Mobilya ve Perde Uyumunda Püf Noktalar

, , 377 Yorum

Perdenin bir odayı ne kadar değiştirebileceğine ve perdesiz odaların bitmemiş, tamamlanmamış göründüğüne şahit olmuşsunuzdur. Dekorasyonda perde önemli bir ayrıntıdır. Bir odada halı, oturma grubu ve parke renkleri perde rengi seçiminde etkilidir. Mobilya ve perde uyumu konusunda en sık yapılan hatalara düşmemek için birkaç ipucunu bilmek yeterli olacaktır.İlk olarak mutlaka hatırlatılması gereken nokta: perde seçimi mobilya, parke ve duvar rengi seçiminden sonra olmalıdır.

Mobilya ve perde uyumu denildiğinde en sık yapılan hatalardan biri bu ikisinin tamamen aynı renk tonunda olması için çabalamaktır. Oysa birbiriyle aynı renkte perde ve oturma grubu çoğu kez son derece sıkıcı ve yavan görünür. Üstelik aynı tonu tutturmak oldukça zahmetli bir iştir.En iyisi oturma grubu renginde bir perde seçerken, aynı rengin belirgin biçimde farklı bir tonunu seçmek olabilir. Yukarıda böyle bir örnek görüyorsunuz. Turuncu koltuklarla birlikte yine turuncu perde kullanılmış ancak turuncunun koyu bir tonu tercih edilmiş. Tam tersi şekilde örneğin koyu kahve koltuklarla açık kahve perdeler rahatlıkla kullanılabilir.

Oturma grubuyla uyumlu perde seçmenin diğer bir yolu da, desenli koltukların içindeki desen renginde perde seçmek olabilir. Bu şekilde odada bir bütünlük yakalanır ve şık bir görünüm ortaya çıkar. Aynı renkte ufak tefek aksesuarlarla tablo tamamlanabilir.

Desen konusuna gelince, desenli koltuklarla düz renk perdeler, düz renk koltuklarla da desenli koltuk kullanmak daha hoş bir görüntü verir. Alçak tavanlı evlerde desenli perdelerden ziyade düz perdeler tercih edilmelidir.

Mobilya ve perde uyumunda dikkat edebileceğiniz bir diğer nokta, aynı renk paletini kullanmak yerine mobilya renginize kontrast renkte bir perde seçmek olabilir. Kahverengi koltuklarla turkuaz rengi, mor oturma grubuyla sarı ya da krem rengi perdeler birlikte kullanılabilir. Böyle bir renk paleti uygulayacaksanız yukarıdaki gibi odaya perde renginde tek parça mobilyalar katabilirsiniz.

Beyaz, bej, kahverengi gibi nötr renkte perdeler pek çok renkte mobilyayla birlikte kullanılabilir ve hemen her renkle uyum gösterirler.

Perde ve mobilya uyumu demişken kumaş uyumundan söz etmemek olmaz. Oturma grubunuzda kullanılan kumaşla perde kumaşının dokularının örtüşmesi de önemlidir. Örneğin parlak kumaşlı koltuklarla keten perde kullanmanız doğru olmaz, denge bozulur.  Saten koltuklarınız varsa perde kumaşının parlaklık içermesi göze daha hoş görünür.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

377 Yorum

 1. Emine yldrm

  12/07/2015 11:27

  Merhaba bir ay sonra evleneceğim salonuma açık bej tonlarında iki 3lü 2 berjerden oluşan kenarı ceviz detaylı modern bir koltuk takımı seçtim. Mobilyalarım kırık beyaz lake ve ceviz detaylardan oluşuyor. Yemek masamın sandalyelerini koltuk kumaşımdan yani bej kaplattım. Fakat yemek masasına renk katması için koyu saks lacivert tonlarında bir bench yaptırdım. Perde olarak krem dümdüz parlak, sadece etek ucu nakışlı bir tül ve pudra pembe kadife bir fon seçtim. Duvar rengim grinin beyaza yakın bir tonu sizce uygun mu? Yemek masamın konacağı duvarı da komple ayna kaplatmak istiyorum. Yorumunuz nedir. TEŞEKKÜR EDERİM.

 2. Yasemin

  14/07/2015 10:29

  Merhabalar. Şu an bebek bekliyorum. Bebek odasında halı/perde seçimi konusunda oldukça kararsız kaldım. Turkuaz patchwork bir halı aldım. Odam beyaz. Bebek yatağı da beyaz. Turkuaz sonradan soğuk geldi bana. Bu konuda yardımcı olursanız cokkkk sevinirim.

 3. yd360

  14/07/2015 23:02

  Güleser Hanım perdenin tek başına kalmaması için krem-gül kurusu renkleri içeren bir halı seçebilirsiniz. Yine krem koltuklara gül kurusu kırlentler de koyulabilir.

 4. yd360

  14/07/2015 23:27

  Yasemin Hanım turkuazı fuşya pembe ya da turuncu ile kolayca canlandırabilirsiniz. Turkuaz-pembe ya da turkuaz-turuncu desenleri olan bir perde asabilirsiniz. Etrafa yine seçtiğiniz renge göre bir iki ufak yastık, oyuncak, lamba benzeri aksesuar da asarak dekorasyon tamamlanabilir.

 5. yd360

  14/07/2015 23:39

  Sayın Emine yldrm, zevkli seçimler yapmışsınız. Size tek yorumum bench ve perdenin renk olarak tek kalmaması için benzer renkte yastık, aksesuar vb. salona ekleyebilirsiniz. Tabii bu şekilde hoşunuza gitmiş olabilir, görmeden sizi yanıltmak istemem. Eğer gözünüze kopukluk çarparsa bu şekilde bir kaynaştırma yapılabilir, aklınızda olsun.

 6. ÖZLEM

  15/07/2015 17:08

  Merhaba, önümüzdeki ay evleniyorum ve mobilyalarımı da aldım. Mutfağım açık mutfak. Mutfak dolaplarım parlak kırmızı. Köşe takımımı da zemin fıstık yeşili, üzerindeki küçük yastıklar ve 2 berjer yeşil çiçekli. Duvarlarım marshall ayçekirdeği (çok açık toprak tonu) renginde. Perde ve halımı nasıl seçmeliyim? Teşekkürler,

 7. melek

  20/07/2015 14:44

  merhabalar salonuma pudra rengi köşe takımı aldım kırlentleri krem renginin üzerine uçuk yeşil ve mavi renkte çiçekler var.Yemek takımının masa ve sandalyeleri beyaz,tv ünitesi beyaz orta sehpa beyaz perde ve halılara karar veremiyorum sizin öneriniz nedir?

 8. Funda

  22/07/2015 13:16

  Siyah tül perde altına siyah stor mu kullanmalıyım gri fon mu? Mobilya beyaz renk. Ayrıca fon rengi perde de acık gri olacak. Bu ürünlerin hepsi parlak ve simli kumaş.

 9. yd360

  23/07/2015 01:00

  Melek Hanım krem üzeri pembe-yeşil desenli halı ve beyaz perdeler kullanabilirsiniz.

 10. yd360

  23/07/2015 01:15

  Özlem Hanım perde ve halılarınız daha nötr renklerde olursa, salonda da denge yaratılmış olur. Krem tonlarını önerebilirim.

 11. yd360

  24/07/2015 00:19

  Funda Hanım fon, tül ve stor aynı anda mı kullanılıyor? Eğer öyleyse bu tamamen nasıl bir görünüm istediğinize bağlı. Siyah tül öne çıksın, kontrast oluşsun derseniz fonla aynı tonda gri stor, pencereler çok öne çıkmasın, daha az hareketli olsun derseniz siyah stor seçilebilir.

 12. neslihan

  01/08/2015 21:24

  Merhaba, yeni ev kuracaklardan biriyim… Evimde balkona salondan çıkılıyor, pencere ile balkonun kapısı yan yana olan duvarlarda, anlatamadım pek ama kapıdan girince karşınızda pencere, sol tarafındaki duvarda da balkon kapısı yani. Bu salona nasıl bir perde ve mobilya alınmalı, yemek masası koyabilmek için köşe takımı almak sizce ne kadar uygun olur? Şimdiden teşekkürler.

 13. Manşuk Anıl

  04/08/2015 14:21

  İyi günler. Yazınızı okudum çok güzeldi ama sizden yine de tam net öğrenmek istiyorum. Günlerdir kafam çok karışık. Yeni ev aldık koltuklarım siyah ve gri karışımı koltuklardır. Ünitenin arkasını simetrik koyu gri ve gümüş renginde duvar kâğıdıyla kapladık. Bunlara nasıl bir perde fon perde ve hali seçebilirim? Lütfen cevabınızı bekliyorum.

 14. yd360

  05/08/2015 13:04

  Neslihan Hanım balkon kapısını da bir pencere gibi düşünüp ona da perde yapılabilir. Pencereler kısa, kapı uzun perdeli ya da tüm perdeler uzun olabilir. Eğer gerekmiyorsa fon-tül yerine pencerelerinize tek kat, keten hafif ışık geçiren bir kumaştan perde seçebilirsiniz. Köşe koltuğa gelince, yemek masası ancak köşe takımıyla sığıyorsa köşe takımı daha iyi olur. Burada şunu sorun, size yemeğe çok misafir gelecek mi yoksa kalabalık misafirleriniz olacak ve köşe koltuk yetersiz mi kalacak?

 15. yd360

  05/08/2015 13:32

  Sayın Manşuk Anıl, koyu renk koltuklara daha açık tonda perde öneririm. Beyaz tül ile gri (parlak kumaş olabilir) fon ve siyah beyaz ya da gri-beyaz halılar kullanabilirsiniz.

 16. özlem

  06/08/2015 22:07

  Merhaba acil yardım istiyorum bebek odasını sarı renge boyadık mobilyası beyaz renk gözüme hoş gelecek sandım ancak sarı koyu geldi gözüme perde ve halı gibi aksesuarları nasıl seçmeliyim.

 17. yd360

  09/08/2015 10:41

  Özlem Hanım sarı duvarlı bebek odaları genellikle gri-beyaz, gri-sarı ya da yeşil renk ile tamamlanır.

 18. zehra

  18/08/2015 21:24

  Merhaba çok kararsızım açık gri köşe koltuğa ne renk halı ve perde gider duvarım yerler ve ünitem beyaz renkte.

 19. nurdan

  19/08/2015 14:42

  Merhaba, yazınızı okudum. Fakat ben salonumu daha önce dekore etmiştim pek de bilgi sahibi olmadan sadece yakıştığını düşünerek… acaba bir uyumsuzluk söz konusu mu? koltuklarım krem rengi, fon perdelerim soft turkuaz -yeşil ve halım da aynı tonlarda turkuaz-yeşil krem ve bej karışımı bir halı yani ben fon perde ile halıyı birbirine uydurmuş oldum ayrıca krem ile de uyumlu olduğunu düşündüm. Bu arada koltuklarıma pembeli üzerinde çeşitli renklerde goblen çiçekler olan kırlentlerle renk vermeye çalıştım aynı şekilde onlarda soft renklerde… sizce renk oranlaması ve uyumu konusunda bir sorun var mı?

 20. Birgül H.

  19/08/2015 15:09

  Merhaba acilen yardımınıza ihtiyacım var.Koltuk takımım açık mor ve krem tonlarında berjerler desenli lila mor krem karışımı. Duvar kağıtları kahverenginin tonlarında ve desenli (aldığımızda böyleydi yani). Şu an perde ve halı seçimi yapacağım ancak çok kararsızım. Renk ve model konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. Pencerelerden birisi diğerine nazaran küçük ve l şeklinde dönmeli olarak perde kullanımına müsait gibi.Yardımlarınızı ve tavsiyelerinizi sabırsızlıkla bekliyorum. Teşekkür ederim.

 21. yd360

  20/08/2015 18:35

  Birgül H. Hanım, şu an anladığım kadarıyla lila, krem ve kahverengi tonlarında bir salon var. Açık bej perde (veya krem tonu olabilir) ve halı, lila perde açık bej halı ya da açık bej perde ile lila halı gibi aynı renklerde kalarak çeşitli kombinasyonlar düşünülebilir. Model seçerken mobilya tarzınızı düşünün. Modern salonlarda uçuşan, keten benzeri hafif kumaşlar veya zebra modeller daha uygun olur. Klasik salonlarda daha ağır, parlak kumaşlı, klasik fon perde tarzı kullanılabilir.

 22. yd360

  20/08/2015 18:41

  Nurdan Hanım dekorasyonunuz kulağa gayet hoş geliyor. Siz de severek kullanıyorsanız oran ve uyum zaten 2. planda, kaldı ki anlattıklarınızdan onlarda da bir sorun olduğunu düşünmüyorum ben.

 23. fatma

  06/09/2015 01:49

  Merhabalar benim koltuklarım gri berjerlerim mor. Perdelerim için ne renk önerirsiniz. Ayrıca boyamada duvar renkleri ne olabilir. Şimdiden çok teşekkürler

 24. yd360

  06/09/2015 14:53

  Fatma Hanım lila, açık gri, krem ya da bej tonlarını kullanabilirsiniz. Açık bej, kırık beyaz gibi açık ve doğal tonlar boya olarak tercih edilebilir.

 25. FERYA

  07/09/2015 13:56

  Merhabalar, salon takımım iki koltuktan oluşuyor koltuklardan biri bebe mavisi diğeri lacivert, salon masam gri üzeri ahşap rengi, sandalyelerim de koltuk kumasından iki renk olarak kaplattım. Perde detayı ve halı detayı konusunda yardımcı olur musunuz? Hangi tonlarda bakmalıyım. Desenli mi düz mü olmalı sizce. Koltuklarım düz renk desen yok.

 26. yd360

  08/09/2015 16:13

  Ferya Hanım sarı beyaz ya da mercan-beyaz gibi sıcak renk içeren desenli bir perde öneririm. Halıda açık bej gibi daha sade bir seçim yapabilirsiniz.

 27. zeliha

  10/09/2015 16:23

  Merhaba salonuma koyu turkuaz ve hardal sarısı koltuklar aldım berjerlerimde turkuaz renkte. Fakat halımı ve fon perdelerini ne renkte yapacağına karar veremedim. Lütfen yardımcı olur musunuz çok acil. Çünkü çok sıkıldım kararsızlıktan. Şimdiden teşekkür ederim.

 28. yd360

  15/09/2015 16:40

  Zeliha Hanım hardal renk ya da krem renk halı ve krem ya da bej perdeler öneririm. Halı düz olursa perdede turkuaz ya da hardal desen kullanabilirsiniz.

 29. Ayşe

  17/09/2015 17:11

  Merhaba ben kahve ve bej rengi koltuk takımı ile ekru ve ceviz yemek odası ve orta sehpa aldım fon halı ve aksesuar seçimini nasıl yapmalıyım bana yardım ederseniz sevinirim.

 30. gülcan çınar

  20/09/2015 10:44

  Merhaba koltuk takımım hardal sarısı fonlarım da siyah ne renk halı kullanmalıyım?

 31. yd360

  28/09/2015 17:21

  Gülcan Hanım açık bej bir halı öneririm. Ya da krem ve hardal desenli bir halı olabilir.

 32. yd360

  28/09/2015 17:55

  Ayşe Hanım kahve tonlarına uygun olan yeşil, turkuaz ya da bordo gibi renkler arasından bir seçim yapıp fon ya da desen rengi olarak kullanabilirsiniz.

 33. Aysima

  04/10/2015 00:29

  Merhaba ben de yeni ev diziyorum. Oturma odam açık turkuaz ayak kenar kısımları krem ve yastıkları ise gri mavi kahveli çiçek karışımı. Tv ünitem turkuaz krem ve yemek masam krem ve süt kahve şeritli. Duvarlarım kum beji rengi. Böyle bir odaya nasıl bir halı ve perde alabilirim şimdiden teşekkürler..

 34. yd360

  05/10/2015 14:30

  Sayın Aysima vizon renkte bir halı ve açık krem perdeler kullanabilirsiniz.

 35. Vuslat

  06/10/2015 04:35

  Merhaba bir iki güne perde almak istiyorum yatak odama ve mutfağıma yeni gelin evi diziyorum. Yatak odamın mobilyaları krem üstüne süt kahve ve bej şeritleri var. Yatak ortum pudra halisi krem üstüne pudra ve buz mavisi çiçekleri var. Nasıl bir perde alabilirim? Mutfağım ise kremsi dolaplar siyah tezgah ve fayanslar. Beyaz eşyalar beyaz Buna uygun hali ve perde kombini nasıl olmalı?

 36. nursel

  14/10/2015 12:04

  Benim koltuklarım vizon mobilyalar açık kahve halım krem kahve karışık laminantlar parke görünümlü fon perdeleri koltuk kırlentlerini ne renk almalıyım tülleri düz tül düşünüyorum sizce uygun mu teşekkürler.

 37. Ebru

  18/10/2015 20:57

  Merhaba koltuklarımın zemini yeşil kendinden desenli. Diğer tarafları krem deri yemek odamı da beyaz almıştım. Şimdi perdelerimi değiştirmek istiyorum. Salonda oturacağım için nasıl bir tül ve fon seçmem gerekiyor. Parkelerim sütlü kahve duvarım kum beji. Örneğinde cam boyunca. Giriş katta oturuyorum. Bana fikir verirseniz sevinirim.

 38. yd360

  19/10/2015 00:53

  Ebru Hanım yeşil koltuklarla krem, bej ya da vizon renkte perdeler öneririm. Dilerseniz fon perdede açık zemin üzeri (beyaz ya da saydığım diğer renkler) yeşil-sarı-kahve desen olabilir. Tül rengi fon rengine göre belirlenmelidir.

 39. Vuslat

  19/10/2015 10:36

  Yorumunuz onay bekliyor diye kac gün bekledim benim soruma neden yanit alamadm ? :(

 40. yd360

  19/10/2015 14:44

  Vuslat Hanım, bazen aynı anda birden fazla oda için soru sorulduğunda arkadaşlar eleyebiliyor o yorumu, kusura bakmayın. Yatak odasında halı ve yatak örtüsü uyumu yeterli. Pembe perde, ileride yatak örtüsü değişirse sizi kısıtlayabilir. Yatak odasında vizon, bej ya da kahverengi gibi bir perde öneririm. Yine de siz bilirsiniz, pembeyi seviyorsanız farklı tonda pembe bir perde asabilirsiniz. Mutfakta bordo ya da yeşil gibi daha canlı bir renk halı ve perdede kullanılabilir. Mutfak ve koridor halısı genellikle ayrı tercih edilir.

 41. nuray

  22/10/2015 20:16

  Oturma odama 1 tane 3’lü krem rengi (gri-krem) 1 tane 2’li krem rengi koltuk ile krem zemin üstüne turuncu-turkuaz-bej-siyah desenli 2 tane berjer koltuk aldım; duvarlarım krem renkli, yaşam ünitesi kapiçino ve koyu bej rengi, parkeler açık kestane renginde. Halı ve perde rengine karar veremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

 42. sinem

  29/10/2015 18:03

  Merhaba bugün koltuk takımımı aldım salonuma rengi kızılımsı bir kahve yastıkları da taksi sarısı tok bir sarı yani ayrıca sarı renk koltuğun çevresinde fitillerle dikilmiş çerçevesi var ayakları da meşe rengi. ne renk yemek masası büfesi sandalyesi alabilirim ayrıca kırık beyaz keten tarzı perdem var fon olarak ne kullanabilirim halılar nasıl olmalı?

 43. Duygu

  31/10/2015 19:16

  Salon koltuklarım Chester model bir üçlü ve berjerler koyu gri ve bir üçlü sarımsı yeşil, mobilyalar avangard beyaz. Beğendiğim perdeler yeşil ve bej rengin hakim olduğu çiçekli fon perde ve bej renk tül. Uyumlu olur mu acaba yardımcı olur musunuz bu durumda ne renk halı olmalı beyaz uygun olurmu

 44. yd360

  04/11/2015 00:25

  Duygu Hanım bej-yeşil perdeler kullanabilirsiniz. Halınız perdenize uyumlu şekilde bej ya da çok açık krem olabilir. Diğer bir seçenek ise gri tonda bir halıdır.

 45. yd360

  04/11/2015 16:26

  Nuray hanım koltuk ve mobilya renklerinden yola çıkılabilir. Örneğin turkuaz perde ile bej halı gibi. Krem-turuncu ya da krem-turkuaz bir halı ile bej, krem gibi sade perdeler de olabilir.

 46. esraaa

  12/11/2015 16:14

  Merhaba yeni bir eve taşınacağız salon mobilyalarım kahverengi ve krem fon perde seçiminde hangi renkleri kullanabilirim odanın çok karanlık ve sıkıcı olmasını istemiyorum yardım ederseniz çok sevinirim.

 47. esraaa

  12/11/2015 16:16

  Merhaba yeni eve taşınacağız evimiz tekrardan dekore etmek istiyorum tüm odalarda farklı renkler düşünüyorum. Oturma odası kırmızı ağırlıklı salon turkuaz mutfak mürdüm düşünüyorum evim çok karışık olur mu?

 48. ela

  13/11/2015 00:32

  Merhaba ben evimi yeni yaptırdım. Açık mutfaklı geniş bir salonum olacak koltuklarımı örtüyle kullanıyorum bürümcük bej rengi örtü yer vizon rengi vizon bir kombin yapmak istiyorum ama birazda arada renk olsun istiyorum. Siyah beyazda ünitem var mutfak dolaplarımı seçemedim vizon istiyorum perdemi halimi mutfak dolabımı nasıl seçmeliyim lütfen yardımcı olur musunuz?

 49. yd360

  13/11/2015 01:54

  Esraaa Hanım odalar farklı renklerde olabilir. Göz hepsini aynı anda görmeyeceği için sorun teşkil etmez.

 50. yd360

  13/11/2015 02:03

  Sinem Hanım koltukların ayaklarına uygun meşe mobilya kullanabilirsiniz. Keten perdeler yeterli fon önermem, halı açık bej ya da krem tonlarında olabilir.

 51. ebru

  13/11/2015 22:37

  Merhaba çok acil benim koltuklarım parlament mavisi iki berjerim çiçekli ona uygun perde ve halı nasıl renk yapabilirim?

 52. yd360

  14/11/2015 00:58

  Kırık beyaz, bej, çok açık gri ya da bal rengi perdeler olabilir.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak