Klasik Salon Dekorasyonu

, , Klasik Salon Dekorasyonu için yorumlar kapalı

Klasik salon dekorasyonu için geçmişteki şaşalı dönemlerden, eski filmlerden, tarihi mekanlardan ilham alabilirsiniz. Klasik salon dekorasyonu adı üstünde klasik, asla modası geçmeyen ve mekana son derece görkemli, özel bir görünüm katabilen bir tarzdır.klasik-salon

Klasik salon deyince akla hemen mesafeli ve gösterişli bir salon gelecektir. Perdelerin uçuştuğu bir kır evi değil de, kar kat perdeleri ve büyük avizeleri olan, yüksek tavanlı salonlar gözümüzde canlanır.

salon-dekorasyonKlasik Salonların Genel Özellikleri

  • Klasik düzenlemeler pek sürpriz içermez, kuralları bozmaya çalışmaz.
  • Klasik salonlar derli toplu ve neredeyse düzenini bozmaktan korktuğunuz salonlardır.
  • Hem mobilyalar hem de aksesuarların düzenlenmesinde simetrik yerleşim öne çıkar.
  • Klasik tarz dekorasyonda kartonpiyerle süslenmiş tavanlar, duvarlar ve kemerli kapılar baş roldedir. (Alçak tavanlı salonlarda kartonpiyer süslemeleri es geçilebilir çünkü bu süslemeler tavanı daha da alçak gösterecektir.)

Kartonpiyer süslemeler yerine ekonomik ve zahmetsiz bir uygulama olan stropiyer uygulamasını klasik salon dekorasyonunda kullanabilirsiniz.

vizon-eklektik

  • Mobilya tasarımları geleneksel çizgiler taşır. Oymalı, işçiliği ile göz dolduran veya artık klasikleşmiş, geçmiş dönemlerin popüler mobilya modellerine yer verilir.
  • Aksesuar olarak pahalı malzemesiyle ya da işçiliği ile göz dolduran ürünler (kristal avize gibi), antika parçalar veya değerli tablo benzeri sanat eserleri tercih edilir.
  • Döşemelik kumaşlar ve ev tekstili genellikle ağır, parlak kumaşlardan oluşur. Kumaş veya halı desenleri geleneksel, çiçek veya şal desen gibi geçmişten bu yana kullanılan desenlerdir.

koyu-renkler

Klasik Tarz Salonda Renkler

Kahverengi, vizon, bej, krem, gri renkler öne çıkar. Nötr renklerin yanı sıra altın rengi, sarı, kırmızı, bordo gibi sıcak renklerin koyu tonlarıyla klasik tarz salona zengin bir hava katılır.

Genellikle mesafeli bir görünüm ortaya çıkaran mavi renk ve tarihte soylu kesimle bağdaştırılan mor renkler de klasik tarz dekorasyonda kullanılabilir.

Sarı ve altın renginin uyumuna dair birkaç ipucu, klasik tarz salonunuza renkleri paylaştırırken, işinize yarayabilir.

modern-klasik

Modern Klasik Tarz

Dekorasyon tarzınız sadece tek bir stili yansıtmak zorunda değildir. Klasik tarz bir salon döşerken modern dekorasyon tarzının bazı karakteristik özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Böylece ortaya modern klasik dediğimiz bir tasarım biçimi ortaya çıkar.

Klasik çizgilerdeki mobilyalar için modern döşemelik kumaşlar seçerek modern klasik tarzı yansıtabilirsiniz.

Mobilyaların sadece kumaşları değil, ana hatları da modern tasarımlı olabilir. Modern bir oturma grubunu klasik bir çerçeveye yerleştirdiğinizde yine modern klasik tarz bir salon ortaya çıkacaktır. Şömine giydirmesinden kartonpiyerlere, kemerli kapılardan porselen aksesuarlara pek çok öğe sözünü ettiğimiz klasik çerçeveyi oluşturur.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: