Oturma Odasında Renk Uyumu

, , 170 Yorum

Oturma odası renklerini seçmek için odanın büyüklüğünü ve ışık alıp almadığını göz önünde bulundurmak en iyi yöntemlerden biridir. Bunun yanı sıra nasıl bir dekorasyon tarzı belirlediğiniz ve odanın yansıtacağı atmosfer de belirleyici olacaktır. Açık renkler odayı daha geniş gösterir. Parlak renkli aksesuarlar mekana canlılık, enerji katar. Oturma odasında uyumlu renk seçenekleri arasından hem zevkinize hem mekanınıza uygun birini seçmek en doğrusudur.Birbirine yakışan renklerin hangileri olduğunu bilmek dekorasyon sırasında işinizi epey kolaylaştıracaktır. Bunun için biraz zaman ayırım renkler hakkında kısa bir bilgi edinmek farklı renkleri bir araya getirirken kolay seçim yapmanızı sağlar. Renkli aksesuarlar kullanacaksanız beyaz, bej, fildişi, krem, siyah, kahverengi gibi nötr renklerden faydalanabilirsiniz. Bu renkler hemen her renkle uyumlu olacak bir zemin oluşturmanızı sağlar.

Bej, beyaz ve kahverengi olmak üzere 3 nötr rengin kullanıldığı odaya siyah ve yeşil vurgu rengi olarak eklenmiş. Bu renk paleti içerisinde yeşil yerine mavi, şarap rengi, turuncu gibi dilediğiniz vurgu rengini kullanabilirsiniz.Renkli mobilyalar kullanacaksanız kullanacağınız koltuk renklerinin duvar ve aksesuarlarla uyumlu olması gerekir. Sarının en açık tonlarından krem rengi duvarlarla, altın sarısı, pembe, yeşil ve kahverengi bir araya getirilmiş. Sarıya en çok, tamamlayıcı rengi mor yakıştırılır ama pembe de mor ailesindendir. Renklerin tesadüfen seçilmediği ve renk çarkı düşünülerek hareket edilen tasarımlar şık ve dengeli görünür.

Çabuk kir göstermeyen gri renk salonlar için uygun bir renk olabilir. Modern ve enerjik görünmesi için biraz çaba göstermek gerekir. Lacivert, turuncu, açık pembe gibi renkler grinin yanında kullanıldığında uyumlu görünür ve salonu yavan bir tasarımdan kurtarır. Turuncu aksesuar yerine ahşap mobilyaların rengi turuncuya kaçan bir tonda seçilebilir. Koyu renk mobilyalarla açık gri bir duvar salonu aydınlık gösterir.

Pek çok kişi için mor, vazgeçemedikleri, özel bir renktir. Yukarıda mor rengi, sade ve gözü fazla yormayacak şekilde nasıl kullanabilirsiniz, şık bir örnek görebilirsiniz. Mor bir koltuk takımı yerine, mor rengi aksesuarlarda ve belki tekli koltuklarda kullanmak daha az riskli olur. Beyaz, gri, gümüş rengi, pembe, yeşil ve açık renk ahşap morla birlikte uyumlu renklerdir. Gri ve gümüş rengi yerine böyle bir renk paletine altın sarısı ya da hardal sarısı da yakışır.

Kahverengi tonları, oturma odaları için en çok tercih edilen renklerin başında gelir. Bej renk, kahverenginin en açık tonlarıdır. Kahverengi bir oturma odasında, bej ve çikolata rengi kullanarak, kontrast yaratabilirsiniz. Salonu renklendirmek istediğinizde kahverengi ile birlikte kullanılabilecek pek çok vurgu rengi vardır. Bu renkler arasında en iç açıcı olanlardan biri turkuazdır.

Kahverengi ile birlikte yeşil, mercan rengi, altın sarısı, pembe, turuncu gibi pek çok vurgu rengi uyumlu olacaktır. Çünkü kahverengi nötr bir renktir. Rengin negatif bir etkisi vardır ve bu canlı renkler bu negatif etkiyi engellemeye yardımcı olur.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

170 Yorum

 1. havva

  13/11/2014 21:40

  Ben oturma odasını henüz tam karar veremedim açıkçası renk konusunda bana yardımcı olabilir misiniz tamam griyi seviyorum ama mor haricinde hangi renk yakışır ya da bana değişik renk de sunabilirsiniz koltuğum ne renk berjerim ne renk olsun ne olur bir yardım odam çok güzel olsun istiyorum.

 2. yd360

  14/11/2014 00:11

  Havva Hanım bu şekilde yardımcı olabilmem çok zor, henüz hiçbir noktada karar vermemişsiniz. Bolca salon örneği inceleyip sevdiğiniz renkleri, dekorasyon tarzını keşfetmeye çalışın.

 3. Cigdem

  04/12/2014 00:28

  Merhaba, Kirli krem renginde koltuk takımım ve beyaz tv sehpam var. Orta sehpayı da tv sehpasına uyumu açısından beyaz almayı düşünüyorum. Halım kahve ağırlıklı ve krem tonlarında. Sıcaklık ve hareket katması açısından turuncu (içinde yeşil ve kırmızı boyuna küçük çizgileri olan) tül ve krem stor perde kullanmayı düşünüyorum. Yorum ve tavsiyelerinizi öğrenebilir miyim? Teşekkürler.

 4. Müge

  04/12/2014 19:37

  Merhaba, bahçe çıkışlı salonun sağında bej rengi köşe, sol tarafta lacivert 3lü ve turuncu tekli koltuk pencere çerçeveleri kahverengi. Duvarlar için renk öneriniz olursa sevinirim teşekkürler.

 5. yd360

  05/12/2014 13:47

  Çiğdem Hanım beyaz, krem ve kahve renkleri ile pek çok canlı renk kullanılabilir. Turuncu, yeşil ve kırmızı renkli perdeler de uyumlu olur. Bu renkler sıcak renklerdir, doğru düşünmüşsünüz.

 6. zehra

  06/12/2014 00:31

  Merhaba, oturma odamda kırmızı koltuklarım var tv ünitesi olarak beyaz mı seçsem karar veremedim ayrıca perde olarak krem zebra kullanıyorum şimdilik değiştirsem hangi model ve renk olmalı acaba? Sizin değerli fikirlerinizi öğrenmek isterim. Teşekkürler şimdiden.

 7. yd360

  09/12/2014 00:07

  Müge Hanım renkli koltuklarla açık renk duvarları öneririm. Krem tonlarından birini seçebilirsiniz. Hem renkleri bastırmaz hem de turuncu ve laciverte yakışır.

 8. yd360

  09/12/2014 20:13

  Zehra Hanım beyaz ünite kırmızıya çok yakışacaktır, güzel bir kontrast oluşturur, kırmızının yoğun enerjisini dengeler. Perdelerinizi değiştirirseniz yine açık renk ama gri desenli, mobilyaların tarzına uyuyorsa modern görünümlü bir model seçebilirsiniz.

 9. zehra

  10/12/2014 00:40

  Perdelerle ilgili birkaç örnek yollayabilir misiniz acaba? Ayrıca ilginiz için teşekkürler.

 10. yd360

  10/12/2014 22:15

  Zehra Hanım şu an için örnek gönderemiyorum ama zaten önemli olan sizin karşınıza çıkan perdeler içerisinden yapacağınız seçim. İyi günler dilerim.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak