Küçük Ama Gösterişli Salonlar

, , Küçük Ama Gösterişli Salonlar için yorumlar kapalı

Küçük bir salon çoğu kişi tarafından sorun olarak görülür ama herkesin büyük bir salona ihtiyacı olduğu söylenemez. Biraz dinlenmek, televizyon seyretmek ya da misafir ağırlamak için kullandığımız salonlarımızda birkaç parça dışında onca eşyanın her an kullanılmadığı ortada. Üstelik küçük bir salonu gösterişli hale sokmak için ‘az ama öz’ eşyaları doğru yerleştirmek yeterli olabilir.parlak-aksesuarlar

Salonda orta sehpanın etrafında rahatça dolaşıldığı veya yer değiştirirken, kanepeden kapıya veya yemek masasına doğru giderken sağa sola çarpılmadığı sürece sorun yok demektir. Salona fazla eşya koyup koymadığını merak edenler için odayı şöyle bir turlamak sorunun cevabını almaya yetecektir.

somineli-salonKüçük bir salonda ‘odak noktası’ belirlemek ve eşyaları aralarını fazla açmadan bu odak noktası çevresine yay, kare veya dikdörtgen oluşturacak şekilde dizmek sıcak ve derli toplu bir görünüm yaratacaktır. Eşyaların yüzleri mutlaka odak noktasına dönük olacak diye bir şart yok.

kucuk-salonlar

Bir kanepe, iki koltuk veya geniş sandalye ve bir de orta sehpa birkaç arkadaşı ağırlamak için yeter de artar bile. Samimi ve insanların hoşuna gidecek sıcak bir hava yaratmak için daha fazlasına ihtiyacınız yok. Otururken dizler sehpaya çarpmasın yeter! Salona uygun küçüklükte orta sehpa bulamıyorsanız, küçük yan sehpalar kullanabilirsiniz.

odak-noktasi-somine

Küçük bir salonda birbiriyle neredeyse iç içe olacak yemek odası ile oturma bölümünü birbirinden ayırmak için kanepeyi kullanabilirsiniz. Kanepenin sırtı yemek odası ile oturma grubunu ayırmak ve salonu daha geniş göstermek için bir sınır çizgisi oluşturacaktır.

klasik-kucuk-salon

Büyük mobilyalar yerine daha küçük ebatta üretilen mobilyalara yönelmeniz daha doğrudur. Ancak bu, süssüz ürünlere yöneleceksiniz anlamına gelmez. Cam sehpalar, kristal avizeler ve göz alıcı ayna çerçeveleri salonun daha ihtişamlı ve haliyle daha büyük algılanmasını sağlar.

acik-mutfak

Başlarda zor bir iş gibi görünse de açık renkler, birkaç pratik mobilya seçimi ve mekandan verimli şekilde faydalanmayı sağlayacak uygulamalar ile, küçük salon dekorasyonunun daha kolay ve zevkli olduğu görülebilir. İşin aslı büyük bir mekanı doldurmak ve sıcak bir görünüme sokmak daha zorlu bir süreç olabilir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: