Küvet Temizliği Nasıl Yapılır?

, , Küvet Temizliği Nasıl Yapılır? için yorumlar kapalı

Küvetini temizleme küvet etrafındaki fayanslarla başlayın. Sabun, şampuan kalıntıları ve pis su zamanla küvet çevresini kirletir ve tam bir temizlik için işe bu safhadan başlamak yerinde olur. Mutfakta kullandığınız yağ sökücüyü fayanslara sıkıp gece boyunca bekletin, ertesi gün yumuşak bir fırça ya da yumuşak bir bezle ovarak fayansları silin. Bu işlemler sırasında eldiven giymeyi sakın ihmal etmeyin. Fayansları ovup durulayın.Karoların arası kararmış ve küf birikmişse tuz ve sirke karışımını deneyebilirsiniz. Bir fincan tuzu boş bir cam sil sprey şişesinin içinde elma sirkesi ile karıştırın. Fayans aralarına bu karışımı sıkıp yarım saat beklettikten sonra fırçalayın. Yeterince iyi sonuç alamazsanız ikinci bir uygulama gerekebilir. Yine de harcın rengi açılmıyorsa bira çamaşır suyu kullanmanız gerekebilir. Çamaşır suyu kullanacaksanız mutlaka kapı ve camları açmalısınız ve çamaşır suyunu uzun süre solumamalısınız. Ağzınızı mutlaka bir tülbent ya da fularla örtün ve çamaşır suyuyla fazla oyalanmayın.

Aklınızda tutmanız gereken başka bir noktada çamaşır suyunu amonyaklı başka bir temizlik ürünüyle sakın karıştırmayın çünkü bu karışım ölümcül bir gaz üretir. Karoların temizliğinde çamaşır suyu kullanacaksanız bir bardak çamaşır suyunu bir litre su ile karıştırın, fayansa püskürtün ve 15 dakika bekletin. Ardından bol su ile iyice durulayıp kurulayın. Taşların parlaması için cam temizleyici ile silebilirsiniz.

Küvet çevresi mermer ise çamaşır suyu kullanmamalısınız. Mermere sıkacağınız herhangi bir kimyasal temizlik ürününü çok çabuk durulamalısınız. Cam temizleyici ya da sıvı bulaşık deterjanı ile mermeri silebilirsiniz. Yumuşak bir bez ya da sünger kullanın. Amonyaklı bir temizlik ürünü kullanabilirsiniz ancak mermeri temiz tutmak için en önemli nokta her kullanımdan sonra iyice durulamanızdır.Sabunluğu temizlemek için su ve diş fırçası ikilisinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca küflenmiş köşeler için de yine diş fırçası ve kulak çöpü benzeri minik araçlardan yardım alabilirsiniz. Pamuk ya da kağıt havluları amonyaklı deterjanlara batırarak dip ya da köşelere yerleştirebilir ve gece boyu bekletebilirsiniz.

Küvetteki pis su lekeleri için oksijenli su ile krem tartarı karıştırıp macun kıvamına getirin. Bunu küvetinizin lekeli kısımlarına sünger ya da fırça yardımıyla yumuşakça uygulayın.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: