Mavi Koltuk Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

, , 6 Comments

Mavi soğuk renkler grubundan bir renk olmasına karşın, sakinleştirici etkisiyle çok sevilen, oldukça sık karşımıza çıkan bir renktir. Son yıllarda hemen her mobilya markasının rengarenk koltuk takımlarını vitrinlere koyduğunu görebiliyoruz. Salonlarda renk kullanımı bu kadar öne çıkmışken mavi koltuk dekorasyonu ile ilgili birkaç öneri, ilginizi çekebilir.acik mavi dekorasyon

Mavi koltuk takımının yer aldığı bir salonda korkmadan kullanabileceğiniz, maviye yakışan renkleri hemen sıralayalım: krem rengi, bej, sarı, kahverengi, vizon renk, beyaz ve gri.

Elbette bu renkleri çeşitlendirmeyi düşünmelisiniz, bal rengi, metalik gri, altın sarısı, hardal sarısı, çikolata rengi gibi renkleri koltuk renginize göre seçebilirsiniz.Fuşya, yeşil, pembe, mercan rengi ve turuncu gibi daha çarpıcı renkler de maviyle kullanabileceğinz çarpıcı aksesuar renkleridir.

acik mavi salon

Duvar Rengi: Mavi koltuklarla birlikte krem rengi duvar en çok tercih edilen duvar rengidir. Kremin yanı sıra kırık beyaz, ekru, bej, kapuçino, toprak tonları ve kahverengi tonları da yine duvarda kullanılabilir.

mavi dekor

Mavi beyaz birlikteliğinin sahil evlerini çağrıştıran ve ferahlık veren bir havası vardır. Mavi koltuklar beyaz aksesuarlarla tamamlanabilir. Deniz temalı aksesuarlar her zaman bu ikiliye çok yakışacaktır. Ne de olsa mavi, denizin ve gökyüzünün rengi!

mavi kahve uyumu

Halı Seçimi: Mavi koltuklara uygun halı ararken kararsız kaldıysanız vizon, bej veya kahve tonlarında bir halı imdadınıza koşacaktır. Daha az geleneksel bir görünüm için gri ya da siyah-beyaz halılar da kullanabilirsiniz. Mavi-beyaz renklerde ya da çeşitli mavi tonlarını içeren halılar da mavi koltuklara uygun olabilir.

mavi kanepe

Mavinin farklı tonlarını bir arada kullanarak, salonda fazla renge ihtiyaç duymadan hareketlilik elde edebilir, tek düzeliği bozabilirsiniz. Açık mavi kanepe ile lacivert sandalyeler ya da lacivert bir kanepe ile açık mavi desenli halı tercih etmek gibi seçenekleriniz var.

mavi koltuk takimlari

Mavi, kahverenginin pek çok tonuyla yakışan bir renktir. Çikolata rengi de bunlardan biridir. Açık ya da koyu mavi ile, kendi zevkinize göre, koyu kahveyi bir araya getirebilirsiniz. Mavi renk, hem kahverengi hem de beyaz mobilya ile uyumlu olabilen bir koltuk rengidir.

mavi koltuklar

Aksesuar Rengi: Mavi soğuk renk grubundandır demiştik. Mavinin yarattığı mesafeli hava kimilerinin hoşuna giderken, kimileri biraz sıcaklık arar. Bu durumda mavi ile birlikte yeşil, fuşya ya da turuncu gibi bir rengi kullanarak daha renkli, daha sıcak bir hava yaratılabilir. Gerçi yeşil de soğuk bir renktir ama iki renk yan yana geldiğinde ortaya çıkan enerji renk gruplarından öte, hoş bir görünüm ortaya çıkarır.  Altın ya da gümüş rengi parlak renkte ya da parlak yüzeyli aksesuarlar da maviye yakışır.

mavi koltuklara uygun hali mavi koltuklu salon

Perde Rengi: Mavi koltuklarla açık renk üzerine mavi desenli perdeler kullanılabilir. Koyu mavi koltuklarla açık mavi perde gibi farklı tonlar bir araya getirilebilir. Bej, krem, açık gri gibi sade renklerle koltuklar tamamlanabilir. Siyah-beyaz desenli perdeler mavi koltuklara çok yakışır. Bunun dışında maviye yakışan renkler de her zaman perdede değerlendirilebilir. Pembe, yeşil, kiremit rengi içeren perdeler kullanılabilir.

mavi kose takimi

Mavi koltukla birlikte kullanılmış olan bu kahve, açık mavi ve hardal sarısı içeren halı, mavi koltuklarına nasıl bir halı alması gerektiğini merak edenler için güzel bir örnek.

mavi sari salon koltuklari

Mavi ve sarının yakıştığından söz etmiştik. Açık sarı, bal rengi, altın rengi, koyu krem gibi tonlar da sarı renk ailesindendir. Bu renkleri perde ve aksesuarda rahatça kullanabilirsiniz.

mavi ve hardal rengi modern mavi dekorasyon

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

6 Responses

 1. Leyla

  07/01/2016 01:07

  Chester takım aldım. Birtanesi mavi tonlarında berjer ve diğer chester ise vizon rengi. Salon masasının rengi kırık beyaz ama sandalyelerini hardal renginde yaptırsam mı bilemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

 2. yd360

  19/01/2016 12:43

  Leyla Hanım tek başına hardal renk değil de hardal – mavi 2 renk, desenli salonla da bütünleşecek bir model seçmenizi öneririm.

 3. bahar

  27/01/2016 16:36

  Merhaba 🙂 koyu mavi geniş spor modern köşe takımı adım ve mavi beyaz kareli puf ile kırlentleri var perdemi açık gri tonlarda yaptırsam nasıl olur acaba? halımı ve berjerimi (berjerimi dönen koltuk şeklinde düşünüyorum) bu durumda ne renk seçmem gerekir?

 4. gulse

  30/01/2016 22:41

  Merhabalar. Benim oturma grubum üçlü koltuk koyu petrol mavisi ikili ve berjerlerim açık krem perde de krem ip perdelerden buna uygun fon ve halı almak istiyorum. Fuşya ya da mürdüm tonlarda hoşuma gidiyor ama nerede nasıl kullanacağımı bilemedim hali ve fon rengi için yardım ederseniz sevinirim.

 5. yd360

  09/02/2016 14:26

  Bahar Hanım açık gri perde kullanabilirsiniz. Mavi ile uyumlu pek çok renk berjerde kullanılabilir. Halıda ise desen olarak da olsa biraz gri olması bir bütünlük sağlar.

 6. yd360

  12/02/2016 15:40

  Gulse Hanım örneğin açık gri ile gri-fuşya desenleri içeren renkli bir halı olabilir. Halıda mavi tonu da olabiliyorsa ya da mavimsi gri tonu varsa çok daha iyi durur. Mavi-fuşya bir halı ile açık mavi ya da koyu bej fon da kullanılabilir. Koltuğunuza fuşya ve mürdüm renklerde yastık koyabilirsiniz.

Comments are closed.