Küçük Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

, , Küçük Mutfak Dekorasyonu Fikirleri için yorumlar kapalı

Mutfağınız küçük olsa da iyi bir planlama yaparak ve doğru ürünleri seçerek hem kullanışlı hem de görsel olarak hoşunuza giden bir tasarım yaratabilirsiniz. Bol mekanda herkes dilediği eşyayı istediği yere koyabilir bunda bir sorun yok. Önemli olan küçük mekanı en iyi şekilde nasıl değerlendireceğinizi bulmakta. Şimdi küçük mutfak dekorasyonu için size bir kaç fikir verecek ve planlamanızda yardımcı olabilecek listemize geçelim.Açık renkler mutfağınızı olduğundan daha geniş gösterecektir.

İlk olarak ölçü alma işlemiyle başlayın. Zemin, duvar alanları, dolapların geleceği yerler, mutfak cihazlarının tezgah üstünde mi yoksa dolapta mı depolanacağı gibi detayları belirleyin. Rafları duvarda nereye koyarsanız hem dekoratif hem de kullanışlı olabilir, buzdolabının üstünde boşluk kalacaksa bunu nasıl değerlendirebilirsiniz, mutfak masasının ölçüleri ne olmalı gibi soruların cevaplarını verdikten sonra bunları (mutfağınızın ölçüsüne göre) kağıt üzerine dökebilirsiniz. Dilerseniz ücretsiz mutfak planlama programlarından biriyle bunu daha kolay ve profesyonelce yapabilirsiniz.

Aksesuar seçimiyle ya da ahşap zemin kaplamasıyla mutfağınızı çok şık gösterebilirsiniz.

Balkon veya pencere varsa açılması için yeterli alan kalıyor mu ya da dolap kapakları açıldığında raflara veya başka bir eşyaya çarpıyor mu gibi detayları unutmayın. Ayrıntıları ne kadar kesin olarak belirlerseniz dekorasyona başladığınızda karşılaşacağınız sorunlar o kadar azalacaktır.

Mutfak küçükse etrafata bulunan mutfak aletlerini, aksesuarları, deterjan gibi temizlik malzemelerini depolamak için en çok mutfak dolaplarını ve çekmeceleri kullanacaksınız demektir. Bu nedenle mutfak dolapları tavana kadar olursa alanı en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Tamam üst raflara ulaşmak biraz zor olabilir ama çok sık kullanmadığınız tabak çanakları, tencereleri ve diğer aksesuarları yukarılara yerleştirerek sürekli merdivene çıkmaktan kurtulabilirsiniz.İyi bir planlama ve doğru ürünlerle mutfağınız her mutfak kadar şık ve kullanışlı olacaktır.

Mutfak duvarları ve dolapları için seçeceğiniz renk önemli. Açık ve pastel renkler mekanı daha aydınlık ve ferah gösterecektir. Yeşil ve mavinin açık tonları hem sizi daha iyi hissettirecek hem de mekanın olduğundan büyük görünmesini sağlayacaktır. Kontrast yaratmak ve derinlik katmak için koyu renk mutfak aksesuarları ile dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Küçük mutfak dekorasyonu için önemli bir diğer nokta da aydınlatma. Aydınlatmayı bir kaç noktadan yaparsanız mekan geniş görünür. Örneğin mutfak dolaplarının altına tezgahı aydınlatacak şekilde sarı ışıklı bir floresan yerleştirebilirsiniz. Bu sürekli tavan aydınlatmasını kullanmanızı dolayısıyla elektrikten tasarruf yapmanızı sağlar. Çok parlak ışıklar kullanmayın. Mümkünse ışığın yoğunluğunu ayarlayabileceğiniz dimmerli bir sistem kurdurun.

İster modern bir mutfak ister ahşabın bolca kullanıldığı klasik bir mutfak olsun küçük mutfak dekorasyonu için dikkat edilecek ilk nokta çok iyi ve detaylı bir planlamadır. Planlamanızdan emin olduktan ve eşyaları nasıl yerleştireceğinize karar verdikten sonra zevkinize göre aradığınız her ürünü yapı marketlerde bulabilirsiniz. Her alanı dikkatlice incelemeli ve tüm boşlukları iyi bir şekilde değerlendirirseniz emin olun mutfağınız her mutfak kadar kullanışlı ve vakit geçirmesi zevki bir yer olacaktır.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: