Mobilya ve Perde Uyumunda Püf Noktalar

, , 180 Yorum

Perdenin bir odayı ne kadar değiştirebileceğine ve perdesiz odaların bitmemiş, tamamlanmamış göründüğüne şahit olmuşsunuzdur. Dekorasyonda perde önemli bir ayrıntıdır. Bir odada halı, oturma grubu ve parke renkleri perde rengi seçiminde etkilidir. Mobilya ve perde uyumu konusunda en sık yapılan hatalara düşmemek için birkaç ipucunu bilmek yeterli olacaktır.İlk olarak mutlaka hatırlatılması gereken nokta: perde seçimi mobilya, parke ve duvar rengi seçiminden sonra olmalıdır.

Mobilya ve perde uyumu denildiğinde en sık yapılan hatalardan biri bu ikisinin tamamen aynı renk tonunda olması için çabalamaktır. Oysa birbiriyle aynı renkte perde ve oturma grubu çoğu kez son derece sıkıcı ve yavan görünür. Üstelik aynı tonu tutturmak oldukça zahmetli bir iştir.En iyisi oturma grubu renginde bir perde seçerken, aynı rengin belirgin biçimde farklı bir tonunu seçmek olabilir. Yukarıda böyle bir örnek görüyorsunuz. Turuncu koltuklarla birlikte yine turuncu perde kullanılmış ancak turuncunun koyu bir tonu tercih edilmiş. Tam tersi şekilde örneğin koyu kahve koltuklarla açık kahve perdeler rahatlıkla kullanılabilir.

Oturma grubuyla uyumlu perde seçmenin diğer bir yolu da, desenli koltukların içindeki desen renginde perde seçmek olabilir. Bu şekilde odada bir bütünlük yakalanır ve şık bir görünüm ortaya çıkar. Aynı renkte ufak tefek aksesuarlarla tablo tamamlanabilir.

Desen konusuna gelince, desenli koltuklarla düz renk perdeler, düz renk koltuklarla da desenli koltuk kullanmak daha hoş bir görüntü verir. Alçak tavanlı evlerde desenli perdelerden ziyade düz perdeler tercih edilmelidir.

Mobilya ve perde uyumunda dikkat edebileceğiniz bir diğer nokta, aynı renk paletini kullanmak yerine mobilya renginize kontrast renkte bir perde seçmek olabilir. Kahverengi koltuklarla turkuaz rengi, mor oturma grubuyla sarı ya da krem rengi perdeler birlikte kullanılabilir. Böyle bir renk paleti uygulayacaksanız yukarıdaki gibi odaya perde renginde tek parça mobilyalar katabilirsiniz.

Beyaz, bej, kahverengi gibi nötr renkte perdeler pek çok renkte mobilyayla birlikte kullanılabilir ve hemen her renkle uyum gösterirler.

Perde ve mobilya uyumu demişken kumaş uyumundan söz etmemek olmaz. Oturma grubunuzda kullanılan kumaşla perde kumaşının dokularının örtüşmesi de önemlidir. Örneğin parlak kumaşlı koltuklarla keten perde kullanmanız doğru olmaz, denge bozulur.  Saten koltuklarınız varsa perde kumaşının parlaklık içermesi göze daha hoş görünür.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

180 Yorum

 1. fatma

  27/01/2015 11:19

  Odamdaki oturma grubu mavi renkte, bir kanapem var uyumsuzluk içinde ona nasıl renk giydirsem acaba halım da mavi krem ve lacivert renkler hakim teşekkürler.

 2. Nursen

  27/01/2015 17:32

  Krem ve kırık beyaz renk arasında bir salon takımım var. Ünitemin ve diğer parçaların üzerinde ahşap şeritler var. Fakat koltuk ve perdelerimin rengi konusunda kararsızım koltuk ve perdelerde kesinlikle kahverengi kullanmak istemiyorum. Salonumda oldukça canlı renkler istiyorum.

 3. yd360

  29/01/2015 22:19

  Kanepenizi krem rengi veya açık bej gibi düz ve açık bir renkte giydirebilirsiniz. Açık renk istemiyorsanız kahverengi de olabilir.

 4. yd360

  29/01/2015 22:30

  Nursen Hanım şu an sonsuz seçeneğiniz var, size hangi rengi söylemeliyim bilemiyorum. belki önce sevdiğiniz salon örneklerini belirlemeli ve hangi renkler sizin için öne çıkmalı karar vermelisiniz. Aşağıda örnek br link veriyorum size, sitemizde salon kategorisinde diğer salon fotoğraflarını da gezebilirsiniz.

  http://www.yapidekorasyon360.com/salon-dekorasyon-ornekleri/

 5. brnky

  04/02/2015 00:05

  Mrb. ben salonuma uygun bir fon perde istiyorum fakat karar veremiyorum salon mobilyam beyaz ağırlıkta olmak üzere ve ahşap rengindedir. oturma grubum biraz klasik ve altın yaldızlı bronz renginde kenarları beyaz ve koyu kahve renginde halılarım kahve bej ve beyaz olup perdemde düz beyaz tül üstüne altın simli ve kahve simli puantiyeler içeriyor fonlarım sizce hangi renk olmalı?

 6. yd360

  06/02/2015 02:36

  Sayın brnky koyu kahve ya da sütlü kahve renkleri fonda kullanılabilir. Ev aydınlıksa koyu, salon küçük ya da az ışık alıyorsa sütlü kahve tonlarını tercih edebilirsiniz.

 7. duygu

  08/02/2015 19:08

  Merhaba. Benim mobilyalarım beyaz döşemeleri gül kurusu ve krem renklerinde. Berjerlerim ise yine gül kurulu kremli ama çiçekli düz değil. Aralarında yeşil yaprakları var. Ben perde seçimimi haki yeşili yapmak istiyorum ama diğer kanepeler düz olduğu için yani biri krem biri gül kurusu renkli olduğundan yeşil nasıl durur çok kararsız kaldım. Bana yardımcı olursanız çoook sevinirim.

 8. yd360

  13/02/2015 23:35

  Duygu Hanım yeşil perde bu tabloda kulağa hoş geliyor ama gerçekten gözü yormayacak ya da göze batmayacak bir yeşil bulmanız gerekir. Aksi takdirde yeşil ve gül kurusu yan yana biraz ağır bir görüntü ortaya çıkarabilir. Bunun yerine gül kurusu veya kremin farklı bir tonunu perdede değerlendirebilirsiniz.

 9. aysel

  14/02/2015 03:23

  Merhaba benim salonumda iki takım koltuk var biri haki yeşil minder diğer yerleri krem haki iri güllü diğeri koltuk sade krem yemek odam beyaz ve sandalyelerimi kaplatacağım ve fon perde yaptırmak istiyorum yardımcı olursanız memnun olurum, halım krem rengi teşekkürler.

 10. yd360

  15/02/2015 22:31

  Aysel Hanım sandalyelerde yeşilin farklı bir tonunu ya da kızıl kahve tonunu kullanabilirsiniz. Perde rengi sandalyelerle eşleşebilir ya da koyu krem, yeşile kaçan bir bej gibi nötr renkler olabilir.

 11. ada

  18/02/2015 16:23

  Yatak odamda gardırobum ve yatak başlığım beyaz, fonlarım mor, ne renk halı ve yatak örtüsü kullanabilirim?

 12. Reyhan

  18/02/2015 23:20

  Yeni eve geçeceğim koltuk takımını yeni aldım sütlü kahve bir berjer var beyaz saks mavi çiçek desenli koltuklarda da o desende yastıklar bulunmakta odamın halısı perdeleri ne renk olmalı ferah görünsün istiyorum koltuk rengini de değiştirebilirim şimdiden teşekkürler.

 13. Ebru

  19/02/2015 14:46

  Merhaba ben oturma odam hakkında sizden bilgi almak istiyorum, halım krem üzerine kahve, koltuğum mor yastık kılıfını kahve yapsam olur mu?

 14. yd360

  19/02/2015 17:49

  Ebru Hanım kahverengi yastık kullanabilirsiniz, ancak mor çok koyu ise seçeceğiniz kahverenginin orta koyulukta, hafif bakıra çalan bir ton olmasını önerebilirim.

 15. yd360

  19/02/2015 22:07

  Reyhan Hanım mavi-beyaz ve sütlü kahve olmak üzere 3 renginiz var ve bu renklerle çeşitli şekillerde eşleştirmeler yapılabilir. Örneğin beyaz veya lacivert bir halı ya da sütlü kahve değil ama bej bir halı olabilir. Perdede güzel bir mavi tonu kullanabilirsiniz. Ferahlık ön plandaysa zeminde açık renk halı olması daha iyi olur.

 16. yd360

  19/02/2015 22:11

  Ada Hanım gri bir halı ile mor ya da lila veya mora yakışacak olan yeşil, pembe veya turuncu gibi çok çeşitli renklerde yatak örtüleri kullanabilirsiniz.

 17. ferda

  27/02/2015 13:57

  Doğtaş’tan (bolton) yeni koltuk takımı aldım. Mobilyası ceviz (ayakları). Kumaşın rengi bej, kırlentlerin biri koltuğun renginde diğeri koyu açık kahve ve mavi karışık pastel renklerde halımı da royal’den aldım buhara serisi İran halı modeliymiş. İçinde krem kahve tonları ve mavi var. Yemek odası takımım eski, rengi wenge, sandalyelerin içi kumaş rengi de krem duvarlar bej, parkeler ahşap rengi. Gel gelelim perdeye. Bir türlü nasıl bir şey alacağıma karar veremiyorum. Yardımcı olur musunuz lütfen? Salonum 35 mkare boydan balkona bakan cam var, bir de penceresi var tavanı alçak olan. Biraz gösterişli ve modern olsun istiyorum.

 18. yd360

  27/02/2015 23:24

  Ferda Hanım perde rengi olarak kırlentlerdeki renkleri yani koyu kahve, açık kahve, mavi olmak üzere bu 3 renkten birini kullanabilirsiniz. Bir seçenek de koltukların bir iki ton koyusunu kullanmak olabilir. Burada perdenizi gösterişli kılacak olan en önemli unsur kumaşıdır. Çarşaf gibi dümdüz değil de dokulu bir kumaş ile saydığımız renklerden herhangi biri çok şık duracaktır. Saten ya da benzer parlak kumaşlar klasik durur, daha mat, pamuklu, keten türü kumaşlar daha modern duracaktır.

 19. Melike

  28/02/2015 02:07

  Merhaba, salonum için vizon rengi klasik oymalı bir koltuk takımı sipariş ettim, koltuğun sırt kısmı parlak kadife kumaş vizon renk ve chester tarzı düğmeli, oturma kısmı ise vizon renk ve kendinden damask desenli. Berjerlerin kolları ve diğer koltukların ayak kısmı sedef ton üzerine cappicino renginde patina eskitme var. Yemek odası bir konsol, 6 sandalye ve masadan oluşuyor. Koltuğun ahşabıyla aynı özellikteler. Sandalye sırtı düğmeli ve yine vizon renk parlak kadife. Halım ise tuğra halı saten serisi kendinden açıklı koyulu ama yine vizon rengi.
  Ben salona fon perde ve aynı renkte yastıklarla renk katmak istiyorum. Değişimi daha kolay olduğu için bunu düşündüm. Fon olarak çift fon kullanmak ve üstte (Mor vizon damask desen) kullanıp fil ayağı şeklinde toplamak, altta ise hafif mor çizgili vizon bi fon kullanmak istiyorum. 3lü koltuklara ise aynı fon kumaşın sade mor renginde ikişer kırlent ve aynı fon perde kumaşın kombini olan mor vizon çizgili şeker yastık düşünüyorum. Berjerlere aynı çizgili kumaştan birer dikdörtgen yastık planladım. Sizden de fikir almak isterim. Yardımcı olursanız sevinirim.

 20. yd360

  28/02/2015 17:39

  Melike Hanım zevkli seçimler düşünmüşsünüz. Tek önerim perdenin vizon ağırlıklı olması olabilir. Mor desenli olsun ama söz ettiğiniz modelde eğer mor çok öne çıkarsa perde salonun geri kalanını bastıracak kadar gösterişli olabilir. Bu yanlıştır demiyorum sadece zevkinize göre perdenin ne kadar öne çıkmak isteyeceğini de göz önünde tutun.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak