Oturma Odasında Renk Uyumu

, , 142 Yorum

Oturma odası renklerini seçmek için odanın büyüklüğünü ve ışık alıp almadığını göz önünde bulundurmak en iyi yöntemlerden biridir. Bunun yanı sıra nasıl bir dekorasyon tarzı belirlediğiniz ve odanın yansıtacağı atmosfer de belirleyici olacaktır. Açık renkler odayı daha geniş gösterir. Parlak renkli aksesuarlar mekana canlılık, enerji katar. Oturma odasında uyumlu renk seçenekleri arasından hem zevkinize hem mekanınıza uygun birini seçmek en doğrusudur.

Birbirine yakışan renklerin hangileri olduğunu bilmek dekorasyon sırasında işinizi epey kolaylaştıracaktır. Bunun için biraz zaman ayırım renkler hakkında kısa bir bilgi edinmek farklı renkleri bir araya getirirken kolay seçim yapmanızı sağlar. Renkli aksesuarlar kullanacaksanız beyaz, bej, fildişi, krem, siyah, kahverengi gibi nötr renklerden faydalanabilirsiniz. Bu renkler hemen her renkle uyumlu olacak bir zemin oluşturmanızı sağlar.

Bej, beyaz ve kahverengi olmak üzere 3 nötr rengin kullanıldığı odaya siyah ve yeşil vurgu rengi olarak eklenmiş. Bu renk paleti içerisinde yeşil yerine mavi, şarap rengi, turuncu gibi dilediğiniz vurgu rengini kullanabilirsiniz.

Renkli mobilyalar kullanacaksanız kullanacağınız koltuk renklerinin duvar ve aksesuarlarla uyumlu olması gerekir. Sarının en açık tonlarından krem rengi duvarlarla, altın sarısı, pembe, yeşil ve kahverengi bir araya getirilmiş. Sarıya en çok, tamamlayıcı rengi mor yakıştırılır ama pembe de mor ailesindendir. Renklerin tesadüfen seçilmediği ve renk çarkı düşünülerek hareket edilen tasarımlar şık ve dengeli görünür.

Çabuk kir göstermeyen gri renk salonlar için uygun bir renk olabilir. Modern ve enerjik görünmesi için biraz çaba göstermek gerekir. Lacivert, turuncu, açık pembe gibi renkler grinin yanında kullanıldığında uyumlu görünür ve salonu yavan bir tasarımdan kurtarır. Turuncu aksesuar yerine ahşap mobilyaların rengi turuncuya kaçan bir tonda seçilebilir. Koyu renk mobilyalarla açık gri bir duvar salonu aydınlık gösterir.

Pek çok kişi için mor, vazgeçemedikleri, özel bir renktir. Yukarıda mor rengi, sade ve gözü fazla yormayacak şekilde nasıl kullanabilirsiniz, şık bir örnek görebilirsiniz. Mor bir koltuk takımı yerine, mor rengi aksesuarlarda ve belki tekli koltuklarda kullanmak daha az riskli olur. Beyaz, gri, gümüş rengi, pembe, yeşil ve açık renk ahşap morla birlikte uyumlu renklerdir. Gri ve gümüş rengi yerine böyle bir renk paletine altın sarısı ya da hardal sarısı da yakışır.

Kahverengi tonları, oturma odaları için en çok tercih edilen renklerin başında gelir. Bej renk, kahverenginin en açık tonlarıdır. Kahverengi bir oturma odasında, bej ve çikolata rengi kullanarak, kontrast yaratabilirsiniz. Salonu renklendirmek istediğinizde kahverengi ile birlikte kullanılabilecek pek çok vurgu rengi vardır. Bu renkler arasında en iç açıcı olanlardan biri turkuazdır.

Kahverengi ile birlikte yeşil, mercan rengi, altın sarısı, pembe, turuncu gibi pek çok vurgu rengi uyumlu olacaktır. Çünkü kahverengi nötr bir renktir. Rengin negatif bir etkisi vardır ve bu canlı renkler bu negatif etkiyi engellemeye yardımcı olur.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

142 Yorum

 1. Merve Bengier

  24/04/2014 22:32

  İyi günler. Yeni bir ev aldık ve duvar renkleri konusunda çok kararsızız yardım ederseniz çok seviniriz. Şimdiden teşekkürler. :) Öncelikle geniş bir antremiz ve uzun bir koridorumuz var. Beyaz bir vestiyer bulunan halihazırdaki tek renkli şey :) eşim koyu gri olmasını istemekte bense daraltacağını düşünmekteyim koridorlar ve hol için fikriniz nedir? (Benim aklımda antrenin kapıdan girince karşı duvarından itibaren tek tarafının koridor boyu turkuaz devam edip diğer koridor ve antre duvarlarının açık gri olması. Buna ne dersiniz?
  Mutfağımız beyaz yeşil perdeler de turuncu ağırlıklı mutfakta görünecek olan 1 duvar var burası için renk öneriniz nedir? (Aklımda açık sarı var.) Bir tane hobi odası yapmayı düşünüyorum piyano çalıp resim yapabileceğim bu oda için canlı renk önerileri alabilir miyim?
  Yatak odamız beyaz mobilyalı. Halı ve perdeler turkuaz beyaz,fon perdeleri kahve rengi. Yatak odası için hiç bir şey gelmiyor aklıma. Bunun için de fikrinizi yazarsanız sevinirim.

 2. admin

  25/04/2014 14:46

  Merve Hanım eviniz hayırlı olsun, güle güle oturun. Hol ve koridor genellikle evin karanlık bölümleridir. Dolayısıyla gri ya da turkuaz gibi renkler bu bölümleri olduğundan daha da karanlık gösterebilir. Şahsi fikrim açık tonda, örneğin kum beji gibi bir renk seçmeniz. Buraları duvar renginden çok aksesuar veya mobilyalarla renklendirebilir, farklı tasarımlar yapabilirsiniz. Koridorda turkuaz rengi kullanabilirsiniz ama renk kendini burada ne kadar gösterir ışığı iyi düşünün. Bir duvar turkuaz olacaksa da karşısı gri yerine krem veya açık bej gibi aydınlık bir renk olabilir. Yatak odası için pastel mavi veya krem önerebilirim. Ancak mavi tonuna dikkat, içinizi bayacak bir ton olmamalı. İsterseniz sadece yatak başını renkli tutabilirsiniz. Mutfak için sarı yeşil ve turuncuya yakışacaktır, hobi odasında ise bir duvarınızı zeytin yeşili veya vişne rengi yapıp diğer duvarları krem, bej gibi açık tutabilirsiniz.

 3. Fatma

  02/05/2014 08:54

  Merhabalar, benim derdim küçük bir oturma odam var. Perdelerim beyaza yakın. Küçük bir televizyon, odanın ölçülerine göre 2 adet divan, renkleri kum beji, halı krem kahverengi tonlarında. Kısacası çok renksiz. Hepsi yeni, değiştirme şansım yok. Ben divan örtüsü mü diktirsem? Çünkü küçük çocuklarım var. Halıya uygun ne renk olabilir? Desenli mi sade mi? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 4. admin

  02/05/2014 16:07

  Fatma Hanım divan örtüsünden önce turkuaz, yeşil, uçuk pembe gibi renkli kırlentler ve duvara renkli tabaklar asarak odayı canlandırmayı düşünebilirsiniz. Eğer divan örtülerinde kararlıysanız, genellikle tercih edilen büyük renkli çiçekli, alacalı desenlerden kaçının derim. Odayı kalabalık ve olduğundan da küçük gösterir. Halınız desenliyse çok parlak olmayan, çağla yeşili renginde, sade bir örtü kullanabilirsiniz. Petrol mavisi (yine çok parlak, cart değil) veya pudra rengi de olabilir. Halınız fazla desenli değilse, bej üzerine bu renklerde deseni olan kumaşlar da olabilir.

 5. sennur

  30/05/2014 13:38

  Merhaba salonum 22 metre dikdörtgen, güneş alan, koltuklarım yanlar kahve deri diğer kısımlar bej yastıkları krem ağırlıklı açık ve koyu kahve rengi dal desenli. Salonumu canlandırmak dingin havasına renk katmak istiyorum duvar ve halı renkleri nasıl olabilir, masa kahve rengi sandalyelerim beyaz deri, konsol da tv ünitesi var, kahve rengi beyaz kapakları ve kahve çekmeceli. Yerler açık laminant şimdiki renk kese kağıdı rengi uyumlu renk neler olabilir, antremi ve koridoru ve de mutfakta aydınlık ne renk yapabilirim teşekkürler.

 6. emel

  06/06/2014 11:33

  Merhabalar. Oturma odamdaki 3lü koltuklarım açık gri bir tanesi diğeri birkaç ton koyusu gri. Berjerlerimi sarı yaptırdım ama hali ve aksesuarlar konusunda kararsızım. Mor mu yoksa turkuaz mı kullanayım bilemiyorum. Hangi renkler daha çok yakışır? Yardımcı olursanız çok mutlu olucam. Şimdiden çok çok teşekkür ederim kolay gelsin.

 7. admin

  07/06/2014 21:38

  Emel Hanım grili beyazlı, sık desenli bir halı ve turkuaz renkte aksesuarlar kullanabilirsiniz.

 8. emel

  09/06/2014 20:50

  Merhabalar verdiğiniz fikirler için çok teşekkür ederim. Peki perde seçimi konusunda ne dersiniz? Stor perde mi yoksa kanatlı bir perde mi daha şık olur? Renk hususunda yardım bekliyorum. Çok teşekkürler kolay gelsin.

 9. zehra

  16/06/2014 10:57

  Merhabalar. Evimiz için fikir almak istiyorum yeni evleneceğiz ve duvar renklerinde kararsız kaldık. Oturma odasının oturma grubu turkuaz mavisi ve yastıkları çiçekli ve yeşil ton karışımı var berjerleri de aynı şekilde turkuaz ve yeşil yastıklı duvar rengi ne olmalı? Ve uzunca bir antremiz yok böyle kare bir girişi var girişi hangi renk yapmalıyız. Yatak odam krem duvar rengini şeker pembesi olarak düşündük yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. hemen karar verip boyatmamız lazım düğünüme çok az kaldı teşekkürler :)

 10. admin

  16/06/2014 18:23

  Zehra Hanım turkuaz ve yeşil eşyalarınızı fildişi, kırık beyaz gibi bir duvarla tamamlayabilirsiniz. Hem eşyanın rengi öne çıkar hem salon ferah görünür. Antreler genellikle karanlıktır, salonla aynı renk olabilir. Ya da krem, çok açık bej tonları değerlendirilebilir. Yatak odasında ise krem ve pembe uyumlu renkler olmasına karşın, yatak odasında pembe duvar çok risklidir. İleride gözünüzü yorduğunu, enerjinizi çektiğini hissedebilirsiniz. Pembeden emin misiniz çok çok iyi düşünün. Siz bilirsiniz ama pembe yerine bebe mavisi gibi bir tonu da düşünebilirsiniz.

 11. yeşim

  27/06/2014 00:05

  Merhaba. Biz yeni bir ev aldık. Binamızın önünde bir bina daha var yani biraz karanlık. Duvarlarım kum beji koltuklarım vizon sizce hangi renk halı almalıyım? Bir duvarı da halı rengi yapmayı düşünüyorum da. Sizce pembe mi turkuaz mı kullanmalıyım?

 12. yd360

  27/06/2014 00:33

  Yeşim Hanım size su yeşilini öneririm. Hafif maviye kaçan açık bir yeşil hem halıya hem duvara yakışacaktır. Eğer çok canlı bir turkuaz kullanırsanız enerjisiyle salonu ferah değil boğucu gösterebilir. Eviniz hayırlı olsun, güle güle oturun.

 13. ff-42

  04/07/2014 12:19

  Merhaba. Yeni evimin büyük denilecek kadar oturma odası var. Bu odanın kanepeleri gri berjerler çiçek desenli zemin bej gri ve siyah çiçeklerden oluşan bir kumaş. Bu oda için perde ve halı seçiminde çok kararsız kaldım. Perdede fon kullanmayı düşünüyorum. Sizce hangi renkleri tercih etmeliyim? Sizce odayı karanlık göstermeyecek ve renk katabilecek renk tonları hangileri? Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

 14. emrah

  04/07/2014 13:25

  Selamlar benim dar, uzun bir salonum var, küçük bir ev. Salona iki kanepe ve bir tekli aldım renkleri yeşil sarı, tekli olanı ise lacivert. Benim salonun duvarları lilanın en açık hali, sanırım parke ise açık grili bir renk. Salona neler yapabilirim, nasıl boyarım, nasıl aksesuarla süslerim, ne renk halı alırım hiç fikrim yok. Bir öneri verirseniz çok minnettar kalırım.

 15. yd360

  04/07/2014 17:28

  Sayın ff-42 yine bej-gri bir halı ile renkli bir fon perde düşünebilirsiniz. Uçuk mavi, cam göbeği, hardal yeşili, kiremit rengi veya açık mor tonları, toz pembe gibi pek çok seçeneğiniz var ve bu renkler evinizi açacaktır. Bu renklerin uçuk tonlarını seçerseniz ferah, aydınlık bir görünüm yakalayabilirsiniz. Sevdiğiniz bir renge odaklanın. Aynı renkte birkaç aksesuarla da perdeyi yalnız bırakmamış olursunuz.

 16. yd360

  04/07/2014 17:42

  Emrah Bey ilk olarak lila duvarlar yerine kırık beyaz veya çok çok açık bej bir duvar rengi öneririm. Hem salon geniş görünür, hem koltuk renkleriniz daha iyi durur. Sade bej bir halı kullanabilirsiniz ama zevkinize uygun bulursanız mavi veya yeşil, geometrik desenli bir halı da olabilir. Aksesuar olarak örneğin sehpa üzerine ahşap bir kayık tabak, tepsi benzeri bir obje koyabilirsiniz. Hem kumanda, bardak altlığı vb eşyalar bunun içinde toplanır, dağınıklık olmaz. Modern bir dergilik, koltuklara uygun küçük bir puf da yine hareket katan aksesuarlar olabilir. Acele etmeyin zamanla sevdiğiniz eşyalara, aksesuarlara rastladıkça alırsınız. Ahşap ya da metal aksesuar olabilir. Aşağıdaki makalemize de göz atabilirsiniz.

  http://www.yapidekorasyon360.com/erkekler-icin-dekorasyon-onerileri/

 17. ff-42

  05/07/2014 09:27

  Vakit ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkürler. Sizden cevap gelene kadar fon perdelere baktığımda cam göbeğine karar vermiştim. Sizin yorumunuzda da cam göbeğini görünce çok mutlu oldum :)

 18. Sevinç

  06/07/2014 23:24

  Merhabalar, biz Ağustos ayında evleniyoruz ve evimizde daha pek bir şeyimiz yok. Bugün koltuk takımlarımızı aldık. 3lüsü kiremit rengi, 2li ve tekli koltuğumuzda kum rengi ya da açık krem gibi diyelim. Salonumuzun sağ tarafı boydan boya cam, karşılıklı 2 tarafı duvar ve sol tarafı direk giriş duvar yok.
  Sizce duvarlar ne renk olmalı ve halı ya da aksesuarlar nasıl olabilir? Şimdiden teşekkür ederim.

 19. yd360

  07/07/2014 21:31

  Sevinç Hanım öncelikle tebrikler. Evinize gelince krem-ekru tonlarında bir duvar kiremit rengi kanepenizi doğal ve şık bir şekilde tamamlar. Hardal yeşili, mavi dekoratif yastıklar kullanabilirsiniz. Kilim desen bir halı veya büyük bir kilim, bronz veya altın rengi aksesuarlar eve yakışacaktır. Eğer metal renk aksesuarlardan hoşlanmıyorsanız mavi, yeşil cam aksesuarlar da kullanabilirsiniz.

 20. Büşra

  07/07/2014 23:24

  Salonumu değiştirmek istiyorum koltuklarımı pembe tonlarında çiçekli yastıklarla tamamlanmış bir takım düşünüyorum, tv ünitesi ve masamı beyaz istiyorum, buna uygun duvar rengi ne olmalıdır? parkelerimi de açık tonlarda istiyorum ama kapılarım koyu kahve kararsız kaldım bu konuda da önerilerinizi bekliyorum, şimdiki mobilyalarımda kahve tonları hakim, daha ferah bir salon için neler yapabilirim şimdiden teşekkürler.

 21. yd360

  08/07/2014 00:37

  Büşra Hanım gri-bej, krem rengi, beyaz ya da pastel yeşil tonları arasından hoşunuza giden bir seçim yapabilirsiniz. Kapılar ve parke aynı tonda olmak zorunda değil ama açık renklerin hakim olacağı bir evde biraz öne çıkacaklardır. Kahverengi mobilyalar içinse aşağıdaki makalemizden yararlanacağınızı umarız:

  http://www.yapidekorasyon360.com/kahverengi-salon-dekorasyonu/

 22. esra

  08/07/2014 16:57

  Merhabalar, biz eylül ayında evleniyoruz ve salon için sadece koltuk takımımızı aldık. 2 tane üçlü koltuk bunlar gri tonda (çok koyu değil) tekli berjerler ise krem zemine gül kurusu ve açık gri tonlarında çiçek desenlidir. Duvar rengi krem rengi. Sizce duvarlar farklı bir renk mi olmalı, bir de mobilya konusunda neyin doğru bir tercih olacağına karar veremiyoruz. Koyu ahşap mı, yoksa siyah mobilya mı olmalıdır? Halı ve perde konusunda nasıl bir seçim yapmamız gereklidir? Şimdiden teşekkür ederim.

 23. nur

  21/07/2014 18:18

  Merhabalar. Oturma odamız gümüş duvarlara sahip. Bir duvarında tavana uzayan koyu gri tv ünitesi olarak düşünülen bir nişimiz var. Krem renk koltuklar aldık. Parkelerimiz gri-beyaz. Oturma odamız küçük. Geri kalan kombinasyonu nasıl tamamlayabiliriz. Halı, perde ve avize uyumu nasıl olmalı? Şimdiden teşekkürler.

 24. Abdüsselam özalp

  23/07/2014 12:03

  Merhabalar lütfen çok acil bayrama yetişmesini istediğim salonum var koltuk:-) Takımım vizon rengi iki kahve, iki kremin üstüne koyu ve açık kahve tonlarında iki yastık ve bir tane de vizon yastıktan oluşan bir koltuk takımı. Çok kararsız kaldım, perdeye bir türlü karar veremedim kanatları turkuaz olan bir perde ve bu tonlarda halı nasıl olur sizce ya da perdeyi kahve tonlarında yapıp halıyı mı turkuaz almalıyım, bu arada duvarlar vanilya çiçeği renginde kapılar ve parkelerim de krem tonlarında lütfen çok acil yorumunuzu bekliyorum şimdiden teşekkürler.

 25. Gülşen

  01/08/2014 14:24

  Merhaba; fikir almak istediğim konu salon takımlarım açık bej – krem diyebilirim ünitem beyaz siyah halım krem perdeler bej açık boğulmak üzereyim inanın odaya girmek istemiyorum. Hangi akla hizmet aldırmışım o üniteyi eşime bilmiyorum ama çok istedi onu. Ve masa yaptıracağım ayaklarını paslanmaz çelik düşünüyorum üstünü ne renk yaptırmalıyım lütfen fikir verin hatta ne yapmalıyım onu söyleyin beyaz lake istiyor eşim ama uyumsuz diye düşünüyorum ben. Nasıl renklendirmeliyim odayı… lütfennnnnnnnnnnnnnnnnn :) :(

 26. yd360

  02/08/2014 21:44

  Sayın Abdüsselam tatil nedeniyle erken cevaplayamadığımız için lütfen kusurumuza bakmayın. Öte yandan aslında sorunuzun cevabı da çoğunlukla sizin zevkinize bağlı. Turkuaz perde – bej halı ya da bej perde turkuaz halı gibi seçenekleri kendi isteğinize göre değerlendirebilirsiniz. Her ikisi de turkuaz olabilir ama ton tutturmak zor olacaktır.

 27. yd360

  02/08/2014 22:20

  Gülşen Hanım siyah-beyaz TV ünitesi ile salonun geri kalanı arasında bir kopukluk var gibi görünüyor. Beyaz lake bir parça bütünlük sağlayabilir ama onun yerine doğal ahşap bir masa da kullanabilirsiniz. Turuncuya kaçmayan, fazla koyu olmayan, mat, doğal bir ahşap öneririm. Sandalyeleriniz siyah olabilir bu şekilde üniteye eşlik ederler.

 28. eda

  13/08/2014 16:35

  Öncelikle merhaba. Ben salonumda kullanacağım halı rengi konusunda kararsızım. Renkleri biri gri biri mor olmak üzere iki tane üçlü koltuğum, renkleri siyah olan da iki tane berjerim var. Perdelerim mor renkte. Kırık beyaz renginde country yemek odası takımı aldım. Aynı takımın orta sehpası da var. Ben halı rengimi koyu tercih edip bütünlük mü oluşturmalıyım yoksa açık renk mi tercih etmeliyim bilemiyorum. Açık renk tercih edersem rengarenk bir evim olmasından korkuyorum. Ayrıca beyaz ya da yakın rengi halıda sevmiyorum. Ama çok kararsızım ve fikirsizim bu konuda :) Önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

 29. yd360

  18/08/2014 22:33

  Eda hanım gri tonlarda bir halı kullanabilirsiniz. Hem fazla renklilik sorunu olmaz hem de beyazdan uzak durmuş olursunuz. Açık gri ya da açıklı koyulu gri bir halı olabilir. Halının açık renk olması mekanı daha geniş göstermek biraz daha ferahlık yaratmak isterseniz tavsiye edilir. Ama salonda böyle bir sorun olduğunu düşünmüyorsanız, açık renk şart değil elbette.

 30. gülbahar

  18/08/2014 23:05

  Merhabalar,öncelikle emeğinize sağlık. Kısmetse Eylül’de düğünüm var, salonum için çok kararsız kaldım. Rengi nişanlımın isteği üzre tatlı bir açık mavi :) Tavan da spotlu havuz var ve karşı duvarda taş desen duvar kağıdı var. Koltuk takımını bej rengi aldık kırlentler mavi ve pembe çiçekli. Parkemiz açık gri gibi, perde de mavi çiçekli fon yaptırabilir miyim, halım hangi renk olmalı ve hangi renk yine tv ünitesi ile odamızı tamamlamış oluruz sizin değerli yorumlarınızı rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

 31. yd360

  19/08/2014 14:57

  Gülbahar Hanım öncelikle mutluluklar. Eviniz için hoş seçimler yapmışsınız. Koltuklar eğer desensiz ise perdede mavi çiçek desen rahatlıkla kullanılabilir. Halıda bej, bal rengi, lacivert veya krem rengi kullanılabilir. TV ünitesi içinse mavi duvarı en çok krem renk tamamlayacaktır. Krem mobilya yerine kırık beyaz da düşünülebilir.

 32. elif

  21/08/2014 22:06

  Merhabalar yeni evimiz için salona koyacağım koltuklarımı kaplatmayı düşünüyorum. Aklımdaki renk petrol yeşili kenarlarına krem rengi ile hafif hareket katmak istiyorum ve yastıkları da uygun tonlarda çiçekli desen. Parkelerim ve duvarlarım gri beyaz tonlarında ve kapılarda öyle. Acaba sürekli oturacağım bu odanın renkleri beni yorar mı? Böyle bir takıma ne renk perde ve halı kullanmalıyım. Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim.

 33. yd360

  22/08/2014 15:47

  Elif Hanım, koltuk takımının tamamını yeşil yapmak yerine örneğin kanepeyi krem ve teklileri yeşil düşünebilirsiniz. Bu şekilde yorucu olmaz. Halı, perde ve dekorasyonun kalanı ile ilgili aşağıdaki yazımız faydalı olacaktır. Sadece halı diye bakmayın, odaları tümüyle inceleyin, yakışan renkleri göreceksiniz. İyi günler:

  http://www.yapidekorasyon360.com/yesil-koltuklara-ne-renk-hali/

 34. gulsah

  27/08/2014 00:59

  Slm benim de bir sorum olacak benim oturma odam koltuklar gri kenarları beyaz deri, duvar beyaz vitrin beyaz halım ise siyah gri biraz renk katmak istiyorum acaba perdeye çok açık tonlarda pembe fon kullansam koltuklara pembe çiçekli kırlent alsam biraz da pembe aksesuar nasıl olur acaba çok mu renkli olur fikir verirseniz çok sevinirim şimdiden çok tsk ederim.

 35. gülbahar

  27/08/2014 14:29

  Çok teşekkür ederim :) kafam da birşeyler sayenizde daha da netleşti.

 36. yd360

  28/08/2014 13:05

  Gülşah Hanım, söylediğiniz gibi şöyle çok açık, toz pembe ile gayet şık olabilir salonunuz. Pembe kırlent ve aksesuarların yanına cam göbeği / bebe mavisi renkte aksesuar da eklerseniz, renk dengelenir. Örneğin 2 tane pembe kırlent varsa bir tane de araya mavi gibi. Ya da pembe mumlar aldıysanız araya bir tane de mavi gibi. Şart değil, sadece pembeyi hafifletmek isterseniz bu da bir yöntemdir. Aksesuarda adım adım gidin, hepsini aynı anda almayın. Böylece dengeyi korumak kolaylaşır.

 37. Ezgi

  28/08/2014 13:21

  Merhaba; Salonum 19 m2, duvar rengim açık bej, koltuklarım vizon rengi, bir duvarım hafif simli kahve rengi. Öncelik ne renk tv ünitesi alabilirim veya yaptırabilirim?. Beyaz-ceviz rengi olarak düşündüm fakat ne kadar doğru bilemiyorum. Ne renk halıyla salonumu gösterebilirim?(acı kahve rengi uygun olur mu ?). Fikir verir misiniz? Salonumun biraz daha şık görünmesini, koltuklarımın biraz daha göz alıcı olmasını istiyorum. Ne yapabilirim. ?

 38. yd360

  28/08/2014 14:20

  Ezgi Hanım beyaz mobilya (beyaz-ceviz olabilir) salona denge katacaktır. Öte yandan vizon ve kahverengi yoğunluğu canlı bir renk eklenmezse ileride negatif, boğucu bir etki yaratabilir. Hardal sarısı, ördek yeşili ya da turkuaz gibi bir renk ekleyebilirsiniz. Halınız seçtiğiniz renkte desen içerebilir. Renkli aksesuar dışında cam objeler ya da metalik aksesuarlar da evinize yakışacaktır. Acı kahve renk halı renk olarak yakışabilir ama salonu iyice koyulaştırabilir.

 39. gulsah

  30/08/2014 13:00

  Çok tsk ederim evet yanına mavi tonlar da çok hoş olur çok güzel bir fikir bir sorum daha olacak yanıtlarsanız çok sevinirim salonumun da balkon kapısı var pencerelerin yanında pencereye fon düşünüyorum demiştim acaba balkon kapısını boş mu bıraksam yoksa yine tül kullansam mı?

 40. yd360

  31/08/2014 02:44

  Gülşah Hanım balkon kapısının da tülü olması iyi olur. Görüntü olarak çıplak durmamış olur ve ayrıca sineklik veya gölgelik görevi de görür. Tabii kapının tam konumunu bilmeden örnekler veriyorum ama kullanışlı da olacaktır.

 41. Zeynep

  31/08/2014 17:43

  Merhaba yine ben eğer koltuk takımını mor alırsam (eşim daha ferah bir hava vereceğini söylüyor) duvar ve hali ne renk olmalı? Açık mavi rengini çok seviyorum ama mavi duvar olursa koltuk rengi ne olmalı? Kafam çok karışık. Tek bildiğim kahverengi, gri, siyah renkleri istemediğim. Koridor için açık sarı veya bej mi diye sormuştum acaba açık mavi de olur mu? Fazla ışık almadığından aydınlatıcı renk olmalı?

 42. yd360

  01/09/2014 19:14

  Zeynep Hanım kusura bakmayın, ilk yorumunuzda o kadar çok ayrıntı sormuşsunuz ki, bunları cevaplamak paragraflar alır. Sitemizde pek çok makale var. Arama kutucuğuna ana sözcükleri yazıp örneğin ‘mor salon’ veya ‘renkli salon’ gibi, arama yapabilirsiniz. Aşağıda ben size birkaç linki örnek olarak verebilirim. Koridorun aydınlık olması için açık krem, kırık beyaz, açık bej tonlarını düşünebilirsiniz.

  http://www.yapidekorasyon360.com/mavi-duvar-dekorasyonu/
  http://www.yapidekorasyon360.com/lila-rengi-dekorasyon/
  http://www.yapidekorasyon360.com/mor-beyaz-salon-dekorasyonu/
  http://www.yapidekorasyon360.com/koridoru-nasil-aydinlatmali/

 43. zepplila

  04/09/2014 13:17

  Merhaba benim geniş ferah ve bolca ışık alan bir salonum var oturma grubumda bej üzeri pembe mor ve çiçek desenli büyük kırtlentler var fon perdelerim de keza çiçekli benim sorum ise şu şekilde olacak: farklı bir ton daha katmak istiyorum odama ama karar veremiyorum mor ve pembe ağırlıklı bir odaya hangi rengi katabilirim ve hangi objeyle katabilirim yardımcı olursanız çok sevinir kolaylıklar dilerim :)

 44. yd360

  05/09/2014 15:21

  Sayın Zepplia mor ve pembenin yanına yeşil kullanabilirsiniz. Yeşili öncelikle salon bitkileriyle sonrasında kırlent, puf, cam objeler, yeşil ağırlıklı bir tablo, yeşil kase, vazo, tabak vb bir aksesuar grubu gibi çeşitli şekillerde katabilirsiniz. Öncelikle su yeşili, pastel yeşil gibi tonları deneyin. Fakat yeşil deyince çok farklı tonları var, önce küçük objeleri hatta belki yeşil giysilerinizi kırlentlerin yanına bir koyup hangi ton en çok hoşunuza gitti bir bakın. Yeşili salona yavaş yavaş katın, bir anda birçok aksesuar yerine adım adım gidin.

 45. Murat

  11/09/2014 06:22

  Slm benim bir sorum olucakti tek göz bir odam var ve az ışık alıyor odayı geniş ve ferah ve aydınlık göstermek için ne yapmalıyım? Gardolabım mor ile eflatun karışımı vitrinim siyah gri karışımı pc masam açık kahverengi duvarlarım beyaz vitrinimi boyamak istiyorum beyaz renge sizce uygun mudur ya da duvarlarımı mı boyasam perdelerimi ne renk almalıyım? Şimdiden teşekkür ederim.

 46. yd360

  12/09/2014 00:51

  Murat Bey duvarların açık renk olması çok güzel. Büyük eşyalar da açık renk olursa oda geniş görünür. Vitrini beyaza boyamanız iyi olur ve hatta bilgisayar masasının da beyaz olmasını öneririm. Eşyaların her biri ayrı renk olduğunda odayı kalabalık, dağınık gösterir. Masa, vitrin yerine daha küçük parçalar renkli olabilir. Perdelerinizi açık bej renk veya gözü almayan pastel yeşil gibi bir tonda seçebilirsiniz. (Tabii koltuğunuza uyuyorsa). Kullanmadığınız eşyaları da tutmayın. Aşağıdaki makalede de birkaç madde size yol gösterebilir.

  http://www.yapidekorasyon360.com/kucuk-odayi-buyuk-gostermenin-yollari/

 47. neslihan cakmak

  20/09/2014 15:21

  Merhaba benim koltuklarım gri. buyuk yastıkları krem üzerine gri çiçekleri var, küçük yastıkları düz gri, halim kemik rengi kenarları kahverengi çiçekli saçaklı halı, tv ünitem siyah krem gri karışımı, duvarlarım beyaz, perdem beyaz. Açık gri dekorasyonlar kullanmak istiyorum. fikrinizi almak istiyorum. Sanki halıda biraz tereddütte kaldım teşekkürler.

 48. yd360

  20/09/2014 23:29

  Neslihan hanım kahverengili bir halı yerine çok açık gri ve beyaz renklerde ya da açık bej tonda bir halı öneririm. Ya da halıda renk olsun istiyorsanız yine kemik veya krem üzerine açık mavi desenli bir halı olabilir. kahverenginin negatif etkisi evinizin renklerine pek uygun değil. İleride renkli aksesuar düşünürseniz mercan rengi, turuncu ya da yeşil gibi sıcak bir tona ihtiyaç olabilir.

 49. NALAN

  27/09/2014 08:07

  Merhabalar… Oturma odama renk katmak ve onu canlandırmak istiyorum. Bej rengi ve kot kumaşından (mavi) iki üçlü koltuğum, beyaz yuvarlak orta sehpa ve beyaz uzun televizyon sehpam var. (bilinen ikea ürünleri) Halı, perde, berjer koltuklar ve minik koltuk minderlerinde pembe ve yeşil tonlarını kullanmak gibi bir fikre ne dersiniz? Kalın perdeyi bej, tül perdeyi desensiz düz uçuk yeşil yapmaya.. Bu arada duvarlarım bej, parkelerim ceviz rengindeler. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 50. yd360

  27/09/2014 20:50

  Nalan Hanım pembe ve yeşil birlikte kullanılan renklerdir ancak doğru tonları eşleştirmeli ki yoksa zevksiz, ağır bir görünüm de ortaya çıkabilir. Pastel yeşil ve gülkurusu, su yeşili ve fuşya, zümrüt yeşili ve somon pembe birlikte hoş duran tonlara örnektir. Perde konusunda fikrinizi uygulamanızda hiçbir sakınca yok. Güle güle oturun.

 51. NALAN

  28/09/2014 05:55

  Bu kadar kısa surede geri döndüğünüz için teşekkürler…

 52. Seval

  30/09/2014 07:40

  Merhaba 17 metrekarelik oturma odasında yenilik yapmak istiyorum meşe rengi laminant bej rengi tül ve beyaz bir avizemiz var, kanepenin birini düz lacivert birini pembe berjerleri de beyaz zemin üzerine pembe ve lacivert buoyuna çizgili istiyorum sizce uygun olur mu? Halı ve duvarlarla ilgili yardımcı olur musunuz. Teşekkür ederim.

 53. ebru

  30/09/2014 20:51

  Merhaba ben oturma odamın koltuklarının kumaşını değiştireceğim. Kenarı derili spor modelli koltuklardan. Derileri de kumaş yaptırmak istiyorum. Renk olarak da gri ve mor olmasını istedim yan yana gelince çok hoş oluyor ama bir internet sitesinde morun yanında gri çok nötr olur demiş kafam karıştı. Acaba siz de bana bu konuda fikir verebilir misiniz?

 54. yd360

  03/10/2014 16:19

  Seval hanım seçtiğiniz renkler oturma grubunda birbirini gayet güzel dengeliyor. Yalnızca pembe kanepe salona epey enerji ve renk katacak. Bunu istediğinizden emin olun. Dikkat edin, kötü duracak demiyorum ama çok sevdiğiniz bir iş ortaya çıkmazsa zamanla sizi yorabilir. Bu renklere duvar rengi olarak krem tonlarını öneririm. Hem laciverti hem pembeyi sarı güzel bir şekilde tamamlar. Halı için ben renkli salonlara genellikle açık bej / koyu krem halı öneririm. Ancak halı seçimi biraz da karşınıza nasıl ürünler çıkacağıyla ilgili. Yakıştırdığınız bir model olursa değerlendirebilirsiniz.

 55. yd360

  03/10/2014 16:28

  Ebru Hanım mor koyu bir renk eğer gri de koyu ise birbirlerini bastırabilecekleri doğrudur. Ancak açık gri ile biraz pembeye doğru giden bir mor zıtlık oluşturur ve canlı görünür. Siz seçtiğiniz tonları yan yana beğenmişsiniz. Bence önemli olan da sizin içinize sinmesi. Ama emin olamıyorsanız dikilmeden önce kumaşları üst üste geniş biçimde serili olarak görün. Hatta aynı tonlarda şal, örtü bulabilirseniz koltuklara serip bir bakın.

 56. Hulya

  09/10/2014 12:30

  merhaba, vaz geçemediğim birbirine zıt salon ve yemek odasını aynı odada nasıl hoş görünür hale getirebilirim? Koltuklar gri füme klasik kol altlarında ceviz kaplama var şerit halinde, yemek odası fon krem masa üstünde ve kapaklarda somon serpmeler olan lake takım, önce ayrı odalarda dikkat çekmiyordu, şimdi buyuk bir salonda ikisini kullanmak durumundayım, nasıl halı aksesuar kullanabilirim,duvar rengi caffe latte, laminant buna yakın renkte, yardımcı olursanız sevinirim, kolay gelsin teşekkürler.

 57. yd360

  10/10/2014 15:56

  Hülya Hanım oturma grubuna somon ve krem rengi yastık, puf gibi aksesuarlar katabilirsiniz. Oturma grubuna krem, yemek odasına gri tonlarında halı serilebilir. Burada yapacağınız her iki tarafta da ortak öğeler olmasını sağlamak. Bunun için renkleri kullanabilirsiniz. Odada genel olarak bir örnek aydınlatma kullanmanız da bütünlük sağlayabilir.

 58. HÜLYA

  16/10/2014 15:19

  Merhabalar benim salonumun renk kombini vizon krem ve beyazdan oluşuyor eve renk vermem için kırlent, fon ve salon örtülerimi hangi renkte kombinleyebilirim?

 59. yd360

  16/10/2014 21:44

  Hülya Hanım bebe mavisi (mavi turkuaz) ve altın sarısı saydığınız renk paletinde çok şık durabilir. Her ikisini odada kullanabilirsiniz. Mavi sevmiyorsanız toz pembe ve gümüş rengi ikilisi (ya da sadece pembe) de olabilir.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak