Küçük Banyo Çözümleri

, , Yorum Bırakın

Banyoda mutlaka olması gerekenler bellidir. Lavabo, klozet ve duş. Ama bu kadarı kime yeter? Banyo eşyalarımız için yer açmak, çamaşır makinesini sığdırmak, etrafa su sıçratmamak ve bütün bunların yanı sıra banyoda rahat hareket edebilmek isteriz. Büyük banyoların konforunu yakalamak zordur ama yine de çok şık ve kullanışlı küçük banyolar düzenlenebilir.Bu makaledeki tüm küçük banyo modellerinin dikkatlerden kaçmaması gereken önemli bir ortak özelliği var. Hepsi de pırıl pırıl, tertemiz boyanmış, fayansları döşenmiş. İçeride göze çarpan fazla eşya yok. Banyo mobilyaları modern ve yeni. Küçük bir banyoda kusurlar daha çabuk göze çarpacağından mümkün olduğunca banyonuzu yenilemeye çalışın.Küçük banyolarda dolap en büyük sorundur. Bu konuda yaratıcı olmalı ve sizin banyonuzun mimari yapısına uygun bir dolap edinmelisiniz. Boşluklardan mümkün olduğunca yararlanmaya çalışın. Hareketlerinizi engellemeyecek ve çarpma riski oluşturmayacak şekilde kapı üstü, klozet üstü, lavabo çevresi, duş çevresi ve diğer boşluklara dolap veya raf yerleştirip yerleştiremeyeceğinizi gözden geçirebilirsiniz.

Aynalara küçük odalarda büyük görevler düşer. Yukarıdaki örnekte banyonun iki duvarını da kat eden ayna bu küçük odayı hem daha geniş hem daha ışıltılı gösteriyor. Yeriniz el verdiğince banyo aynasını büyük tutmaya çalışın.

Lavabo ve klozet üzerini tamamen kaplayan aynalı dolap banyoyu olduğundan geniş gösteriyor. Aynı şekilde cam duşakabin de banyonun bölünmesini engelleyerek yine mekanı daha geniş algılatıyor. Bir başka ipucu da banyonun tepeden tırnağa aynı renkte malzemeyle döşenmiş olması. Bu da bir derinlik algısı yaratıyor.

Küçük banyo modellerinin bir avantajı da fayans döşemelerinde kaliteli malzeme kullanmanın bütçeyi fazla sarsmamasıdır. Karo döşenecek alan küçük olduğundan zevkinize uygun fayanslarla banyonuzu şıklaştırabilirsiniz.

Banyo genelinin açık renk olması mekanı daha geniş gösterecektir. Buna karşın koyu renk banyo dolabı ve raflarla kontrast yaratarak banyoyu sıradanlıktan uzaklaştırabilir, odaya derinlik katabilirsiniz.

Banyoda açık renkler kullanmak banyonun sıradan görünmesi demek değildir. Yukarıda zemin ve duvar dekorasyonuyla göz dolduran harika bir örnek görebilirsin. Bu tip ilgi çekici ayrıntılar, dikkatleri farklı bir yöne çektiğinden banyonun ufaklığı ikinci planda kalır.

Kırığı çatlağı olmayan, boyası ve fayansları özenle yapılmış bir mekan ne kadar küçük olursa olsun, orası için özendiğinizi ve her parçayı düşünerek yerleştirdiğinizi vurguladığınız takdirde ortaya iyi bir sonuç çıkacaktır. Yukarıdaki banyo küçücük ama yine de zarif lavabosu, hasır çöpü, duvar tabloları ve tuvalet kokusuyla insanı hiç de boğmayan, güne ferahlıkla başlamayı sağlayacak bir havası var.

Oldukça dar bir banyo ama pek çok büyük banyodan daha şık daha sevimli bir havası var. Risk alınarak koyu renk küçük karolar döşenmiş ama bu koyuluk akabinde açık renk banyo mobilyasıyla dengelenmiş. Son derece pratik raf ve dolap modelleri yerleştirilmiş. Mekan ne kadar küçük olursa olsun şık ve kullanışlı hale getirilebileceğinin çok güzel bir örneği bu fotoğraf.

Klozet üzerinin değerlendirilmesi, renkleri, duvar ve zemin süslemelerindeki ayrıntıları ile bu banyo da örnek olabilecek küçük banyolardan. Küçük bir mekanda ayrıntıların ne kadar çok önem kazandığını bir kez daha vurgulamış olalım.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak