Kediniz Yatağında Rahat Mı?

, , Kediniz Yatağında Rahat Mı? için yorumlar kapalı

Evde kedisi olanlar bilirler ki, kediler uyuyacakları yeri kendileri seçer. Siz ona ne kadar güzel bir yer hazırlasanız da o, evin yeni alınan tekli koltuğunu çoktan gözüne kestirmiştir bile. Geceleri sizinle yatıyor olsa bile gün içinde de sık sık uyuyan kedinizin kendisine ait rahat ve sıcak bir yatağı olması gerekir.Kediler günün yarısından fazlasını uykuda geçirirler. Uykuyu tüm güne yayarlar. Gün içinde aralıklarla uyuyup uyanırlar.  Bu uykuların çoğunda tetiktedirler, derin uyudukları azdır. Yataklarından en büyük beklentileri ise yatağın temiz olmasıdır.Yatağın temizliği elbette sadece kedinizin yatağını sevmesi için değil, sağlığı açısından da önemlidir. Bu nedenle ister hazır bir yatak satın alın ister yatağı evdeki malzemelerden hazırlayın, kolay temizlenecek ve bakteri, mikrop arındırmayacak bir malzeme kullanılmış olması önemlidir. Yumuşak minder ve battaniye ile ahşap bir kutudan bile kediniz için uygun bir yatak olabilir.

Eski bir bavulu kedi yatağına çevirmek eğlenceli bir fikre benziyor. Ancak bu tip yatakların yeri önemlidir. Kedinizin cereyanda kalmasını istemezsiniz. Çevresi kapalı olmayan yataklar onların istediği sıcaklığı sağlayamayabilir.

Kedi yatakları ne kadar modern ya da ne kadar sevimli olursa olsun kediniz yatacağı yeri sevmezse, sevmez. Siz o kadar özenip yatak hazırlarsınız ama o yine sizin yeni aldığınız koltuğa tüneyiverir. Bu gibi durumlarda evin hangi köşesinde uyumaktan hoşlandığını dikkate almakta ve yatağı oraya yerleştirmekte fayda var.

Kedi yatağı seçerken kedinizin önceliklerini dikkate aldıktan sonra sıra yatağın evinizle uyumuna gelebilir. Evin bir parçasıymış gibi görünen, genelde odaya hakim renklerde bir kedi yatağı şık durabilir.

Kediler için çoğu kez sepet yatak önerilir ama bu sepetleri temizlemek sanıldığından zor olabilir. Çoğu kedi sahibi, kedi yatağı olarak yerden fazla soğuk çekmeyecek kalınlıkta, üstü battaniye ve örtüyle sarılmış yer minderlerini kullanır.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: