Mutfak Dekorasyon Fikirleri

, , 97 Comments

Mutfak dekorasyonunda mutfak dolaplarının rengi, zemin veya tezgah seçimi gibi çeşitli karar aşamalarına gelindiğinde fikir alacağınız örneklere ihtiyacınız olacaktır. Kullanılan aksesuarlardan tutun seçilen duvar rengine kadar her örnek ayrı bir ipucu taşıyor olabilir. Sevdiğiniz mutfak tarzını ve tercih ettiğiniz renkleri belirledikten sonra mutfak dekorasyonunda işiniz biraz daha kolaylaşır.tezgah renkleri

Mutfak yenilerken mutfak dolapları, beyaz eşyalar, duvar rengi, fayanslar, duvar zemini, mutfak tezgahı ve mutfak aksesuarları yenilik yapmak veya yeni bir mutfak kurmak için elden geçirebileceğiniz dekorasyon öğeleridir. Modern ya da klasik mutfak gibi, bir tarz belirledikten sonra sıra seçim yapmaya gelir.

sari mutfak duvariSon yıllarda açık renk mutfak dolapları kadar renkli ve modern tasarımlı mutfak modelleri de öne çıkmaktadır. Ancak sıfır binalarda, her zevke hitap etmesi adına ilginç renklerden ziyade nötr renkler tercih edilir.

yesil mutfak

Sarı, yeşil, kırmızı, kahverengi, bej, beyaz ve gri renk mutfaklara sık rastlanır. Mavi, mor, kırmızı, mürdüm rengi dolaplar ise daha az rastladığımız ancak kendine özgü, renkli bir mutfak tasarlamak için öne çıkan mutfak mobilyası renkleridir.

yesil beyaz mutfaklar

Beyaz ya da kahverengi gibi klasik renklerdeki bir mutfakta, tezgah duvarındaki renkli fayans uygulamaları mutfağım havasını büyük ölçüde değiştirebilir. Mutfağınıza farklılık katmak istiyor ancak dolaplarınızı değiştiremiyorsanız duvar fayanslarında ya da duvar renginde değişiklik yaparak da mutfağı yenileyebilirsiniz.

sade dekorasyon

Düz ve açık renkli mutfak dolaplarıyla birlikte koyu renk bir duvar boyasının oluşturduğu kontrast, mutfağa hareket katacaktır. Üstelik tüm duvarlarınızı koyu renk ya da renkli yapmanız gerekir. Çoğu kez mutfağın bir duvarında yapacağınız bir oynama da yeterince ilginç bir sonuç verecektir.

retro mutfak

Mutfak dekorasyonu için alış veriş yapmaya kalktığınızda karşınıza çıkacak onlarca model arasından birini seçmek hemen her adımda zordur. Üstelik dolap ya da fayans seçimini tek tek yapmak yetmez. Bunların birbiriyle uyumu da önemlidir. Dolayısıyla mutfak örneklerini incelemek ve fikir edinmek, mutfak ürünlerine daha yaratıcı bir gözle bakmanızı sağlayabilir.

Picture_12 002

İncelediğiniz mutfak örneklerinde renkli bir mutfak mı yoksa sade, bembeyaz bir mutfak mı hoşunuza gidiyor, kafanızda netlik kazanabilir. Belki de ahşap dolaplardan vazgeçip kırmızı mutfak mobilyalarına yönelmenizin vakti gelmiştir. Bu tip soruların cevabını verebilmek adına sevdiğiniz mutfak örneklerinin ortak özelliklerinin neler olduğunu gözden geçirebilirsiniz.

renkli fayans mutfak tasarimlari

Burada yer alan bazı mutfak örnekleri müstakil binalara ait olduğu için, geniş ve mutfak adasına bolca yer ayıran örneklerdir. Ancak bu tip fotoğraflardan bile kendi mutfağınız için ilham almanız mümkündür. Dolap rengi, aydınlatma biçimleri, fayans modelleri veya tezgah örnekleri kendi mekanınız için size esin kaynağı olabilir.

mutfak renkleri mutfak nis modelleri

Koyu renk mutfak dolaplarıyla açık renk duvar ve zemin kullanılması ya da tam tersi açık renk mutfak mobilyası ile koyu renk tezgah veya aksesuarların tercih edilmesi gibi bazı önemli ipuçlarını kendi mutfak dekorasyonunuzda değerlendirebilirsiniz.

mutfak mobilyasi mutfak led isiklandirma

Mutfak aydınlatmasında sadece bir tavan lambası ile yetinmemek, mutfak tezgahını ve mutfak dolaplarını da aydınlatmak pek çok kullanım kolaylığının da kapısını açar. LED aydınlatma ürünleri sayesinde artık elektrik faturasının şişmesinden korkmadan hem işlevsel hem de estetik açıdan mutfağı güzelleştirecek aydınlatma tasarımları yapmanız mümkün.

mutfak kombinasyonları mutfak ipuclari

Mutfağında yer olanlar için mutfak masası son derece kullanışlıdır. Mutfakta değişiklik yapmak istediğinizde fazla bir masrafa veya kırıp dökme işlerine girmek istemezseniz, yeni bir mutfak masası ve sandalyeleri ile de mutfakta değişiklik yapabilirsiniz.

mutfak halisi mutfak fikirleri

Mutfak masası ve sandalyelerinin birebir mutfak dolaplarıyla uyumlu olması beklenmez. Hatta mutfağa renk katmak veya kontrast yaratmak için mutfak masasını kullanabilirsiniz. Açık renk dolaplarla koyu renk sandalyeler de eşleştirilebilir.

mutfak fayanslari mutfak duvarimutfak dekorasyonu mutfak cozumleri

Mutfakta yer kazanmak için açılır kapanır masa sandalye veya mutfak masası yerine tercih edilebilecek bir mutfak adası gibi çeşitli mutfak çözümlerini değerlendirmeyi de unutmayın.

mutfak bari mutfak adasi murdum mutfak mor mutfak

Mutfağı her zaman tek renk olarak düşünmeyin. 2 renk mutfaklar mutfağa modern ve aynı zamanda lüks bir hava katabilir.

modern mutfaklar mavi duvar

Mutfak halısı seçerken ister mutfaktaki renklerden birini kullanabilir isterseniz renkli bir kilim serebilir ya da mutfağa canlılık katacak sıcak renkte bir mutfak halısı ile mutfağınızı süsleyebilirsiniz.

masa dekorasyon kucuk mutfakkucuk acik mutfak

Küçük mutfağı olanlar mutfak dolabı seçerken köşe dolabı, duvar rafları, yüksek dolap gibi yer kazandıracak, daha doğrusu mutfak gereçleri için yer açacak dolap örneklerine yönelmelidir.

krem duvar rengi kose mutfak kirmizi mutfak dolaplari kirmizi beyaz dekorasyon kahverengi mutfak dolaplari italyan mutfak iki renk mutfak gri mutfak gri mutfak dolaplarigenis mutfak duvar dekorasyon dar mutfak beyaz mutfak beyaz dekorasyon bej mutfak tezgahi balkonlu mutfak ankastre mutfak ahsap zemin Idea #4 ahsap mutfak dekoru acik mutfak

Mutfak dekorasyonu ile ilgili görüşlerinizi ‘yorumlar‘ bölümünde bizlerle paylaşabilir, beğendiğiniz örneklerle ilgili yorum bırakabilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

97 Responses

 1. yd360

  30/11/2015 12:32

  Neriman Hanım beyaz dolaplar doğru seçimdir. Tezgah ve duvarda aynı cimstone kullanılabilir. Bunu da beyaz ya da kırık beyaz ama gri desenli modellerden seçebilirsiniz. Mutfak hiçbir zaman sade ya da renksiz kalmaz. Zamanla mutfak eşyaları renk katacaktır, bu nedenle çok sade olacağını düşünmeyin.

 2. filiz

  30/11/2015 14:26

  Merhabalar benim mutfak dolaplarım üst kısım kırmızı beyaz, alt kısım ise tamamen kırmızı renkteler. Mutfağım çok büyük değil. Masa sandalye alacağım her bir sandalyeyi canlı renkler istiyordum fakat dolaplarıma uyduramıyorum. Hangi renk masa sandalye takımı önerirsiniz? Bu arada buzdolabım gri renk. Bir de zebra desenli folyo aldım alt dolaplarda 1-2 kapağı kaplayayım diye. Çok mu karışır çok kararsızım lütfen yardım edin 🙁

 3. yd360

  30/11/2015 16:01

  Nurdan Hanım beğendiğiniz model ağırlıklı olarak siyah renkteyse ya da aynalar siyah tezgahı yansıtacaksa, elbette siyah tezgahla birlikte biraz karanlık olabilir. Ama beyaz üzeri siyahlı, aynalı parçalar içeren bir modelse kullanılabilir.

 4. yd360

  03/12/2015 13:08

  Aylin Hanım şu an mutfağınızda pembe ve krem dışında soğuk renkler hakim olduğu için gözünüze soğuk geliyor olabilir. Mor bir mutfak halısı ve perdede beyaz-mor bir perde olabilir. Aşağıdaki makalemize de bir göz atın. Mutfak yaşandıkça canlanır aslında çünkü çok eşya birikir ama belki aşağıdaki örnekler de fikir verebilir:

  http://www.yapidekorasyon360.com/kapucino-cappuccino-rengi-mutfak/

 5. yd360

  11/12/2015 19:04

  Filiz Hanım farklı renkte sandalyeler kullanmak istiyorsanız kırmızı, beyaz, siyah sandalyeler olabilir. Ancak mutfağınızın kırmızı-beyaz olmak gibi bir özelliği varken diğer renkleri katmanız çok espri taşımayacaktır. Zebra folyoyu (kırmızı-beyaz diye düşünüyorum) az miktarda kullanabilirsiniz.

 6. sefa

  17/12/2015 00:54

  Merhaba, kaşmir renkli mutfak dolabı ve siyah renkli tezgaha uygun tezgah arası hangi renk olmalıdır? Renk ve tezgah arası seçenekler neler olabilir? Ahşap tezgah arası düşünülebilir mi? Ahşap seçenekleri neler ve hangi renk olmalı? Teşekkürler.

 7. yd360

  23/12/2015 20:04

  Sefa Bey hem siyah tezgah hem de ahşap tezgah arası birlikte karanlık ve ağır bir görüntü oluşturabilir. Bunun yerine açık krem ya da kremli bejli farklı tonlar içeren, fayans tezgah arası öneririm.

 8. gamze

  11/01/2016 22:14

  Merhaba mutfak için masa perde ve halı alıcam kiracı olduğum için dolap rengine uygun olamayacak o yüzden fikir vermenizi bekliyorum nasıl uyum yakalarım?

 9. Begüm

  13/01/2016 00:09

  Merhaba, mutfağımda alt dolap kapakları meşeye yakın bir ton iken, üst kapakları mürdüm. Buna ilişkin tezgah rengi ve çeşidi olarak olarak ne önerirsiniz. Duvarda açık tonlarda ankastre siyah. Şimdiden teşekkürler.

 10. gamze

  18/01/2016 01:19

  Merhabalar ben masa sandalye halı ve perde alacağım. Masayı beyaz sandalyeler renkli düşünüyorum mürdüm sarı yeşil olarak bu durumda halı ve perdede kararsız kalıyorum modern ve şık olsun istiyorum onlara uygun raf alayım böyle köşede rengarenk çiçekler alayım istiyorum içim açılsın mutfakta kafamı dinleyeyim istiyorum tabi benim için fikir vermeniz lazım yardımcı olun lütfen.

 11. sibel

  19/01/2016 15:58

  Merhaba yeni evimde mutfak dolaplarını beyaz yaptırdım ankastreler gri olacak. Cam masa cafe koltuğu tarzında kırmızı, uçuk sarı, uçuk pembe ve benchi parlement renginden oluşan mutfak grubu aldım. Koltuklar biraz renk cümbüşü oldu o yüzden duvar rengi seçmekte zorlanıyorum duvar sizce ne renk olmalı mutfak tezgah rengi de önerirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

 12. yd360

  24/01/2016 16:05

  Gamze Hanım soruyu anlayamadım, söz ettiğiniz ürünleri şimdiki mutfak için değil başka bir mutfak için mi alacaksınız?

 13. yd360

  24/01/2016 23:35

  Gamze Hanım sandalyelerden birinin renginde örneğin mürdüm bir halı ile çok açık sarı perde kullanabilirsiniz. Sandalyeler ve halı canlı renklerde olduğunda perde biraz daha az göze çarpsa daha iyi. Aksi takdirde bu kez de renkler yorucu olmaya başlayabilir.

 14. yd360

  30/01/2016 11:55

  Sibel Hanım kırık beyaz bir duvar rengi ile İskandinav tarzı şık bir mutfağınız olmuş olur.

 15. Ayşe Mine

  31/01/2016 01:21

  Merhabalar lütfen bir fikir verin, mutfağımı yenileyeceğim, buzdolabı ve mikrodalga gri, bulaşık makinesi beyaz. Küçük ve güneş görmeyen mutfağımı alt üst dolapları beyaz mebran yaptırmayı ve tezgâhı da beyaz cimstone yaptırmayı düşünüyorum, ankastre rengi ve arataşları ne renk olmalı? Mutfak ve tezgah beyaz olunca kendini hiç mi göstermez acaba? Ankastreyi de beyaz alsam her yer beyaz olacak, yoksa siyah mi olmalı? arataşları ne yaptırayım? Hiç fikrim yok lütfen bir fikir verin.

 16. yd360

  12/02/2016 15:58

  Ayşe Mine Hanım ankastrenin gri olmasını öneririm. Arataş da ise yine beyaz ağırlıklı ama gri ve açık bej ile hareketlendirilmiş modeller kullanılabilir. Mutfak ve tezgahın beyaz olmasında bir sakınca yok. Mutfak eşyaları yeterince renk katacaktır.

Comments are closed.