Mobilya Nasıl Boyanır?

, , 72 Yorum

Eski göründüğü ya da artık sürekli göz önünde olduğu için kurtulmak istediğiniz mobilyalarınızı boyayarak onları yeniden baş tacı haline getirebilirsiniz. Zımparası, astarı derken bu iş gözünüzde büyüyebilir ancak bir kez deneyim kazandıktan sonra da gördüğünüz her eski hatta belki yeni mobilyaya el atmak isteyebilirsiniz. Mobilya rengi değiştirirken mobilyanızın malzemesine uygun boyama adımlarını takip etmeniz önemlidir. Bazı mobilyalar çok çabuk boyanabilecekken bazıları sizi biraz daha uğraştırabilir.mobilya-boyama

Mobilya Rengini Değiştirirken İzlenecek Adımlar

Aşağıda bu maddeleri detaylandıracağız ancak ilk önce kabaca sıralamayı yapalım:

 • Mobilyanın çekmece benzeri çıkabilir parçaları çıkarılır.
 • Mobilya nemli ve hafif sabunlu bir bezle iyice temizlenip kurulanır.
 • Etrafın kirlenmemesi için mobilya büyük bir naylon üzerine koyulur.
 • Sprey / püskürtme boya kullanılacaksa açık havada çalışılmalıdır. Diğer boya türlerinde, boyanın koku yapma ihtimali varsa havalandırabileceğiniz bir oda seçmelisiniz.
 • Parlak yüzeyli, cilalı, yağlı boya ile daha önceden boyanmış veya kaplama bir mobilya ise önce zımpara yapılır. Cila kalınlığına göre zımpara numarası küçülecektir. Yüzey matlaşana dek zımpara yapılır. Eğer elinizdeki cilasız, ham bir ahşap ise zımparaya sadece yüzeyi biraz düzeltmek için ihtiyaç olur.
 • Zımparanın ardından tekrar mobilyanın tozu alınır, temizlenir.
 • Mobilyaya astar uygulanır.
 • Astar kuruduktan sonra ince bir zımpara yapılır ve toz temizlenir.
 • Astarın üzerine iki kat (gerekiyorsa daha fazla) istenilen renkteki boya sürülür. (Her boya sonrası diğer kata geçmeden boyanın kurumuş olması önemlidir.)
 • Boyanın uzun ömürlü, pürüzsüz olması ve kolay temizlenmesi için boya kuruduktan sonra mobilya verniklenir.
temizleme


Mobilyayı Boyamadan Önceki Hazırlık Aşaması

Mobilya boyayacaksanız boyama aşamasına gelmeden iyi bir hazırlık yapmış olmak, mükemmel bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Daha önce mobilyasını boyayan kişilerden astar kullanmadıklarını, zımpara yapmadıklarını ya da vernik veya cila uygulamadıklarını duyabilirsiniz. Fakat bazı adımlar uygulanmadığında, evet mobilyanın rengi değişir belki ama boya en ufak darbede kalkmıyor mu ya da yüzey pütürlü görünmüyor mu, bunları da sormak lazım. Pırıp pırıl bir sonuç için tavsiye edilen adımların atlanılmaması gerekir.

 • İster bir dolap ister bir sandalye boyayacak olun ilk olarak az sabunlu bir suyla mobilyanızı toz ve kirden güzelce arındırmanız tavsiye edilir.
 • Mobilya rengi çok koyu ise ya da cilası bozulmuş ve kötü durumdaysa astar boya kullanmanız gerekir.
 • Kaplama mobilyaların boya tutması zordur. Kat kat boyayarak rengi tuttursanız da bu kez boya kolayca sökülebilir. İyi bir boya, boyanın yüzeye iyice yapışması anlamını taşır. Kolayca dökülen bir boyama emekleri boşa çıkarabilir.
boya-oncesi-zimparalama

Mobilya Boyarken Zımpara Yapıp Yapmama Kararı

Pek çok kişi için mobilya boyamayı zorlaştıran en önemli adımların başında zımpara işi gelir. Büyük mobilyaları zımpara makinesi ile değil de elle zımparalamaya kalkmak çok yorucu olabilir. Zaten bu nedenle, önemli ve gerekli olması her fırsatta söylendiği halde etrafta bu kadar çok zımparasız boyama girişimi görürsünüz.

Zımparasız boya riskini göze almadan önce aşağıdaki maddeleri değerlendirebilirsiniz.

 • Mobilyanın yüzeyi parlak ve çok pürüzsüzse zımpara aşamasını geçmek doğru olmayabilir. Boya ve hatta astar bile bu tip yüzeylerden kolayca dökülebilir. 220’lik ya da 320’lik bir zımpara ile ince zımpara yapmak boyanın tutunmasına imkan verecektir. Parlak yüzeyler boyaya geçmeden önce matlaştırılmalıdır.
 • Mobilya daha önce boyanmışsa ya da üzerine balmumu cila uygulanmışsa, zımpara aşamasını atlamamanız tavsiye edilir. Boya ve astar, balmumu cilalı bir yüzeyde tutmayacaktır.
 • Pürüzlü noktalar, boya dökülmesi ya da oluklar varsa zımpara yapmak veya ahşap macunu uygulamak gerekir. Bozuk yüzeylere macun çekilecekse, macunun bozulmaması için önce astar uygulamak daha iyidir.
 • Eğer zımpara yapmayacaksanız yağ bazlı bir astar boyanın daha iyi yapışmasını sağlayabilir.
 • Büyük kaplama mobilyaları zımparasız boyamaya girişmeden önce iyice düşünün. İyi bir fikir olmayabilir. Eğer çok kullanılmayacağını ve yıpranmayacağıı düşündüğünüz bir süs eşyası ise, deneyebilirsiniz. Epey bir kat boya yapmak gerekebilir.
astar-boya

Zımparanın Ardından Astar

Astar uygulaması yaptığınız boyanın uzun ömürlü olması ve profesyonel görünmesi açısından öne çıkar. Astar uygulandığında alttaki renk örtülür, mobilya boyayı daha az emer, daha pürüzsüz bir görünüm elde edilir. En önemlisi de astar üzerine uygulanan boya daha iyi yapışır; en ufak bir darbede kolayca çıkmaz. Zımpara neden gerekli yukarıda söz etmiştik. Eğer zımpara aşamasından kaytarmadıysanız, mobilyanızın mağazadan yeni çıkmış gibi görünmesi için astar kuruduktan sonra bir kez daha zımpara yapmanız harika olur!

boya-fircasi

Astar Kuruduktan Sonra Boya

Boya renginizi seçtikten sonra genellikle iki kat boya ile boyama işlemini tamamlayabilirsiniz. Su bazlı ya da sentetik (yağlı) boya kullanabilirsiniz. Nasıl bir görünüm istediğinize bağlı olarak parlak ya da mat boya uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, boyanın inceltme ve kuruma talimatlarına harfiyen uymanızdır. Boya kurumadan üst üste boya yapmamalısınız. Başka bir önemli nokta, yeterince inceltilmeyen ya da çok inceltilen boyalar ile olumsuz sonuçlar alınacaktır.

Boya satın alırken ahşap yüzey boyayacağınız zaman, satın aldığınız boyanın ahşap yüzeyler için de uygun olmasına dikkat edebilirsiniz. Sadece duvar için üretilen boyalar ahşapta dayanıklı olmayabilir. Seçtiğiniz boyanın hangi yüzeyler için uygun olduğu genellikle ‘uygulanacak yüzeyler’ başlığı altında bulunabilir. Ambalaj üzerinde açıklama göremiyorsanız ürün bilgilerine internetten ya da boyayı satın alacağınız yerdeki ilgili kişiden ulaşabilirsiniz.

Bazı internet kullanıcılarının mobilya boyası olarak uygulayıp memnun kaldığını söylediği boyalar şunlar olmuş:

 • Caparol Trimaxx Mat Sentetik Boya (Kaplama mobilyaya uygulanmış.)
 • Polisan Matrix Lux Anti Aging X1 Su Bazlı
 • Swing Color Parlak Son Kat Boyası
 • Polisan Primera Sentetik Boya Parlak Beyaz (Selülozik tinerle inceltilmiş.)
 • Marshall Pastel Mat Boya (Duvar, ahşap ve metal boyası)

Fırça izi mobilya boyarken öne çıkan konulardan biridir. Bunun için önce fırça boya yapıp ardından rulo ile üzerinden geçmek ya da doğrudan rulo ile boya yapmak iz kalmamasını sağlayabilir. (Tabii köşe, kenar vb için yine fırça gerekir.) Ancak her rulo her boya türüne uygun değildir. Seçtiğiniz boyaya ve zemine göre kısa tüylü, uzun tüylü ya da sünger rulo seçimi yapmanız gerekir. Bunu boyanızı satın alırken nalbura ya da ilgili kişiye danışabilirsiniz. Rulonuzu tek yönde hareket ettirmek iz kalmaması için çözüm olabilir.

Püskürtme boyalar da mobilyalar için bir diğer yöntemdir ancak püskürtme boya ile mutlaka dış mekanda çalışmanız gerekir.

sandalye-boyama

Son Adım: Vernik

Vernik seçerken kaliteli bir vernik seçilmelidir ki sonradan sararma yapmasın. Özellikle beyaza boyanan mobilyalarda poliüretan verniğin sararmaya yol açtığı şikayeti yaygındır. Sık temizlenmeyecek, fazla el altında olmayacak mobilyalarda vernik adımı atlanabilir. Boyanın kalitesi de önemlidir. Bazı boyalar vernik istemeyebilir. Bu konuyu boyanızı satın alırken ilgili kişiye danışabilirsiniz. Hem astar hem de vernik seçiminde boyanız için önerilen özellikteki ürünleri eşleştirmeniz en iyi sonucu almanızı sağlar.

İster vernik olsun ister boya fırçası, ürünlerin kalitesi sonucu doğrudan etkileyecektir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

72 Yorum

 1. sevil

  21/05/2014 03:34

  Resimde gözüken renkli sandalyeler mat mı, yağlı boya mı su bazlı boyayla mı boyanmış? Ayrıca bilgileriniz için teşekkürler çok iyi anlatmışsınız.

 2. admin

  21/05/2014 20:55

  Sevil Hanım bu sandalyeler Valspar ve Rust-Oleum marka, parlak sprey boyalar (ahşap için) ile boyanmış ve üzerine yine sprey vernik uygulanmış. İlginiz için biz teşekkür ederiz.

 3. rabia

  02/06/2014 20:01

  Ben oturma odamda tv sehpası ve yatak odasının parçası olan 4lü çekmeceli bir parçası var, koyu kahve onlar hiçbir şey yapmadan ne boyası ile boyayabilirim, bir de kapılarımda koyu renk hepsini beyaz renge boyamak istiyorum yardımcı olur musunuz?

 4. admin

  03/06/2014 02:09

  Rabia Hanım yazıda da belirttiğimiz gibi hiçbir şey yapmadan yapacağınız boya uzun ömürlü olmaz ya da istediğiniz sonucu vermeyebilir. Su bazlı ya da yağlı boya seçebilirsiniz, ahşap için olduğu belirtilen boyalardan alabilirsiniz. Ancak tekrar edelim zımpara ya da astar olmadan boya kolayca kalkabilir, pürüzlü olabilir.

 5. admin

  07/06/2014 21:16

  Su Hanım bir duvarı sprey boyayla kaplamak için epey fazla miktarda sprey boya gerekir ki bu gereksiz bir masraf olacağı gibi, geniş bir yüzeyde ve iç mekanda kullanılacak bu kadar çok miktarda sprey boyayı solumak sağlık açısından kesinlikle tavsiye edilmez. Öte yandan normal duvar boyasını duvara püskürten ‘boya tabancalarıyla’ duvar boyası yapılabilir. Bu durumda ise boyanacak duvar mutlaka pürüzsüz olmalı ve çabuk kuruyan selülozik boyalar kullanılmamalıdır. Boya tabancasını yapı marketlerde bulabilirsiniz.

 6. ilknur

  11/06/2014 02:49

  Benim mobilyalarım mat polyestermiş aldığımda öyle söylemişlerdi on sene oldu ve çok koyu renkliler ben de boyamak istiyorum ama zımparaydı astardı uğraşmak istemiyorum açıkçası çünkü yerim müsait değil, ne yapabilirim sadece yağlı boya sürsem olur mu mobilya için olanından.

 7. neslihan

  15/06/2014 03:49

  Merhaba, öncelikle bilgilerin çok ayrıntılı ve güzel. Boya yaparken faydası olacak eminim ama sizden fikir almak istiyorum. Benim mutfağımın dolap kapakları siyaha yakın koyu gri ile beyaz. Ahşap olan masa ve sandalyeleri hangi renge ve nasıl boyasam daha iyi olur. Bir de halı seçimim nasıl olmalı? Fikir verirseniz sevinirim.

 8. admin

  16/06/2014 00:07

  Neslihan Hanım dolap kapaklarınız koyu olduğu için açık renk (beyaz olabilir) kullanmanızı öneririm. Dilerseniz beyaz bir masa ve renkli sandalyeler de olabilir. Siyaha yakın renkle hemen her canlı renk uyacaktır. Boya için buradaki ipuçlarını kullanabilirsiniz. Mutfağınıza turuncu, kırmızı benzeri sıcak renkler içeren bir halı öneririm, böylece koyu dolaplar dengelenebilir.

 9. admin

  16/06/2014 00:45

  İlknur Hanım özellikle de koyu renk mobilya açık renge dönecekse bir ustayla anlaşmanız ve koltukları gelip alması en doğrusu olur. Diğer yapacağınız her şey risklidir.

 10. funda

  17/06/2014 14:50

  Eski cilalı ahşap sandalyeleri zımparalayacağım fakat boya olarak tam ne alacağımı bilmiyorum? Boyanın adı nedir? El işicilerde satılan küçük tüplü akrilik boyalardan alırsam yetmez onca sandalyeye diye düşünüyorum. Acil yardım.

 11. admin

  17/06/2014 16:05

  Funda Hanım lütfen yazımızdaki ‘Astar Kuruduktan Sonra Boya’ başlığının altını okuyun. Mobilya için küçük tüpler kullanılması pratik olmaz tahmin ettiğiniz gibi. Polisan, Marshall gibi boya firmalarının boyalarından satın alacaksanız. Nelere dikkat edeceğiniz, hangi özellikte boya alabileceğinizin detayları yine makalede bulunmakta, kolay gelsin.

 12. Arzu

  27/06/2014 23:53

  Merhaba çok faydalı bir yazı olmuş. Beyaz dışında başka renk seçenekleri de var mı acaba mobilya için?

 13. yd360

  28/06/2014 23:15

  Arzu Hanım beyaz tek renk değil, yazıdan böyle bir sonuç çıktıysa hatalı bir anlatım olmuş olabilir. Uygun malzeme ve doğru uygulama ile mobilyanızı hemen her renge boyamanız mümkün.

 14. zeynep hocaoğlu

  23/07/2014 00:00

  Merhaba benim salon koltuklarımın minder dışındaki kısımları deri ve tam siyaha yakın rengi minderlerimin kılıfını değiştirmek istiyorum ne renk yapmamı önerirsiniz perdelerim kahverengi masamda siyaha yakın çok teşekkür ederim ilginiz için.

 15. yd360

  02/08/2014 21:50

  Zeynep Hanım çok açık bir bej, çok açık tonda krem ya da yine açık gri-kahve (vizon) renkleri kullanılabilir. Renk katmak için küçük yastıklar, puf vb aksesuarları kullanabilirsiniz.

 16. fatma

  17/08/2014 11:52

  Merhaba benim yatak odası mobilya siyah ve deri kaplama mevcut siyah yerleri beyaza boyamak istiyorum, mobilya parlak siyah zımpara gerekir mi ve nasıl boya kullanmalıyım?

 17. yd360

  19/08/2014 14:26

  Fatma Hanım hem sorularınızın cevabı hem de daha detaylı diğer bilgileri yukarıdaki makalemizde bulabilirsiniz.

 18. muhsine

  19/08/2014 21:19

  Merhabalar, bilgi için teşekkürler. Ben yemek odası takımımı (masa, 6 sandalye ve büyük bir konsol, 3 sehpa) boyadım. Koyu kahverengiden kırık beyaza geçtim. Dediğiniz gibi, zımpara çok önemli. Ben astar kullanmadım. Cilasız olan mobilyaları zımpara, ıslak bezle temizleme, 1. kat boya, 1 gün bekleme, 2. kat boya işlemleri ve Polisan matrix enamel kırık beyaz ile boyadım. Sehpaları vernikledim devamlı kullanılacakları için. Diğerlerine gerek duymadım. Parlak ve son kat boyası zaten. Bu işe kalkışacaklara zımparanın önemine dikkat derim. Boya Hem pürüzsüz hem de dayanıklı oluyor.

 19. semra

  20/08/2014 22:23

  Ayrıntılı bilgi için teşekkür ederim. En baştaki çekmeceli masanın rengin adı nedir bilgilendirir misiniz?

 20. Hüsne

  24/08/2014 23:12

  Bende eski tv dolapları oluyo ya gri onun rengini değiştrmek istiyorum acaba değiştirebilir miyim bi de hangi renk yapabiilrim?

 21. yd360

  26/08/2014 14:56

  Sayın Hüsne, dolabın malzemesine uygun boya alırsanız, yani ahşapsa ahşaba uygun, metalse metale uygun gibi, dolapların rengini değiştirebilirsiniz. Yalnızca kaplama malzeme daha çok uğraştırır. Beyaz veya doğal ahşap rengi yapabilirsiniz.

 22. FATMA

  11/09/2014 15:36

  merhaba, yazınız çok açıklayıcı olmuş teşekkürler ben zımpara olarak kullanmamız gereken zımparanın kalınlığını ya da inceliğini öğrenmek istiyorum zımpara makinem var boyama yapacağım eşya kaplama kahverengi. yeni boyayacağım renk ekru yada krem olsun istiyorum. ayrıca püskürtme tabancaya hangi boya uygun olur. yerim müsait tabancayla boyamaya. bilgilendirirseniz sevinirim

 23. yasemin çınar

  23/10/2014 11:37

  Merhaba benım beyaz mutfak masam var boyası kalın atılmış galiba her yeri kabarıyor ve boya atıyor delik deşik oldu üstü ben diğer kalan boyayı neyle çıkartabilirim ve nasıl boyayabilirim boya adı verirseniz çok sevinirim markasıyla birlikte.

 24. yd360

  26/10/2014 23:46

  Yasemin Hanım boyayı sökmek için küçük numaralı bir zımpara kullanacaksınız. Boya ne kadar kalınsa numara o kadar küçük olmalı zımparada (80 – 100 – 150 gibi). Ardından makaledeki işlemleri takip edin. Sıra boyaya geldiğinde yine makaledeki ‘Astar Kuruduktan Sonra Boya’ başlığı altını okuyarak bir seçim yapabilirsiniz.

 25. canan

  30/10/2014 21:16

  Mrb benim koridorum ve vestiyerim tamamen eski dolaplardan nasıl boyama yapabilirim?

 26. yd360

  01/11/2014 00:39

  Canan Hanım dolapların malzemesine göre uygulama değişir. Eğer kaplama ise zımparası epey yorucu olacaktır. Dolaplar gerçek ahşapsa işiniz biraz kolaylaşır. Sadece pürüzlü ya da hasarlı bölgeleri kolayca zımparalarsınız. Astar boya üzerine ahşap yüzeylere uygun boyalardan alarak uygulayabilirsiniz.

 27. Banu

  14/11/2014 21:10

  Bilgiler çok açıklayıcı çok çok beğendim başarılar dilerim.

 28. birsen

  18/11/2014 11:54

  Benim gümüşlük takımım kaplama daha yeni de sadece birkaç yeri deforme olmuş boyatmak istedim gelen usta bunlar boyanmaz boyasak da fazla kullanamazsın boyası zamanla aşınır dedi ben bunu boyayabilir miyim eğer böyle bir imkan varsa bana hangi boya markasını ve yapmam gereken işlemi yazabilirseniz çok sevinirim.

 29. yd360

  18/11/2014 22:19

  Birsen Hanım kaplama mobilya boyayı zor tutacağı ve çok çabuk atacağı için usta boyanmaz demiş. Siz yine de denemek istiyorsanız yazımızda her adım ayrıntılı olarak yazılmıştır. Temizlik, zımpara, astar boya, asıl boya ve vernik aşamalarını ve boya markalarını makalede bulacaksınız.

 30. Emine

  02/12/2014 04:17

  Deri orta zigon sehpamın kenarlarında ve parçalarında ufak ufak bir çok yerde yırtılmalar oldu bu yüzden sehpamın derilerini söküp boyatmak istiyorum ama derinin altından çıkacak malzemeyi bilmiyorum bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz teşekkür ederim.

 31. yd360

  02/12/2014 16:06

  Emine Hanım deri altından büyük ihtimalle sunta çıkacak. Deriyi sökerken kullanılan yapıştırıcı alttaki malzemeye zarar verebilir, dikkatli yapılmalı bu işlem. Sunta çıkarsa zımpara, astar ve boya diye giden yukarıdaki sıralamayı uygulayabilirsiniz. Eğer boyayı çok emen, boya tutmuyor gözüken bir malzeme çıkarsa ilk zımparadan sonra bir ön cila yapılabilir. Bu şekilde boyayı tutacaktır.

 32. yasemin

  04/12/2014 15:48

  Merhabalar, anlatım çok detaylı ve açıklayıcı olmuş elinize sağlık. Ahşap, koyu kahverengi, mat, üzeri vernikli bir vitrinim var. Bu vitrini beyaza boyamak istiyorum ve bazı bölgelerini de varak altın yaldızla boyamak (süslemek) niyetindeyim. çok profesyonel bir boya olsun istiyorum. varak yaldızlı süsleme için beyaz rengin mat mı yoksa parlak mı olması tercih edilmeli ? sizin boya noktasındaki tercihiniz ne olur? diyelim ki parlak beyaz bir boya kullandık bunun son katına vernik atılabilir mi? şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim…

 33. AYŞEGÜL

  04/12/2014 21:41

  boyayla hiç ilgim yokken kendimi burda buldum yorumları okudum da okudum admine buradaki herkese olan yardımından dolayı bir sarılasım geldi. ben de bir şeyleri boyasam mı acaba diye düşünür oldum.

 34. yd360

  05/12/2014 12:43

  Ayşegül Hanım harika yorumunuz için teşekkürler :) Boyaya heveslendiyseniz, küçük parçalarla, sizi bıktırmayacak ya da istediğiniz sonuca ulaşamazsanız çok içinizin gitmeyeceği bir parçayla başlamanızı öneririm.

 35. berna

  06/12/2014 00:49

  Ayşegül hnm ben de sizdenim şu an öylesine baktım evimi nasıl renklendirebilirim diye yorumlara da bakim dedim admin arkadaşımız büyük bir sabırla ne güzel cvplamış teşekkürler kendisine bu saygısından dolayı sizi dinleyince benim de elime zımparayı alıp bir işin ucundan tutmak istedim :)

 36. Istanbul2000

  06/12/2014 02:18

  Merhaba,
  Ben de salon takımımı boyatmak istiyorum, eskitme Aslan ayak tarzında. Sorum; ben boyanın üzerine soba boyası diye satılan altın yaldızdan sürdüm, zamanla sürtünmeyle çıkan bir boya ama bazı yerlerinde halen var, üzerine beyaz eskitme yaptırmak istersem sıkıntı olur mu? Teşekkürler, makaleniz

 37. sevinç

  06/12/2014 09:50

  Benim de konsol takımım var boyamak istiyorum ama cesaret edemiyorum evde ufak çocuğum var kokudan rahatsız olabilir diye düşünüyorum dışarıda boyatmak kaça mal olur admin şimdiden teşekkür ediyorum.

 38. yd360

  08/12/2014 23:40

  Sevinç Hanım yakın zamanda sandalye, konsol, vitrin, masa içeren bir yemek odası için 1500 TL istendiğine şahit oldum. Sadece konsol için 350 TL fiyat verilmişti. Ancak elinizdeki mobilya adedi, mobilyanın cinsi, boyası gibi fiyatları etkileyen çeşitli etkenler olduğunu unutmayın. Bu rakamlar sizin için geçerli olmayabilir.

 39. yd360

  08/12/2014 23:41

  Sayın Istanbul2000, zımpara ile sürdüğünüz boyalar temizlenecektir, sorun olacağını sanmıyorum.

 40. yd360

  09/12/2014 00:00

  Yasemin Hanım varaklı mobilyalar genellikle parlak zeminli mobilyalar oluyorlar. Bu şekilde mobilyanın bütünü ışıl ışıl oluyor. Sanırım sizin de parlak beyaz seçmeniz uygun olur. Son kata vernik atılması iyi olur. Varak için akrilik ipek mat vernik önerilir. Boya markalarında bulabilirsiniz.

 41. dilan

  23/12/2014 18:38

  Selam benim kahverengi yatak odam krem renge boyamak istiyorum kaça mal olur?

 42. yd360

  24/12/2014 21:37

  Dilan Hanım biz yapı hizmeti vermiyoruz, çevrenizdeki boyacılardan fiyat almalısınız.

 43. hikmet

  26/12/2014 12:07

  Merhaba, Bilgiler için çok teşekkürler. Benim bir bahçe takımım var. Tik yağı ile boyanmış. Rengini beyaza çevirmek istiyorum. Mümkün müdür?
  Ayrıca dışarıda duracağı için neme ve kötü hava koşullarına uygun nasıl bir boya türü seçmeliyim?

 44. yd360

  29/12/2014 20:30

  Hikmet Bey mobilyalarınızı normal şekilde zımparalayıp ahşaba uygun bir boya ile boyayacaksınız. Sizin dikkat etmeniz gereken nokta boyanın ardından ahşap koruyucu vernik sürmenizdir. Vernikli ahşap koruyucular mobilyayı her türlü hava koşullarına karşı korur.

 45. htcvrl

  02/01/2015 13:02

  Eskitme mobilyaları zımparalamak gerekir mi? Yardımcı olur musunuz?

 46. yd360

  03/01/2015 17:30

  Sayın htcvrl, eskitme mobilyada da yine boya ve cila vardır diye düşünüyorum, zımparalmanız gerekir.

 47. gamze

  08/01/2015 23:54

  Çok güzel bilgilendirmişsiniz teşekkürler. Ben salon takımımı yemek takımını beyaz ya da kreme boyatmayı düşünüyorum. yemek takımı siyahlı grili düz koltuklar ahşaplı el oyması gri eskitme 3000 TL gibi bir fiyat verdiler tabi fotosunu gösterdim. İşçilik çok dediler. Benim gibi düşünen varsa bilgilendirmek için yazıyorum. Koltuklarımı kaplatacağım ama boya konusunda bilgim olmadığı için lake, eskitme, parlak, mat nasıl olmalı fikrinizi almak istedim. Teşekkürler.

 48. yd360

  10/01/2015 16:37

  Gamze Hanım boyanın nasıl olacağı tamamen sizin zevkinize bağlı. Önemli olan iyi bir işçilik yapılsın, dayanıklı olsun. Seçtiğiniz tasarıma ters düşen bir durum olursa (koltukların malzemesine göre) boyayacak firma sizi bilgilendirir. Bolca salon fotoğrafına, beyaz mobilyalara bakın. Parlak mı seviyorsunuz, eskitme mi buna siz karar vermelisiniz.

 49. derya

  21/01/2015 00:15

  Merhaba sayfanızı çok yararlı buldum teşekkürler. Benim koltuk takımım koyu yeşil ve ayak kısımları ahşap. Ben bu koltuk takımlarına nasıl yemek odası uydurabilirim ya da koltukların ayak kısmını eskitme beyaz yapsam nasıl olur?

 50. yd360

  25/01/2015 21:42

  Derya Hanım koltukların ayak kısımları çok mu göze çarpıyor, beyaz takım için ayaklar da mutlaka beyaz olmalı diye bir kural yok ama dilerseniz ayaklar boyanabilir.

 51. Seda

  27/01/2015 14:35

  Merhaba admin, ben de yemek masamı ve sandalyelerimi boyamak istiyorum, ama biraz da korkuyorum kötü bir sonuç almaktan. benim masa ve sandalyelerim siyah/koyu kahverengi ve ben beyaz istiyorum, acaba sizin dediginiz bu etaplara uyarak yapsam istediğim gibi beyaz olur mu? Yoksa riskli mi?

 52. yd360

  29/01/2015 22:25

  Seda Hanım mobilyanızın malzemesinin ne olduğu çok önemli. Eğer gerçek ahşap değil de kaplama ise boyama riskli olur. Sandalyelerde değil ama özellikle masa çok kullanılan, sürekli üzerine darbe alan bir mobilya. Boya kolay kalkabilir.

 53. Ebru

  31/01/2015 20:07

  Merhaba,
  Öncelikle anlatım için çok teşekkür ediyorum. Aklıma takılan birkaç soru var, annelerimizden kalma fiskosun üstünde renk değişikliği yapmak istiyorum. Koyu parlak mürdüm rengine sahip mobilyada yüksek bir ihtimalle vernik yada cila kullanımına gidilmiş, öncelikle 220 ile zımpara işleminden sonra astar çekip, uygun boya ile boyayıp dekupaj yapıp son işlem olarak verniklemek istiyorum. İzlediğim yol ne kadar doğru bilmiyorum fakat boya markası değil de hangi tür boya kullanacağımı bilemedim. Astar olarak sentetik boya olarak da yarı mat sentetik kullanma kararı aldım daha dayanıklı olduğunu duydum. Sizden ricam boyalarla ilgili marka tavsiyesi değil hangi türü kullanmam gerektiği olacaktır. Şimdiden teşekkürler.

 54. yd360

  03/02/2015 14:47

  Ebru Hanım boya aşamaları konusunda doğru kararlar vermişsiniz gibi görünüyor. Sentetik astar da doğru seçim. Boya içinse alacağınız boyanın türü son kat boyası olarak geçer. Ahşap yüzeylere ve mobilyaya uygun olduğu belirtilen bir tanesini herhangi bir firmadan temin edebilirsiniz. Solvent bazlı son kat boyalar işinizi kolaylaştırır. Umarım sorunuzu doğru anladım.

 55. tülay

  10/02/2015 01:34

  Merhaba, öncelikle anlatım için çok teşekkür ediyorum. Aklıma takılan birkaç soru var ben de yemek masamı ve sandalyelerimi su bazlı boya ile kırık beyaza boyadım ama hangi verniği kullansam iyi olur karar veremedim cam vernik kullansam olur mu?

 56. yd360

  13/02/2015 21:11

  Ahşap yüzeylerde en çok su bazlı vernik önerilir ama cam cila kullananlar da vardır. Burada en önemli nokta kaliteli bir vernik kullanılmazsa vernik mobilyayı sarartabilir.

 57. fatma

  19/02/2015 00:12

  Benim de eski oturma yerleri bez olan sandalyelerim var yukarıdaki renkli sandalyeler gibi boyasam olur mu bir de sprey boya kullanabilir miyim?

 58. yd360

  19/02/2015 21:54

  Fatma Hanım sandalyelerinizi boyayabilirsiniz, yukarıdaki adımları olabildiğince uygulamaya çalışın ve sprey boyayı dış mekanda yapmayı ihmal etmeyin.

 59. nurgül ayaydın

  21/02/2015 02:09

  Ben de gardırobumu, komodinlerimi ve şifonyerimi boyamak istiyorum ama cesaret edemiyorum. Benimkiler 10 senelik mobilyalar, eskitme mobilya. Kreme boyamak istiyorum da, dediğim gibi kendim yapabilir miyim, nasıl olacak diye kaygılarım var. Yardımcı olursanız sevinirim.

 60. yd360

  21/02/2015 22:21

  Nurgül Hanım daha önce hiç mobilya boyamadıysanız, büyük parçalarla bu işe başlamanız doğru olmaz. İlk önce tek bir komodini boyamayı deneyebilirsiniz. İşler yolunda gitmezse komodini düzeltmesi için bir ustadan yardım alabilirsiniz. Ayrıca büyük parçaların zımpara işi de yorucu olacaktır, emin olana dek kolları sıvamayın derim.

 61. sebahat

  15/03/2015 18:28

  admin açıklamaların için teşekkür ederim benim yemek masam meşe rengi kestane renge boyamak istiyorum masam cilalı ne önerirsin teşekkür ederim.

 62. sebahat

  15/03/2015 18:37

  bilgileriniz için teşekkür ederim benim masam cilalı ahşap renkte koyu kestane renk düşünüyorum daha önce kızımın yemek odası takımlarını beyaza boyattırdık masanın üzerinde nokta gibi boyalar çıkıyor boyanalı altı ay oluyor sayfanı okudum ben boyamak istiyorum teşekkür ederim.

 63. emel

  16/03/2015 09:44

  Benim venge rengi mobilyam var mobilyayı beyaza boyamak istiyorum ama beyaza döner mi mobilya cila falan yok evde yapabilir miyim?

 64. yd360

  16/03/2015 19:57

  Emel Hanım zımpara, astar gibi adımları atlamadan uygularsanız olabilir. Ancak hiç tecrübeniz yoksa ufak bir parçayla başlayın. Zahmetli bir iş olabilir.

 65. yd360

  16/03/2015 20:48

  Sebahat Hanım zımparanın çok iyi yapılması ve adımlara harfiyen uyulması gerekir. Yemek masası gibi büyük parçalar zahmetli olabilir. Kendinizden emin olmadan başlamayın.

 66. Şefiye

  23/03/2015 12:19

  Koyu gri renkte kaplama genç odası dolabın sadece kapaklarını beyaza boyamak istiyorum.
  Kaplama zımparalanabilir mi?
  -Cadence parlak yüzey astarı
  -Cadence akrilik boya
  -Artdeco parlak sprey vernik kullanmayı düşünüyorum.
  Uygun olur mu?

 67. Semra

  23/03/2015 22:49

  Merhaba benim mobilyam koyu renk ve beyaza boyamak istiyorum. Fakat zımpara yapmak yerine aseton döksem olur mu? Çünkü boyayı alıyor?

 68. yd360

  26/03/2015 16:09

  Semra Hanım zımparada amaç sadece boya sökmek değil yeni boyanın tutmasını, çabucak dökülmemesini sağlayacak bir zemin oluşturmaktır. Aseton ile boya hazırlığı pek tekin gelmedi bana.

 69. yd360

  26/03/2015 17:31

  Şefiye Hanım kaplama zımparalanır. Yorucu olabilir ancak kaplamada boyanın uzun ömürlü olması için de zımpara gerekir. Ürünler kulağa doğru geliyor ancak siz yine de satış yapan kişilere de uygunluklarını danışın. Kaplama mobilya için ürün satın aldığınızı belirtin.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak