modern bir dekorasyon tarzına sahip bir odaysa geometrik desenler kullanılabilir. İngiliz tarzı odalar için çiçek desenli perde kullanımı yaygındır. Mobilya döşemeleri desenliyse, perdeyi düz renk seçmek desen karmaşasını ve dağınık görünümü engeller.

Vintage ve klasik tarz odalarda toplamalı, balon, kruvaze, Fransız tarzı gibi klasik perde modelleri tercih edilebilir.

Bunların dışında stor, katlamalı, jaluzi perde modelleri de modern görünümlü ev ve ofisler için kullanılabilir. Stor perdeler için camlarınızın uygun olup olmadığını gözden geçirmelisiniz. Stor perde mekanizması için her cam uygun olmayabilir. Camların çok sık açılıp kapandığı odalarda da stor ve jaluzi kullanışlı olmayabilir.

Stor perdeler güvenilir bir firmadan alınmalıdır aksi halde mekanizma çok çabuk bozulur ve bir iki yıl içerisinde kullanılmaz hale gelebilir.

Eve ışık girmesini istiyorsanız hafif, tül kumaşları tercih edebilirsiniz.

Renk

Perde rengi seçerken oda için seçilen duvar, döşeme ve aksesuar renkleriyle uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Sade odalarda, odaya renk katmak için farklı kumaşları ya da farklı renkte perdeleri yan yana kullanabilirsiniz. İlginç bir desen seçerek odaya enerji katabilirsiniz.

Küçük odalar için daha sade ve tek renk perde seçmek odayı daraltmayı önler ve daha ferah gösterir. Yine bir odada yeterince renk ve desen kullanılmışsa, perdeler tek renk seçilerek odada denge sağlanabilir.

Kumaş

Perde kumaşının kalınlığı ışığı ne kadar içeri sokmak isteyeceğinize göre değişecektir. Organik kumaşlar seçilmesinde fayda var. Çabuk yıpranmayacak, solmayacak ve kolay buruşmayacak kumaşlar seçilmesi perdenizin daha uzun ömürlü ve kullanışlı olmasını sağlar.

Bütçeniz el veriyorsa yaz ve kış mevsimleri için iki ayrı perde seti satın alabilirsiniz. Yazın çok güneş alan evlerde ışığı örtmek için ya da kışın ışığın eve daha fazla girmesi için perde değişimi yapılabilir. Dekoratif olarak da evde değişiklik yapılmış olur.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

9 Yorum

 1. sevinç

  27/02/2012 17:45

  Ev dekorasyonuyla ilgili biraz fikre ihtiyacım vardı. Bana çok yardımcı olduğunuzu, değişik bakış açıları gösterdiğinizi belirtmek istedim. Çok teşekkürler.

 2. admin

  07/03/2012 15:26

  Sevinç Hanım, güzel yorumunuz ve ilginiz için biz teşekkür ederiz.

 3. Bahar

  24/12/2014 00:45

  Selam önerileriniz çok güzel bana da yardımcı olur musunuz? Benim de misafir salonumda vizon koltuklar berjerleri de yavru ağzı oturma yeri çiçekli bacakları ahşap spor koltuk fon perde kullanmak istiyorum ne renk kullanayım bir de duvar nasıl renk olmalı?

 4. yd360

  24/12/2014 22:20

  Bahar Hanım duvarda ne çok açık ne çok koyu güzel bir bej tonu kullanabilirsiniz. Salon karanlık olur derseniz açık krem de olabilir. Perdede pastel yeşil veya yine yavru ağzı kullanılabilir. Yeşil seçerseniz, aynı renk desende kırlentler de kullanmanızı önerebilirim.

 5. Sebiha

  09/02/2015 14:48

  Merhaba, değerli bilgilerinizden bende faydalanmak istiyorum. Çok zor şartlarda aldığım evimde nihayet ufak değişiklikler için zaman geldi. Sizden ricam koyu turkuaz koltuk takımım var çiçekli kırlentler, tül perdem kırık beyaz üzerinde sarı simli tül perdem var yanına kombin için kalın perdeler yaptırıcam, ama düz mü yoksa kırlentlerin modelinden mi olsun karar veremedim.

 6. yd360

  13/02/2015 22:44

  Sebiha Hanım her iki tarz da olabilir, yalnız şunu göz önünde bulundurun, ileride kırlentlerinizi değiştirip salona farklı bir hava vermek isteyebilirsiniz. Acaba perdenin deseni sorun olur mu? Örneğin çiçekli kırlent yerine fuşya ya da bal rengi kırlentlerle farklı bir dekorasyon yapmak isterseniz, perdeler hala kullanışlı olur mu, bunu düşünerek karar verebilirsiniz.

 7. Sebiha

  26/02/2015 17:35

  Doğru söylüyorsunuz.çok teşekkür ederim. Düşünmem gerek :)

 8. Kombinci

  27/03/2015 15:37

  Merhaba ben de koltuklarımın yüzünü değiştirmek istiyorum, düşüncem şudur: 3’lü ve 2’li koltuğumu koyu gri tay tüyü, tekli koltukları da mürdüm istiyorum yastıklarımı da bir mürdüm, bir gri tonlarında. Perdelerde sadece iki fon yana çiçekli mürdüm ve gri tonlarında. Çok mu karışık yazdım hayalimi anlatabildim mi bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 9. yd360

  28/03/2015 16:26

  Sayın Kombinci güzel seçimler yapmışsınız, kulağa sorun var gibi gelmiyor. Yalnızca mürdüm koyu bir renk olduğu için dengelemek açısından, belki gri tonunu açık tutabilirsiniz.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak