Mobilya ve Perde Uyumunda Püf Noktalar

, , 246 Yorum

Perdenin bir odayı ne kadar değiştirebileceğine ve perdesiz odaların bitmemiş, tamamlanmamış göründüğüne şahit olmuşsunuzdur. Dekorasyonda perde önemli bir ayrıntıdır. Bir odada halı, oturma grubu ve parke renkleri perde rengi seçiminde etkilidir. Mobilya ve perde uyumu konusunda en sık yapılan hatalara düşmemek için birkaç ipucunu bilmek yeterli olacaktır.İlk olarak mutlaka hatırlatılması gereken nokta: perde seçimi mobilya, parke ve duvar rengi seçiminden sonra olmalıdır.

Mobilya ve perde uyumu denildiğinde en sık yapılan hatalardan biri bu ikisinin tamamen aynı renk tonunda olması için çabalamaktır. Oysa birbiriyle aynı renkte perde ve oturma grubu çoğu kez son derece sıkıcı ve yavan görünür. Üstelik aynı tonu tutturmak oldukça zahmetli bir iştir.En iyisi oturma grubu renginde bir perde seçerken, aynı rengin belirgin biçimde farklı bir tonunu seçmek olabilir. Yukarıda böyle bir örnek görüyorsunuz. Turuncu koltuklarla birlikte yine turuncu perde kullanılmış ancak turuncunun koyu bir tonu tercih edilmiş. Tam tersi şekilde örneğin koyu kahve koltuklarla açık kahve perdeler rahatlıkla kullanılabilir.

Oturma grubuyla uyumlu perde seçmenin diğer bir yolu da, desenli koltukların içindeki desen renginde perde seçmek olabilir. Bu şekilde odada bir bütünlük yakalanır ve şık bir görünüm ortaya çıkar. Aynı renkte ufak tefek aksesuarlarla tablo tamamlanabilir.

Desen konusuna gelince, desenli koltuklarla düz renk perdeler, düz renk koltuklarla da desenli koltuk kullanmak daha hoş bir görüntü verir. Alçak tavanlı evlerde desenli perdelerden ziyade düz perdeler tercih edilmelidir.

Mobilya ve perde uyumunda dikkat edebileceğiniz bir diğer nokta, aynı renk paletini kullanmak yerine mobilya renginize kontrast renkte bir perde seçmek olabilir. Kahverengi koltuklarla turkuaz rengi, mor oturma grubuyla sarı ya da krem rengi perdeler birlikte kullanılabilir. Böyle bir renk paleti uygulayacaksanız yukarıdaki gibi odaya perde renginde tek parça mobilyalar katabilirsiniz.

Beyaz, bej, kahverengi gibi nötr renkte perdeler pek çok renkte mobilyayla birlikte kullanılabilir ve hemen her renkle uyum gösterirler.

Perde ve mobilya uyumu demişken kumaş uyumundan söz etmemek olmaz. Oturma grubunuzda kullanılan kumaşla perde kumaşının dokularının örtüşmesi de önemlidir. Örneğin parlak kumaşlı koltuklarla keten perde kullanmanız doğru olmaz, denge bozulur.  Saten koltuklarınız varsa perde kumaşının parlaklık içermesi göze daha hoş görünür.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

246 Yorum

 1. Filiz

  19/04/2015 22:19

  Merhaba, salonumda bir adet Fransız cam balkon var, kapı şeklinde açılacağı için nasıl bir perde yaptırmalıyım karar veremiyorum. Koltuklar bir üçlü krem diğer üçlü patchwork desenli içerisinde maviler su yeşilleri turkuazlar mevcut. Perdeyi de bu içinde bulunan tonlardan birini seçerek yapmayı düşünüyorum nasıl olur? Perde ve halı seçimini nasıl yapmalıyım;
  Oturma odasında hardal sarısı bir L koltuk var kırlentleri renkli olacak odayı renkli yapmayı düşünüyorum perde ne tonlarda olmalı sizce? Şimdiden çok teşekkür ederim…

 2. yd360

  21/04/2015 00:09

  Filiz Hanım Fransız balkona çift kanatlı perde öneririm. Dilerseniz her iki yanda kuşak kullanarak dilediğinizde hoş bir görüntüde elde edebilirsiniz. Koltuk renklerinden biriyle eşleşen bir perde hoş duracaktır. Örneğin mavi bir halı ve krem bir halı düşünülebilir. Ancak halı renkli olacaksa perdenin bu kez krem olmasını öneririm. Hardal sarısı koltuklar ile en çok gri, kahve veya vizon tonundaki perdeler kullanılır.

 3. nurcihan

  21/04/2015 00:47

  Merhaba ben krem ve petrol mavisi koltuk almayı düşünüyorum fakat buna uyumlu olarak perde ve tekli berjerlerimin ne renk olmasına karar veremedim bana yardımcı olursanız çok sevinirim yemek takımını da beyaz biraz hafif içinde krem gibi karışık rengi var sandalyeleri de ne renk olsun teşekkür ederim.

 4. Nejla Koçak

  22/04/2015 20:47

  Salonumda berjerlerim parlement mavi ve Fransız balkon önünde duruyorlar. 3lü ve 2li koltuklarım ise bej renginde, chester modelinde. Halı ve perde alacağım renk olarak karar veremedim. Bulunduğum yerdeki perdecileri dolaştım hepsi de birebir koltuk rengini tutturmaya çalıştı. Öyle olunca da seçeneklerim daraldı. Aynı maviden bulamadık. Bu renklere uyacak fon perde rengi olarak ne önerirsiniz? Aynı kumaştan berjerlere kırlent yapmayı da istemiştim.

 5. yd360

  25/04/2015 22:54

  Nejla Koçak Hanım perdelerinizi mavi koltuklara değil bej chesterlara göre de seçebilirsiniz. Aynı bej olmayabilir. Biraz daha açığı veya koyusu seçilebilir. Bej perde istemiyorsanız parlak kahve, bakır, kızıl kahve gibi tonlarda bir perde de hem beje hem parlement maviye yakışabilir. Kırlent konusuna çok takılmayın çünkü o kadar çeşitli ve uygun fiyatlı kırlentlere rastlıyor ki insan, zaman içerisinde mutlak değişiyor.

 6. yd360

  25/04/2015 23:09

  Nurcihan Hanım berjerleriniz petrol ya da krem olabilir. Koltukta 3. bir renk pek önermiyorum. Perdeleriniz koyu krem olabilir. Yemek takımının sandalyelerinde ise bal rengi tonlarını kullanabilirsiniz.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak