Oturma Odasında Renk Uyumu

, , 262 Yorum

Oturma odası renklerini seçmek için odanın büyüklüğünü ve ışık alıp almadığını göz önünde bulundurmak en iyi yöntemlerden biridir. Bunun yanı sıra nasıl bir dekorasyon tarzı belirlediğiniz ve odanın yansıtacağı atmosfer de belirleyici olacaktır. Açık renkler odayı daha geniş gösterir. Parlak renkli aksesuarlar mekana canlılık, enerji katar. Oturma odasında uyumlu renk seçenekleri arasından hem zevkinize hem mekanınıza uygun birini seçmek en doğrusudur.Birbirine yakışan renklerin hangileri olduğunu bilmek dekorasyon sırasında işinizi epey kolaylaştıracaktır. Bunun için biraz zaman ayırım renkler hakkında kısa bir bilgi edinmek farklı renkleri bir araya getirirken kolay seçim yapmanızı sağlar. Renkli aksesuarlar kullanacaksanız beyaz, bej, fildişi, krem, siyah, kahverengi gibi nötr renklerden faydalanabilirsiniz. Bu renkler hemen her renkle uyumlu olacak bir zemin oluşturmanızı sağlar.

Bej, beyaz ve kahverengi olmak üzere 3 nötr rengin kullanıldığı odaya siyah ve yeşil vurgu rengi olarak eklenmiş. Bu renk paleti içerisinde yeşil yerine mavi, şarap rengi, turuncu gibi dilediğiniz vurgu rengini kullanabilirsiniz.Renkli mobilyalar kullanacaksanız kullanacağınız koltuk renklerinin duvar ve aksesuarlarla uyumlu olması gerekir. Sarının en açık tonlarından krem rengi duvarlarla, altın sarısı, pembe, yeşil ve kahverengi bir araya getirilmiş. Sarıya en çok, tamamlayıcı rengi mor yakıştırılır ama pembe de mor ailesindendir. Renklerin tesadüfen seçilmediği ve renk çarkı düşünülerek hareket edilen tasarımlar şık ve dengeli görünür.

Çabuk kir göstermeyen gri renk salonlar için uygun bir renk olabilir. Modern ve enerjik görünmesi için biraz çaba göstermek gerekir. Lacivert, turuncu, açık pembe gibi renkler grinin yanında kullanıldığında uyumlu görünür ve salonu yavan bir tasarımdan kurtarır. Turuncu aksesuar yerine ahşap mobilyaların rengi turuncuya kaçan bir tonda seçilebilir. Koyu renk mobilyalarla açık gri bir duvar salonu aydınlık gösterir.

Pek çok kişi için mor, vazgeçemedikleri, özel bir renktir. Yukarıda mor rengi, sade ve gözü fazla yormayacak şekilde nasıl kullanabilirsiniz, şık bir örnek görebilirsiniz. Mor bir koltuk takımı yerine, mor rengi aksesuarlarda ve belki tekli koltuklarda kullanmak daha az riskli olur. Beyaz, gri, gümüş rengi, pembe, yeşil ve açık renk ahşap morla birlikte uyumlu renklerdir. Gri ve gümüş rengi yerine böyle bir renk paletine altın sarısı ya da hardal sarısı da yakışır.

Kahverengi tonları, oturma odaları için en çok tercih edilen renklerin başında gelir. Bej renk, kahverenginin en açık tonlarıdır. Kahverengi bir oturma odasında, bej ve çikolata rengi kullanarak, kontrast yaratabilirsiniz. Salonu renklendirmek istediğinizde kahverengi ile birlikte kullanılabilecek pek çok vurgu rengi vardır. Bu renkler arasında en iç açıcı olanlardan biri turkuazdır.

Kahverengi ile birlikte yeşil, mercan rengi, altın sarısı, pembe, turuncu gibi pek çok vurgu rengi uyumlu olacaktır. Çünkü kahverengi nötr bir renktir. Rengin negatif bir etkisi vardır ve bu canlı renkler bu negatif etkiyi engellemeye yardımcı olur.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

262 Yorum

 1. mehtap

  28/05/2015 10:47

  Merhabalar. Oturma odama renkli takım aldım. Berjerlerin biri sarı diğeri kahve. Diğerleri de yeşil ve turuncu. Orta sehpam eskitme ve krem renginde. TV sehpasına karar veremedim. Bir de halımin ne renk olacağına. Tabii ki bir de perde olayı var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 2. yd360

  28/05/2015 23:54

  Mehtap Hanım takımınız yeterice renkli, bu yüzden daha fazla renk önermem. TV sehpanız orta sehpa ile aynı renk olsa iyi olur. Yine açık krem veya açık bej halı ile açık bej perdeler kullanabilirsiniz. Halıda veya perdede (ikisi birden değil) dilerseniz örneğin krem zemin üzerine yeşil, kahve veya turuncu gibi koltuklardan birinin renginde desen kullanılabilir.

 3. Rabia

  03/06/2015 08:27

  Merhabalar. Yardımınıza ihtiyacım var. Oturma odamı dekore ediyorum. Oturma grubu aldım. Bir lacivert kanepe bir kırık beyaz kanepe. İki de kırık beyaz berjer ve içinde her renk olan gayet renkli kırlentleri var. Şimdi hali bakıyorum ve tv ünitesi. Halı da pierre cardin patchwork serisinden düşündüm çok mu renkli olur? Tv ünitesi ne renk ahşap olmalı. Duvarlar krem. Oturma grubumun ayakları beyaz. Parke de açık kahve? Lütfen yardımcı olur musunuz?

 4. yd360

  05/06/2015 23:26

  Rabia Hanım yastıklarla seçtiğiniz halının renkleri örtüşüyorsa evet renkli olur ama güzel de durabilir. Emin olamıyorsanız tek renk bir patcheork seçebilirsiniz. Gri, mavi, vizon ya da yastıklarınızda beğendiğiniz bir rengi de seçebilirsiniz. Beyaz ayaklı mobilyaya beyaz daha iyi durur. Böylece renkleri de dengelemiş olursunuz.

 5. Bilge

  15/06/2015 22:18

  Merhabalar. Ben yeni evlenicem ve salonumu döşemekte çok zorlanıyorum. Ceviz rengi masa beyaz konsol şık bir aynası olan yemek odası beğendim ama bunlar uygun koltuk takımı bulamıyorum kremli grili bir koltuk takımı beğendim tekliler gri diğeri krem fildişi arasında bir renk sizce nasıl olur koltuk takımı için ne renkler tercih edelim?

 6. yd360

  18/06/2015 23:27

  Bilge Hanım yemek odası sandalyelerinizle koltuk renklerini eşleştirmeyi düşünebilirsiniz. Beyaz takım ile belki beyaza yakın koltuklar daha iyi durabilir. Gri koltuklar her türlü açık renge yakışacaktır.

 7. Hatice

  23/06/2015 10:24

  Merhabalar. yeni taşındığımız evde oturma odam küçük, oturma grubumda büyük old. için kırmızı siyah oturma grubunun berjerlerini çıkartmak zorunda kaldım yerine daha küçük 2 tane yeşil berjer aldım. hali patchwork duvarda renkli çerçeveler var. kırmızı koltukların üstünde de ikeadan aldığım krem kumaşın üstünde renkli çizimler olan örtü var. Eşim beğenmedi kimi arkadaşım çok beğendi kimisi hiç beğenmedi ne yapmalıyım?

 8. sibel

  25/06/2015 11:22

  Merhaba oturma odama pudra rengi koltuk ikili biri de açık gri o da ikili masam krem 4 sandalye pudra ikisi gri yaptırdım duvar boyası rengi fon perde rengi ve halımı hangi renk yapmalıyım karar veremedim yardımcı olursanız sevinirim.

 9. Sevgi

  26/06/2015 00:59

  Merhaba yeni evleneceğim oturma odam için lilyum yeşil ve lilyum sarı renkleri tercih ettim tv unitem beyaz samba ortaya da 4 parçalı lego tarzı sarı beyaz zigon sehpa aldım ancak halı konusunda kararsızım patchwork halı ile daha çok karıştırır miyim diye korkuyorum sizce nasıl bir hali almalıyım.

 10. yd360

  26/06/2015 20:26

  Hatice Hanım aslında tarifinize göre renkli, sıcak bir oturma odası yapmışsınız diye düşünüyorum. Beğenmeyen arkadaşlarınız benim gözümde hiç önemli değil ama eşiniz, evde yaşayan biri olarak, dekorasyonda söz sahibi tabii. Bana kalırsa koltuk örtüsünü daha sade, yine dokulu, kaliteli ama desensiz açık renk bir örtü ile değiştirirseniz, ortada beğenilmeyecek pek bir şey kalmayacaktır. Belki halı ve örtü deseni bazı gözlere fazla geliyor olabilir.

 11. yd360

  26/06/2015 22:34

  Sevgi hanım doğru düşünüyorsunuz, halının açık renk olması veya örneğin kırık beyaz üzeri sarı ya da yeşil hafif bir desen olabilir, bu şekilde daha sade bir halı olması iyi olur. Böylece koltukların da renkleri öne çıkar, bir renk yoğunluğu içinde kaybolmazlar.

 12. hilal

  30/07/2015 21:03

  Merhabalar benim mor oturma grubum kenar çizgileri pembe ve ona uygun konsol yemek masası ve vitrin hangi renk olmalı sizce.

 13. yd360

  31/07/2015 13:06

  Hilal hanım beyaz mobilya hoş bir kontrast oluşturabilir.

 14. İdil

  04/09/2015 11:24

  Merhaba hali ve perde önerinize ihtiyacım var. Koltuk takımım uçlu olan gri ve 2 tane tekli de gri. Bir de yosun yeşili sanırım koyu bir yeşil olan ikili koltuk var. Koltukların ayakları kahve ahşap rengi. Yastıklarda lila mor yeşil sarı gibi renklerden oluşan iri çiçek desenleri var. Sizce hali ve perde ne renk olmalı. Bir de oturma odasında kullanacağım bu takımda ne tarz bir perde önerirsiniz.

 15. yd360

  06/09/2015 15:18

  İdil Hanım açık bej perde ve koltuğunuzdan daha açık tonda yeşil veya yeşil desenli halı önerebilirim. Perde tarzı ise mobilyaların tarzıyla uyumlu olmalıdır. Modern salonlarda düz kesimli, klasik salonlarda farbalalı, saçaklı, aksesuarlı modeller kullanılabilir.

 16. Aygül

  08/09/2015 19:07

  Merhaba, mutfağım için yardım almak istiyorum sizden. Masam turuncu renk. Yeşil ve mavi sandalyeler var. Halım krem rengi üzerinde pembe ve mor kelebekler var. Sizce duvar rengi ve perde ne renk olmalı? Şimdiden teşekkür ederim.

 17. Esra şalış

  15/09/2015 13:53

  Benim salon takımım kahve ve beyaz konsolum sehpa takımım da beyaz uygun perde ve halı rengi istiyorum.

 18. yd360

  15/09/2015 16:17

  Aygül Hanım mutfakta pek çok renginiz var. Duvarlarda ve perdede açık krem ya da kırık beyaz öneririm. Bu şekilde renkleriniz de öne çıkar.

 19. Aygül

  17/09/2015 23:08

  Çok teşekkür ederim geri dönüş yaptığınız için. Söylediğiniz şekilde yapacağım. Salon için de yardım almak isterim sizden. Köşe koltuğum var krem rengi aynı renkte desensiz tül perde almak istiyorum ve fon perdeyi de çiçekli düşünüyorum. Tv ünitesi lake beyaz ve siyah. Boyatacağım siyah kısımlarını sizce ne renk yapayım? Yani bahar gibi olsun istiyorum evim ve bu şekilde bir değişikliğe gidiyorum. Duvar rengi ıslak kum nasıl olur sizce? Kafamda bir türlü oturtamıyorum bu dekorasyonu nasıl ve nerelerde renk kullanmam gerektiğine bir türlü karar veremiyorum. Çok soru sordum biliyorum anlayışınız ve ilginiz için teşekkür ederim cevap bekliyor olacağım.

 20. yd360

  18/09/2015 16:51

  Esra Salış Hanım, kahve ve beyazla o kadar çok seçeneğiniz var ki, biraz daha ipucu gerekir. örneğin ne renk yastıklar, aksesuarlar kullanacaksınız. Hangi renkleri seviyorsunuz. Aksi takdirde yine kahve, bej, krem tonlarını takip edebilirsiniz.

 21. yd360

  28/09/2015 18:27

  Aygül Hanım Tv ünitesinde daha yumuşak görünmesi için çok koyu olmayan bir kahve kullanılabilir. Islak kum da güzel bir duvar rengi. Toz pembe veya nar çiçeği renkte aksesuarlarla da eve bahar havası taşınabilir :)

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak