Mutfak Halısı Ne Renk Olmalı?

, , 10 Yorum

Mutfak zeminleri kolay silinen ve sık sık ıslanmasına, yağlı, asitli veya renk bırakan yiyecek maddeleri dökülmesine rağmen bozulmayan, leke tutmayan bir malzeme ile döşenmelidir. Bu tip bir zemin hangisi olabilir diye düşündüğümüze ilk akla gelen, yer karolarıdır. Bununla birlikte ahşap, seramik ya da doğal taş mutfak zeminleri çıplak bırakılmaz ve genellikle bir mutfak halısı ile zeminin soğuğu ve sertliği kırılır. Mutfak halısının rengi ise, mutfağın dekorasyonunu tamamlayan ve mutfağa stil katan önemli bir etkendir.kirmizi-mutfak-halisi

Nasıl Bir Mutfak Halısı Almalı?

Mutfak halısı seçerken kolay süpürülen, kiri en az gösteren ve makinede yıkanabilen bir ürün seçilmesi, mutfak zemini gibi çok çabuk kirlenen bir yüzey için halı seçerken önemlidir. Örneğin uzun tüylü halılar kullanışsız olacaktır. İpliklerin arasına giren kırıntılarla uğraşmak istemezsiniz. Ayrıca halının zeminde sağlam durması ve her adımda kaymaması önemlidir. Sürekli yer değiştiren ve size düşme tehlikesi yaşatacak bir ürünün kullanımı pratik olmayacaktır. Kaymaz tabanlı halıları değerlendirebilirsiniz.

beyaz-mutfaklar


Mutfak Halısını Nereye Sermeli?

Mutfakta masa altına halı sermek, görünüm açısından tamamlayıcı ve doğru dursa da, iş temizliğe gelince zorluk çıkarabilir. Mutfak halısı mutfağın tüm zeminini kaplarsa, kullanışlı olmayacaktır. Mutfaklarda halının en çok, mutfak tezgahı önüne serildiğine şahit oluruz. Bu da gayet mantıklı çünkü mutfakta en çok tezgah başında zaman geçiririz. Mutfak tezgahı önüne serilecek yolluklar hem kullanışlı hem de şık durur.

sicak-desenler

Mutfak Halısı Renk Seçimi

Mutfak halısı renginin ne olacağı, mutfak dekorasyonu açısından önemli bir karardır.

 • Sade renklerin kullanıldığı bir mutfak renkli bir halı ile canlanır, daha sıcak olur.
 • Kahverengi mutfak dolaplarına uygun bir halı arıyorsanız ve renkli olsun istemiyorsanız, dolapların rengine uygun yine kahverengi tonlarında, bej, sütlü kahve gibi nötr renklerde bir halı seçebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, halı ile dolabın aynı kahverengi ailesinden olmasıdır. Örneğin dolaplarınız kahverengi ama nasıl bir kahverengi? İçinde yeşil mi var, turuncu mu var, griye mi kaçıyor, sarımsı mı? Halınızın kahverengisi de bu tonda olursa, dolaplarla yan yana uyumlu olurlar.
 • Kırmızı ve turuncu gibi sıcak renk tonları, çelik benzeri sert malzemenin ve siyah ya da gri gibi maskülen renklerin hakim olduğu mutfakları yumuşatır, dengeler.
 • Kilim ya da klasik desenli halılar, mutfağa davetkar bir hava ve yaşanmışlık katar.
 • Koyu renk zeminlerde, zeminden daha açık tonda bir halı kullanılarak, mutfağın koyuluğu alınır ve mekan biraz daha ferahlar.
 • Mutfak halısı mutfak dolap kapaklarının rengi ile eşleşebilir ya da mutfakta kullanılan perde, sandalye minderi, mutfak aletleri gibi kalıcı aksesuarların veya duvar fayanslarının rengi ile uyumlu olabilir. Örneğin mor mutfak dolapları lila renkli bir mutfak halısıyla kullanılabileceği gibi, moru tamamlayan sarı ya da yeşil renkte halılar da kullanılabilir.
 • Mutfağa hakim olan renge zıt bir renkte halı seçerek, kontrast yaratabilir ve mutfağa halı ile çarpıcı bir görünüm verebilirsiniz.
 • Renkli mutfak dolaplarınız varsa ve halınızın sade bir renk olmasını istiyorsanız, bej tonlarında veya siyah beyaz bir halı kullanabilirsiniz.
 • Mutfakta kullandığınız halının göze çarpmamasını istiyorsanız, zemin renginin birkaç ton açığını veya koyusunu, halı rengi olarak kullanabilirsiniz.
 • Siyah beyaz halılar modern görünür ve hemen her renkte mutfağa yakışır. Mutfağa farklı bir hava katar. Aynı şekilde çizgili desenli halılar da mutfağa yakışan, modern ve şık bir hava katan modellerdir.
 • Mutfak gözünüze sönük veya sıkıcı görünüyorsa, deseniyle göze çarpan bir halı, mutfağınıza gereken enerjiyi katabilir.

Galeri

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

10 Yorum

 1. halime koçak

  08/06/2014 17:47

  Kesme yolluk için ölçü veremiyorum ölçü bölümleri eklerseniz iyi olur.

 2. admin

  08/06/2014 19:12

  Halime Hanım tavsiyeniz için teşekkürler. Kendi mekanınızı ölçtükten sonra hangi aşamada zorlanıyorsunuz acaba, neden ölçü veremediğinizi açıklarsanız yardımcı olmaya çalışalım.

 3. Ayşe kara

  22/07/2014 15:31

  Bizim bayramdan sonra tezgahımız olacak öğretmenimi eve çağıracağız.

 4. yd360

  02/08/2014 21:58

  Sevgili Ayşe öğretmenine ve sana güzel bir gün dileriz.

 5. elife

  14/09/2014 22:32

  Merhaba mutfak dolabım açık kahve rengi. Perde olarak koyu kahverengi zebra var. Masam siyah cam ve beyaz deri sandalyelerden oluşuyor. Sizce mutfakta hangi renk halı alırsam daha güzel ve canlı olur? Teşekkürler.

 6. yd360

  16/09/2014 20:45

  Sayın Elife mutfak halısı olarak kilim desenli pek çok renk barındıran bir halı kullanabilirsiniz. Daha az renk kullanmak istiyorsanız mutfağınıza mercan rengi veya kırmızı, kırmızı-beyaz vb bir halı ile sıcak renk katabilir ve canlılık yaratabilirsiniz.

 7. sibel obuz

  29/12/2014 11:32

  Merhabalar yeni ev yaptıracağız mutfak için tavsiye istiyorum. mutfak karemsi olacak 18m kare perde leylak rengi mor aksesuar duvar fildişi rengi yer sarı tonlarında parke düşünüyorum. mutfak dolabı tezgah tezgah arası rengi ne olmalı? dolapları ahşap klasik tarzda istiyorum iki renkte olabilir. tavsiyenizi bekliyorum. teşekkürler.

 8. yd360

  29/12/2014 21:23

  Sibel Hanım şu an için dilediğiniz renkte mutfak dolabınız olabilir. Mutfak dolabında aksesuardan çok duvar rengi öne çıkabilir ki onda da fildişi gibi yine her renkle uyumlu bir boya kullanmışsınız. Bolca mutfak fotoğrafına bakmanızı öneririm. Aşağıdaki makalemiz örnek olabilir:

  http://www.yapidekorasyon360.com/mutfak-dekorasyon-fikirleri/

 9. rahime

  10/02/2015 18:43

  Benim perdem de çiçekli ve pembe halım nasıl olmalı?

 10. yd360

  13/02/2015 20:16

  Rahime Hanım pembe ile mor ya da gri eşleştirmesi yapabilirsiniz.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak