Küçük Odayı Büyük Göstermenin Yolları

, , Küçük Odayı Büyük Göstermenin Yolları için yorumlar kapalı

Küçük bir odayı daha büyük göstermek için yararlanabileceğiniz çok çeşitli ipuçları vardır. Göz aldanmacalarından ışık oyunlarına, renk uygulama tekniklerinden mobilya yerleşimine varan bu farklı taktikleri bu makalede bir arada bulabilirsiniz.Odayı Geniş Göstermek İçin Renkleri Nasıl Kullanmalı?

Küçük bir odayı daha geniş göstermek için açık renklerden faydalanabilirsiniz. Koyu renkler ışığı emer ve odanın küçük görünmesine neden olur. Açık renkler ise odayı ferah gösterir. Açık renk ve parlak duvarlar ışığı yansıtarak mekanın geniş algılanmasını sağlar. Krem tonları, buz mavisi, mavi ve yeşilin pastel tonları ya da beyaz duvarlar söz ettiğimiz olumu etkiyi yaratacaktır.Kartonpiyerleri veya alçı duvar süslemelerini duvar renginden daha açık bir tona boyarsanız, duvarlar geriye doğru itilmiş gibi görünür. Bu göz yanılsaması da odanın daha büyük algılanmasını sağlar.

Mobilyanın Fazla Yer Kaplamasını Nasıl Engellemeli?

Büyük mobilya parçalarını duvara paralel yerleştirerek odanın ortasındaki açıklığı koruyabilirsiniz. Mobilyalarınızı çok işlevli seçebilirsiniz. Çekmeceli orta sehpa, bazalı kanepe, açılır kapanır yemek masası, kütüphane olarak da kullanabileceğiniz bir TV ünitesi gibi pratik mobilyalara yönelin. Bu şekilde odanızda daha az eşya olur ve daha çok yer açılır.

Tarz olarak sade çizgilere sahip, az süslemeli mobilyaları seçmeniz odanın kalabalık görünmesini engelleyecektir. Mobilyalarınızın en azından bazılarını duvarla ayn ı renk seçebilirsiniz. Bu şekilde büyük bir dolap bile duvarla bütünleşip odanın daha geniş algılanmasını sağlayabilir. Cam sehpa ya da ayaklı ve zeminden yukarıda koltuklarda odayı büyük gösterir.

Eşyalarınızı odadaki trafiği engellemeyecek şekilde yerleştirmeye özen gösterin. Kapıdan girdikten sonra koltuğa ulaşmak ya da mutfak dolabından bir bardak almak için odada zikzaklar çizerek değil rahatça yürünmesi genişlik hissini arttırır.

Aydınlatmayı Kullanarak Odayı Nasıl Büyük Gösterirsiniz?

Gün içinde odanın mümkün olduğunca doğal ışıktan faydalanmasını sağlayın. Gün ışığıyla odanın nasıl da açılıp geniş göründüğüne şaşırabilirsiniz. Dışarının manzarası hoşunuza gitmiyorsa pencerenizi çeşitli bitki ve aksesuarlarla süsleyebilirsiniz.

Hava karardıktan sonrası içinse tavan aydınlatmasının yanı sıra duvar aplikleri, spot ya da lambader benzeri ek aydınlatma ürünleri kullanabilirsiniz. Odadaki karanlık köşeler kadar mekanın daralacağını unutmayın. İyi aydınlatılmış bir oda her zaman daha büyük görünür.

Aksesuarları Odayı Geniş Göstermek İçin Nasıl Kullanmalı?

İşin aslı bir odanın büyük görünmesi için az aksesuar kullanmalı. Duvarları fazla doldurmamak en doğrusudur. Küçük boyda birkaç çerçeve asılabilir ama onun yerine tek ve büyük bir resimle odak noktası oluşturulabilir. Her oda için bir odak noktası belirleyip dikkati buraya çekmek ve süslemeyi odanın geri kalanında en aza indirmek gerekir. Yatak odasında yatak, salonda televizyon, yemek odasında yemek masası gibi odak noktaları belirleyebilirsiniz.

Aksesuar kullanımını aza indirmekten söz ettik ancak bir aksesuar var ki bir odayı geniş göstermekte onun üzerine yok. Aynalar bu konuda kesinlikle en büyük yardımcınız olabilir. Işığı yansıtan, derinlik duygusu katan ve göz yanılsamasıyla bir odanın sanki devamı varmış gibi gösterebilen aynaları duvarda ya da dolap kapaklarında kullanabilirsiniz. Işığı yansıtacak şekilde yerleştirirseniz daha iyi sonuç alırsınız.

Zeminin boş olması, desenli halılar yerine sade ve cilalı bir parkenin kullanılması odayı daha büyük gösterir. Evinizi toplu tutmak, kullanılmayan eşyalara yer vermemek, gömme dolap ve raf benzeri yer kazandıracak saklama çözümlerini kullanmak da işe yarayacaktır.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: