Mutfak Çekmeceleri Nasıl Düzenlenir?

, , 2 Comments

Mutfakta elimizin altında olmasını istediğimiz mutfak eşyalarını, en kolay erişilen yerlerden biri olan mutfak çekmecelerine yerleştiririz. Mutfakta kaç tane çekmece olduğuna bağlı olarak çatal kaşıkların yanı sıra baharatlardan tutun temizlik malzemelerine kadar pek çok mutfak gereci çekmecede yer alabilir.Çekmeceleri düzenlemeye başlamadan önce bu işlem sırasında size lazım olabilecek birkaç malzemeyi sıralayalım. Bunlar elinizin altında olduğu takdirde her şey yolunda gidecektir.

Çekmece Düzenlerken Lazım Olacaklar

 • Temiz bir masa örtüsü veya havlu (Çekmeceden çıkanları dizmek için)
 • Toz bezi
 • Çekmece içi örtüsü (İyi durumdaysa eski örtülerinizle devam edebilirsiniz.)
 • Çöp torbası
 • Çekmece içi düzenleyicileri, bölme aparatları, kaşıklıklar, bıçaklıklar, tabaklık vb.

Mutfak çekmecelerini düzenlemeye başlarken her şeyden önce bu iş için yeterince vakit ayırabileceğinize emin olun. Ardından tezgahta ya da mutfak masasında yer açarak bir örtü serin. Mutfaktaki tüm çekmecelerin içini hazırladığınız bu yere boşaltın.Çekmeceleri boşaltırken kırık, paslanmış, kullanılmayacak durumdaki eşyaları bir çöp poşetine atın. Böylelikle fazlalıklardan da kurtulmuş olursunuz.

Çekmeceleri boşalttıktan sonra çekmece içlerini bir güzel silin. Çekmece örtülerini değiştirmeniz gerekiyorsa yenileriyle değiştirin. Kaymayan, çekmece içi için özel olarak satılan örtülerden kullanabilirsiniz. Renkli örtülerle çekmece içlerinin daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Çekmecedeki Fazlalıklar Elenmeli 

Tekrar çekmeceden çıkanlara dönecek olursak, masa üzerinde oluşan yığına şimdi yeni bir gözle bakmalısınız. Neler bir arada durmalı, neler elinizin altında olmalı? Bu eşyalar içinde hiç kullanmadıklarınız hangileri? Hiç kullanmadığınız mutfak gereçlerini kullanacağını düşündüğünüz bir yakınınıza verebilirsiniz. Bazen özenir ve fındık kıracağından kabak oyucuya kullanıp kullanmayacağımızı düşünmeden mutfak eşyası alırız. Bu tip eşyalarınız varsa çevrenizdekilerle paylaşabilirsiniz.

Çekmece İçleri

Çekmeceden çıkan eşyaları ayıkladıktan ve geriye sadece işinize yarayan mutfak gereçlerini bıraktıktan sonra, şimdi tekrar yerleştirme işine başlayabilirsiniz. Bu aşamada umarım çekmece içi kaşıklık, bölme aparatı, çekmece düzenleyicisi benzeri ürünlerden edinmişsinizdir.

Çekmecelere tekrar girecek eşyalara şöyle bir baktığınızda acaba içlerinde çekmece yerine üst dolaplara girecek olanlar olabilir mi, kontrol edin. Örneğin belki de servis tabaklarını çekmeceye alıp onun yerine çok az kullandığınız kahve bardaklarını üst dolaba yerleştirmeyi düşünebilirsiniz.

En çok kullandığınız ve hemen elinizin altında olması gereken bıçak, kaşık, baharatlık benzeri parçaları üst çekmecelere koymanız mutfakta işinizi kolaylaştırır ve yemek hazırlarken size zaman kazandırır.

Kepçe, karıştırma kaşığı, kesme bıçağı benzeri pişirme hazırlıklarında kullanılan aletleri tezgaha yakın bulundurmalısınız. Buzdolabı poşeti, çöp poşeti, yedek el bezi benzeri her an kullanılmayan ürünler daha uzak ve alt çekmecelerde olabilir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

2 Responses

 1. neslihan

  25/02/2015 22:47

  Bu çekmece içi düzenleyicileri nerede bulabiliriz??

 2. yd360

  28/02/2015 00:15

  Neslihan Hanım yapı marketlerde çeşitli çekmece içi aparatları bulunuyor ama buradakiler genellikle ya yurt dışından ya da özel yapım ürünler. Marangoz ya da bir ahşap ustası ile görüşebilirsiniz.

Comments are closed.