Pembe Koltuklarla Dekorasyon

, , 89 Comments

Son günlerde özellikle de toz pembe veya pudra renkteki koltukların salonlarda git gide daha çok yer bulduğuna şahit oluyoruz. Pembe renk, dekorasyona sıcaklık katar ve doğru renklerle bir araya geldiğinde oldukça şık bir salon dekorasyonuna imkan tanır. Pembe koltuklarla dekorasyon yaparken halı, perde ve aksesuar seçimleri nasıl olmalı, biraz daha yakından bakalım.altin-rengi-aksesuar

Pembe renkli koltuk takımlarının kullanıldığı salon dekorasyonlarında bazı renkler pembe ile oldukça uyumlu oldukları için daha çok öne çıkar.

Pembeye yakışan bu renkler şöyle sıralanabilir: altın rengi / bal rengi, yeşil, turuncu, sarı, krem rengi, bej, koyu kahve, vizon rengi, gri, metalik gri, mor, lacivert ve cam göbeği. Pembenin kendisi oldukça göz alıcı olduğu ve bol enerji verdiği için pembe koltukları gri, kahverengi, beyaz, kırık beyaz, açık bej veya krem rengi ile dengelemek doğru bir seçim olur. Duvarda, perdede ya da halıda bu nötr renkler kullanılabilir. Siyah beyaz aksesuarlar da pembeye oldukça yakışır.Öte yandan pembe ailesinden mor, mürdüm, lila benzeri renkleri de perde, halı ya da aksesuarda kullanabilirsiniz. Bu daha çok, salonda ne yoğunlukta renk istediğinize bağlı olarak değişecektir. Bu noktada biraz dikkatli olmakta fayda var. Her pembe koltuğa her mor yakışmayabilir. Renkler yan yana geldiğinde birbirini boğmamalı, karanlık ya da göz yoran bir görüntü ortaya çıkmamalı.

pembe-koltuk-takimlarimodern-pembe-koltuklarmavi-pembe-tasarim-salon

Pembenin sadece kız çocuklarının odası için düşünüldüğü günler çok gerilerde kaldı. Pembenin doğru bir tonu doğru renklerle bir araya geldiğinde son derece etkili, güçlü ve otoriter bir havaya bürünebilir. Aynı şekilde, pembe rengin sadece romantik veya klasik dekorasyon tarzına yakıştığını düşünmek de hatalı olur. Pembe artık son derece modern evlerde de kendine yer bulabiliyor.

aksesuar-renkleribej-hali-orneklerikrem-renk-perdeler

Pembe koltuklarla ne renk halı kullanılacağı en çok sorulan sorulardan biri. Renkli koltuklar için halı seçerken bir seçenek, krem rengi, açık bej, beyaz veya gri gibi doğal ve her renkle kullanabileceğiniz halılardır. Diğer bir seçenek olarak Açık renk zemin üzerine koltuk renginde deseni olan bir halı da kullanılabilir. Bir diğer seçenek de açık pembe koltuklarla daha koyu tonda veya koyu pembe koltuklarla daha açık tonda bir pembe halı kullanmak olabilir. Ancak hem halı hem koltuklar pembe olduğunda bu kadar pembeyi salon kaldırabilir mi, iyi düşünmelisiniz.

Burada sıraladığımız kombinasyonlar perde için de geçerli olacaktır. Halıya kıyasla perdede açık renk kullanmak daha kolaydır. Pembe ile krem rengi veya beyaz tüller kullanılabilir. Aksesuar renginize göre örneğin toz pembe koltuk ve cam göbeği kırlentleriniz varsa lacivert fon perde düşünebilirsiniz. Ya da koyu tonda pembe koltuklar su yeşili perdelerle tamamlanabilir. Bu tasarımları bu sayfadaki resimlerde görebilirsiniz.

lacivert-duvarmavi-duvar-pembe-koltukpembe-gri-dekor

Pembe genellikle aksesuar rengi olarak karşımıza çıkar. Koltuk rengi olarak kullanıldığında bu canlı rengin dengelenmesi gerekir. İşte bu nedenle pembe koltukları nötr renklerle dengelemeli diyoruz. Koltuklar pembe ise beyaz mobilya veya krem rengi duvarlar ile bu denge sağlanabilir.

pembe-koltukla-renkli-halipembe-tonlari-dekorperde-renkleri

Aynı pembe koltuğa çizgili desenli kırlentler koyduğunuzda başka, çiçekli yastıklar koyduğunuzda başka bir hava yaratmış olursunuz. Koltuklarınız klasik tarzda mı yoksa modern koltuklar mı, perde, halı ya da aksesuar rengi seçerken önemli olabilir. Klasik salonlarda pembe ile birlikte yeşil, mürdüm rengi, altın rengi gibi daha ağır renkler tercih edilebilir. Salonda daha hafif bir hava isterseniz pastel mavi, siyah beyaz, metalik gri renklere yönelebilir ve geometrik desenleri kullanabilirsiniz.

renkli-koltuk-takimlariyesil-hali

pembe-mor-uyumu

Pembe koltuklar için avize seçerken işiniz fazla zor olmayacaktır. Hem metalik renkler hem renkli cam ürünler pembeye yakışır. Pirinç avizeler ya da siyah başlıklı modern sarkıt lambalar derken pek çok seçeneği değerlendirebilirsiniz. Pembe koltuklarınız olduğu için mutlaka renkli bir lamba kullanmanız gerekmez.

desenli-duvar-kagidipembe-beyaz-salonlarpembe dekorasyon

Örneklerde de görüldüğü gibi pembe eve neşe katan, son derece farklı tarzlara açık, çarpıcı bir dekorasyon rengidir.

Pembe dekorasyonla ilgili olarak, pembe ve gri uyumu hakkında daha önce yazmış olduğumuz detaylı bir makaleyi de inceleyebilirsiniz.

pembe-koltuklarpembe-ve-turuncu-uyumu

Dekorasyonda hiç pembe kullandınız mı? Deneyimlerinizi yorumlar bölümünde bizimle paylaşırsanız, seviniriz.

 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

89 Responses

 1. Derya

  06/01/2016 15:13

  Merhabalar, salonumda eskitme kahve mobilya var ayrıca koltuklarım da üçlüler acı kahve, berjerler lame renginde. Perdelerim bal rengi tül, kanat kullanmıyorum, ahşap varak fonları var sadece. Uzun duvarım koyu yeşil varak desenli duvar kağıdı. Diğer taraflar bej. Şöminemde de bej ve yeşil kullanılmış. Avizelerim de bal rengi eskitme. Koltuklarımı açık renklerde değiştirmek istiyorum. Uçuk pastel renklerinde rengarenk koltuklar istiyorum artık. Hangi renkleri kullanmamı tavsiye edersiniz. Teşekkürler..

 2. Kadriye

  09/01/2016 02:16

  Merhaba bende kızımın odasına fon perde istiyorum, ama renk konusunda karar veremedim, odanın duvar rengi fuşya, mobilya beyaz, zebra beyaz, kızımın yatak örtüsü fuşya, fon perdeyi ne renk almalıyım?

 3. yd360

  12/01/2016 11:58

  Buse Hanım pembe ve mor uyumludur. Perdenin yanı sıra halıda ya da kırlentlerde de mor kullanmanızı öneririm. Çok koyu değil de daha tatlı bir mor tonu daha iyi durur.

 4. yd360

  12/01/2016 13:05

  Seda Hanım koltuklarda desenli kumaş olduğu için duvar kağıdının sade olmasını öneririm. Kendinden desenli gibi, çok hafif, göze çarpmayan bir desen olabilir. Gri, açık pembe ya da sarı tonları kullanılabilir. Lambaderde ise beyaz, açık pembe, koyu pembe, yeşil ya da kumaştaki lacivert renk kullanılabilir. Kısaca kumaşınızdaki renkler içerisinde kalıp biraz da koyu bir renk seçebilirsiniz.

 5. yd360

  16/01/2016 17:45

  Derya Hanım yeşil duvara renkli koltuk önermesi zor ama uçuk pembe, lila, sarı ya da uçuk yeşil tonları düşünülebilir.

 6. yd360

  19/01/2016 12:50

  Kadriye Hanım beyaz üzeri fuşya, lila, yeşil gibi renkli bir model olabilir.

 7. ece

  24/01/2016 20:04

  Koltuklarım krem berjerlerim pembe mavi çiçekli pembe ağır basıyor acaba perde fonumu mavi mi pembe mi yapayım?

 8. yd360

  26/01/2016 15:26

  Ece Hanım her iki renk de kullanılabilir, hangisini daha çok seviyorsanız onu seçebilirsiniz.

Comments are closed.