Mobilya ve Perde Uyumunda Püf Noktalar

, , 310 Yorum

Perdenin bir odayı ne kadar değiştirebileceğine ve perdesiz odaların bitmemiş, tamamlanmamış göründüğüne şahit olmuşsunuzdur. Dekorasyonda perde önemli bir ayrıntıdır. Bir odada halı, oturma grubu ve parke renkleri perde rengi seçiminde etkilidir. Mobilya ve perde uyumu konusunda en sık yapılan hatalara düşmemek için birkaç ipucunu bilmek yeterli olacaktır.İlk olarak mutlaka hatırlatılması gereken nokta: perde seçimi mobilya, parke ve duvar rengi seçiminden sonra olmalıdır.

Mobilya ve perde uyumu denildiğinde en sık yapılan hatalardan biri bu ikisinin tamamen aynı renk tonunda olması için çabalamaktır. Oysa birbiriyle aynı renkte perde ve oturma grubu çoğu kez son derece sıkıcı ve yavan görünür. Üstelik aynı tonu tutturmak oldukça zahmetli bir iştir.En iyisi oturma grubu renginde bir perde seçerken, aynı rengin belirgin biçimde farklı bir tonunu seçmek olabilir. Yukarıda böyle bir örnek görüyorsunuz. Turuncu koltuklarla birlikte yine turuncu perde kullanılmış ancak turuncunun koyu bir tonu tercih edilmiş. Tam tersi şekilde örneğin koyu kahve koltuklarla açık kahve perdeler rahatlıkla kullanılabilir.

Oturma grubuyla uyumlu perde seçmenin diğer bir yolu da, desenli koltukların içindeki desen renginde perde seçmek olabilir. Bu şekilde odada bir bütünlük yakalanır ve şık bir görünüm ortaya çıkar. Aynı renkte ufak tefek aksesuarlarla tablo tamamlanabilir.

Desen konusuna gelince, desenli koltuklarla düz renk perdeler, düz renk koltuklarla da desenli koltuk kullanmak daha hoş bir görüntü verir. Alçak tavanlı evlerde desenli perdelerden ziyade düz perdeler tercih edilmelidir.

Mobilya ve perde uyumunda dikkat edebileceğiniz bir diğer nokta, aynı renk paletini kullanmak yerine mobilya renginize kontrast renkte bir perde seçmek olabilir. Kahverengi koltuklarla turkuaz rengi, mor oturma grubuyla sarı ya da krem rengi perdeler birlikte kullanılabilir. Böyle bir renk paleti uygulayacaksanız yukarıdaki gibi odaya perde renginde tek parça mobilyalar katabilirsiniz.

Beyaz, bej, kahverengi gibi nötr renkte perdeler pek çok renkte mobilyayla birlikte kullanılabilir ve hemen her renkle uyum gösterirler.

Perde ve mobilya uyumu demişken kumaş uyumundan söz etmemek olmaz. Oturma grubunuzda kullanılan kumaşla perde kumaşının dokularının örtüşmesi de önemlidir. Örneğin parlak kumaşlı koltuklarla keten perde kullanmanız doğru olmaz, denge bozulur.  Saten koltuklarınız varsa perde kumaşının parlaklık içermesi göze daha hoş görünür.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

310 Yorum

 1. Filiz

  19/04/2015 22:19

  Merhaba, salonumda bir adet Fransız cam balkon var, kapı şeklinde açılacağı için nasıl bir perde yaptırmalıyım karar veremiyorum. Koltuklar bir üçlü krem diğer üçlü patchwork desenli içerisinde maviler su yeşilleri turkuazlar mevcut. Perdeyi de bu içinde bulunan tonlardan birini seçerek yapmayı düşünüyorum nasıl olur? Perde ve halı seçimini nasıl yapmalıyım;
  Oturma odasında hardal sarısı bir L koltuk var kırlentleri renkli olacak odayı renkli yapmayı düşünüyorum perde ne tonlarda olmalı sizce? Şimdiden çok teşekkür ederim…

 2. yd360

  21/04/2015 00:09

  Filiz Hanım Fransız balkona çift kanatlı perde öneririm. Dilerseniz her iki yanda kuşak kullanarak dilediğinizde hoş bir görüntüde elde edebilirsiniz. Koltuk renklerinden biriyle eşleşen bir perde hoş duracaktır. Örneğin mavi bir halı ve krem bir halı düşünülebilir. Ancak halı renkli olacaksa perdenin bu kez krem olmasını öneririm. Hardal sarısı koltuklar ile en çok gri, kahve veya vizon tonundaki perdeler kullanılır.

 3. nurcihan

  21/04/2015 00:47

  Merhaba ben krem ve petrol mavisi koltuk almayı düşünüyorum fakat buna uyumlu olarak perde ve tekli berjerlerimin ne renk olmasına karar veremedim bana yardımcı olursanız çok sevinirim yemek takımını da beyaz biraz hafif içinde krem gibi karışık rengi var sandalyeleri de ne renk olsun teşekkür ederim.

 4. Nejla Koçak

  22/04/2015 20:47

  Salonumda berjerlerim parlement mavi ve Fransız balkon önünde duruyorlar. 3lü ve 2li koltuklarım ise bej renginde, chester modelinde. Halı ve perde alacağım renk olarak karar veremedim. Bulunduğum yerdeki perdecileri dolaştım hepsi de birebir koltuk rengini tutturmaya çalıştı. Öyle olunca da seçeneklerim daraldı. Aynı maviden bulamadık. Bu renklere uyacak fon perde rengi olarak ne önerirsiniz? Aynı kumaştan berjerlere kırlent yapmayı da istemiştim.

 5. sona

  24/04/2015 13:29

  Merhaba,salonumda 2 tane 3lü koltuk bunların biri bebek mavisi diğeri bebek pembesi. Her ikisinde de birçok yastık var ve bazıları koltuklarla aynı renk bazıları ise bej, hakiye kaçan renklerde yaprakları olan ve içerisinde yine bebek mavisi ve pembesi çiçekleri olan bir desen. Aynı çiçekli, yapraklı desenli 2 tane de berjerleri var. Ne renk halı ve hangi renk ve modelde perde yaptırmalıyım?

 6. yd360

  25/04/2015 22:54

  Nejla Koçak Hanım perdelerinizi mavi koltuklara değil bej chesterlara göre de seçebilirsiniz. Aynı bej olmayabilir. Biraz daha açığı veya koyusu seçilebilir. Bej perde istemiyorsanız parlak kahve, bakır, kızıl kahve gibi tonlarda bir perde de hem beje hem parlement maviye yakışabilir. Kırlent konusuna çok takılmayın çünkü o kadar çeşitli ve uygun fiyatlı kırlentlere rastlıyor ki insan, zaman içerisinde mutlak değişiyor.

 7. yd360

  25/04/2015 23:09

  Nurcihan Hanım berjerleriniz petrol ya da krem olabilir. Koltukta 3. bir renk pek önermiyorum. Perdeleriniz koyu krem olabilir. Yemek takımının sandalyelerinde ise bal rengi tonlarını kullanabilirsiniz.

 8. olcay

  27/04/2015 20:25

  Hardal ve kiremit tonlarında oturma grubum var berjerler eskitme kilim modeli duvarlar gri halım nasıl olmalı?

 9. yd360

  28/04/2015 12:23

  Sayın Olcay renkli koltuklara açık bej veya açık krem bir halı öneririm. Dilerseniz içerisinde kiremit ya da hardal renk desen olabilir.

 10. sona

  28/04/2015 13:02

  Merhaba cevabınızı bekliyorum lütfen yardımcı olun.

 11. yd360

  28/04/2015 13:07

  Sona Hanım koltuklar renkli ve desenli olduğu için krem renk bir halı öneririm. İçerisinde çok az pembe veya mavi desen ya da berjerlere benzer desen olabilir. Ama dediğim gibi bol desenli değil de seyrek bir desen olsa çok daha iyi. Perdede benim fikrim beyaz tül yeterli ancak renkli fon da mutlaka olacaksa mavi fon kullanılabilir.

 12. yd360

  28/04/2015 20:38

  Sorunuz cevaplandı sayın Sona, lütfen yorumlara dikkatli bakın.

 13. nejl@

  30/04/2015 23:44

  Merhaba. Evimi boyatacağım ve TV arkasındaki duvara taş yaptırmak istiyorum duvar taşını koyu renk mi yoksa açık renk mi tercih etmeliyim sizce? Koltuklarım (saks mavi berjerler, bej renginde 3lüler) mobilyalarım (beyaz renginde kapakları, ayakları ceviz karışımı) fon perdeler bej tonunda. Hangi renge boyamalıyım salonumu? Filli boyanın kırık beyaz veya keten nasıl olur sizce? Teşekkürler.

 14. seher

  01/05/2015 08:24

  Mrh. sitenizi çok beğendim. Benim de 2 tane 3lü petrol mavisi ve bunlara uyumlu çiçekli desenli 2 tane tekli berjerlerim var bunlara uyumlu renk ve şekillerde halı perde ünite ve aksesuar seçmem lazım yardımcı olursanız çok mutlu olurum sevgilerimle.

 15. yd360

  02/05/2015 22:28

  Seher Hanım beyaz ünite, beyaz üstü kahve-mavi desenli fon ve çok açık bej halı olabilir.

 16. yd360

  02/05/2015 23:56

  Sayın nejl@ kırık beyaz duvar ve koyu renk taş önerebilirim. Hem bir kontrast olur hem de koltuk renginiz öne çıkar bu seçimlerle.

 17. s3m

  06/05/2015 12:29

  Merhaba, benim 2 tane 3lü krem rengi koltuğum 2 tane pembe çiçekleri olan berjerim var. Masam ceviz rengi sandalyelerim de krem rengi. Perde fon rengini ne renk alabilirim ve halımı ne tonlarda alabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

 18. burcu

  07/05/2015 20:20

  Merhaba benim 3 ve 2 koltuğum gül kurusu berjerler mor ne renk fon kullanmalıyım?

 19. emine

  08/05/2015 08:46

  merhaba, 1 tane kahverengi 1 tane petrol mavisi üçlü koltuğum var. Berjerlerim kremli asimetrik çizgili kahve vizon somon lacivert gri vb tonlarda çizgiler var. Şimdi halıma ve perdeye karar veremiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

 20. Gülcan

  08/05/2015 10:06

  Merhabalar, Salonumuzda değişiklik yapmaya karar verdik. Ceviz rengi mobilyalar (ünite, masa, konsol sehpa), bej rengi köşe koltuk aldık. Lacivert sandalyeler ve lacivert-turkuaz karışık berjer ile renklendirmeye çalıştık. Sırada perde alışverişmiz var. Tül ve fon olarak ne renklerde ve tarzda perdeler tercih etmeliyiz? Öneride bulunursanız çok memnun olurum. Teşekkürler:)

 21. yd360

  08/05/2015 11:35

  Burcu Hanım mor desenli ya da krem renk fon kullanabilirsiniz.

 22. yd360

  08/05/2015 12:35

  Emine Hanım koltuklarınızda pek çok renk var. Bunlar perdede kullanılabilir. Öreğin somon renk, vizon renk veya krem uygun perde renkleridir. Halıda ise örneğin kahve-petrol-krem ya da yine kahve-somon-krem gibi birkaç renk içeren bir model kullanabilirsiniz. Eğer bu şekilde uygun halıya rastlamazsanız sadece kahve-krem bir halı da olabilir.

 23. yd360

  08/05/2015 12:39

  Gülcan Hanım perde tarzı mobilyaların tarzına bağlıdır. Düz hatlı daha modern tipte mobilyalarla yine modern, keten veya pamuklu kumaştan perdeler kullanılabilir. Klasik tarzda ise büzgülü, kadife veya parlak kumaşlı daha ağır perdeler uygun olacaktır. Açık krem tül ile bej, koyu krem veya lacivert ya da kahve tonlarında fon kullanılabilir. Koltuk desensiz ise örneğin lacivert-krem ya da krem-kahve gibi 2 renk desenli fonlar da evinize yakışır.

 24. Güler

  10/05/2015 01:17

  Merhabalar. Pudradan biraz daha koyu pembe koltuklar aldım. Yaşam ünitesi, konsol, vitrin kırık beyaz kulp kısımlarında hafif ahşap detaylar var. Ve masamda komple ahşap görünümlü üzeri. Kenarları kırık beyaz ayaklar ahşap yine. Sandalyelerin 4 tanesi kırık beyaz 2 tanesi koltukların pembesinden. Sizce böyle bir takıma ne renkte fon perde gider. Bir de eşyalarımı yeni sipariş verdim yapım aşamasında değiştirmemi önereceğiniz bir şey olursa söyleyebilirsiniz. Ben masamı komple kırık beyaz istiyordum ama hiç kullanışlı değil dedikleri için ahşapta karar kıldım yardım lütfen fikirleriniz bekliyorum kusura bakmayın uzun oldu biraz.

 25. yd360

  12/05/2015 16:04

  Güler Hanım pembe tonlarındaki koltuklara koyu krem, beyaz, gri, bej ya da bal rengi fonlar uyumlu olur. Ya da örneğin krem üzeri toz pembe desenli bir fon da olabilir. Gri-beyaz bir fon kullanıp birkaç tane de gri kırlent kullanabilirsiniz. Bu tip eşleştirmeler yapma şansınız var. Evdeki diğer ünitelerde ahşap detay varsa, ahşap yemek masası sorun olmayacak, bir bütünlük sağlanacaktır diye düşünüyorum. Aşağıdaki makalelerimize de bir bakın isterseniz:

  http://www.yapidekorasyon360.com/pembe-koltuklarla-dekorasyon/
  http://www.yapidekorasyon360.com/pudra-rengine-uyan-renkler/

 26. selin

  12/05/2015 17:43

  Merhabalar yatak odamızın perde seçimini önceden yapmak zorunda kaldım henüz yatak odamız alınmadı ve yatak odamıza duvar kâğıdı seçilmedi. Seçtiğim fon damask desene yakın sütlü kahve ve içinde gri barındırıyor. Tülüm de sade eteklerinde damask desenleri ve tülün aralarında damask var ama yoğun bir şekilde değil. Fonları tutacak kendi kumaşından değil varaklı püsküllü bir tutacak seçtim. Buna göre ben bu perdeleri göstermek için odanın duvar kâğıdını nasıl seçmeliyim yatak başlığımı nasıl seçmeliyim teşekkür.

 27. yd360

  13/05/2015 14:23

  Selin Hanım perdeleri göstermek için onları bastırmayacak sade bir duvar kağıdı seçilebilir. Açık krem, fazla desenli değil ama dokulu bir model gibi. Ya da tam tersi kontrast yaratacak koyu bir renk olabilir, koyu kestane gibi. Ama yatak odasını koyu yapmak istemeyebilirsiniz. Yatak başlığınız klasik modeller arasından seçebilirsiniz. Damask desen klasik bir desen sayılır. Klasiğin de çok çeşitleri vardır. İlla çok oymalı olması gerekmez. Hafif işçiliği olan, biraz kıvrımlı veya düz hatlı ama kapitone gibi modeller de var. Ne kadar klasik istediğinize bağlı olarak bir seçim yapın.

 28. arzu

  13/05/2015 22:28

  Merhaba 2 ay sonra evleniyorum ve oturma odam dar uzun mobilyalarım beyaz koltuk takımım yeşil berjerlerim ise mor krem çiçek desenli parkelerim açık kahve rengi camın önüne maalesef masamı koymak durumundayım halı ve perde uyumu konusunda hiçbir fikrim yok evimizi boyatacağız ben tv ünitesi olan duvarı mor diğerlerini iste çakıl taşı çok açık gri düşünmüştüm fikirlerinizi bekliyorum.

 29. yd360

  17/05/2015 13:31

  Arzu Hanım tebrikler. Duvar rengi seçiminizde bir terslik yok. Halı olarak mor veya koltuklardan daha açık bir yeşil düşünebilirsiniz. Krem sade bir halı da yakışır. Perdede renkli halı seçerseniz krem, krem – bej gibi açık renk halı seçerseniz örneğin lila tonu bir perde önerebilirim. Koltuklarınız renkli olduğundan hem halı hem perde renkli olmasa daha iyi gibi.

 30. uğur

  19/05/2015 02:07

  Oturma odama bir renk katacak perde düşünüyorum ama kararsızım köşe takımım gri siyah, ünitem kahve siyah ve halım pırıltılı beyaz ekran gibi nasıl bir perde ve fon uygulamalı?

 31. Reyhan

  20/05/2015 02:18

  Merhaba benim venge rengi mobilyam var, koltuk takımım mor – gri kapitoneli halım krem rengi damask desen. Odamın rengi de çisenti (çok uçuk bir yeşille mavi atası) Perde ve tül olarak nasıl bir seçim benim için doğru olur salonum büyük olmadığı için japon fon düşündüm ama neticeden emin olamadım bir de renk konusunda yetersiz kaldım yardımcı olabilirseniz memnun olurum teşekkürler.

 32. yd360

  22/05/2015 23:22

  Sayın Uğur siyah-beyaz desenli bir perde de odaya hareket katabilir. Renk eklemek istiyorsanız elbette dilediğiniz rengi perdede kullanabilirsiniz ama bu rengi salona dağıtmak gerekir. Örneğin turkuaz renkte perde asabilirsiniz ama aynı renk yastık veya puf vb aksesuarların da olması gerekir.

 33. yd360

  22/05/2015 23:56

  Reyhan Hanım japon perdeleri kullananlar memnun kaldıklarını söylüyorlar, açık lila ya da krem tonlarını düşünebilirsiniz.

 34. bedriye

  27/05/2015 22:04

  Merhaba. Ben yeni ev düzeceğim ins bana yardımcı olur musunuz? Salon takımımı modern yapıda yastıklı iki tane üçlü iki tane de berjer olarak aldım koltuklarım klasik değil biraz spor üçlülerden biri parlament mavi gibi lacivert diğeri grinin bir ton koyusu. Berjerlerim de bordo cevizden ful ahşap yemek masam ve konsolum var koltuklarımdan gri renkte olan kumaştan sandalye yaptırdım. Çok renk olduğu için tül-fon-halı-boya konusunda kararsızım lütfen yardımcı olur musunuz?

 35. yd360

  28/05/2015 20:32

  Bedriye Hanım berjerlerin renginde fon ve beyaz tül kullanabilirsiniz. Çok açık gri veya krem-gri bir halı kullanılabilir. Boyaya gelince, mobilyalar renkli olduğu ve koyu renkleri de içerdiğinden salonun ihtiyacı olan açıklığı boya ile sağlayabilirsiniz. Kırık beyaz veya çok çok açık bej gibi, açık tonda toprak renkleri önerebilirim.

 36. birol kahraman

  31/05/2015 22:40

  Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler. Yeni alacağımız salon mobilyasında yemek masası, sandalyeler, konsol, vitrin ve koltukların tahta aksamı beyaz; mobilya kumaşı su yeşili; mobilyaların yastıkları karışık renkli (ana tonu su yeşili olmak üzere yaprakları beyaz, hardal sarısı, yeşil, açık siyah, açık kahverengi, mavi) Bir duvarı duvar kağıdı, bir duvarı farklı renk, geri kalanı farklı renk boyatmak istiyoruz. Boya renkleri ve fon perdesi ile halı seçiminde yardımınıza ihtiyacımız var.

 37. Mine

  31/05/2015 23:17

  Merhabalar salonumda bir 3 lu koltuk pembe kadife renk öbür üçlü ve tekliler krem kadife renktedir krem ve pembe 3 lu koltuklarda karışık pembe ve krem renginde yastıklar var. Duvar rengi krem renk laminantlar açık renk krem gri gibi masa ve diğer mobilyalar beyaz halı ise açık krem üzerinde küçük pembe güller var aralarda çok küçük mavi ton az az renkler var tul perde beyaz ama fonu bilemedim hangi renk olmalı sizce teşekkürler.

 38. ebru

  02/06/2015 11:33

  Merhabalar salonumda turkuaz köşe takımı ve pembe berjerler var perde fonlarını hangi renk önerirsiniz?

 39. mualla

  03/06/2015 15:32

  Merhaba, geniş bir salon/oturma odası olarak kullandığımız bir odamız var. Halımız açık gri/taş rengi ağırlıklı ve ara ara pudra rengi ile karışık desenli. Köşe koltuk takımımız var. (modern tarzda) koltukların kumaşını değiştirmek istiyorum. Hangi renk olabilir? Tül ve fon perde konusunda da yardımcı olursanız sevinirim. Parkelerimiz açık renk.

 40. ayse

  04/06/2015 01:34

  Merhaba. Bordo deri koltuklarım var ve duvarlar beyaz. Halım desenli ve her desen karışık olarak bulut mavi, gri, krem ve bordo. Ne renk ve ne tür perde kullanırsam odayı boğmamış olurum. Modern görünümü seviyorum.

 41. yd360

  04/06/2015 23:54

  Ebru Hanım krem veya krem üzeri pembe ya da krem üzeri turkuaz seçenekleri olabilir. Eğer 3. bir renk isterseniz gri ya da koyu vizon hem pembeye hem turkuaza yakışır.

 42. yd360

  05/06/2015 20:25

  Sayın Birol Kahraman buhafta cevaplarım gecikti, lütfen kusura bakmayın. Salonunuzla ilgili olarak duvar kağıdında yastıktaki renklerden biri seçilebilir. Örneğin hardal, yeşil, açık kahve ya da mavi renklerden biri veya ikisi duvar kağıdı rengi olarak belirlenebilir. Diğer duvarlar ise koyu ve açık krem tonlarında boyanabilir. Duvar kağıdına uyumlu renkte perde ve krem ya da bej halı kullanabilirsiniz. Aşağıdaki makalemizdeki örneklere de bir bakmanızı öneririm:
  http://www.yapidekorasyon360.com/yesil-salon-dekorasyonu/

 43. yd360

  05/06/2015 21:24

  Mine hanım evinizde kullandığınız dekorasyon renklerinin, pembe ve krem şu durumda, farklı tonlarını fon perde olarak kullanabilirsiniz. Açık veya koyu pembe ya da açık veya koyu krem gibi. 3. bir renk eklerseniz, gri veya koyu kahve olabilir, aynı renkte birkaç küçük gri aksesuar, örneğin yastık eklemeniz gerekir.

 44. yd360

  06/06/2015 00:39

  Mualla Hanım başlangıç olarak halınızdaki renkler yani gri veya pudra rengi kullanabilir. Daha farklı bir renk istiyorsanız krem veya çok açık bej gibi nötr bir renk de kullanabilirsiniz. Tabii koltuğunuza gri ya da pudra renk yastıklar koymanızı öneririm. Perdeye koltuk renginden sonra karar verin. Gri bir koltuk seçtiyseniz pudra renk perde kullanabilirsiniz. Pudra ile krem perdeler olabilir.

 45. yd360

  06/06/2015 01:05

  Ayse Hanım koyu renk koltukları açık renk perde ile tamamlayarak boğuculuğu engelleyebilirsiniz. Krem ya da çok açık gri perde öneririm.

 46. Nuray

  08/06/2015 23:07

  Merhaba salonumda kahverengi tonlarında tas kaplama var oturma grubu olarak bir adet pudra bir adet krem chester kanepe ve bir adet de tekli bu tonlarda çiçekli bir berjer beğendim uyumları nasıl olur sizin de fikrinizi almak istiyorum perde ve hali secimi henüz yapmadım bu konuda da yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim .

 47. Selma caymaz

  10/06/2015 17:25

  Merhaba ben salonumu yeniliyorum. Salonuma kırık beyaz köşe takımı ve kırık beyaz, üzeri açık ceviz yemek odası takımı aldım. Perde model ve rengi, halı rengi, duvar boyası rengi hakkında yardımcı olur musunuz? Yemek masamda oranj bank koltuklarım da oranj, yeşil, sarı yastıklar var. Şimdiden teşekkürler.

 48. mihriban

  11/06/2015 15:09

  Merhaba. Menekşe Rengi (mor lacivert) chesterim ve çok açık su yeşili düz koltuk ve su yeşili 2 berjerden oluşan bir koltuk takımım var. Perde ve halıda ne kullanmalıyım. Yerler akçaağaç rengi.

 49. yd360

  11/06/2015 16:36

  Nuray Hanım seçtiğiniz renkler gayet uyumlu. Elinizdeki renklerle devam ederek perde ve halı da seçebilirsiniz. Pudranın biraz daha koyu tonunda gül kurusu perde ve sade krem bir halı önerebilirim.

 50. yd360

  11/06/2015 22:59

  Selma caymaz Hanım gri bir halı ile turuncu gri yastıklar kullanabilirsiniz. Yine kırık beyaz duvar öneririm. perdede halıdan daha açık, uçuk bir gri tonu kullanabilir.

 51. emel

  12/06/2015 17:15

  Merhaba koltuk takımım kirli beyaz ve 3lü chester koltuğum parlament mavisine yakın mobilyalarım beyaz yemek masası sandalyelerim de 2 adet parlament mavisi perdem kirli beyaz duvar rengim çok açık gri perde fonuna karar veremiyorum yardımcı olabilir misiniz?

 52. Özge

  16/06/2015 02:08

  Merhaba yakında düğünüm var siyaha yakın füme ve beyaz rengindeki yatak odası takımına hangi tonlarda perde kullanmalıyım?

 53. yd360

  18/06/2015 01:21

  Özge Hanım tebrikler, açık gri ya da beyaz perdeler kullanabilirsiniz.

 54. CANAN

  18/06/2015 11:26

  Merhabalar; tozpembe renginde köşem koltuk için mor yastıklar düşünüyorum. Bunun için halı, duvar kâğıdı, perde ve yemek masası sandalye renkleri neler olabilir? Teşekkürler…

 55. yd360

  18/06/2015 15:30

  Mihriban Hanım krem renkte halı ve perde öneririm. Dilerseniz perdede Chester rengi desen kullanabilirsiniz.

 56. yd360

  18/06/2015 15:41

  Emel Hanım beyaz, vizon renk ya da gri (parlak gri olabilir), renklerde fon kullanabilirsiniz.

 57. yd360

  18/06/2015 16:57

  Canan Hanım pembe ve morun yanında gri ve kremi de kullanabilirsiniz. Krem halı, gri duvar kağıdı, gri perde ve mor sandalye gibi.

 58. Necla

  18/06/2015 21:52

  Merhaba, salonumdaki koltuk takımım bordo 3lü bordo 2 berjer füme 2 li nubuk deri chesterdan oluşmaktadır. Yemek takımım ahşap üstü krem renk, duvarlar krem duvar kâğıdı. Sizden ricam halı ve perdemi nasıl seçmeliyim. Şimdiden bilgi için teşekkürler.

 59. yd360

  22/06/2015 22:46

  Necla Hanım elinizdeki renklerden yola çıkabilirsiniz. Krem halı, pudra renk perde veya gri perde krem üzeri bordo desenli halı gibi, renklerin farklı tonlarını da düşünerek çeşitli seçimler yapabilirsiniz.

 60. şeyma

  25/06/2015 04:05

  Mrb bnm salon koltuklarım kadife bordo tamamen ve mobilyalarim beyaz ne renk perde kullanmalıyım acaba? Ve fon olarak da tül kullanmak istiyorum yani iki ayrı tül olacak üst üste.

 61. yd360

  26/06/2015 21:36

  Şeyma Hanım beyaz tül üzerine gri tül (parlak gri olabilir) veya beyaz tül üzerine bal rengi ya da koyu krem tül önerebilirim.

 62. Gökşen Bozkurt

  28/06/2015 23:03

  Merhaba. 1 ay sonra düğünüm var ve salonumuza koyu nefti yeşil bir takım aldık ve bu takıma nasıl bir perde (renk, model) yaptıracağımı bilemiyorum. Halı ve perde konusunda fikir verirseniz çok sevinirim.

 63. elif ada

  29/06/2015 15:50

  Merhabalar öncelikle chester koltuk dekorasyonunuzu okudum fakat birkaç sorum olacak. Benim chester koltuklarımın rengi krem ve siyah yeşil desenli yastıkları var. Klasik tarzda döşemek istemiyorum lukens orta sehpa ve sade klasik bir halıyla sıradan bilindik bir salon olacak. Nasıl modern hali ve sehpa ile kombinleyebilirim fark yaratmak istiyorum metal ya da cam sehpalar renkli halılar olur mu yemek odası da krem ve klasik tarza yakın. Bu durumda kruvaze perde düşünüyordum modernleştirirsem bu tarz perde yakışır mı? Kaş yapayım derken göz mü çıkarırım yoksa :) Teşekkürler

 64. yd360

  01/07/2015 12:49

  Gökşen Hanım perde ve halı modeli tarzınıza bağlıdır. Fazla klasik olmayan evlerde düz, pileli perde modeli yeterlidir. Çoğu evde fon perdeye bile gerek duyulmadan keten tül perdeler kullanılmakta. Nefti yeşil bir takımla açık bej veya koyu krem renkte perde kullanabilirsiniz. Halıda ise yine açık renk zemin üzerine farklı tonda yeşil ya da yeşil-sarı desenler içeren bir model kullanılabilir.

 65. gokhan&Gülcan

  01/07/2015 15:58

  Çok güzel bir site ilginiz için şimdiden teşekkür ederim. Oturma odamın koltukları üç renk koltuğun biri turkuaz diğeri daha koyu berjerler ise fuşya. Ne model perde ve halı seçmeliyim. Stor ve üzerine tül perde olur mu fon kullanıp daha fazla renklendirmesem nasıl olur karar veremedim bir ay sonra düğünüm var. Hangi perde modelleri yakışır açıkçası bilgim de yok.

 66. betul

  02/07/2015 15:20

  Merhaba. Salonumda 3lü bej ve 3lü mavi koltuklarım ve lacivert yeşil bej dokumaya sahip bir tane berjerim var (uzaktan turkuaz gözüküyor). Tüm ahşaplar masif kahverengi renkte. Sandalyelerim ise bej. Hangi renk perde ve halı almalıyım; gönlümden bordo ya da safran perde geçiyor ama bilemiyorum. Teşekkür ederim.

 67. yd360

  03/07/2015 16:28

  Elif Ada Hanım, mobilya seçiminde yemek odasının tarzını takip etmenizi öneririm. Aksi takdirde salonda bütünlük sağlayamayabilirsiniz gibi geliyor bana. Buradaki örneklerde gördüğünüz gibi cam, ahşap sehpalar renkli halılar, modern mobilyalarla elbette Chester kullanarak modern bir dekorasyon yapılabilir. Ama aynı çizgide bir yemek odası düzenlemek de gerekir. Kruvaze perde örneğin, yemek odanızla birlikte klasik bir görüntü verecektir. Modern bir salon istiyorsanız artık tüm seçimlerinizi perde, halı, sehpa daha modern, cam, metal, ahşap olabilir eşyalar arasından yapmalısınız. Daha düz ve keten perde seçilebilir. Ama tekrar uyarayım yemek odası biraz ayrık durabilir.

 68. yd360

  03/07/2015 17:57

  Sayın gokhan&Gülcan, perde konusunda stor üzeri tül perde yeterlidir. Koltuklarınız renkli olduğu için halı ve perdede krem ya da beyaz ağırlıklı seçimler yapmanızı öneririm. Halıda koltuk renklerinizi desen olarak kullanabilirsiniz.

 69. yd360

  03/07/2015 18:28

  Betül Hanım safran renk perde ve aynı renk dekoratif yastıklar kullanabilirsiniz. Halıda ise bej ağırlıklı belki koltuk ya da perde renginde desenleri olan bir model kullanabilirsiniz.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak