Kahve, Beyaz Salonlara Uygun Perde Rengi Seçimi

, , 2 Comments

Takipçilerimizden biri gönderdiği e-posta ile bize, kahverengi koltuk takımı ve yine kahve ile beyazın birleştiği diğer mobilyalarına uygun perde renklerinin neler olabileceğini sormuş. Kahverengi, beyaz, krem rengi, bej gibi nötr renkler pek çok sıcak ve canlı renkle birlikte kullanılabileceğinden ortada epey bir seçenek olduğu doğru. En iyisi örneklere bakıp bazı ipuçlarını da akılda tutarak karar vermek.Perdenizi renklendirmek istediğinizde bunu mutlaka perdeyi bambaşka bir renkte seçerek yapmak zorunda değilsiniz. Eğer seçtiğiniz aksesuar renginin salona fazla hakim olmasını istemiyorsanız, perdenizi tümüyle renkli değil de, aksesuar renginde desen içerecek şekilde seçebilirsiniz. Yukarıda bej üzerine kırmızı çizgili bir perdeyle kırmızı salona katılmış. Kıpkırmızı perdeler yerine bu çok daha iyi bir yöntem olabilir.Desenli perde kullanırken elbette diğer eşyalarınızın desenli olup olmadığı önemlidir. Sık desenli koltuklarınız, desenli duvar kağıdınız varsa perdelerin düz renk seçilmesi daha iyi olur. Desenli koltuklarla desenli perde kullanacaksanız eşleştirmenizi iyi yapmalısınız. Birbirine yakışacak desenleri, gözü yormayacak şekilde bir araya getirmelisiniz.

Renk seçimi konusunda zorlanıyorsanız aslında salonunuzun renklerine sadık kalıp desenli bir perde seçerek de salona hareket getirebilirsiniz. Yukarıdaki fotoğraf buna güzel bir örnek. Perdelerde kahverengi ve beyaz kullanılmış. Vurgu rengi olarak sarı, sdece aydınlatma ürünlerinde tercih edilmiş.

Kahverengi ve beyaz ağırlıklı bir salona renk katmak istediğinizde en parlak renkleri düşünmek zorunda değilsiniz. Karamel, hardal rengi, pastel yeşil gibi tonlar çok parlak ya da canlı olmasalar bile bu tip bir salona renk katarlar.

Perde rengini kırlentlerde de kullanmanız, perdelerle salonun bütünleşmesini sağlar. Diğer aksesuarlarınızı da perde renginde seçebilirsiniz ama bu konuda kademe kademe hareket etmekte yarar var. Kırlentlerinizi de renkli seçtikten sonra salona bir göz atın. Rengi yeterince kullandığınızı hissediyor musunuz? İç sesinize kulak verin ve rengi daha fazla salona katıp katmayacağınıza kendi zevkinize göre karar verin.

Yukarıda kahverengi ve beyaz ağırlıklı salonlarda kullanılan kırmızı, mavi, yeşil ve turuncu perdeleri görüyorsunuz. Bu perdelerin kullanıldığı duvar renklerini de dikkate alabilirsiniz. Beyaz ya da krem rengi gibi açık renk duvarlarda renkli perdeleri rahatça kullanabilirsiniz.

Salonunuz küçükse ve koltuklarınız da koyu renkliyse, perdeleri renkli seçmek salonu olduğundan küçük gösterebilir. Bu durumda tümüyle renkli bir perde yerine örneğin sadece uçlarında vurgu rengi olan, açık renk perdeler kullanabilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

2 Responses

  1. Özgü

    01/12/2015 11:04

    İyi günler, salon mobilyalarım krem üzeri kahverengi desenli klasik tarzda, fon perdeler vizon renk, tüller beyaz üzeri aralarda damask desenli, yerler açık renk duvarlarda duvar kağıdı var açık vizon ve bir duvar desenli. Vitrin ve konsol kahverengi. Salon aslında çok güzel oldu ama bir eksik var ne olduğunu bulamıyorum. Bu şekilde renk tonları çok yakın oldu gibi, kırlentle hareket katmak istiyorum ne renk önerirsiniz, pudra pembe olsa nasıl olur? ya da daha canlı bir renk mi olsa? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  2. yd360

    11/12/2015 19:38

    Özgü Hanım dediğiniz gibi belki renk eksikliği gözünüze çarpıyordur. Pudra pembe, yeşil, kiremit rengi, hardal sarı ya da mavi tonları gibi pek çok renk deneyebilirsiniz. Sevdiğiniz bir rengi deneyin. Pudra olabilir. Parlak kumaşlar da çok çabuk ışık katar, canlılık katar. Örneğin saten görünümlü pudra pembe yastıklar gibi.

Comments are closed.