Mobilya ve Perde Uyumunda Püf Noktalar

, , 276 Yorum

Perdenin bir odayı ne kadar değiştirebileceğine ve perdesiz odaların bitmemiş, tamamlanmamış göründüğüne şahit olmuşsunuzdur. Dekorasyonda perde önemli bir ayrıntıdır. Bir odada halı, oturma grubu ve parke renkleri perde rengi seçiminde etkilidir. Mobilya ve perde uyumu konusunda en sık yapılan hatalara düşmemek için birkaç ipucunu bilmek yeterli olacaktır.İlk olarak mutlaka hatırlatılması gereken nokta: perde seçimi mobilya, parke ve duvar rengi seçiminden sonra olmalıdır.

Mobilya ve perde uyumu denildiğinde en sık yapılan hatalardan biri bu ikisinin tamamen aynı renk tonunda olması için çabalamaktır. Oysa birbiriyle aynı renkte perde ve oturma grubu çoğu kez son derece sıkıcı ve yavan görünür. Üstelik aynı tonu tutturmak oldukça zahmetli bir iştir.En iyisi oturma grubu renginde bir perde seçerken, aynı rengin belirgin biçimde farklı bir tonunu seçmek olabilir. Yukarıda böyle bir örnek görüyorsunuz. Turuncu koltuklarla birlikte yine turuncu perde kullanılmış ancak turuncunun koyu bir tonu tercih edilmiş. Tam tersi şekilde örneğin koyu kahve koltuklarla açık kahve perdeler rahatlıkla kullanılabilir.

Oturma grubuyla uyumlu perde seçmenin diğer bir yolu da, desenli koltukların içindeki desen renginde perde seçmek olabilir. Bu şekilde odada bir bütünlük yakalanır ve şık bir görünüm ortaya çıkar. Aynı renkte ufak tefek aksesuarlarla tablo tamamlanabilir.

Desen konusuna gelince, desenli koltuklarla düz renk perdeler, düz renk koltuklarla da desenli koltuk kullanmak daha hoş bir görüntü verir. Alçak tavanlı evlerde desenli perdelerden ziyade düz perdeler tercih edilmelidir.

Mobilya ve perde uyumunda dikkat edebileceğiniz bir diğer nokta, aynı renk paletini kullanmak yerine mobilya renginize kontrast renkte bir perde seçmek olabilir. Kahverengi koltuklarla turkuaz rengi, mor oturma grubuyla sarı ya da krem rengi perdeler birlikte kullanılabilir. Böyle bir renk paleti uygulayacaksanız yukarıdaki gibi odaya perde renginde tek parça mobilyalar katabilirsiniz.

Beyaz, bej, kahverengi gibi nötr renkte perdeler pek çok renkte mobilyayla birlikte kullanılabilir ve hemen her renkle uyum gösterirler.

Perde ve mobilya uyumu demişken kumaş uyumundan söz etmemek olmaz. Oturma grubunuzda kullanılan kumaşla perde kumaşının dokularının örtüşmesi de önemlidir. Örneğin parlak kumaşlı koltuklarla keten perde kullanmanız doğru olmaz, denge bozulur.  Saten koltuklarınız varsa perde kumaşının parlaklık içermesi göze daha hoş görünür.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

276 Yorum

 1. Filiz

  19/04/2015 22:19

  Merhaba, salonumda bir adet Fransız cam balkon var, kapı şeklinde açılacağı için nasıl bir perde yaptırmalıyım karar veremiyorum. Koltuklar bir üçlü krem diğer üçlü patchwork desenli içerisinde maviler su yeşilleri turkuazlar mevcut. Perdeyi de bu içinde bulunan tonlardan birini seçerek yapmayı düşünüyorum nasıl olur? Perde ve halı seçimini nasıl yapmalıyım;
  Oturma odasında hardal sarısı bir L koltuk var kırlentleri renkli olacak odayı renkli yapmayı düşünüyorum perde ne tonlarda olmalı sizce? Şimdiden çok teşekkür ederim…

 2. yd360

  21/04/2015 00:09

  Filiz Hanım Fransız balkona çift kanatlı perde öneririm. Dilerseniz her iki yanda kuşak kullanarak dilediğinizde hoş bir görüntüde elde edebilirsiniz. Koltuk renklerinden biriyle eşleşen bir perde hoş duracaktır. Örneğin mavi bir halı ve krem bir halı düşünülebilir. Ancak halı renkli olacaksa perdenin bu kez krem olmasını öneririm. Hardal sarısı koltuklar ile en çok gri, kahve veya vizon tonundaki perdeler kullanılır.

 3. nurcihan

  21/04/2015 00:47

  Merhaba ben krem ve petrol mavisi koltuk almayı düşünüyorum fakat buna uyumlu olarak perde ve tekli berjerlerimin ne renk olmasına karar veremedim bana yardımcı olursanız çok sevinirim yemek takımını da beyaz biraz hafif içinde krem gibi karışık rengi var sandalyeleri de ne renk olsun teşekkür ederim.

 4. Nejla Koçak

  22/04/2015 20:47

  Salonumda berjerlerim parlement mavi ve Fransız balkon önünde duruyorlar. 3lü ve 2li koltuklarım ise bej renginde, chester modelinde. Halı ve perde alacağım renk olarak karar veremedim. Bulunduğum yerdeki perdecileri dolaştım hepsi de birebir koltuk rengini tutturmaya çalıştı. Öyle olunca da seçeneklerim daraldı. Aynı maviden bulamadık. Bu renklere uyacak fon perde rengi olarak ne önerirsiniz? Aynı kumaştan berjerlere kırlent yapmayı da istemiştim.

 5. sona

  24/04/2015 13:29

  Merhaba,salonumda 2 tane 3lü koltuk bunların biri bebek mavisi diğeri bebek pembesi. Her ikisinde de birçok yastık var ve bazıları koltuklarla aynı renk bazıları ise bej, hakiye kaçan renklerde yaprakları olan ve içerisinde yine bebek mavisi ve pembesi çiçekleri olan bir desen. Aynı çiçekli, yapraklı desenli 2 tane de berjerleri var. Ne renk halı ve hangi renk ve modelde perde yaptırmalıyım?

 6. yd360

  25/04/2015 22:54

  Nejla Koçak Hanım perdelerinizi mavi koltuklara değil bej chesterlara göre de seçebilirsiniz. Aynı bej olmayabilir. Biraz daha açığı veya koyusu seçilebilir. Bej perde istemiyorsanız parlak kahve, bakır, kızıl kahve gibi tonlarda bir perde de hem beje hem parlement maviye yakışabilir. Kırlent konusuna çok takılmayın çünkü o kadar çeşitli ve uygun fiyatlı kırlentlere rastlıyor ki insan, zaman içerisinde mutlak değişiyor.

 7. yd360

  25/04/2015 23:09

  Nurcihan Hanım berjerleriniz petrol ya da krem olabilir. Koltukta 3. bir renk pek önermiyorum. Perdeleriniz koyu krem olabilir. Yemek takımının sandalyelerinde ise bal rengi tonlarını kullanabilirsiniz.

 8. olcay

  27/04/2015 20:25

  Hardal ve kiremit tonlarında oturma grubum var berjerler eskitme kilim modeli duvarlar gri halım nasıl olmalı?

 9. yd360

  28/04/2015 12:23

  Sayın Olcay renkli koltuklara açık bej veya açık krem bir halı öneririm. Dilerseniz içerisinde kiremit ya da hardal renk desen olabilir.

 10. sona

  28/04/2015 13:02

  Merhaba cevabınızı bekliyorum lütfen yardımcı olun.

 11. yd360

  28/04/2015 13:07

  Sona Hanım koltuklar renkli ve desenli olduğu için krem renk bir halı öneririm. İçerisinde çok az pembe veya mavi desen ya da berjerlere benzer desen olabilir. Ama dediğim gibi bol desenli değil de seyrek bir desen olsa çok daha iyi. Perdede benim fikrim beyaz tül yeterli ancak renkli fon da mutlaka olacaksa mavi fon kullanılabilir.

 12. yd360

  28/04/2015 20:38

  Sorunuz cevaplandı sayın Sona, lütfen yorumlara dikkatli bakın.

 13. nejl@

  30/04/2015 23:44

  Merhaba. Evimi boyatacağım ve TV arkasındaki duvara taş yaptırmak istiyorum duvar taşını koyu renk mi yoksa açık renk mi tercih etmeliyim sizce? Koltuklarım (saks mavi berjerler, bej renginde 3lüler) mobilyalarım (beyaz renginde kapakları, ayakları ceviz karışımı) fon perdeler bej tonunda. Hangi renge boyamalıyım salonumu? Filli boyanın kırık beyaz veya keten nasıl olur sizce? Teşekkürler.

 14. seher

  01/05/2015 08:24

  Mrh. sitenizi çok beğendim. Benim de 2 tane 3lü petrol mavisi ve bunlara uyumlu çiçekli desenli 2 tane tekli berjerlerim var bunlara uyumlu renk ve şekillerde halı perde ünite ve aksesuar seçmem lazım yardımcı olursanız çok mutlu olurum sevgilerimle.

 15. yd360

  02/05/2015 22:28

  Seher Hanım beyaz ünite, beyaz üstü kahve-mavi desenli fon ve çok açık bej halı olabilir.

 16. yd360

  02/05/2015 23:56

  Sayın nejl@ kırık beyaz duvar ve koyu renk taş önerebilirim. Hem bir kontrast olur hem de koltuk renginiz öne çıkar bu seçimlerle.

 17. s3m

  06/05/2015 12:29

  Merhaba, benim 2 tane 3lü krem rengi koltuğum 2 tane pembe çiçekleri olan berjerim var. Masam ceviz rengi sandalyelerim de krem rengi. Perde fon rengini ne renk alabilirim ve halımı ne tonlarda alabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

 18. burcu

  07/05/2015 20:20

  Merhaba benim 3 ve 2 koltuğum gül kurusu berjerler mor ne renk fon kullanmalıyım?

 19. emine

  08/05/2015 08:46

  merhaba, 1 tane kahverengi 1 tane petrol mavisi üçlü koltuğum var. Berjerlerim kremli asimetrik çizgili kahve vizon somon lacivert gri vb tonlarda çizgiler var. Şimdi halıma ve perdeye karar veremiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

 20. Gülcan

  08/05/2015 10:06

  Merhabalar, Salonumuzda değişiklik yapmaya karar verdik. Ceviz rengi mobilyalar (ünite, masa, konsol sehpa), bej rengi köşe koltuk aldık. Lacivert sandalyeler ve lacivert-turkuaz karışık berjer ile renklendirmeye çalıştık. Sırada perde alışverişmiz var. Tül ve fon olarak ne renklerde ve tarzda perdeler tercih etmeliyiz? Öneride bulunursanız çok memnun olurum. Teşekkürler:)

 21. yd360

  08/05/2015 11:35

  Burcu Hanım mor desenli ya da krem renk fon kullanabilirsiniz.

 22. yd360

  08/05/2015 12:35

  Emine Hanım koltuklarınızda pek çok renk var. Bunlar perdede kullanılabilir. Öreğin somon renk, vizon renk veya krem uygun perde renkleridir. Halıda ise örneğin kahve-petrol-krem ya da yine kahve-somon-krem gibi birkaç renk içeren bir model kullanabilirsiniz. Eğer bu şekilde uygun halıya rastlamazsanız sadece kahve-krem bir halı da olabilir.

 23. yd360

  08/05/2015 12:39

  Gülcan Hanım perde tarzı mobilyaların tarzına bağlıdır. Düz hatlı daha modern tipte mobilyalarla yine modern, keten veya pamuklu kumaştan perdeler kullanılabilir. Klasik tarzda ise büzgülü, kadife veya parlak kumaşlı daha ağır perdeler uygun olacaktır. Açık krem tül ile bej, koyu krem veya lacivert ya da kahve tonlarında fon kullanılabilir. Koltuk desensiz ise örneğin lacivert-krem ya da krem-kahve gibi 2 renk desenli fonlar da evinize yakışır.

 24. Güler

  10/05/2015 01:17

  Merhabalar. Pudradan biraz daha koyu pembe koltuklar aldım. Yaşam ünitesi, konsol, vitrin kırık beyaz kulp kısımlarında hafif ahşap detaylar var. Ve masamda komple ahşap görünümlü üzeri. Kenarları kırık beyaz ayaklar ahşap yine. Sandalyelerin 4 tanesi kırık beyaz 2 tanesi koltukların pembesinden. Sizce böyle bir takıma ne renkte fon perde gider. Bir de eşyalarımı yeni sipariş verdim yapım aşamasında değiştirmemi önereceğiniz bir şey olursa söyleyebilirsiniz. Ben masamı komple kırık beyaz istiyordum ama hiç kullanışlı değil dedikleri için ahşapta karar kıldım yardım lütfen fikirleriniz bekliyorum kusura bakmayın uzun oldu biraz.

 25. yd360

  12/05/2015 16:04

  Güler Hanım pembe tonlarındaki koltuklara koyu krem, beyaz, gri, bej ya da bal rengi fonlar uyumlu olur. Ya da örneğin krem üzeri toz pembe desenli bir fon da olabilir. Gri-beyaz bir fon kullanıp birkaç tane de gri kırlent kullanabilirsiniz. Bu tip eşleştirmeler yapma şansınız var. Evdeki diğer ünitelerde ahşap detay varsa, ahşap yemek masası sorun olmayacak, bir bütünlük sağlanacaktır diye düşünüyorum. Aşağıdaki makalelerimize de bir bakın isterseniz:

  http://www.yapidekorasyon360.com/pembe-koltuklarla-dekorasyon/
  http://www.yapidekorasyon360.com/pudra-rengine-uyan-renkler/

 26. selin

  12/05/2015 17:43

  Merhabalar yatak odamızın perde seçimini önceden yapmak zorunda kaldım henüz yatak odamız alınmadı ve yatak odamıza duvar kâğıdı seçilmedi. Seçtiğim fon damask desene yakın sütlü kahve ve içinde gri barındırıyor. Tülüm de sade eteklerinde damask desenleri ve tülün aralarında damask var ama yoğun bir şekilde değil. Fonları tutacak kendi kumaşından değil varaklı püsküllü bir tutacak seçtim. Buna göre ben bu perdeleri göstermek için odanın duvar kâğıdını nasıl seçmeliyim yatak başlığımı nasıl seçmeliyim teşekkür.

 27. yd360

  13/05/2015 14:23

  Selin Hanım perdeleri göstermek için onları bastırmayacak sade bir duvar kağıdı seçilebilir. Açık krem, fazla desenli değil ama dokulu bir model gibi. Ya da tam tersi kontrast yaratacak koyu bir renk olabilir, koyu kestane gibi. Ama yatak odasını koyu yapmak istemeyebilirsiniz. Yatak başlığınız klasik modeller arasından seçebilirsiniz. Damask desen klasik bir desen sayılır. Klasiğin de çok çeşitleri vardır. İlla çok oymalı olması gerekmez. Hafif işçiliği olan, biraz kıvrımlı veya düz hatlı ama kapitone gibi modeller de var. Ne kadar klasik istediğinize bağlı olarak bir seçim yapın.

 28. arzu

  13/05/2015 22:28

  Merhaba 2 ay sonra evleniyorum ve oturma odam dar uzun mobilyalarım beyaz koltuk takımım yeşil berjerlerim ise mor krem çiçek desenli parkelerim açık kahve rengi camın önüne maalesef masamı koymak durumundayım halı ve perde uyumu konusunda hiçbir fikrim yok evimizi boyatacağız ben tv ünitesi olan duvarı mor diğerlerini iste çakıl taşı çok açık gri düşünmüştüm fikirlerinizi bekliyorum.

 29. yd360

  17/05/2015 13:31

  Arzu Hanım tebrikler. Duvar rengi seçiminizde bir terslik yok. Halı olarak mor veya koltuklardan daha açık bir yeşil düşünebilirsiniz. Krem sade bir halı da yakışır. Perdede renkli halı seçerseniz krem, krem – bej gibi açık renk halı seçerseniz örneğin lila tonu bir perde önerebilirim. Koltuklarınız renkli olduğundan hem halı hem perde renkli olmasa daha iyi gibi.

 30. uğur

  19/05/2015 02:07

  Oturma odama bir renk katacak perde düşünüyorum ama kararsızım köşe takımım gri siyah, ünitem kahve siyah ve halım pırıltılı beyaz ekran gibi nasıl bir perde ve fon uygulamalı?

 31. Reyhan

  20/05/2015 02:18

  Merhaba benim venge rengi mobilyam var, koltuk takımım mor – gri kapitoneli halım krem rengi damask desen. Odamın rengi de çisenti (çok uçuk bir yeşille mavi atası) Perde ve tül olarak nasıl bir seçim benim için doğru olur salonum büyük olmadığı için japon fon düşündüm ama neticeden emin olamadım bir de renk konusunda yetersiz kaldım yardımcı olabilirseniz memnun olurum teşekkürler.

 32. yd360

  22/05/2015 23:22

  Sayın Uğur siyah-beyaz desenli bir perde de odaya hareket katabilir. Renk eklemek istiyorsanız elbette dilediğiniz rengi perdede kullanabilirsiniz ama bu rengi salona dağıtmak gerekir. Örneğin turkuaz renkte perde asabilirsiniz ama aynı renk yastık veya puf vb aksesuarların da olması gerekir.

 33. yd360

  22/05/2015 23:56

  Reyhan Hanım japon perdeleri kullananlar memnun kaldıklarını söylüyorlar, açık lila ya da krem tonlarını düşünebilirsiniz.

 34. bedriye

  27/05/2015 22:04

  Merhaba. Ben yeni ev düzeceğim ins bana yardımcı olur musunuz? Salon takımımı modern yapıda yastıklı iki tane üçlü iki tane de berjer olarak aldım koltuklarım klasik değil biraz spor üçlülerden biri parlament mavi gibi lacivert diğeri grinin bir ton koyusu. Berjerlerim de bordo cevizden ful ahşap yemek masam ve konsolum var koltuklarımdan gri renkte olan kumaştan sandalye yaptırdım. Çok renk olduğu için tül-fon-halı-boya konusunda kararsızım lütfen yardımcı olur musunuz?

 35. yd360

  28/05/2015 20:32

  Bedriye Hanım berjerlerin renginde fon ve beyaz tül kullanabilirsiniz. Çok açık gri veya krem-gri bir halı kullanılabilir. Boyaya gelince, mobilyalar renkli olduğu ve koyu renkleri de içerdiğinden salonun ihtiyacı olan açıklığı boya ile sağlayabilirsiniz. Kırık beyaz veya çok çok açık bej gibi, açık tonda toprak renkleri önerebilirim.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak