Mobilya ve Perde Uyumunda Püf Noktalar

, , 92 Yorum

Perdenin bir odayı ne kadar değiştirebileceğine ve perdesiz odaların bitmemiş, tamamlanmamış göründüğüne şahit olmuşsunuzdur. Dekorasyonda perde önemli bir ayrıntıdır. Bir odada halı, oturma grubu ve parke renkleri perde rengi seçiminde etkilidir. Mobilya ve perde uyumu konusunda en sık yapılan hatalara düşmemek için birkaç ipucunu bilmek yeterli olacaktır.

İlk olarak mutlaka hatırlatılması gereken nokta: perde seçimi mobilya, parke ve duvar rengi seçiminden sonra olmalıdır.

Mobilya ve perde uyumu denildiğinde en sık yapılan hatalardan biri bu ikisinin tamamen aynı renk tonunda olması için çabalamaktır. Oysa birbiriyle aynı renkte perde ve oturma grubu çoğu kez son derece sıkıcı ve yavan görünür. Üstelik aynı tonu tutturmak oldukça zahmetli bir iştir.

En iyisi oturma grubu renginde bir perde seçerken, aynı rengin belirgin biçimde farklı bir tonunu seçmek olabilir. Yukarıda böyle bir örnek görüyorsunuz. Turuncu koltuklarla birlikte yine turuncu perde kullanılmış ancak turuncunun koyu bir tonu tercih edilmiş. Tam tersi şekilde örneğin koyu kahve koltuklarla açık kahve perdeler rahatlıkla kullanılabilir.

Oturma grubuyla uyumlu perde seçmenin diğer bir yolu da, desenli koltukların içindeki desen renginde perde seçmek olabilir. Bu şekilde odada bir bütünlük yakalanır ve şık bir görünüm ortaya çıkar. Aynı renkte ufak tefek aksesuarlarla tablo tamamlanabilir.

Desen konusuna gelince, desenli koltuklarla düz renk perdeler, düz renk koltuklarla da desenli koltuk kullanmak daha hoş bir görüntü verir. Alçak tavanlı evlerde desenli perdelerden ziyade düz perdeler tercih edilmelidir.

Mobilya ve perde uyumunda dikkat edebileceğiniz bir diğer nokta, aynı renk paletini kullanmak yerine mobilya renginize kontrast renkte bir perde seçmek olabilir. Kahverengi koltuklarla turkuaz rengi, mor oturma grubuyla sarı ya da krem rengi perdeler birlikte kullanılabilir. Böyle bir renk paleti uygulayacaksanız yukarıdaki gibi odaya perde renginde tek parça mobilyalar katabilirsiniz.

Beyaz, bej, kahverengi gibi nötr renkte perdeler pek çok renkte mobilyayla birlikte kullanılabilir ve hemen her renkle uyum gösterirler.

Perde ve mobilya uyumu demişken kumaş uyumundan söz etmemek olmaz. Oturma grubunuzda kullanılan kumaşla perde kumaşının dokularının örtüşmesi de önemlidir. Örneğin parlak kumaşlı koltuklarla keten perde kullanmanız doğru olmaz, denge bozulur.  Saten koltuklarınız varsa perde kumaşının parlaklık içermesi göze daha hoş görünür.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

92 Yorum

 1. yd360

  17/10/2014 23:57

  Nurten Hanım beyaz, krem, gri veya siyah-beyaz halılar şık duracaktır. Krem üzeri sarı, gri desen gibi modeller de olabilir. Koltuk sarısından daha açık veya daha koyu sarı da yine başka bir seçenek. Perde için de bu renkler hareket noktası. Örneğin gri bir halı ve krem rengi perde olabilir. Sarı gri desenli krem halı ile gri perde veya yine krem perde olabilir. Siyah beyaz halı ile beyaz perdeler veya tersi şeklinde eşleştirme yapılabilir.

 2. Çiğdem Akkülah

  23/10/2014 00:24

  Lacivert koltuk beyaz yemek odası ve gümüş sandalye gümüş berjere halı ve perde de hangi renkler olabilir

 3. yd360

  27/10/2014 00:16

  Krem, gri, bal rengi, açık bej, kırık beyaz gibi renkleri kullanabilirsiniz.

 4. Melahat

  09/11/2014 15:14

  Mrb benim salonumun mobilyaları beyaz kahverengi. koltuk takımımı sonradan aldım gri koltuklar mor berjerleri ve bu tonlarda çiçek desenli yastıkları var tüllerim krem rengi kenarlarına perde yaptırmak istiyorum ne yaptırmalıyız yardımcı olur musunuz?

 5. yd360

  10/11/2014 20:44

  Melahat Hanım koltuklarınızı tamamlayacak şekilde, gri ve mora uygun olarak, lila, mürdüm veya hardal yeşili perde düşünebilirsiniz.

 6. damla34

  12/11/2014 00:41

  Salon dekorasyonu için fikir almak istiyorum. Televizyon ünitem beyaz, koltuklarım berjerlerim çiçekli (içindeki renkler=mürdüm yeşil pembe ve krem) 2’li ve 3’lü tek renk mürdüm. Bu renklere uygun perde ve halı nasıl olmalıdır?

 7. yd360

  13/11/2014 14:35

  Damla34 Hanım birkaç seçeneğiniz var. Örneğin bal rengi perdeler ve krem üzerine yeşil desenli bir halı gibi. Berjerlerdeki çiçek renklerini ister halıda ister perdede kullanabilirsiniz. Örneğin yeşil ya da daha açık mürdüm tonunda perde gibi. Perde veya halıda renk istemezseniz krem, bal rengi, altın sarısı, açık kahve, bej gibi renkler mürdümle son derece uyumludur. Koltuklar desenli olduğu için perdelerin desensiz olmasını öneririm. Mürdüme yakışan renkleri aşağıdaki linkte daha ayrıntılı görebilirsiniz.

  http://www.yapidekorasyon360.com/murdum-rengi-dekorasyon-onerileri/

 8. arzu peker

  16/11/2014 17:07

  krem rengi kenarları ceviz rengi mobilyalı koltuk takımım var. halım da krem rengi halının birkaç yerinde koyu pudra rengi kullanılmış. perde fonu olarak pudra rengi aklımdan geçiyor ama cesaret edemiyorum lütfen yardımcı olun alternatif olarak ne yapabilirim pudra rengi sırıtır mı?

 9. yd360

  18/11/2014 01:31

  Arzu Hanım pudra rengi perdelerde sık kullanılan bir renktir. Ancak eve romantik, oldukça dişi bir hava katacaktır. Bu tarz sizin tarzınız mı, o önemli. Eğer bu renk içinize sinmezse daha güvenli bir renk olan ve hem kreme hem pudraya yakışacak bal rengini veya çok koyu bir krem tonunu da düşünebilirsiniz. Pudra rengi yastıklarla halıyı tamamlarsınız. Eğer rastlayabilirseniz krem gibi açık bri zemin üzerine pudra tonu desenleri olan bir perde de düşünülebilir.

 10. fatma bozkurt

  18/11/2014 21:24

  Krem beyaz karışık büyük yastıkları olan dijital baskı leylak mor çiçek desenli oturma grubum var. halım da yine krem açık lila mor tonlar. perde seçiminde karar veremedim perde seçimi için. oturma grubun yastıklarıyla aynı renk aynı çiçek dijital baskılı fon perde gördöm alsam mı sizce uyar mı ikisi de çiçekli olması sıkar mı?

 11. yd360

  19/11/2014 01:35

  Fatma Hanım perdede daha sade bir seçim yapmanızı öneririm. Koyu krem veya lila ama tek renk olması daha iyi olur. Diğer türlü oda küçülecek veya boğuk görünmesi gibi bir risk doğacak. Ancak salon çok büyükse bu tip eşleştirmeler rahatsız edici olmayabilir.

 12. fatma bozkurt

  19/11/2014 11:10

  Fatma Hanım sorunuz çoktan cevaplandı lütfen yorumlar kısmında aşağı doğru son yorumlara bakın.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak