Parlement Mavisi Koltuk Dekorasyonu

, , 2 Comments

Parlement mavisi konuşmalarda sıkça geçer ve aynı mavi tonuna gece mavisi ya da kobalt mavisi de denir. Oldukça göz alıcı, derin ve koyu bir renktir. Parlement mavisi koltuk ya da sandalye kullanacaksanız bu durumda odada açık renklere de yer vererek mavi rengi dengelemeniz gerekir.Parlement rengi koltukların odayı daraltmasını engellemek için açık renk duvarlar ve cam bir orta sehpa işe yarayabilir. Mavinin farklı tonunda bir abajurla dekorasyonu tamamlamak mümkün. Altın ya da bakır rengi aksesuarlar odaya ışıltı ve lüks bir hava katabilir.Etrafı tamamen açık ve nötr renklerle çevrili Parlement mavisi bir koltuk takımı, odanın ışığını da ferahlığını da engellemeyecektir. Kahverengi ve mavi ikilisi uyumlu bir ikilidir. Dolayısıyla koyu mavi koltuklarınızla ahşap mobilyayı kolaylıkla bir araya getirebilirsiniz.

Ahşap ve Parlement mavisi birlikteliği açık renk, desenli duvar kağıdı ile süslenmiş. Bu şekilde yemek odası kendine has, özel bir şıklığa sahip olmuş. Bu bir yemek odası ama masayı bir orta sehpa gibi düşünürseniz, bu tip bir uygulama pekala oturma odalarında da kullanılabilir. Beyaz perdeler duvarda kayboluyor ve böylelikle duvar kağıdının güzelliğini bastırmıyor.

Alışılagelmişin dışında bir rengi koltuk rengi olarak seçtiğinizde halı ve perde rengi sorun olabilir. Parlak ve koyu bir rengi evin her yanında kullanmak iyi bir fikir değildir. Böyle durumlarda bej renk halı ve  perdeler yardımınıza koşabilir. Yukarıdaki örnekte zeminde açık, perdede koyu bej kullanılmış. Aynı rengin farklı tonlarıyla salona hareket gelecektir.

Geniş ve ışık alan salonlarda koyu rengi daha fazla kullanabilme avantajı doğar. Maviyi sadece koltuklarla sınırlı tutmayıp, halı da duvarda ve hatta avizede kullanabilirsiniz. Buna rağmen yukarıdaki örnekte beyaz duvarlar, açık renk, tül perdeler ve bej zemin büyük bir salonda da koyu rengin açık renkle dengelenmesi adetini bozmuyor.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

2 Responses

  1. nejl@

    13/07/2015 00:57

    Merhabalar, koltuklarım chester desensiz 3 lü ve 2 lisi bej, berjerlerim parlement mavi. Parkelelerim açık renk,koltuklarım ve sandelyelerimin ayakları ceviz. Halımın rengi;çoğunluğu bej ve bir tık koyusu kahve var ve aralarında turkuaz mavisinin en açığı(Bebe mavisi gibi diyim) ve çok az bir kısmında halının tek bir köşesinde turkuaz rengi var (koyusu ) Halı aslında çok hoşuma gitti serdiğimde de hoş ve modern durdu. Sizce bu uyum nasıl olabilir mi 🙂 Fon perde de halı da bulunan bejin bir tık koyusu olan kahveyi yaptırsam halı perde koltuk uyumu nasıl olur?

  2. yd360

    23/07/2015 01:37

    Nejl@ Hanım hoş durdu diyorsanız, bence hiç sorun yok. Sonuçta salon renklerinizi farklı tonlarda kullanıyorsunuz. Hoş seçimler yapmışsınız 🙂

Comments are closed.