Oda Bölme Modelleri

Salonu büyük 2 + 1 evlerde, stüdyo dairelerde, açık mutfaklı evlerde ve daha pek çok gerekçeyle tek bir odayı bölmek ve birbirinden ayrı algılanacak alanlar yaratmak gerekebilir. Bugün alçıpan duvar sistemleriyle, ses ve ısı yalıtımına da imkan verecek şekilde odanıza duvar ekletmeniz ve oda içinde bir oda daha elde etmeniz mümkün. Ancak bu makalede oda bölme modelleri arasından bana ilginç ve yaratıcı gelenleri buraya almak istedim. Düz duvar ördürtmek yerine, acaba başka ne gibi oda bölme fikirleri olabilir? Yaratıcı bölme modellerine bir göz atalım.

Beton duvar görünümlü bir alçıpan duvar yerine ahşap blok kullanmak da iyi bir fikir olabilir. Hatta alçıpandan faydalanarak ahşap olmasa bile yukarıdaki fotoğraftaki gibi süslemeli bir bölme yaptırabilir ve dilediğiniz renge boyatabilirsiniz.

Büyük salonlar genellikle hem oturma odası hem de yemek odası olarak kullanılır. Bu ikisini birbirinden ayırmak için camlı bölme kullanmak iyi bir fikir olabilir. Yemek odası olmsı şart değil tabii. Camlı bölmeyle kendinize bir çalışma köşesi de ayırabilirsiniz.

Bir stüdyo daire için son derece dekoratif ve işlevsel bir çözüm. Yatak bölümü gözlerden saklanırken, ahşabın doğallığı da göz alıyor. Bu tip ahşap paravanlar için bir marangozdan yardım isteyebilirsiniz. Ağaç cinsine göre fiyatlar artabilir ancak belki de ahşap kaplama sunta kullanabilirsiniz. Biraz araştırma yapmadan pes etmeyin.

Tekrar döndük alçıpana. Oda içinde oda yaptırmak için en iyi çözüm alçıpan olacaktır. Cam ve kapı taktırmanız kolay olur. Salonda yer varsa neden ikinci bir koltuk takımı koymak yerine şöyle sağlam bir kütüphane ya da çalışma odanız olmasın ki? Bu sadece bir örnek. Müzik odası ya da oyun odası olarak da düzenleyebilirsiniz. Öncelik sizin ihtiyaçlarınızda.

Bana en ilginç gelen oda bölme modellerinden biri de bu metal dallarla mutfağı salondan ayıran çözüm oldu. Bu tip bir dekoratif malzemeyi bulmak zor. Ama metal paravanların da kullanılabileceğini göstermek için güzel bir örnek.

metal-perde

Yukarıda mutfağın metal bir perde ile ayrıldığını görebilirsiniz. Bu şekilde hem ışık engellenmemiş oluyor hem de perdenin arkasında yemek hazırlıkları ya da dağınıklık saklanabiliyor. Şimdi gelelim bu işin zor noktasına: Böylesine zarif görünen, metal ama ağ şeklinde örülmüş perdeyi nereden bulacağız? Böyle bir ürüne rastlayan olursa, burada hemen bizimle paylaşmalı!

Odayı bölmek için ustalarla görüşmeye başlamışken, neden duvarınızı bir kitaplık ya da raf olarak düzenlemek istediğinizi de belirtmiyorsunuz? Bu fotoğraftaki bölme duvar benim çok hoşuma gitti. Hem odayı ayırıyor hem de aksesuarlarla dekoratif bir köşe oluşturuyor. Kitaplık olarak da kullanılabilirdi. Bu fotoğrafı ustaya bir gösterin bakalım, ne diyecek?

Evde fazla iş çıkarmadan, alçıpanla ya da ahşapla uğraşmadan başka nasıl bir bölme sistemi olabilir diye soruyorsanız, size perdeleri önerebilirim. Yalnız bu durumda dekorasyonunuzla uyumlu, kumaşı ağır bir perde seçmenizi öneririm.

japon-perde

Oda bölmek için başka bir perde uygulaması da japon perde de denilen panel perdeler olabilir. Bu kez perde tavan ve zemin arasında daha gergin duruyor. Klasik kumaş perdeye göre bölme olarak daha sağlam duruyor. Bu tip bölmeler ince oldukları ve fazla yer tutmadıkları için çoğu odada daha kullanışlı olacaktır. Hatta daha neşeli bir kumaş seçilerek, çocuk odasını kardeşler arasında paylaştırmak için bu yöntem gayet elverişli olabilir.

Metal, kumaş ya da plastik bir arada kullanılarak yaratıcı bölme çözümleri bulunabilir. Metal ve ahşap uyumu sandığınızdan çok daha kuvvetli olabilir.

Ayaklı paravanlar da işinizi görebilir ancan ölçülerini iyi tutturmalısınız. Büyük salonlarda küçük bir paravan işlevselliğini kaybedebilir.

Fotoğraflar: Apartment Therapy, Houzz.com, Thisoldhouse.com, Remodalista.com, Realsimple.com

© Bu Yazının Her Hakkı Saklıdır. 

Bizi Facebook'ta Bulun

Yorumlar: 28

Görüşlerinizi paylaşın »

 
 • Çok beğendim, her biri birbirinden güzel. Yalnız çocuk odasını perde ile ayırmak fikrini ayrıca sevdim, o benim favorim. Aklımın bi’ köşesine kazıdım ve ileride uygulamaya koyabilmeyi diliyorum. =) Derlemeniz için teşekkürler…

   
   
   
 • gizem

  Aslında ben de çok beğendim. Ben de salon ve mutfağımı ayırmak istiyorum; ama bir çözüm bulamadım. Ben istediğim zaman açıp kapayacağım bir şey istiyorum ama çok modern olmalı. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

   
   
   
 • admin

  Gizem Hanım, dilediğiniz zaman açıp kapayacağınız en iyi modern bölme yöntemlerinden biri de raylı, sürgülü kapılar olabilir. Bölme panel yapan firmalar size uygun çözümleri sunacaktır. Cam benzeri şeffaf kapı tercih ederseniz hem mekanı daraltmaz hem de modern görünür. Ancak evin yapısını bilmeden öneride bulunduğumu unutmayın, ufak bir mekanı bu tip kapılar şeffaf da olsa daraltabilir..

   
   
   
 • ilknur

  Oda bölme modellerini beğendim. Ben de odayı bölerek çocuk odası yapmak istiyorum ancak böldüğüm odanın da ışık alması lazım. Bunun için nasıl bir şey yaptırabilirim. Bölünen odanın diğer tarafı da oturma odası olacağı için nasıl bir bölme modeli seçebilirim, fikir verirseniz sevinirim.

   
   
   
 • admin

  İlknur Hanım, sizin için en uygun çözümlerden biri şeffaf bölme duvarlar olabilir. Artık ses geçirmeyen modelleri de var. Cam kapıların arkasına perde takabilir, dilediğinizde odanın mahremiyetini koruyabilirsiniz. Aşağıdaki linkteki resimler fikir verebilir. Bölme panel firmalarına da her zaman çözüm için danışabilirsiniz.

  http://www.hamburg.cabinet.de/tr/cabinet/ana-sayfa/tasarim-islev/boelme-duvar.html

   
   
   
 • oğuzhan

  Hepsi birbirinden güzel ancak biz öğrenciyiz :D salonu bölüp oda yapacağız yarısını ve perde şeklinde bir şey düşünüyoruz ama hem maddi açıdan hem güzellik açısından uygun hoş bir şey bulamadık yardımcı olursanız sevinirim admin ya hem de acilen :)

   
   
   
 • admin

  Merhaba Oğuzhan Bey, eğer perde şeklinde bir bölme düşünüyorsanız benim önerim sondan 2. ve 3. resimde görülen bölmeleri örnek almanız. Bu uygulamaları pratik ve ucuz şekilde yapmak için yapı marketlerde satılan hesaplı ama şık perdelerden satın alıp tavan ve zemin arasına gergince asmalısınız. Perdeyi tutturmak için tavan ve zemine çengeller çakılabilir. Çok iyi ölçü alın ve dilerseniz mahallenizdeki bir ustaya da perde tutturma işini danışabilirsiniz. Farklı yöntemler önerebilir. Perdenin kirişe göre dikilmiş ucunu terzi kolayca kesip düzeltebilir. Biraz uğraştıracak ama sonuçta hem şık hem de hesaplı olacaktır.

   
   
   
 • Aysel

  Merhaba benim de salonla mutfağım bir ve ben misafirim geldiğinde çok zorlanıyorum ve ayırmak istiyorum. Ama istediğimde açabileyim, şık ve modern bir şey istiyorum. Yardımcı olur musunuz?

   
   
   
 • admin

  Aysel Hanım merhaba, eğer yeriniz uygunsa, katlanır kapılar ile bir çözüm üretebilirsiniz. Akordeon kapı veya sürgülü kapı, hem çözüm olur hem de modern görünür. Piyasada ahşap görünümlü PVC kapılar da mevcut. Bir firmayla görüşüp yeriniz müsait mi, kapı sistemi yerleştirilir mi, detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler.

   
   
   
 • leyla

  Merhabalar, biz eski bir evi tadilata soktuk. Bu evde banyoya mutfaktan geçiliyor. Tadilat kapsamında gerekli çözümü bulamadık ve şimdi ev bitti sayılır. Ben gaz betondan bir bölme yapayım diyorum ama diktörgen bir mutfak daraltabilir ve ışığı keser. Sizin bir öneriniz olabilir mi?

   
   
   
 • admin

  Leyla Hanım merhaba, eviniz hayırlı olsun. Bu aşamada bölme olarak gaz beton yerine belki pleksi malzemeden, daha ince ve ışık geçiren bir bölme yaptırmanız, mutfağı boğucu olmaktan kurtarabilir. Ancak çok iyi düşünmenizi tavsiye ederim. Mutfağın daralması mı yoksa banyoya geçiş mi sizi daha çok rahatsız edecek. Pek çok ev açık mutfaklıdır ve mutfak bu şekilde kullanılamaz anlamına gelmez. İyi günler.

   
   
   
 • tuğba

  Ben kiracıyım, mutfakla salonu ayırmak istiyorum ama hem ev sahibim hem de eşim için maddi bakımdan uygun nasıl olduğuna dair bir fikrim yok, bana yardımcı olursanız sevinirim.

   
   
   
 • admin

  Tuğba Hanım merhaba, sizin için perde bölmeler uygun olabilir. Japon perde denilen, gergin panel perdelerin takılması kolaydır ve sadece tavana korniş eklendiğinden ev sahibiyle sorun yaşanmaz. Yukarıda en baştan 9. fotoyu inceleyin. Sonradan sökülebilir. Bir perde firmasıyla detayları görüşebilirsiniz. İleride söküleceğini söyleyebilir ve buna göre çözüm isteyebilirsiniz. İyi günler.

   
   
   
 • necla

  Merhabalar efendim sizin dekorasyon fikirleriniz mantıklı buluyorum ve takip ediyorum mümkünse bana yardımcı olabilir misiniz? Benim salonum büyük le şeklinde ben şıklık bakımından renkli bir kitaplıkla bölmek istiyorum amaç aksesuar bir kitaplık, nasıl bir şey yaparsam daha doğru olur?

   
   
   
 • admin

  Necla Hanım merhaba, ilk olarak aşağıdaki L salonlarla ilgili makalemize bakmanızı öneririm. Salonu kapatmaması için sırtsız yani salonun diğer tarafı da görünen türde bir kitaplık olabilir. Başka bir seçenek de yarım boy, kısa kitaplık kullanabilirsiniz. Böylelikle salonun ortasında büyük bir mobilyanın ağırlığını duymazsınız. Yorumlarınız için çok teşekkürler.

  http://www.yapidekorasyon360.com/l-seklinde-salon-yerlesimi/

   
   
   
 • Mustafa

  Merhaba. Kışın salonumu ortadan ikiye bölmek istiyorum. Evim sobalı. bölmelerden birisinde soba kullanacağım. Ancak yaz geldiğinde salonun tamamını kullanmak da istiyorum. Nasıl bir şey kullanmam gerek? Yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.

   
   
   
 • admin

  Mustafa Bey, bir şekilde odayı böldüğünüzde sobalı bölümün pencereli ve havalandırılabilir olması önemlidir. Eğer açılır kapanır bir çözüm istiyorsanız ilk akla gelen sürgülü/sürme veya akordeon kapı sistemleri olabilir.

   
   
   
 • aysel yavuz

  Merhaba ben odanın duvarını kırıp bölme koyarak oda olsun istiyorum, bütçeyi zorlamadan hangisi veya ne güzel olabilir? He, unutmadan odanın biri çocuk odası olacak. Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

   
   
   
 • admin

  Aysel Hanım merhaba, eğer çocuk odası olacaksa en uygun çözümlerden biri alçıpan duvar bölmesi olabilir. Yine de uygulama için başvuracağınız kişiler, odayı gördükten sonra size gerekli tavsiyelerde bulunacaktır diye düşünüyorum.

   
   
   
 • ATİLLA AKDEMİR

  Kolay gelsin, benim dublex evim var fakat üst tarafı fazla kullanmıyorum. Bu yüzden kışın evi ısıtamıyorum. Sıcak yukarı gidiyor. Yukarı çıkışı bir şekilde kapatmak istiyorum. Tabii kullanılabilir bir şekilde. Önerilerinizi bekliyorum. Biraz da ekonomik çözüm olursa sevinirim.

   
   
   
 • admin

  Atilla Bey merhaba, dubleks evlerde ısınma sorunu yaygın bir sorun ne yazık ki. Evde yukarı çıkışı kapatarak ısıyı ilk katta tutmaya çalışırsanız, duvar ördürmek kapı eklemek derken bu ekonomik bir çözüm olmaktan çıkar. Bunun yerine evin yalıtımını ve ısıtma sisteminizi iyileştirmeye çalışın. Isı yükselse de eğer pencerelerden kaçmazsa ya da duvarlar soğuk havayı geçirmezse daha iyi ısınabilirsiniz. Isınma tesisatının alt katta desteklenmesi, iyileştirilmesi de olumlu sonuç verebilir.

   
   
   
 • imran

  Merhaba ben mutfak ile salonu ayırmak istiyorum. Çatı katı olduğundan tavan eğimli hem ışığı engellemeyen hem ekonomik bir şey düşünüyoruz. Önerilerinizi merakla bekliyorum. Teşekkürler:)

   
   
   
 • admin

  İmran Hanım odanın yapısına göre farklı çözümler olabilir. İki bölümü tamamen ayırmak için sürgülü cam kapı kullanılabilir. Sadece kullanım alanı ayrılmış olsun derseniz yemek masası iki bölüm ortasına yerleştirilerek bir ayrım yapılabilir. Bu çözümler ışığı engellemeyen çözümler olacaktır. İyi günler.

   
   
   
 • ESRA

  Merhaba ben de salonu bölmek istiyorum. Çocuk odası yapmak istiyorum salondan da böleceğim için hem güzel olmasını isterim hem de fiyatının uygun olmasını sizce ne yapmalıyım? Bana öneride bulunur musunuz? Fiyatlar nedir özellikle ses geçirmeyen bir bölme olsun, yardımcı olursanız çok sevinirim :)

   
   
   
 • admin

  Esra Hanım biz sadece bilgilendirme, öneri, tanıtım yazıları yayınlıyoruz. Herhangi bir ürün satışımız ya da yapı, dekorasyon hizmetimiz yok maalesef. Ses geçirmeyen bir bölme için, özel olarak oda bölme sistemleri üzerine çalışan bir firma ile konuşmalısınız. Oda bölme sistemleri diye aratarak internetten firmalara ulaşabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz. Oda bölerken, evin yapısı-metrekaresi da önemlidir. Fiyatlar mekana göre verilir.

   
   
   
 • ayşe

  Merhaba ben salonumu bölmek istiyorum. Fakat güzel görünmesini istiyorum ayrıca her iki tarafın aydınlık olmasını istiyorum. Acaba ne yapabilirim, fikriniz nedir paylaşırsanız sevinirim. İyi günler. :D

   
   
   
 • Çok beğendim yazınızı teşekkür ederim. Bugün aynı sorun için saatlerce türlü ustalarla kafa yorduktan sonra sizin çözüm önerileriniz iyi bir özet olmuş. Araştırmalarım sonrasında 2 fikir daha var çok hoşuma giden: Demir bir rayda ilerleyen renkli sürgü cam kapı ve akvaryum gibi duran bir camlı ayırıcı. Bu ikisi de özel tasarım olabiliyor bildiğim kadarıyla.

   
   
   
 • admin

  Ayşe Hanım fikirlerimizi yukarıda sıralamaya çalıştık, evin yapısı, genişliği de önemli tabii. Bundan sonrası sizin göz zevkinize hitap eden seçenek olacaktır. İyi günler.

   
   
   
 • Yorumunuzu Ekleyin
   
  Gravatar
  Adınız
   
   
   

   
   
 
Yapı Dekorasyon 360

Yapı ve dekorasyon üzerine farklı fikirler, yeni ürünler, fiyatlar, trendler, sektör haberleri, pratik bilgiler bulabileceğiniz güncel blog.

Gizlilik Politikası

Sitemizin gizlilik politikası hakkında bilgiler ve kullanım koşulları ile ilgili çekinceler.

Gizlilik Politikası
İletişim

Sitemiz ile ilgili her türlü görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilir, yeni yazı talebinde bulunabilirsiniz.

İletişim