Modern Kitaplık Modelleri

, , 1 Comment

Kütüphane deyince gözünüzün önüne büyük kahverengi kitaplıklar geliyorsa modern kitaplık tasarımlarını henüz görmediniz demektir. Geleneksel kitaplıklarla da son derece şık kütüphaneler düzenlenebilir elbette. Ama biz bu yazımızda sade çizgilerin kullanıldığı, daha hafif gözüken ve geleneksel tasarımın dışına çıkan modern kitaplık modellerine bir göz atalım dedik.Söz konusu kitaplık olunca elbette baş rolde kitaplar var ama kitaplık rafları başka pek çok eşyayı da ortalıktan kaldırmanıza, sergilemenize ya da saklamanıza yarar. Yukarıda farklı ölçülerdeki raflar ve kapalı üniteleriyle daha da kullanışlı hale gelen ilginç bir modern kitaplık modeli görüyorsunuz.Ahşap malzeme kütüphaneler kitaba her zaman çok yakışıyor. Yukarıda ahşap bir kitaplığın da gayet modern olabileceğine bir örnek görebilirsiniz. Kitaplığın modern görünümü malzemeden çok tasarımına bağlı demek yanlış olmaz. Kitap sayınız eğer fazlaysa kitaplığı tavana kadar tırmandırmak etkili bir çözüm olabilir. Ancak bu durumda yukarılara ulaşmak için bir merdiven de edinmeyi unutmayın.

İki renk modern kitaplıkların ortak özelliklerinden biri de bir örnek raflar yerine farklı ölçülerde bölmeler kullanılması. Hem değişik duruyor hem de farklı ölçülerdeki kitaplar ya da aksesuarlar için de yer açılmış oluyor. Eski tip kütüphanelerde raflar çoğu kez ortalama bir kitap genişliğindedir ve biraz büyük bir obje hatta kitap koymak istediğinizde sığdırması sorun olabilir.

İki renk kitaplık kullanacaksanız, yukarıdaki gibi kapak ya da raflarda farklı bir renk kullanarak kitaplığı hareketlendirebilirsiniz. Buradaki örneklerin pek çoğu yabancı kaynaklardan ama artık pek çok firma kişiye özel tasarımlar da üretiyor. Beğendiğiniz modellerin benzerlerini yaptırabilir ya da hoşunuza giden bir fikri marangoza uygulatmayı deneyebilirsiniz.

Modern kitaplık modelleri ile ilgili başka bir trend de, kitaplık ve televizyon ünitesinin bir arada kullanılması. Bu yöntem özellikle kütüphane ve TV için ayrı ayrı duvar ayırmanın mümkün olmadığı daha küçük evlerde pratik bir çözüm olabilir.

Bir yarısı lake kapaklı diğer yarısı açık raflı bu kütüphanenin orijinal bir görüntüsü var. Üstelik TV ünitesi görevi de görüyor. Az eşyalı bir salon düşleyenlerin hoşuna gidecektir.

Beyaz çoğu evi soğuk ve izole gösterebilir. Ama eğer yukarıdaki gibi dolu bir kitaplığınız varsa korkmanıza hiç gerek yok. İhtiyacınız olan sıcaklık kitaplıktan tüm odaya yayılacaktır.

Kitaplık için renk seçerken koltuk, yazı masası, duvar veya zemin rengi gibi odadaki diğer öğeleri de hesaba katarak karar verebilirsiniz. Koyu ya da açık renkte kitaplıklar aynı derecede şık durabilirler. Küçük bir oda için tüm duvarı kaplayacak bir kitaplık modeli seçtiyseniz, açık renk olması odayı daha az daraltmasını sağlayabilir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

One Response

  1. Gezi Rehberi

    24/08/2013 17:46

    İlham verici şahane örnekler. Dağınık kitaplığımı nasıl düzenlerim düşüncesiyle ulaştım. Hangisini uygulasam acaba!? 🙂

Comments are closed.