Mobilya ve Perde Uyumunda Püf Noktalar

, , 10 Yorum

Perdenin bir odayı ne kadar değiştirebileceğine ve perdesiz odaların bitmemiş, tamamlanmamış göründüğüne şahit olmuşsunuzdur. Dekorasyonda perde önemli bir ayrıntıdır. Bir odada halı, oturma grubu ve parke renkleri perde rengi seçiminde etkilidir. Mobilya ve perde uyumu konusunda en sık yapılan hatalara düşmemek için birkaç ipucunu bilmek yeterli olacaktır.

İlk olarak mutlaka hatırlatılması gereken nokta: perde seçimi mobilya, parke ve duvar rengi seçiminden sonra olmalıdır.

Mobilya ve perde uyumu denildiğinde en sık yapılan hatalardan biri bu ikisinin tamamen aynı renk tonunda olması için çabalamaktır. Oysa birbiriyle aynı renkte perde ve oturma grubu çoğu kez son derece sıkıcı ve yavan görünür. Üstelik aynı tonu tutturmak oldukça zahmetli bir iştir.

En iyisi oturma grubu renginde bir perde seçerken, aynı rengin belirgin biçimde farklı bir tonunu seçmek olabilir. Yukarıda böyle bir örnek görüyorsunuz. Turuncu koltuklarla birlikte yine turuncu perde kullanılmış ancak turuncunun koyu bir tonu tercih edilmiş. Tam tersi şekilde örneğin koyu kahve koltuklarla açık kahve perdeler rahatlıkla kullanılabilir.

Oturma grubuyla uyumlu perde seçmenin diğer bir yolu da, desenli koltukların içindeki desen renginde perde seçmek olabilir. Bu şekilde odada bir bütünlük yakalanır ve şık bir görünüm ortaya çıkar. Aynı renkte ufak tefek aksesuarlarla tablo tamamlanabilir.

Desen konusuna gelince, desenli koltuklarla düz renk perdeler, düz renk koltuklarla da desenli koltuk kullanmak daha hoş bir görüntü verir. Alçak tavanlı evlerde desenli perdelerden ziyade düz perdeler tercih edilmelidir.

Mobilya ve perde uyumunda dikkat edebileceğiniz bir diğer nokta, aynı renk paletini kullanmak yerine mobilya renginize kontrast renkte bir perde seçmek olabilir. Kahverengi koltuklarla turkuaz rengi, mor oturma grubuyla sarı ya da krem rengi perdeler birlikte kullanılabilir. Böyle bir renk paleti uygulayacaksanız yukarıdaki gibi odaya perde renginde tek parça mobilyalar katabilirsiniz.

Beyaz, bej, kahverengi gibi nötr renkte perdeler pek çok renkte mobilyayla birlikte kullanılabilir ve hemen her renkle uyum gösterirler.

Perde ve mobilya uyumu demişken kumaş uyumundan söz etmemek olmaz. Oturma grubunuzda kullanılan kumaşla perde kumaşının dokularının örtüşmesi de önemlidir. Örneğin parlak kumaşlı koltuklarla keten perde kullanmanız doğru olmaz, denge bozulur.  Saten koltuklarınız varsa perde kumaşının parlaklık içermesi göze daha hoş görünür.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

10 Yorum

 1. derya

  30/05/2014 19:31

  Merhaba öncelikle teşekkür ederim böyle bir site hazırladığınız bilgilerinizi paylaştığınız için, benim size bir sorum olacak benim salonun küçük ve alçak tavanlı perdelerimi yere kadar mı yaptırmam uygun olur kısa olması mı, önerileriniz nelerdir teşekkür ederim.

 2. admin

  03/06/2014 01:35

  Derya Hanım alçak tavanlı bir odada tavandan başlayarak yere kadar uzanan perdeler, gözün dikey hareket etmesini sağlar, yükseklik hissini arttırır ve tavanın da daha yüksek görünmesini sağlar. Aynı zamanda arkada büyük bir pencere varmış hissi yaratır. Ancak küçük bir salonda çok ağır ve boğucu bir kumaş kullanılmamalı. Açık renkte, hafif görünümlü bir perde daha iyi olur.

 3. aysegul

  12/06/2014 20:09

  Meraba benim size bir sorum olacak. Kızıma oda yapıyoruz mobilya rengi fuşya ve beyaz karışık. Odasını deniz kabuğu rengine boyadık. Perdelerini pudra pembesi tonunda düşünüyorum ama bir türlü karar veremiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 4. admin

  16/06/2014 00:12

  Ayşegül Hanım deniz kabuğu ile çok soluk değil de biraz daha şeker pembeye yakın bir perde kullanmanız daha iyi olabilir. Fuşya ile de zaten pembenin her tonu yakışır.

 5. merve

  03/07/2014 23:37

  Merhabalar. Çok kararsız kaldım perde seçiminde. Oturma grubum mat mürdüm renginde. Oturma ve sırt bölümü mürdüm, alt kısmı açık mat gri. Ayakları da metal yastıkları beyaz kumaş üstüne mor ve açık tonlarında çiçekler var. Halımda da açık ve koyu kahve tonu çizgiler var. Yemek masam orta sehpam zigon sehpam siyah. Tv ünitem açık kahve ve beyaz. Bu kadar karışıklığa nasıl bir perde yaptıracağım bilemiyorum. Beyaz tül ve tek renk sade bir fon istiyorum ama renk konusu çok karışık umutsuz bir vakayım offf bir yardim edin lütfen. :(

 6. yd360

  04/07/2014 17:02

  Merve Hanım gri renk bir perde salondaki tüm renklerle uyacaktır. Renkli olsun derseniz, koltuk desenindeki mor tonlarından birini de seçebilirsiniz. Ne gri ne mor perdede sevdiğiniz renkler değilse, çok açık krem rengi bir fon ve tül takımı kullanılablir.

 7. sezen

  13/07/2014 20:10

  Merhabalar, turkuaz köşeli oturma grubuna perde seçimim hangi tonlarda olmalı. Şimdiden teşekkürler.

 8. Melahat

  16/07/2014 12:12

  Mrb. benim salonumun koltuklar gri, berjerler mor, mobilyam beyaz kahve, tüller beyaz fon yaptırmak istiyorum ama bir türlü karar veremedim ne yaptıracağıma, bana yardımcı olur musunuz, hoş bi hava yakalamak ferah karışıklık istemiyorum. Bu arada koltuklarım kadife kumaş.

 9. yd360

  18/07/2014 01:03

  Melahat Hanım grili beyazlı bir fon perde salonunuza yakışacaktır.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak