Oturma Odasında Renk Uyumu

, , 294 Yorum

Oturma odası renklerini seçmek için odanın büyüklüğünü ve ışık alıp almadığını göz önünde bulundurmak en iyi yöntemlerden biridir. Bunun yanı sıra nasıl bir dekorasyon tarzı belirlediğiniz ve odanın yansıtacağı atmosfer de belirleyici olacaktır. Açık renkler odayı daha geniş gösterir. Parlak renkli aksesuarlar mekana canlılık, enerji katar. Oturma odasında uyumlu renk seçenekleri arasından hem zevkinize hem mekanınıza uygun birini seçmek en doğrusudur.Birbirine yakışan renklerin hangileri olduğunu bilmek dekorasyon sırasında işinizi epey kolaylaştıracaktır. Bunun için biraz zaman ayırım renkler hakkında kısa bir bilgi edinmek farklı renkleri bir araya getirirken kolay seçim yapmanızı sağlar. Renkli aksesuarlar kullanacaksanız beyaz, bej, fildişi, krem, siyah, kahverengi gibi nötr renklerden faydalanabilirsiniz. Bu renkler hemen her renkle uyumlu olacak bir zemin oluşturmanızı sağlar.

Bej, beyaz ve kahverengi olmak üzere 3 nötr rengin kullanıldığı odaya siyah ve yeşil vurgu rengi olarak eklenmiş. Bu renk paleti içerisinde yeşil yerine mavi, şarap rengi, turuncu gibi dilediğiniz vurgu rengini kullanabilirsiniz.Renkli mobilyalar kullanacaksanız kullanacağınız koltuk renklerinin duvar ve aksesuarlarla uyumlu olması gerekir. Sarının en açık tonlarından krem rengi duvarlarla, altın sarısı, pembe, yeşil ve kahverengi bir araya getirilmiş. Sarıya en çok, tamamlayıcı rengi mor yakıştırılır ama pembe de mor ailesindendir. Renklerin tesadüfen seçilmediği ve renk çarkı düşünülerek hareket edilen tasarımlar şık ve dengeli görünür.

Çabuk kir göstermeyen gri renk salonlar için uygun bir renk olabilir. Modern ve enerjik görünmesi için biraz çaba göstermek gerekir. Lacivert, turuncu, açık pembe gibi renkler grinin yanında kullanıldığında uyumlu görünür ve salonu yavan bir tasarımdan kurtarır. Turuncu aksesuar yerine ahşap mobilyaların rengi turuncuya kaçan bir tonda seçilebilir. Koyu renk mobilyalarla açık gri bir duvar salonu aydınlık gösterir.

Pek çok kişi için mor, vazgeçemedikleri, özel bir renktir. Yukarıda mor rengi, sade ve gözü fazla yormayacak şekilde nasıl kullanabilirsiniz, şık bir örnek görebilirsiniz. Mor bir koltuk takımı yerine, mor rengi aksesuarlarda ve belki tekli koltuklarda kullanmak daha az riskli olur. Beyaz, gri, gümüş rengi, pembe, yeşil ve açık renk ahşap morla birlikte uyumlu renklerdir. Gri ve gümüş rengi yerine böyle bir renk paletine altın sarısı ya da hardal sarısı da yakışır.

Kahverengi tonları, oturma odaları için en çok tercih edilen renklerin başında gelir. Bej renk, kahverenginin en açık tonlarıdır. Kahverengi bir oturma odasında, bej ve çikolata rengi kullanarak, kontrast yaratabilirsiniz. Salonu renklendirmek istediğinizde kahverengi ile birlikte kullanılabilecek pek çok vurgu rengi vardır. Bu renkler arasında en iç açıcı olanlardan biri turkuazdır.

Kahverengi ile birlikte yeşil, mercan rengi, altın sarısı, pembe, turuncu gibi pek çok vurgu rengi uyumlu olacaktır. Çünkü kahverengi nötr bir renktir. Rengin negatif bir etkisi vardır ve bu canlı renkler bu negatif etkiyi engellemeye yardımcı olur.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

294 Yorum

 1. mehtap

  28/05/2015 10:47

  Merhabalar. Oturma odama renkli takım aldım. Berjerlerin biri sarı diğeri kahve. Diğerleri de yeşil ve turuncu. Orta sehpam eskitme ve krem renginde. TV sehpasına karar veremedim. Bir de halımin ne renk olacağına. Tabii ki bir de perde olayı var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 2. yd360

  28/05/2015 23:54

  Mehtap Hanım takımınız yeterice renkli, bu yüzden daha fazla renk önermem. TV sehpanız orta sehpa ile aynı renk olsa iyi olur. Yine açık krem veya açık bej halı ile açık bej perdeler kullanabilirsiniz. Halıda veya perdede (ikisi birden değil) dilerseniz örneğin krem zemin üzerine yeşil, kahve veya turuncu gibi koltuklardan birinin renginde desen kullanılabilir.

 3. Rabia

  03/06/2015 08:27

  Merhabalar. Yardımınıza ihtiyacım var. Oturma odamı dekore ediyorum. Oturma grubu aldım. Bir lacivert kanepe bir kırık beyaz kanepe. İki de kırık beyaz berjer ve içinde her renk olan gayet renkli kırlentleri var. Şimdi hali bakıyorum ve tv ünitesi. Halı da pierre cardin patchwork serisinden düşündüm çok mu renkli olur? Tv ünitesi ne renk ahşap olmalı. Duvarlar krem. Oturma grubumun ayakları beyaz. Parke de açık kahve? Lütfen yardımcı olur musunuz?

 4. yd360

  05/06/2015 23:26

  Rabia Hanım yastıklarla seçtiğiniz halının renkleri örtüşüyorsa evet renkli olur ama güzel de durabilir. Emin olamıyorsanız tek renk bir patcheork seçebilirsiniz. Gri, mavi, vizon ya da yastıklarınızda beğendiğiniz bir rengi de seçebilirsiniz. Beyaz ayaklı mobilyaya beyaz daha iyi durur. Böylece renkleri de dengelemiş olursunuz.

 5. Bilge

  15/06/2015 22:18

  Merhabalar. Ben yeni evlenicem ve salonumu döşemekte çok zorlanıyorum. Ceviz rengi masa beyaz konsol şık bir aynası olan yemek odası beğendim ama bunlar uygun koltuk takımı bulamıyorum kremli grili bir koltuk takımı beğendim tekliler gri diğeri krem fildişi arasında bir renk sizce nasıl olur koltuk takımı için ne renkler tercih edelim?

 6. yd360

  18/06/2015 23:27

  Bilge Hanım yemek odası sandalyelerinizle koltuk renklerini eşleştirmeyi düşünebilirsiniz. Beyaz takım ile belki beyaza yakın koltuklar daha iyi durabilir. Gri koltuklar her türlü açık renge yakışacaktır.

 7. Hatice

  23/06/2015 10:24

  Merhabalar. yeni taşındığımız evde oturma odam küçük, oturma grubumda büyük old. için kırmızı siyah oturma grubunun berjerlerini çıkartmak zorunda kaldım yerine daha küçük 2 tane yeşil berjer aldım. hali patchwork duvarda renkli çerçeveler var. kırmızı koltukların üstünde de ikeadan aldığım krem kumaşın üstünde renkli çizimler olan örtü var. Eşim beğenmedi kimi arkadaşım çok beğendi kimisi hiç beğenmedi ne yapmalıyım?

 8. sibel

  25/06/2015 11:22

  Merhaba oturma odama pudra rengi koltuk ikili biri de açık gri o da ikili masam krem 4 sandalye pudra ikisi gri yaptırdım duvar boyası rengi fon perde rengi ve halımı hangi renk yapmalıyım karar veremedim yardımcı olursanız sevinirim.

 9. Sevgi

  26/06/2015 00:59

  Merhaba yeni evleneceğim oturma odam için lilyum yeşil ve lilyum sarı renkleri tercih ettim tv unitem beyaz samba ortaya da 4 parçalı lego tarzı sarı beyaz zigon sehpa aldım ancak halı konusunda kararsızım patchwork halı ile daha çok karıştırır miyim diye korkuyorum sizce nasıl bir hali almalıyım.

 10. yd360

  26/06/2015 20:26

  Hatice Hanım aslında tarifinize göre renkli, sıcak bir oturma odası yapmışsınız diye düşünüyorum. Beğenmeyen arkadaşlarınız benim gözümde hiç önemli değil ama eşiniz, evde yaşayan biri olarak, dekorasyonda söz sahibi tabii. Bana kalırsa koltuk örtüsünü daha sade, yine dokulu, kaliteli ama desensiz açık renk bir örtü ile değiştirirseniz, ortada beğenilmeyecek pek bir şey kalmayacaktır. Belki halı ve örtü deseni bazı gözlere fazla geliyor olabilir.

 11. yd360

  26/06/2015 22:34

  Sevgi hanım doğru düşünüyorsunuz, halının açık renk olması veya örneğin kırık beyaz üzeri sarı ya da yeşil hafif bir desen olabilir, bu şekilde daha sade bir halı olması iyi olur. Böylece koltukların da renkleri öne çıkar, bir renk yoğunluğu içinde kaybolmazlar.

 12. hilal

  30/07/2015 21:03

  Merhabalar benim mor oturma grubum kenar çizgileri pembe ve ona uygun konsol yemek masası ve vitrin hangi renk olmalı sizce.

 13. yd360

  31/07/2015 13:06

  Hilal hanım beyaz mobilya hoş bir kontrast oluşturabilir.

 14. İdil

  04/09/2015 11:24

  Merhaba hali ve perde önerinize ihtiyacım var. Koltuk takımım uçlu olan gri ve 2 tane tekli de gri. Bir de yosun yeşili sanırım koyu bir yeşil olan ikili koltuk var. Koltukların ayakları kahve ahşap rengi. Yastıklarda lila mor yeşil sarı gibi renklerden oluşan iri çiçek desenleri var. Sizce hali ve perde ne renk olmalı. Bir de oturma odasında kullanacağım bu takımda ne tarz bir perde önerirsiniz.

 15. yd360

  06/09/2015 15:18

  İdil Hanım açık bej perde ve koltuğunuzdan daha açık tonda yeşil veya yeşil desenli halı önerebilirim. Perde tarzı ise mobilyaların tarzıyla uyumlu olmalıdır. Modern salonlarda düz kesimli, klasik salonlarda farbalalı, saçaklı, aksesuarlı modeller kullanılabilir.

 16. Aygül

  08/09/2015 19:07

  Merhaba, mutfağım için yardım almak istiyorum sizden. Masam turuncu renk. Yeşil ve mavi sandalyeler var. Halım krem rengi üzerinde pembe ve mor kelebekler var. Sizce duvar rengi ve perde ne renk olmalı? Şimdiden teşekkür ederim.

 17. Esra şalış

  15/09/2015 13:53

  Benim salon takımım kahve ve beyaz konsolum sehpa takımım da beyaz uygun perde ve halı rengi istiyorum.

 18. yd360

  15/09/2015 16:17

  Aygül Hanım mutfakta pek çok renginiz var. Duvarlarda ve perdede açık krem ya da kırık beyaz öneririm. Bu şekilde renkleriniz de öne çıkar.

 19. Aygül

  17/09/2015 23:08

  Çok teşekkür ederim geri dönüş yaptığınız için. Söylediğiniz şekilde yapacağım. Salon için de yardım almak isterim sizden. Köşe koltuğum var krem rengi aynı renkte desensiz tül perde almak istiyorum ve fon perdeyi de çiçekli düşünüyorum. Tv ünitesi lake beyaz ve siyah. Boyatacağım siyah kısımlarını sizce ne renk yapayım? Yani bahar gibi olsun istiyorum evim ve bu şekilde bir değişikliğe gidiyorum. Duvar rengi ıslak kum nasıl olur sizce? Kafamda bir türlü oturtamıyorum bu dekorasyonu nasıl ve nerelerde renk kullanmam gerektiğine bir türlü karar veremiyorum. Çok soru sordum biliyorum anlayışınız ve ilginiz için teşekkür ederim cevap bekliyor olacağım.

 20. yd360

  18/09/2015 16:51

  Esra Salış Hanım, kahve ve beyazla o kadar çok seçeneğiniz var ki, biraz daha ipucu gerekir. örneğin ne renk yastıklar, aksesuarlar kullanacaksınız. Hangi renkleri seviyorsunuz. Aksi takdirde yine kahve, bej, krem tonlarını takip edebilirsiniz.

 21. yd360

  28/09/2015 18:27

  Aygül Hanım Tv ünitesinde daha yumuşak görünmesi için çok koyu olmayan bir kahve kullanılabilir. Islak kum da güzel bir duvar rengi. Toz pembe veya nar çiçeği renkte aksesuarlarla da eve bahar havası taşınabilir :)

 22. Aygül

  02/10/2015 18:09

  Merhaba verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Sonuç olarak şöyle bir dekorasyon belirledim. Duvarlar açık krem rengi, tv ünitesi siyah kısımlar pudra pembe, pudra pembe renk soluk cicekli bir halı da aldım. Perdeler desensiz kırık beyaz keten. Fon perdeler ise pembe cicekli olacak. Bir nevi English Home tarzı gibi olacak yani. Umarım başarılı bir kombin olur. Yeniden ilginize çok teşekkür ederim sevgiyle kalın.

 23. Zeliha

  04/10/2015 23:17

  Mrh benim koltuklarım yeşil berjerlerim sütlü kahve yastıklarım hardal sarı ve masam ahşap rengi kahve gibi yani küçük aksesuarlarla renklendirme istiyorum ne renk kullanmalıyım sizce?

 24. yd360

  05/10/2015 14:20

  Zeliha Hanım kiremit rengi, turuncu gibi tonları değerlendirebilirsiniz.

 25. yd360

  05/10/2015 15:37

  Aygül Hanım umarım severek kullanırsınız, teşekkürler.

 26. Nuray

  10/10/2015 10:26

  Oturma odamda krem renk (griye çalan bir krem) üçlü koltuk iki tane ve krem zemin üzerine turuncu-turkuaz-siyah-bej renklerden oluşan berjerlerim var orta sehpa ve zigon sehpalar siyaha yakın kahve yaşam ünitesi venge bej renginde halı ve perde rengi için yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 27. Cigdem

  15/10/2015 15:03

  İyi günler mutfağımda köselik tay tüyü vizon rengi yaptım rengi çok sade negatif geldi içime sinmedi biraz hareketlilik istiyorum. Küçük yastıklarını ne renk yaptırabilirim. Bir de vizon rengine uygun masa ne renk olmalı?

 28. yd360

  16/10/2015 22:01

  Çiğdem Hanım mutfağınızda hardal rengi ya da açık mavi, bebe mavisi yastıklar kullanabilirsiniz. Koyu ahşap renk bir masa da uygun olacaktır.

 29. yd360

  18/10/2015 23:55

  Nuray Hanım farklı krem tonlarını içeren bir halı (koltuk renginizin farklı tonları) ve bej perdeler öneririm. Berjerler renkli ve desenli olduğu için halı ile perdede desen önermedim. Renkli perde seviyorsanız berjerlerdeki turkuazı fon perdede kullanabilirsiniz.

 30. ÜN-RE

  22/10/2015 11:44

  Merhabalar salon takımım pudra pembesi ile şeker pembesinin ortasında bir renk halım kırık beyaz ve içinde pembe tonlarında şerit var. Tül rengim kırık beyaz fon yaptırmak istiyorum ama çok kararsız kaldım ne renk fon yaptırayım yardımcı olabilir misiniz?

 31. Gamze

  28/10/2015 16:18

  Merhaba. Üçlü ve tekli koltuğum sütlü kahve tonlarında, ikili koltuğumu da mor olarak almayı düşünüyorum (modernize edilmiş Chester koltuk.) Sizce nasıl bir masa rengi ve tv ünitesi olur? Yerler kayın rengi. Yardımlarınızı rica ediyorum.

 32. yd360

  28/10/2015 23:50

  Gamze Hanım koltuk renklerini dengelemek için beyaz mobilya öneririm.

 33. Betül

  30/10/2015 22:00

  Merhabalar yeni evleniyorum eşim oturma odasına üçlünün birini bordo birini hardal sarı berjerlerin ikisini de hardal sarısı istedi fakat ben kararsızlık sizce renk uyumu nasıl olur. Ben masa perde halı ve masa sandalyeler öyle nasıl tamamlayabilir. Fikir verirseniz süper olur

 34. yd360

  04/11/2015 00:15

  Betül Hanım bunlar birlikte çok yoğun renkler, bordo yerine gri ya da vizon renk kanepe öneririm.

 35. yd360

  04/11/2015 11:44

  Sayın ÜN-RE, yine halınız gibi hafif şekilde pembe deseni olan beyaz bir perde olabilir. Bunun dışında gri ya da gri-beyaz modelleri de değerlendirebilirsiniz.

 36. Ozge

  05/11/2015 22:32

  Merhaba, oturma yeri kırık beyaz, kol ve alt kısmı deri olan kanepe takımı kumaş kaplatmak istiyorum, tekli koltuklarda sarı ile taba arası bir sarı ton yapıcam ama kanepeler konusunda kararsız kaldım rengarenk istiyorum, elimde de morlu grili halı, ayrıca mavi kahveli iki halı var hangisine uygun renk seçmeliyim ne renk önerirsiniz?

 37. rumeysa

  08/11/2015 15:27

  Merhabalar. Oturma odamda iki üçlü koltuk var. Mat pembe üzerine grimsi yaprak çiçekli. Halı, krem üzerine mor yapraklı. Perde kırık beyaz üzerine koltuk renginden düzenli desenler var. Odamız çok donuk geliyor ve sade. Nasıl bir şeyler yapmalı hareketlendirmek için odamızı. Teşekkürler.

 38. tülay

  08/11/2015 20:58

  3lü 2li ve tek berjerim antrasit. Kırlentleri gri üzerine mürdüm renkte ince çizgilerle çiçekli ve ipekli vişne çürüğü renklerinde. Halı ve sandalye kaplamasında hangi renkleri kullanmalıyım? Mavi obje kullanmak istiyorum renk önerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

 39. Güler

  09/11/2015 21:35

  Merhaba ben oturma grubumu döşetmek istiyorum zemin gri yastıklar pembe nasıl olur acaba merak ediyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 40. Hatice

  10/11/2015 16:28

  Merhabalar evim için sizden bilgi almak istiyorum bir odam gri ve mavi koltuklarıma gri halım gri mavi perdelerim mavi bunları nasıl uydurabilirim birbirleriyle bilgi verirseniz çok sevinirim.

 41. yd360

  13/11/2015 02:26

  Hatice Hanım soruyu tam anlayamadım, virgül kullanmadığınız için hangi eşya ne renk belki onu anlayamadım bilemiyorum, uyumsuzluk tam olarak nerede gözünüze çarpıyor acaba?

 42. yd360

  13/11/2015 02:30

  Ozge Hanım koltuk rengini gözümde doğru canlandırabildiğimden emin değilim ama sanki mavi-kahve halı daha iyi olur gibi geliyor bana.

 43. yd360

  13/11/2015 14:02

  Rumeysa Hanım aslında yeterince renk ve desen var gibi salonda. Ama dilerseniz daha canlı tonda örneğin fuşya ve mor renkte kırlentler ekleyebilirsiniz. Ev bitkileri, cam ya da metalik parlak objeler de odaya ışıltı katar.

 44. yd360

  13/11/2015 14:35

  Tülay Hanım halıda açık gri ağırlıklı ama koyu gri tonları da içeren bir halı önerebilirim. Karşınıza öyle bir model çıkarsa halıda az miktarda vişne rengi de olabilir. Mavi obje kullanabilirsiniz. Sandalyelerde ise açık vizon, açık bej gibi daha doğal ve açık tonlar antrasiti dengelemek açısından düşünülebilir.

 45. yd360

  13/11/2015 14:38

  Güler Hanım gri ve pembe birbirine yakışan renklerdir. Buradan sonrası tamamen sizin zevkinize kalıyor.

 46. Canan

  17/11/2015 14:01

  Merhabalar açık krem renk zebra perde, krem rengi duvarlar, kiremit rengi metal ayaklı oturma grubu, koltukların renginde eski desen halı, siyah cam tv unitesi, agaç rengi masa yine krem sandalyeler var salonumda. Perde ve halı ile renk katmak istiyorum zebra perde duvarla aynı renk olunca hiç yokmus gibi oldu. Yeni aldığım için değiştiremiyorum yardımınızı bekliyorum.

 47. cansu

  19/11/2015 03:49

  Merhabalar, küçük bir boş odam var oraya küçük köşe koltuk almak istiyoruz ve ben renkli istiyorum. Pencerenin olduğu duvarı açık pembe diğer duvarlarsa beyaz ve pencerenin iç kısmı pervazını da sarı istiyorum. Tatlı bir pembe de fon istiyorum. TV ünitesi yerine de renkli raf istiyorum sizce hangi renk olmalı raflar. Ve koltuğum da gri olur mu renkli yastıklarla. Lütfen bir fikir verin çok kafaya taktim :-(

 48. pinar

  19/11/2015 15:07

  Merhaba, salonumu köpük rengi boyattım ve yemek masam ve konsolum mat gri renkte ve masa ayakları siyah metal. Sandalyelerimi renkli yapmak istiyorum ama renkte karar veremiyorum. Köşe takımım var salonda krem rengi spor bir takım köşesinde bordo, zümrüt yeşili, hardal ve petrol mavisi ince şeritleri var. Bunlara uygun olarak sandalyelerimi hangi renk kombinasyonunda yapabilirim? Bir de nasıl bir perde önerirsiniz?

 49. ilknur

  22/11/2015 14:05

  Merhabalar, oturma grubunda köşe takımımın rengi: gül kurusu, berjerler ise patchwork desenli (gül kurusu, yeşil, krem, sarı tonlarının bulunduğu patchwork kumaştan oluşuyor.) ama bu kumaşları seçtikten sonra biraz pişman oldum acaba çok mu donuk renkler? Sonuçta en çok vakit geçireceğim odanın daha canlı renkli olmasını isterdim.
  Acaba çok açık yeşil tür perde ve gülkurusundan daha koyu bir ton gülkurusu fon perde kullanarak biraz daha canlı hissettirebilir miyim odayı?
  Ayrıca TV ünitesi ve orta sehpayı sizce hangi renk seçmeliyim * bir duvarı farklı renk boyatmak da istiyorum sizce hangi renk boyatabilirim şimdiden çok çok teşekkürler.

 50. yd360

  30/11/2015 10:52

  Canan Hanım salona uçuk yeşil katabilirsiniz. Örneğin krem üzeri kiremit ve yeşil tonlarda bir halı ile yine yeşilli kırlentler kullanılabilir. Zebra üzerine fon pek önermiyorum çünkü kat kat, kalabalık görünebiliyor. Duvarda tablo, tabak vb aksesuarlarla perdenin yerine duvar süslemeleriyle de salonda hareketlilik sağlanabilir.

 51. yd360

  30/11/2015 12:41

  Cansu Hanım gri koltuk gayet uygun, renkli yastıklarla kullanabilirsiniz dediğiniz gibi. Raflara gelince daha koyu pembe tonları örneğin fuşya ya da mora kaçan tonlar gibi yine pembe ailesine yakın renkler olabilir. Tek gözümde canlandıramadığım sarı pervaz. Biraz patlayabilir ama bu zaten istediğiniz bir etki ise sorun yok.

 52. yd360

  30/11/2015 12:47

  Pınar Hanım salon takımındaki renkli şeritlerden bordo hem griyle uyumlu hem de yemek odasına sıcaklık katacak bir renktir. Sandalyelerde kullanabilirsiniz. Ama sandalyeleri 2 farklı renkte istiyorsanız bu durumda zümrüt ve hardal yeşili yani 2 yeşili öneririm. Açık bej tonda bir perde salonda tüm renklere uygun olacaktır.

 53. yd360

  30/11/2015 15:39

  İlknur Hanım aslında yeterince renk seçmişsiniz gibi geliyor kulağa. Tekrar aynı renkleri ekleyerek canlılık sağlamak zor. Bana kalırsa daha çok ışıltılı aksesuarlara ihtiyacınız var. Örneğin parlak kumaşlı perdeler, saten ya da parlak keten gibi… Metalik gri perde olabilir. Aynı şekilde gülkurusu köşe koltuğa yine parlak gri yastıklar eklenebilir.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak