Kapuçino (Cappuccino) Rengi Mutfak

, , 18 Comments

Kapuçino (cappuccino) rengi mutfaklar son zamanlarda epey ilgi görüyor. Bu makalede ise piyasadaki mutfak modellerini değil de kapuçino rengi ne renktir, bu renk hangi renklerle yakışır gibi detayları incelemek istedim. Kabaca tarif etmek gerekirse kapuçino, üzerinde kalın bir köpükle servis edilen, az sütlü kahvedir ve dekorasyonda bu renk açık bir kahverengi tonudur.cappuccino renk

Kapuçino rengin kahve-bej, sütlü kahve gibi isimler de aldığı olur ancak rengin farklı markalarda farklı tonlarına rastlayabilirsiniz. kapuçino renk sadece mutfak dolaplarında kullanılır gibi anlaşılmasın. Duvar ya da yatak odası mobilyası gibi evin farklı köşelerinde bu rengi kullanabilirsiniz.

cappuccino mutfakBu rengin genel olarak temiz ve şık, daha doğrusu ‘pahalı’ bir görüntüsü olduğunu düşünüyorum. İsminden de yola çıkarak mutafağ yakışan, iştah açıcı renkler arasında olduğu da söylenebilir. En sık birlikte kullanıldığı renkler vizon rengi, kahverengi, gri, mavi, krem rengi ve eflatun, lila gibi mor tonları olarak karşımıza çıkar. Bu renkler dışında siyah da kapuçino renge yakışan bir diğer renktir.

gri duvar rengi

Kapuçino rengi dolapları mutfakta öne çıkarmak için orta koyulukta gri bir duvar düşünülebilir. Tabii mutfak biraz ışık alıyorsa griyi kullanmak daha kolay olacaktır. Gri duvarları gri bir mutfak halısı ile tamamlayabilirsiniz. Kapuçinoya yakışan renkler arasında saymadık ama yanıltmasın, aksesuarda yeşil ve turuncu renkler, kapuçino rengi mutfak dolaplarına yakışan renkler arasında sıralanabilir.

gri raflar

Yeşil ve kapuçino uyumuna örnek olarak yukarıda tezgah duvarında kullanılan yeşil renk, güzel bir örnek oluşturuyor. Hafif mora kaçan kahverengi raflar görüntüyü tamamlıyor.

kahve tonlarinda mutfak

Bana göre kırmızıdan ziyade bordo detaylar cappuccino mutfaklara daha çok yakışıyor ancak dekorasyonda kendimizi sıkı sıkıya kurallarla sınırlamamız da doğru değil. Eğer beğendiğiniz cappuccino renk dolaplar koyu krem tonuna yaklaşıyorsa ve kırmızı ile mutfağa canlılık katmak istiyorsanız, elbette hiçbir sakıncası yok. Yukarıdaki örnek ilham verici olabilir.

kahverengi mutfak duvari

Koyu kahverengi, çikolata rengi duvar önünde kapuçino rengi dolapların rengi de iyice öne çıkmış, oldukça ‘lezzetli’ diyeceğim bir mutfak düzenlemesi yapılmış. Ancak dikkat! Fotoğraflarda böyle gözükse de eve uygulamaya kalktğınızda koyu renk duvar risklidir, mutfağı karartabilir. Bu nedenle tüm duvarlara değil de örneğin dolap duvarına bu tip bir uygulama yapmayı düşünebilirsiniz. Mutfağın geri kalanı açık bej ile tamamlanabilir.

kapucino mutfak rengi

Kapuçino, gri ve beyaz renkleriyle oluşturulacak ferah ve temiz bir düzenlemeye koyu kahverengi sandalyeler ile okntrast ve derinlik katılabilir.

krem renk duvar

Daha açık tonlardaki, krem rengine yaklaşan mutfak dolaplarıyla krem rengi duvarlar uyumlu olacaktır. Ancak krem tonunu seçerken dolaplarınızın rengine yakın bir ton seçmeye özen gösterebilirsiniz. Tek bir krem renk olmadığını unutmayın.

mavi mutfak duvari

Kahverengi ve mavi her zaman uyumlu bir ikili olmuştur. Açık mavi de kapuçino rengini tamamlayan, hoş renklerden biridir. Açık bej mutfak sandalyeleriyle birlikte ortaya son derece modern bir görünüm çıkabilir.

Aşağıda kapuçino mutfak dolaplarıyla birlikte kullanılan diğer duvar ve aksesuar renklerine birkaç örnek daha görebilirsiniz. Kendi mutfağınızı düzenlerken mutfağın ne kadar ışık aldığını ve kendinizin hangi renkleri daha çok sevdiğinizi göz önünde bulundurmayı unutmayın.

mutfak dolap modelleri

mutfak dolaplari

mutfak renkleri

siyah mutfak dolaplari

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

18 Responses

 1. hulya

  23/04/2015 21:06

  Merhabalar mutfağıma ahşap jaluzi perde yaptırmak istiyorum fakat rengine karar veremedim mutfak dolaplarım beyaz pencere çerçeveleri ahşap pimapen, zeminler açık tonlarda granit tezgah siyah, mutfak masası da ceviz rengi renk olarak ne daha uygun olur farklı önerileriniz de olabilir. Teşekkürler.

 2. yd360

  28/04/2015 12:37

  Hülya Hanım mutfak masası biraz yalnız kalmış gibi geliyor kulağa. Mutfak masasına uygun bir jaluzi düşünebilirsiniz.

 3. emel

  03/07/2015 01:10

  Merhaba, sizi ilgi ile takip ediyorum. yeni evime taşındım 3 hafta önce. Sizin önerilerinize ihtiyacım var. önce mutfaktan başlamak istiyorum. Cappuccino-beyaz renk mutfak dolapları yaptırdım. Mutfak alınlığında gri-beyaz-cappuccino renk cam mozaik kullandım. Mutfağım büyük olduğu için oturma bölümü ve mutfak bölümü olarak kullanıyorum. Mutfağa koyduğum koltuklar turkuaz renkli hardal minderleri var. Duvarlarım da gri renk. Hangi renk halı ve aksesuarlar kullanmamı önerirsiniz?
  Yemek odama gelelim…. ceviz ve lake beyaz renk yemek odası aldım. Koltuk takımım kırık beyaz minderleri kahve ve hardal berjerlerim de kahve. Nasıl bir halı kullanmalıyım ne önerirsiniz. Ayrıca tülüm kırık beyaz damask deseni yere kadar düz fıransız cam. Odaya modern bir hava katmak istiyorum ne yapabilirim. Teşekkür ederim.

 4. yd360

  03/07/2015 18:39

  Emel Hanım cappuccino-turkuaz; gri-turkuaz; ya da gri-hardal mutfal halısı kullanılabilir. Mutfağınızda yeterince renk var, bu renklerle devam etmenizi öneririm. Kahverengi koltuklarla açık zeminli bir halı öneririm. Örneğin beyaz üzeri kahve desenli olabilir. Modern bir oda için mobilya ve aksesuar seçimi önemlidir. Düz hatlı mobilyalar, metal lambalar, cam sehpalar ve geometrik desenler bu havayı vermenize yardımcı olabilir.

 5. safiye

  14/09/2015 09:42

  mutfağımda 8. resimdeki kapuçino renk alt dolap üst dolap beyaz (kırık beyaz), duvarlar ve tavan beyaz, zemin meşe renk parke, tezgah beyaz, tezgah ve dolap arası uçuk pembe seçtim. beyaz eşyalarım beyaz olacak. sizce nasıl görünür?

 6. yd360

  15/09/2015 00:26

  Safiye Hanım tezgah üstü duvardaki pembeniz hafif kontrast yaratırsa yani çok soluk durmuyorsa sorun yok. Eğer böyle bir durum varsa lila tonlarını da düşünebilirsiniz.

 7. Nurhan

  16/09/2015 16:00

  Merhabalar. Fikirleriniz doğrultusunda evimi düzenlemeye çalışıyorum. Fikirlerinizi paylaştığınız için öncelikle teşekkür etmek isterim, kabul ederseniz bitirince size resim göndermek isterim. Mutfağım u şeklinde ve büyük sayılır. Ankastrelerim gri metal üzerine siyah renkte. Alt ve üst dolaplarım parlak magnolya beyazı renginde. Tezgahım ve ara tezgahımı granit yaptırmak istiyorum, renk konusunda kararsızım. ilki açık koyu gri ve bej (ateş) renklerinde paradiso bash benzeri bir granit, ikinci kahve altın rengi tonlarında bir granit. Sizce hangisi daha uygun? Mutfak zeminini, boğacağı düşüncesiyle aynı renk granitten yaptırmak istemiyorum. Diğer odalarla bütünlük oluşturması adına suya dayanıklı laminat yaptırmayı düşünüyorum. Ne dersiniz, yer zeminini ve duvar rengi konusunda ne renk önerirsiniz? Yardımcı olursanız çok çok sevinirim.

 8. yd360

  18/09/2015 17:02

  Nurhan Hanım güzel yorumunuz için teşekkürler. Gri tonları içeren granitin mutfak dolaplarınızla daha iyi gideceğini düşünüyorum. Duvarda gri, gri sevmiyorsanız sıcak bej tonlarında bir renk kullanılabilir. Laminant renginde biraz koyuya kaçabilirsiniz. Tezgahla uyumlu şekilde kahve ve griyi bir arada barındıran bir ton olabilir.

 9. Nurhan

  28/09/2015 21:41

  Merhaba.. Size paradiso bash benzeri bir granit almak istediğimden yukarıda bahsetmiştim. Mutfak dolaplarım magnolya beyazı. Tavsiyelerinize uyarak duvari bej renge boyamıştık. Ne yazikki firma üretimi durdurduğu icin bahsettiğim graniti alamadık. Multicolor red graniti (link asağıda) almak zorunda kaldık. İçinde kirmizi-terracota arası , gri ve siyah renkleri var. Açık renk düşünmeme rağmen ağac görünümünde gri ağırlıklı suya dayanıklı laminat aldık. Bu granit size daha önce yazdığım granitten daha koyu renkte,tezgah ve tezgah arası kople granit olduğu icin yer zeminimiz koyu mu oldu acaba, değiştirmem gerekiyor mu ? sizce nasil görünür. Teşekkür ederim.

 10. yd360

  05/10/2015 15:20

  Nurhan Hanım eğer zemin rengini doğru anladıysam ben çok koyu duracağını düşünmüyorum. Venge ya da çikolata kahvesi gibi bir koyu zemin olmadığı sürece sorun olmayacaktır.

 11. Neşe duman

  09/01/2016 20:28

  Merhaba yardımınıza ihtiyacım var. Mutfak dolaplarımın tezgah altı dolapların rengi kapüçino, üst dolaplar beyaz, duvar rengi bej ve zemin de çok açık krem rengi, tezgah siyah beyaz gri, tezgah alnı bakır ağırlıklı ne renk halı kullanabilirim. Teşekkür ederim.

 12. Burçak

  18/01/2016 02:44

  Merhabalar, mutfağım orta büyüklükte, içeri girdiğinizde karşınızda geniş bir balkon kapısı var. Dolaplarım sağ ve solda. Üst dolaplar krem, alt dolaplar 8. resimdeki mutfak dolaplarının rengi. Balkon kapısının olduğu duvarı farklı bir renk boyamayı ve tek tarafa toplanan fon perde kullanmayı düşünüyorum sadece. Yer zeminimizi daha seçmedik ama Ege seramiğin Magma serisinden bakır ya da antrasiti düşünüyoruz. Fon perdemi dolaplara mı yoksa o tek duvara uygun mu almalıyım? Balkon duvarını, zemin antrasit olursa gri-mavi, bakır olursa o tonda boyamayı düşünmüştüm. Kararsızım 🙁

 13. yd360

  19/01/2016 21:57

  Neşe duman hanım kapüçino ile birlikte bordo, açık mavi, turuncu ya da yeşil tonlarını mutfak halısında tek tek ya da birlikte kullanabilirsiniz. Yalnız tek başına mavi halı soğuk bir hava yaratabilir.

 14. yd360

  29/01/2016 19:23

  Burçak Hanım perdeyi ister dolaplara ister duvara uydurabilirsiniz. Zemin rengi ne olursa olsun bejimsi gri bir duvar ile çok kalın olmayan ince, krem tonlarında keten bir perde de kullanılabilir.

 15. sssyyy

  31/01/2016 16:29

  Mutfak dolaplarımı açık meşe yaptırdım. Zemin de açık renk. Tezgah arası açık ve koyu kahve tonlarda ahşap görünümlü fayans. Tezgahı beyaz seçtim. Dolap kulpları hafif yeşil ve beyaz desenli. Duvarlarda açık çağla yeşili. Ama bi uyumsuzluk var sanki? Tezgah da açık kahve mi olmalı, değiştirmek için 1 günüm var. Beyaz biraz açar diye düşünmüştüm 🙁

 16. yd360

  12/02/2016 16:17

  Sayın Sssyyy size öneride bulunmak için geç kalmış görünüyorum ama burada uyumsuzluk sanırım tezgahın beyaz olmasından çok tezgah arasıyla ilgili. Tezgah arasındak bir renk tonunu tezgah rengi olarak seçmeniz daha iyi olabilir. Sanırım tezgahınız çok tek başına kaldığı için size uyumsuz göründü.

 17. Sssyyy

  14/02/2016 00:44

  Çok teşekkür ederim cevabınız için. Tezgah yapıldı fena değil. Fayansı değiştirmeye karar verdim. Meşe yanlış seçim oldu beyaz mı olsun acaba?

 18. yd360

  15/02/2016 12:39

  Sayın Sssyyy tezgah arası için soruyorsunuz yanlış anlamıyorsam, beyaz olabilir.

Comments are closed.