Mutfak Halısı Ne Renk Olmalı?

, , 30 Comments

Mutfak zeminleri kolay silinen ve sık sık ıslanmasına, yağlı, asitli veya renk bırakan yiyecek maddeleri dökülmesine rağmen bozulmayan, leke tutmayan bir malzeme ile döşenmelidir. Bu tip bir zemin hangisi olabilir diye düşündüğümüze ilk akla gelen, yer karolarıdır. Bununla birlikte ahşap, seramik ya da doğal taş mutfak zeminleri çıplak bırakılmaz ve genellikle bir mutfak halısı ile zeminin soğuğu ve sertliği kırılır. Mutfak halısının rengi ise, mutfağın dekorasyonunu tamamlayan ve mutfağa stil katan önemli bir etkendir.kirmizi-mutfak-halisi

Nasıl Bir Mutfak Halısı Almalı?

Mutfak halısı seçerken kolay süpürülen, kiri en az gösteren ve makinede yıkanabilen bir ürün seçilmesi, mutfak zemini gibi çok çabuk kirlenen bir yüzey için halı seçerken önemlidir. Örneğin uzun tüylü halılar kullanışsız olacaktır. İpliklerin arasına giren kırıntılarla uğraşmak istemezsiniz. Ayrıca halının zeminde sağlam durması ve her adımda kaymaması önemlidir. Sürekli yer değiştiren ve size düşme tehlikesi yaşatacak bir ürünün kullanımı pratik olmayacaktır. Kaymaz tabanlı halıları değerlendirebilirsiniz.

beyaz-mutfaklarMutfak Halısını Nereye Sermeli?

Mutfakta masa altına halı sermek, görünüm açısından tamamlayıcı ve doğru dursa da, iş temizliğe gelince zorluk çıkarabilir. Mutfak halısı mutfağın tüm zeminini kaplarsa, kullanışlı olmayacaktır. Mutfaklarda halının en çok, mutfak tezgahı önüne serildiğine şahit oluruz. Bu da gayet mantıklı çünkü mutfakta en çok tezgah başında zaman geçiririz. Mutfak tezgahı önüne serilecek yolluklar hem kullanışlı hem de şık durur.

sicak-desenler

Mutfak Halısı Renk Seçimi

Mutfak halısı renginin ne olacağı, mutfak dekorasyonu açısından önemli bir karardır.

 • Sade renklerin kullanıldığı bir mutfak renkli bir halı ile canlanır, daha sıcak olur.
 • Kahverengi mutfak dolaplarına uygun bir halı arıyorsanız ve renkli olsun istemiyorsanız, dolapların rengine uygun yine kahverengi tonlarında, bej, sütlü kahve gibi nötr renklerde bir halı seçebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, halı ile dolabın aynı kahverengi ailesinden olmasıdır. Örneğin dolaplarınız kahverengi ama nasıl bir kahverengi? İçinde yeşil mi var, turuncu mu var, griye mi kaçıyor, sarımsı mı? Halınızın kahverengisi de bu tonda olursa, dolaplarla yan yana uyumlu olurlar.
 • Kırmızı ve turuncu gibi sıcak renk tonları, çelik benzeri sert malzemenin ve siyah ya da gri gibi maskülen renklerin hakim olduğu mutfakları yumuşatır, dengeler.
 • Kilim ya da klasik desenli halılar, mutfağa davetkar bir hava ve yaşanmışlık katar.
 • Koyu renk zeminlerde, zeminden daha açık tonda bir halı kullanılarak, mutfağın koyuluğu alınır ve mekan biraz daha ferahlar.
 • Mutfak halısı mutfak dolap kapaklarının rengi ile eşleşebilir ya da mutfakta kullanılan perde, sandalye minderi, mutfak aletleri gibi kalıcı aksesuarların veya duvar fayanslarının rengi ile uyumlu olabilir. Örneğin mor mutfak dolapları lila renkli bir mutfak halısıyla kullanılabileceği gibi, moru tamamlayan sarı ya da yeşil renkte halılar da kullanılabilir.
 • Mutfağa hakim olan renge zıt bir renkte halı seçerek, kontrast yaratabilir ve mutfağa halı ile çarpıcı bir görünüm verebilirsiniz.
 • Renkli mutfak dolaplarınız varsa ve halınızın sade bir renk olmasını istiyorsanız, bej tonlarında veya siyah beyaz bir halı kullanabilirsiniz.
 • Mutfakta kullandığınız halının göze çarpmamasını istiyorsanız, zemin renginin birkaç ton açığını veya koyusunu, halı rengi olarak kullanabilirsiniz.
 • Siyah beyaz halılar modern görünür ve hemen her renkte mutfağa yakışır. Mutfağa farklı bir hava katar. Aynı şekilde çizgili desenli halılar da mutfağa yakışan, modern ve şık bir hava katan modellerdir.
 • Mutfak gözünüze sönük veya sıkıcı görünüyorsa, deseniyle göze çarpan bir halı, mutfağınıza gereken enerjiyi katabilir.

Galeri

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

30 Responses

 1. halime koçak

  08/06/2014 17:47

  Kesme yolluk için ölçü veremiyorum ölçü bölümleri eklerseniz iyi olur.

 2. admin

  08/06/2014 19:12

  Halime Hanım tavsiyeniz için teşekkürler. Kendi mekanınızı ölçtükten sonra hangi aşamada zorlanıyorsunuz acaba, neden ölçü veremediğinizi açıklarsanız yardımcı olmaya çalışalım.

 3. Ayşe kara

  22/07/2014 15:31

  Bizim bayramdan sonra tezgahımız olacak öğretmenimi eve çağıracağız.

 4. yd360

  02/08/2014 21:58

  Sevgili Ayşe öğretmenine ve sana güzel bir gün dileriz.

 5. elife

  14/09/2014 22:32

  Merhaba mutfak dolabım açık kahve rengi. Perde olarak koyu kahverengi zebra var. Masam siyah cam ve beyaz deri sandalyelerden oluşuyor. Sizce mutfakta hangi renk halı alırsam daha güzel ve canlı olur? Teşekkürler.

 6. yd360

  16/09/2014 20:45

  Sayın Elife mutfak halısı olarak kilim desenli pek çok renk barındıran bir halı kullanabilirsiniz. Daha az renk kullanmak istiyorsanız mutfağınıza mercan rengi veya kırmızı, kırmızı-beyaz vb bir halı ile sıcak renk katabilir ve canlılık yaratabilirsiniz.

 7. sibel obuz

  29/12/2014 11:32

  Merhabalar yeni ev yaptıracağız mutfak için tavsiye istiyorum. mutfak karemsi olacak 18m kare perde leylak rengi mor aksesuar duvar fildişi rengi yer sarı tonlarında parke düşünüyorum. mutfak dolabı tezgah tezgah arası rengi ne olmalı? dolapları ahşap klasik tarzda istiyorum iki renkte olabilir. tavsiyenizi bekliyorum. teşekkürler.

 8. yd360

  29/12/2014 21:23

  Sibel Hanım şu an için dilediğiniz renkte mutfak dolabınız olabilir. Mutfak dolabında aksesuardan çok duvar rengi öne çıkabilir ki onda da fildişi gibi yine her renkle uyumlu bir boya kullanmışsınız. Bolca mutfak fotoğrafına bakmanızı öneririm. Aşağıdaki makalemiz örnek olabilir:

  http://www.yapidekorasyon360.com/mutfak-dekorasyon-fikirleri/

 9. rahime

  10/02/2015 18:43

  Benim perdem de çiçekli ve pembe halım nasıl olmalı?

 10. yd360

  13/02/2015 20:16

  Rahime Hanım pembe ile mor ya da gri eşleştirmesi yapabilirsiniz.

 11. fahriye özecik

  04/04/2015 16:58

  Merhaba mutfak dolabım krem ve kremin koyusu perdem krem masam beyaz sandalye kumaş bordo beyaz eşyam beyaz mutfakta beyaz dolabım da var halıyı ne renk almalıyım masaya ne renk runner almalıyım?

 12. Özlem

  10/06/2015 13:40

  Merhaba mutfak dolabım siyah beyaz perdem beyaz gri, beyaz eşyam da gri nasıl bir yolluk alabilirm

 13. yd360

  11/06/2015 22:19

  Özlem Hanım mevcut renkleri takip ederek örneğin siyah-beyaz-gri renkleri barındıran, çizgili veya farklı desenli bir yolluk olabilir. Gri-beyaz, siyah-beyaz yolluklar da yakışacaktır.

 14. Ayse kutlu

  23/07/2015 15:27

  Merhaba. Mutfak dolaplarım bambu ve siyah renkte. Uygun halı rengi ne olur? Çok teşekkürler.

 15. yd360

  23/07/2015 16:08

  Ayse kutlu Hanım ne çok koyu ne çok açık, taş rengi gibi gri bir halı veya kahve, beyaz, siyah gibi mutfağın tüm renklerini içeren bir halı kullanılabilir.

 16. Ülkü

  09/09/2015 12:36

  Merhaba daha öncede yazmıştım mutfak dolabımımın alt kapaklar fıstık yeşili üstler krem zemin beyaz duvar ıslak kum nasıl halı kullanmalıyım renk konusunda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

 17. yd360

  15/09/2015 16:32

  Ülkü Hanım daha koyu bir yeşil, gri ya da turuncu bir halı kullanabilirsiniz.

 18. Neslihan

  20/10/2015 23:50

  Merhaba, mutfak dolaplarımın üstü beyaz altı oldukça koyu mürdüm. Ara taşım beyaz inci ve tezgah taşım beyaz, zemin krem tas. Dolaplarımın karşı duvarına duvar kâğıdı yapmak istiyorum. Toz pembe beyaz kalın çizgili boylamasına duvar kağıtları çok hoşuma gidiyor. Sizce uygun olur mu? Halı rengi ve perdede de karar veremedim. Cevaplarsanız çok mutlu olurum. Teşekkür ederim. Saygılar.

 19. yd360

  21/10/2015 21:24

  Neslihan Hanım mürdüm ve pembe oldukça uyumludur dolayısıyla söz ettiğiniz duvar kağıdını kullanabilirsiniz. Mürdüm bir halı ile tamamlanması iyi olur. Dilerseniz hem mürdüm hem de pembe, lila içeren çok renkli bir halı da olabilir. Perdede ise beyaz öneririm ama renkli perde istiyorsanız, duvar kağıdı renginde bir perde olabilir.

 20. nazan

  13/11/2015 09:45

  Mutfak dolaplarımızın üst kapaklar beyaz alt siyah, halı avize ve perdeler ne renk olmalı fikir verir misiniz ayrıca bar masası ve sandalyesi düşünüyorum masa ve sandalye rengim ne olmalı yardımlarınızı rica ederim.

 21. Akkız

  17/11/2015 18:04

  Merhaba mutfak dolaplarımın çekmeceleri ve bazı kısımları vişne çürüğü duvar ve kapı krem renk mutfak masam pembe çiçek desenli stor perde yaptırıcam ne renk olmalı sizce. Vişneçürüğü dışında olan renkler krem bu arada.

 22. songül

  21/11/2015 22:03

  Mutfağımda krem ve kahverengi dolaplarım var ve kahverengiden nefret ediyorum bu yüzden renkli tablolar astım canlı renklerde. Masam beyaz sandalyelerim renkli (pembe, yeşil, mavi ve sarı) perdelerim beyaz. Ne renk halı almalıyım acaba karışık renkli halılara gözüm gidiyor ancak çok karıştırmaktan korkuyorum düz renk alsam lekeyi çok belli eder mi diye endişe ediyorum yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

 23. yd360

  30/11/2015 11:01

  Sayın Akkız perdenizde de pembe-krem renklerini kullanmanızı öneririm.

 24. yd360

  30/11/2015 13:16

  Songül Hanım sandalye renklerini, aynı tonları içeren renkli bir halı olabilir. Bu renk uyumu karmaşayı engeller. Ancak tek renk kullanmanız gerekirse kou yeşil bir halı olabilir. Hem kahverengiye gider, hem sandalyenizde var hem de kir göstermez.

 25. Akkız

  05/12/2015 18:57

  Size perde nasıl olmalı diye mesaj atmıştım bir kaç mesaj öncesi. Halı konusunda da yardımcı olur musunuz. Stor perdeyi pembe ya da krem yaptırırsam ya da her iki renk karışık yaptırırsam halı ne renk olmalı. (Dolaplar vişne çürüğü kapı ve duvar krem, mutfak için)

 26. yd360

  11/12/2015 23:55

  Sayın Akkız halı için çok zorlanacağınızı sanmam. Gri, pembe, vişne renklerini barındıran bir halı olabilir. Bunun dışında sade gri, sade vişne de olabilir. Desenli halılarda içinde yine vişne rengi göze çarpan modeller de uyar. Vizon-vişne renkliler diğer seçenekler. Dediğim gibi vişne rengini barındıran pek çok halı uyumlu olur. Krem rengi saymadım çünkü mutfakta zor olabilir. Kullanırım derseniz elbette krem-vişne-pembe seçenekleri de uygun.

 27. Nur

  30/12/2015 04:42

  Merhaba mutfak dolapların bej rengi masam kahve rengi stor perdem krem halı almak istiyorum karar veremiyorum yer seramiği de beyaz ve duvarlar da beyaz seramik sizce nasıl bir yol izlemedim.

 28. yd360

  05/01/2016 00:24

  Nur Hanım canlı renkler içeren desenli bir mutfak halısı ile mutfağa sıcaklık katabilirsiniz. Renkli halılar için mutfak renkleriniz çok uygun. Özellikle kırmızı veya yeşil içeren halılar yakışacaktır.

Comments are closed.