Orta Sehpa Dekorasyonu

, , Orta Sehpa Dekorasyonu için yorumlar kapalı

Dergilerde ya da internette rastladığımız dekorasyon temalı fotoğraflarda genellikle kitap, tepsi ve çiçeklerle süslü orta sehpalar görüyoruz. Pek çoğu da gerçekten gayet güzel görünüyor ve bu aksesuarlar belli ki her zaman için geçerli olacaklar. Ancak orta sehpa dekorasyonunda farklı düzenlemeler yapmak ve daha farklı dekorasyon örnekleri ile sıra dışı görünümler elde etmek de mümkün. Burada hoşuma giden birkaç fikri paylaşmak istiyorum.samdanlar

Pek çoğumuz mumları seviyoruz. Kokulu, renkli, sigara dumanı çeken ve bazen bir heykelden farksız tasarımlarıyla dikkat çeken mumlarla çevriliyiz. Boy boy, irili ufaklı  her dekorasyon tarzına uygun mum var. Ve bu mumlar kadar da şamdan ve mumluk çeşidi var. Orta sehpa için salon mobilyalarının tarz ve rengine uygun mumluk veya şamdanlarla salonda daha zengin, daha gösterişli bir görünüm elde edilebilir.

ahsap-samdanlarBütçenize veya tarzınıza göre gümüş ya da ahşap şamdanlar da kullanılabilir, renkli cam mumluklar da.

cam-siseler

Dekoratif cam şişeler ile orta sehpaya farklı bir hava verebilirsiniz. Bu tip şişeleri raflarda gördüğümüzde şeffaf ve kırılgan görünümleri hoşumuza gidiyor ama çoğu kez nereye koyacağımızı kestiremediğimizden, şöyle bir bakıp geçiyoruz. İşte bir dahaki sefer bu tip dekoratif şişelerle karşılaştığınızda orta sehpanızda kullanmayı düşünebilirsiniz. Daha küçük şişeler bir tepside toplanarak da sehpada sergilenebilir.

kutu-dekorasyon

Orta sehpada ufak çaplı bir kutu koleksiyonu da hem salonu hareketlendirmenizi hem de orta sehpaya farklı bir hava vermenizi sağlayabilir. Farklı desenlerde, değişik malzemelerden üretilmiş ve farklı boylarda kutular kullanabilirsiniz.

vazolar

Orta sehpada berjerlerle aynı renk vazolar, salonun görüntüsünü tamamlayıcı bir rol oynayabilir. farklı boylarda vazo kullandığınızda daha derinlikli, daha hareketli bir görünüm elde edersiniz.

sepet-aksesuar

Doğal  bir malzemeden üretilmesi sayesinde olabilir, sepet her zaman sıcak duygularla yaklaştığımız bir aksesuardır. Görünce hoşumuza gider, elimize alır evirir çeviririz. Ama çoğu zaman da evde kalabalık mı eder, nereye koyulur, içine ne doldurulur derken tekrar yerine bırakırız. Oysa tepsi dekorasyonundan da yola çıkarak, orta sehpada içine kumandaları veya sehpada zamanla biriken fazlalıkları da koyabileceğiniz bir sepetle sıcak ve şık bir düzenleme yapılabilir.

fener-mumluk

Benim daha çok balkon masalarına yakıştırdığım fenerler de salonda orta sehpada kullanılabilir. Özellikle country ya da sahil evi tarzında bir dekorasyonu olanlar, salonda ahşap gibi doğal malzemenin kullanıldı dekorasyonlarda kolayca yerini bulacaktır.

heykel-aksesuar

Çoğu kez orta sehpa çiçekler, mumluklar, kitaplar, tepsi gibi birçok aksesuarın bir arada kullanılmasıyla güzelleştirilir. Ancak bu durumda sehpa işlevini kaybedebilir. Elinizdeki bardağı koyacak yer kalmamışsa, orta sehpanın bu kadar dolu olması sinir bozacaktır. Daha sade bir görünüm istiyorsanız ya da sehpanızdaki alanı geniş biçimde kullanmanız gerekiyorsa, tek ve çarpıcı bir heykel ya da dekoratif obje ile de orta sehpa süslenebilir. Böylece sehpada bolca da yeriniz kalmış olur.

buyuk-tabak-aksesuar

Orta sehpayı fazla doldurmak istemeyenler yine büyük ve dekoratif bir tabakla hem çok şık, hem dolu hem de sade bir görünüm yakalayabilir. Salonun tarzına uygun, farklı bir formda, genişçe bir tabak orta sehpayı değerlendirmek için çoğu kez tek başına yeterli olur.

orta-sehpa-dekorasyonu

Orta sehpaya yerleştirdiğiniz aksesuarlar koltuk veya diğer mobilyalarla malzeme, renk ya da tarz bakımından ne kadar uyum içinde olursa, göze o kadar hoş gelecek düzenlemeler ortaya çıkar. Bu orta sehpadaki kasenin kanepe ve yastıklarla uyumu, oldukça küçük bir aksesuarla çok büyük bir etki elde edilmesini sağlamış.

vazo-ve-cicek

Az malzeme ile çarpıcı bir görüntü yakalamak için elbette biraz risk almalısınız. Sade bir vazoda uzun kuru dallar gibi, görüş alanını biraz meşgul edecek ama güzel fotoğraf verecek örnekler de yok değil!

Aşağıda üzerinde fazla söz söylemeye gerek olmayan, oldukça şık gözüken birkaç orta sehpa dekorasyonu daha göreceksiniz. Hoşunuza giden uygulamaları sizler de evde deneyebilirsiniz.

salon-dekorasyonu

bavul-aksesuar

sehpa-dekoru

sehpada-saksilar

salon-aksesuarlari

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: