Mobilya Nasıl Boyanır?

, , 108 Comments

Eski göründüğü ya da artık sürekli göz önünde olduğu için kurtulmak istediğiniz mobilyalarınızı boyayarak onları yeniden baş tacı haline getirebilirsiniz. Zımparası, astarı derken bu iş gözünüzde büyüyebilir ancak bir kez deneyim kazandıktan sonra da gördüğünüz her eski hatta belki yeni mobilyaya el atmak isteyebilirsiniz. Mobilya rengi değiştirirken mobilyanızın malzemesine uygun boyama adımlarını takip etmeniz önemlidir. Bazı mobilyalar çok çabuk boyanabilecekken bazıları sizi biraz daha uğraştırabilir.mobilya-boyama

Mobilya Rengini Değiştirirken İzlenecek Adımlar

Aşağıda bu maddeleri detaylandıracağız ancak ilk önce kabaca sıralamayı yapalım:

 • Mobilyanın çekmece benzeri çıkabilir parçaları çıkarılır.
 • Mobilya nemli ve hafif sabunlu bir bezle iyice temizlenip kurulanır.
 • Etrafın kirlenmemesi için mobilya büyük bir naylon üzerine koyulur.
 • Sprey / püskürtme boya kullanılacaksa açık havada çalışılmalıdır. Diğer boya türlerinde, boyanın koku yapma ihtimali varsa havalandırabileceğiniz bir oda seçmelisiniz.
 • Parlak yüzeyli, cilalı, yağlı boya ile daha önceden boyanmış veya kaplama bir mobilya ise önce zımpara yapılır. Cila kalınlığına göre zımpara numarası küçülecektir. Yüzey matlaşana dek zımpara yapılır. Eğer elinizdeki cilasız, ham bir ahşap ise zımparaya sadece yüzeyi biraz düzeltmek için ihtiyaç olur.
 • Zımparanın ardından tekrar mobilyanın tozu alınır, temizlenir.
 • Mobilyaya astar uygulanır.
 • Astar kuruduktan sonra ince bir zımpara yapılır ve toz temizlenir.
 • Astarın üzerine iki kat (gerekiyorsa daha fazla) istenilen renkteki boya sürülür. (Her boya sonrası diğer kata geçmeden boyanın kurumuş olması önemlidir.)
 • Boyanın uzun ömürlü, pürüzsüz olması ve kolay temizlenmesi için boya kuruduktan sonra mobilya verniklenir.

temizlemeMobilyayı Boyamadan Önceki Hazırlık Aşaması

Mobilya boyayacaksanız boyama aşamasına gelmeden iyi bir hazırlık yapmış olmak, mükemmel bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Daha önce mobilyasını boyayan kişilerden astar kullanmadıklarını, zımpara yapmadıklarını ya da vernik veya cila uygulamadıklarını duyabilirsiniz. Fakat bazı adımlar uygulanmadığında, evet mobilyanın rengi değişir belki ama boya en ufak darbede kalkmıyor mu ya da yüzey pütürlü görünmüyor mu, bunları da sormak lazım. Pırıp pırıl bir sonuç için tavsiye edilen adımların atlanılmaması gerekir.

 • İster bir dolap ister bir sandalye boyayacak olun ilk olarak az sabunlu bir suyla mobilyanızı toz ve kirden güzelce arındırmanız tavsiye edilir.
 • Mobilya rengi çok koyu ise ya da cilası bozulmuş ve kötü durumdaysa astar boya kullanmanız gerekir.
 • Kaplama mobilyaların boya tutması zordur. Kat kat boyayarak rengi tuttursanız da bu kez boya kolayca sökülebilir. İyi bir boya, boyanın yüzeye iyice yapışması anlamını taşır. Kolayca dökülen bir boyama emekleri boşa çıkarabilir.

boya-oncesi-zimparalama

Mobilya Boyarken Zımpara Yapıp Yapmama Kararı

Pek çok kişi için mobilya boyamayı zorlaştıran en önemli adımların başında zımpara işi gelir. Büyük mobilyaları zımpara makinesi ile değil de elle zımparalamaya kalkmak çok yorucu olabilir. Zaten bu nedenle, önemli ve gerekli olması her fırsatta söylendiği halde etrafta bu kadar çok zımparasız boyama girişimi görürsünüz.

Zımparasız boya riskini göze almadan önce aşağıdaki maddeleri değerlendirebilirsiniz.

 • Mobilyanın yüzeyi parlak ve çok pürüzsüzse zımpara aşamasını geçmek doğru olmayabilir. Boya ve hatta astar bile bu tip yüzeylerden kolayca dökülebilir. 220’lik ya da 320’lik bir zımpara ile ince zımpara yapmak boyanın tutunmasına imkan verecektir. Parlak yüzeyler boyaya geçmeden önce matlaştırılmalıdır.
 • Mobilya daha önce boyanmışsa ya da üzerine balmumu cila uygulanmışsa, zımpara aşamasını atlamamanız tavsiye edilir. Boya ve astar, balmumu cilalı bir yüzeyde tutmayacaktır.
 • Pürüzlü noktalar, boya dökülmesi ya da oluklar varsa zımpara yapmak veya ahşap macunu uygulamak gerekir. Bozuk yüzeylere macun çekilecekse, macunun bozulmaması için önce astar uygulamak daha iyidir.
 • Eğer zımpara yapmayacaksanız yağ bazlı bir astar boyanın daha iyi yapışmasını sağlayabilir.
 • Büyük kaplama mobilyaları zımparasız boyamaya girişmeden önce iyice düşünün. İyi bir fikir olmayabilir. Eğer çok kullanılmayacağını ve yıpranmayacağıı düşündüğünüz bir süs eşyası ise, deneyebilirsiniz. Epey bir kat boya yapmak gerekebilir.

astar-boya

Zımparanın Ardından Astar

Astar uygulaması yaptığınız boyanın uzun ömürlü olması ve profesyonel görünmesi açısından öne çıkar. Astar uygulandığında alttaki renk örtülür, mobilya boyayı daha az emer, daha pürüzsüz bir görünüm elde edilir. En önemlisi de astar üzerine uygulanan boya daha iyi yapışır; en ufak bir darbede kolayca çıkmaz. Zımpara neden gerekli yukarıda söz etmiştik. Eğer zımpara aşamasından kaytarmadıysanız, mobilyanızın mağazadan yeni çıkmış gibi görünmesi için astar kuruduktan sonra bir kez daha zımpara yapmanız harika olur!

boya-fircasi

Astar Kuruduktan Sonra Boya

Boya renginizi seçtikten sonra genellikle iki kat boya ile boyama işlemini tamamlayabilirsiniz. Su bazlı ya da sentetik (yağlı) boya kullanabilirsiniz. Nasıl bir görünüm istediğinize bağlı olarak parlak ya da mat boya uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, boyanın inceltme ve kuruma talimatlarına harfiyen uymanızdır. Boya kurumadan üst üste boya yapmamalısınız. Başka bir önemli nokta, yeterince inceltilmeyen ya da çok inceltilen boyalar ile olumsuz sonuçlar alınacaktır.

Boya satın alırken ahşap yüzey boyayacağınız zaman, satın aldığınız boyanın ahşap yüzeyler için de uygun olmasına dikkat edebilirsiniz. Sadece duvar için üretilen boyalar ahşapta dayanıklı olmayabilir. Seçtiğiniz boyanın hangi yüzeyler için uygun olduğu genellikle ‘uygulanacak yüzeyler’ başlığı altında bulunabilir. Ambalaj üzerinde açıklama göremiyorsanız ürün bilgilerine internetten ya da boyayı satın alacağınız yerdeki ilgili kişiden ulaşabilirsiniz.

Bazı internet kullanıcılarının mobilya boyası olarak uygulayıp memnun kaldığını söylediği boyalar şunlar olmuş:

 • Caparol Trimaxx Mat Sentetik Boya (Kaplama mobilyaya uygulanmış.)
 • Polisan Matrix Lux Anti Aging X1 Su Bazlı
 • Swing Color Parlak Son Kat Boyası
 • Polisan Primera Sentetik Boya Parlak Beyaz (Selülozik tinerle inceltilmiş.)
 • Marshall Pastel Mat Boya (Duvar, ahşap ve metal boyası)

Fırça izi mobilya boyarken öne çıkan konulardan biridir. Bunun için önce fırça boya yapıp ardından rulo ile üzerinden geçmek ya da doğrudan rulo ile boya yapmak iz kalmamasını sağlayabilir. (Tabii köşe, kenar vb için yine fırça gerekir.) Ancak her rulo her boya türüne uygun değildir. Seçtiğiniz boyaya ve zemine göre kısa tüylü, uzun tüylü ya da sünger rulo seçimi yapmanız gerekir. Bunu boyanızı satın alırken nalbura ya da ilgili kişiye danışabilirsiniz. Rulonuzu tek yönde hareket ettirmek iz kalmaması için çözüm olabilir.

Püskürtme boyalar da mobilyalar için bir diğer yöntemdir ancak püskürtme boya ile mutlaka dış mekanda çalışmanız gerekir.

sandalye-boyama

Son Adım: Vernik

Vernik seçerken kaliteli bir vernik seçilmelidir ki sonradan sararma yapmasın. Özellikle beyaza boyanan mobilyalarda poliüretan verniğin sararmaya yol açtığı şikayeti yaygındır. Sık temizlenmeyecek, fazla el altında olmayacak mobilyalarda vernik adımı atlanabilir. Boyanın kalitesi de önemlidir. Bazı boyalar vernik istemeyebilir. Bu konuyu boyanızı satın alırken ilgili kişiye danışabilirsiniz. Hem astar hem de vernik seçiminde boyanız için önerilen özellikteki ürünleri eşleştirmeniz en iyi sonucu almanızı sağlar.

İster vernik olsun ister boya fırçası, ürünlerin kalitesi sonucu doğrudan etkileyecektir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

108 Responses

 1. yd360

  10/04/2015 22:52

  Kudret Bey dolap sayısı çoksa ya da dolapların yüzeyindeki boya-cila kolayca zımparalanmıyorsa makine daha iyidir, aksi takdirde çok yorucu olabilir.

 2. yd360

  11/04/2015 21:28

  Atilla Bey marka veremiyorum ama forumlardan da iyi fikir edinebilirsiniz. Akülü, çok amaçlı zımparalar değerlendirilebilir.

 3. derya

  04/10/2015 18:49

  Benim siyah yatak odası takımını nasıl boyanabilir fırınlanmış bir mobilya aldığımızda boyanabilir dediler tereddüt ediyorum becerebilir miyim?

 4. yd360

  05/10/2015 14:22

  Sayın Derya daha önce mobilya boyadınız mı? Eğer boyamadıysanız yatak odası takımı başlamak için zor bir adım.

 5. nur

  07/10/2015 10:50

  Ben orta sehpami boyamak istiyorum. Şu anda rengi koyu kahve, beyaz ya da ekru boyamak istiyorum daha önce de boyadık fırça darbeleri var. Nasıl bir yöntem uygulayabilirim ve hangi boyayı kullanmamı önerirsiniz?

 6. yd360

  16/10/2015 23:48

  Nur Hanım fırça ile boyadıktan sonra üzerinden rulo ile geçerek izleri kapatabilirsiniz.

 7. Nur

  25/10/2015 21:18

  İyi akşamlar verdiğiniz bilgiler çok net öncelikle teşekkür ediyorum fakat takıldığım bir konu var benim eski usul arap takımı denilen misafir odası koltuk ve yemek odası takımım var. ince astarlı zımpara ve diğer aşamalar gerekli hususları anladım ama nasıl bir boya gerekir nalburdan alacağım anlarlar mı bilmiyorum birde fırça nasıl olmalı?

 8. yd360

  14/11/2015 01:02

  Nur Hanım boyayacağınız yüzey ahşap olacağından ahşap yüzeylere uygun boya alacaksınız, fırçalar ise boy boydur. Boyayacağınız alanın büyüklüğüne göre düşünerek yağlı boya fırçalarından alacaksınız. Nalbur yardımcı olacaktır.

 9. burcu

  22/11/2015 18:54

  İyi günler benimde evimde bir dünya kahverengi ahşaplarım var TV ünitesi zigon sehpalarım yatak odası takımım mutfak masa sandalye gibi bunları boyamak istiyorum ama zımpara konusu kafama çok takılıyor. Daha önce hiç boyama yapmadım zigonlarimla başlasam diye düşünüyorum ama nasıl zımpara yaparım bilemiyorum tabi bir de mahvetme ihtimali olduğu için tereddütteyim bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

 10. fatma

  25/11/2015 17:31

  Ben de heveslenip kahve rengi zigonlardan başladım beyaza boyadım polisan ×1ile zımpara da yaptım iz kaldı parmak rulo fırça ile yaptım normal fırça ile de denedim 5 kat oldu hâlâ aynı ne yapabilirim?

 11. macide

  28/11/2015 20:31

  İyi akşamlar mutfak masamı ve sandalyelerini boyamak istiyorum ceviz mobilya kaplamasız ama cilalı koyu renk olduğu için boyanın zamanla kusacağını söylediler, ben açık renk seçenekleri ile mutfağıma biraz neşeli bir hava katmak istiyorum. Zımparadan sonra da aynı sorunla karşılaşır mıyım yardımcı olursanız sevinirim. Bir de masam 8 kişilik yani yüzeyi geniş nasıl bir yol izlemeliyim cevap yazarsanız sevinirim.

 12. yd360

  30/11/2015 15:41

  Burcu Hanım daha önce hiç boyama yapmadıysanız elbette zigon sehpa ile başlamak iyi fikir. Yatak odası ya da masa gibi parçaları ev içerisinde boyamak sandığınızdan çok daha zahmetli olabilir. Büyük parçaları bir ustaya vermenizi ve dışarıda boyatmanızı tavsiye edebilirim. Eğer zımpara, cila benzeri işlemler doğru, eksiksiz biçimde yapılmazsa yaptığınız boya çok çabuk kalkabilir.

 13. yd360

  30/11/2015 16:16

  Fatma Hanım bir de tüylü rulo deneyebilirsiniz, iz bırakmama konusunda daha iyiler. Havluya benzeyen bir görünümü vardır bunların. Bir de polisan x1 boyayı sulandırdınız mı? Sulandırılmaması daha iyi yoksa kapatmıyor.

 14. hayrullah yelseli

  01/12/2015 00:09

  merhaba, mutfak dolabıma zımpara astar 2 kat polisan x1 boya vurdum,şimdi 3.yü yapıcam. Fırça ile daha parmak bir görüntü ama izli bir görüntü elde ediyorum, rulo ile de mat ama izsiz bir görüntü oluyor. Parlak istiyorum ama izsiz olmasını istiyorum. Nerede hata yapıyorum. Bir de vernik atmalı mıyım, sprey vernik mi kullanmalıyım marka ve tavsiyeniz nedir. Teşekkürler.

 15. yd360

  03/12/2015 13:24

  Macide Hanım çok iyi bir zımpara ile kusma sorunu ortadan kalkacaktır ancak daha önce böyle bir tecrübeniz var mı. Sözünü ettiğiniz büyük parçalar. Biraz başlayıp yarım bırakmak olmaz. Eğer ilk kez mobilya boyayacaksanız önce bir sandalye ile deneyin. Adımlar burada belirtildiği gibidir. Ev ne kadar kirleniyor, işlemler elinizi ne kadar tutuyor görün önce.

 16. yazgul

  11/12/2015 16:01

  Gamze kızımın dolabını boyamak istiyorum boya ismi alabilir miyim beyaz ve vişne rengi olsun hangi boyaları kullanayım bunlar için neler almam gerek yardımcı olur musunuz?

 17. yd360

  11/12/2015 19:21

  Sayın Hayrullah Yelseli, rulonun iz bırakmadığı doğru ama mat görüntü vermesine şaşırdım. Rulonuz kısa tüylü olmalı. Doğru rulo seçimine rağmen mat bir sonuç aldığınızı düşünüyorsanız elbette boya sonrası cila ile bu sorunu tamamen çözebilirsiniz. Dayanıklılık açısından da gereklidir. Sprey vernik pratik olmayabilir, dolap büyükse çok harcamak gerekir. Boya markalarının, örneğin polisanın ahşap verniklerinden kullanabilirsiniz.

 18. yd360

  14/12/2015 16:27

  Yazgul Hanım makalede geçen birkaç boya örneği var ama en iyisi nalbur ya da boya satışı yapan yerlerde danışarak, dolabınızın malzemesini tarif ederek, büyüklüğünü, ölçüsünü vererek alışveriş yapmanızdır. Daha önce yapmadığınızı varsayıyorum, o nedenle size deneyimli birinin alışveriş sırasında yol göstermesi iyi olur.

 19. emır

  15/12/2015 19:09

  Merhaba polisan x1 beyaz ile vitrinimi boyadım çok mat oldu. Üzerine beyaz yağlı boya ile boyasam tutar mı parlaklık için vernik kullanmasam.

 20. yd360

  19/12/2015 02:05

  Emir Bey son kat parlak boya ile vernik kullanmayabilirsiniz. Parlak yağlı boya da denenebilir.

 21. blgmrtt

  05/01/2016 18:20

  Merhaba ben evim için özel tasarım ürünlerimi bir marangozda yaptırıp kendim boyamak istiyorum bunun için gerekli malzemeleri bilmiyorum yardımcı olur musunuz?

 22. yd360

  12/01/2016 14:19

  Sayın blgmrtt, makalemizde olabildiğince bu konuda bilgi verilmiştir. Daha fazla ayrıntıya ihtiyacınız varsa alışveriş için uğrayacağınız nalbur bu konuda size yardımcı olabilir.

 23. Elif

  14/01/2016 19:24

  Merhaba benimde elimde iki tane boyamak istediğim eşya var birisi küçük bir rahle o ham ahşap ama diğeri büyük bir ayna ve hem olukları ve desenleri var hem de verimli koyu kahve oysa ben salonumla uyumlu olsun diye krem pudra ve bakır yaldız ya da altın yaldız kullanmak süslemek istiyorum. Yüzeyler çok düz olmadığı için aynada fırça mı yoksa rulo mu kullansam? Elbette önce rahlemden başlayıp iyi sonuç alırsam aynamı da gösterişli şık bir şekilde dizayn edeceğim umarım güzel olur bilgiler çok güzel tesk ederim

 24. Macide

  20/01/2016 11:38

  Merhaba ben koyu kahve rengi yatak odamı boyamak istiyorum. Boyayan herkesten polisanx1 duyuyorum ama ben mobilyamın parlak beyaz olmasını istiyorum yağlı boya mı kullanmalıyım? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

 25. yd360

  20/01/2016 13:36

  Macide Hanım boyanın parlak olması için yağlı boya olması gerekmez. Önemli olan boyayacağınız yüzeye uygun bir boya cinsi seçmenizdir. Boya sonrası cila da zaten parlaklık verecektir.

 26. yd360

  24/01/2016 18:08

  Elif Hanım küçük veya detaylı yüzeylerde fırça ile çalışmak daha kolay olabilir.

 27. ramazan

  13/02/2016 21:39

  Ben gümüşlük ve yatak odak takımı boyamak istiyorum şu an koyu kahve beyaza boyamak istiyorum bir fikir verir misiniz elinde kompresör ve zımpara makinesi mevcut.

 28. yd360

  15/02/2016 12:45

  Ramazan Bey işlemleri burada sırlamaya çalıştım. Ancak yatak odası dendiğinde parçalar büyük. Tozu ve işi de zahmetli olacak. Bunu göze alıyorsanız başlayın. Makineleriniz varsa size zaman kazandırır tabii.

Comments are closed.