Kullanışlı Asma Kat Modelleri

, , Kullanışlı Asma Kat Modelleri için yorumlar kapalı

Asma katlar bir odanın üst kısmında oluşturulan, basık tavanlı ve altı boş alanlardır. Pek çok farklı amaçla kullanılabilirler. Genellikle asma katlar bir oda gibi kapalı değil, açıktır. Odaya biraz daha işlev katmak ve yer kazandırmak için inşa edilirler.Böyle bir kat sayesinde ekstra bir yatak odası, çalışma alanı veya bir kütüphane oluşturulabilir. Örneğin yatağa ayrı bir yer oluşturarak, odayı daha işlevsel kullanmak amaçlı asma kat inşa edildiğine çok sık rastlanır. Asma katın tasarımı ne amaçla kullanılacağına bağlı olarak değişebilir. Elbette asma katlar sadece işlevsel olmakla kalmaz. Bu katın dekorasyonu sayesinde evinize özel bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Eğer dairenize bir asma kat ekleyeceksiniz, sonrasında pişman olmamak için çok iyi bir plan yapmalısınız. İyi planlanmamış bir ek kat odada çok fazla yer kaybettirebilir. Bu da söz konusu odanın çok küçük ve dağınık algılanmasına yol açar.Asma katın büyüklüğü, odanın büyüklüğüne göre değişecektir. Asma katın ne için kullanılacağı ise büyüklüğüne bağlıdır. Bu da demek oluyor ki, sırf çift kişilik yatak sığdıracaksınız diye, küçük bir daireye büyük bir asma kat yapamazsınız. Dairenin yüksek tavanlı olması da çok önemlidir.

Malzeme olarak metal, beton ya da ahşap kullanılabilir. Dairenin mimari yapısını, kullanılan döşeme malzemelerini ve dekorasyon tarzınızı bir arada düşünmelisiniz. Klasik tarzda döşenmiş, ahşap ağırlıklı bir dairede, metal zeminli bir asma kat, aykırı duracaktır.

Güvenlik ve kullanım kolaylığı açısından asma katın yüksekliğini, 2.7 – 3 metre arasında tutmanız tavsiye edilir. Üstelik bu şekilde maliyeti de azalır. Asma katın altındaki yerleşim de önemlidir. Yüksek dolapların sığmayacağını hesap etmelisiniz. En önemlisi ise, asma katın altında rahatça ayakta durulabilmelidir.

Tavana yakın bir kat eklemek demek elbette bu kata merdivenle erişileceği anlamına gelir. Basamak sayısı az da olsa çok da olsa, parmaklık yapılması güvenlik açısından önemlidir. Rahat çıkılan, her yaş grubundan kişilerin kolayca kullanabileceği, emniyetli basamaklar inşa edilmelidir.

Isınan havanın yükselmesi, üst kattan ısı alması ve tavana yakın olması gibi nedenlerden dolayı asma kat gereğinden sıcak olabilir. Yalıtım malzemeleri kullanarak ya da katın çevresini açık bırakarak fazla ısınmayı engelleyebilirsiniz.

Işıklandırma için ek katı ne amaçla kullandığınıza bağlı olarak, uygun aydınlatma ürünleri kullanabilirsiniz. Bir kütüphane oluşturduysanız okuma lambanızı eksik etmemelisiniz. Tavana yakın olacağınızdan gözünüzü alacak parlaklıkta spotları asma katta kullanırken dikkatli olmalısınız. Aydınlatma demişken pratik bir bilgi verelim. Asma kata özel aydınlatma düzenlendiyse, buraya bağlı elektrik düğmelerini hem bu kata hem de aşağıya yerleştirebilirsiniz. Böylece sadece ışıkları söndürmek için yukarı tırmanmanız gerekmez.

Asma kata yerleştirilecek mobilyalara konusuna da değinelim. Buraya yerleştirilecek mobilyaların hafif olması tavsiye edilir. Böylece hem yukarı taşırken rahat edersiniz hem de asma kata taşıyamayacağı bir yük bindirmemiş olursunuz. Kütüphane oluşturanlar kitap dolu ayaklı kütüphanelerin epey ağır bir yük oluşturabileceğini unutmamalı. Kitapları duvar raflarına yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Yapı ustalarına asma katın çekeceği maksimum ağırlığı mutlaka danışmalısınız.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: