İngiliz Tarzı Ev Dekorasyonu

, , İngiliz Tarzı Ev Dekorasyonu için yorumlar kapalı

İngiliz tarzı ya da İngiliz kır evi tarzı olarak da bilinen bu stil, doğal, sıcak ve ince sözcükleriyle tanımlanabilir. İngiliz kır evleri doğanın içinde, müstakil, ahşap ve taş malzemenin kullanıldığı evlerdir. İçleri de kendilerini çevreleyen doğa ile uyumlu çiçek desenli kumaşlarla, ahşap mobilyalarla döşelidir. Bu tarzı uygularken mobilyada pek çok dönemden faydalanabilirsiniz. Victoria Dönemi’ni yansıtan mobilyalardan Chippendale mobilyaya İngiliz tarihinden dilediğinizce ilham alabilirsiniz. Burada İngiliz tarzı ev dekorasyonu ve mobilya örnekleri görebilirsiniz.Desenli duvar kağıtları nostaljik ve sıcak bir hava yansıttığından İngiliz dekorasyon tarzının en çok kullanılan duvar döşemelerinden biri olmuştur. Tabii bu tarzı tercih ettiniz diye evi bir dönem filmi stüdyosuna çevirmeniz gerekmiyor. Modern aksesuarlarla bu tarzı harmanlayabilir ve kendi döneminizi de dekorasyona katabilirsiniz.

Düğmeli bir kanepe bu stile en çok yakışacak kanepe modellerinden biridir diyebiliriz. Modeli nasıl olursa olsun, rahat, insanın oturduğunda bir daha kalkmak istemeyeceği ve içine gömüldüğü kanepe ya da koltuklar seçmeniz şart diyebiliriz.Aksesuar olarak seramik, dekoratif tabaklar İngiliz tarzında en çok öne çıkan dekorasyon malzemelerindendir. Üstteki fotoğrafta şömine üzerinde görüyorsunuz ama dilerseniz duvarınıza da asabilirsiniz.

Şömine demişken, eğer şömineli bir eviniz varsa İngiliz tarzını en iyi uygulayacak kişilerden biri de siz olabilirsiniz demektir. Şömine bir kır evinin olmazsa olmazları arasındadır diyebiliriz.

İngiliz tarzı yatak odası dekorasyonuna yukarıdaki fotoğraflar örnek gösterilebilir. Ahşabın ne kadar önemli bir yer tuttuğunu görüyorsunuz.

Bu dekorasyon stilinde başka bir ayrıntı da yıpranmış, eski görünümlü mobilyalardır. Yatak odanızı eskiciden döşeyin demiyorum ama örneğin eski bir sandalye ya da en sağdaki fotoğraftaki gibi, yatak başı olarak kullanılmış eski kapılar benzeri, odanızdaki stili vurgulayacak antika ya da eskitilmiş görünümlü mobilya parçalarından yararlanmanızı öneririm.

İngiliz tarzı dekorasyonda kullanacağınız renkler konusunda doğadan ilham almalısınız. Kahverengi tonları, yeşil, pembe, mavi ve bunların yanı sıra beyaz en çok kullanılan renklerdir. Ahşabın ağırlıklı kullanılması nedeniyle kahverenginin baskın olduğu görülebilir. Bu koyu rengi çiçek desenleri ve çiçeklerin kendisiyle hafifletmeniz önerilir.

Duvarlarda ve yer döşemelerinde beyaz renk, evinizde desen ve aksesuar kullanımında daha cesur olabilmenizi sağlar.

Mutfak ve banyoda İngiliz tarzını nasıl uygulayabileceğimize bakalım.

Yukarıdaki fotoğrafta lambri kaplı tavan, hasır sepetler, ahşap banyo dolabı ve banyoya hakim beyaz renk ilk ipuçlarını veriyor. Şık çerçeveli ayna ve yeşile boyanmış klasik model bir sandalye ile pırıl pırıl bir kır evi banyosu tamamlanmış oluyor.

Bu resimdeki mutfak, belli ki yeni yapılmış ancak buna rağmen İngiliz tarzının samimi havasını ve yaşanmışlık hissini taşıyor. Ahşap ve nostaljik görünümlü mutfak dolapları, parke zemin, fener biçiminde tavandan sarkan lambalar, granit tezgah ve tabii ki açık mutfak düzenlemesi, üstelik bir de beyaz renk ağırlıklı ise İngiliz dekorasyon tarzını birebir yansıtıyor diyebiliriz.

Fotoğraflar: Countryliving.com, Hgtv

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: