İlginç Çocuk Odası Modelleri

, , 2 Comments

Hepimiz çocuk olduk ve itiraf etmeliyim, bu ilginç çocuk odası örneklerini görünce, neler kaçırmışım demekten kendimi alıkoyamadım. Elbette masal dünyasını andıran bir çocuk odası oluşturmak için geniş bir oda ve bir o kadar da geniş bütçe olması işleri kolaylaştırır fakat her şeyden çok, anne babanın hayal gücünün önemi gibi geliyor bana. Bazen çok basit bir fikir bile çocuklar için büyük bir mutluluk kaynağı olabilir.yatak-cibinlik

Biz yetişkinler bile zaman zaman cibinlikli yataklara özeniyoruz, çocuklar nasıl sevmesin? Perdelerin arasından yatağa ulaşmak küçükler için ne kadar da özel bir durum kim bilir? Tıpkı masal kitaplarında gördükleri saraylardaki yataklara benzetirler herhalde.

renkli-cocuk-odasi-duvariKüçük odalara yapacak hiçbir şey yok gibi bir bahanenin ardına saklanmak doğru değil. Duvarlar ne güne duruyor? Duvarları boş bir tuval gibi düşünerek ister duvar çıkartmalarıyla ister büyük boy posterlerle bambaşka bir ortam yaratılabilir. Ailede ressam olanlar daha şanslılar. Duvara doğrudan resim bile çizdirebilirsiniz.

renkli-cocuk-odalari

Yukarıdaki gibi gökkuşağını andıran renkli bir duvar kaplaması  odanın tüm atmosferini değiştirecek ve canlı, enerji dolu bir çocuk odasının fazla yorulmadan ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Bu örnekte beyaz mobilyalar kullanılmış ama acaba çocuk odası için bu kadar beyaz, gerçekçi mi?

oda-agac-ev

Çocuklar ağaç evlere neden bu kadar meraklıdır? Çocuk aklına yetişmek mümkün değil ama odasında böyle bir yatağı ve kütüphanesi olan hiçbir çocuk odasından çıkmayı istemez gibi geliyor bana. Yoksa buna da hemen alışırlar mı dersiniz?

kiz-cocuk-odasi

Masal gibi bir oda için, masalsı mobilyalardan daha uygun bir malzeme olabilir mi? Çocukların oyuncak olarak gördüklerinde bile bu tasarımlardan ne kadar çok etkileniyorlar. Bir de kendi eşyalarının böyle tasarımlara sahip olması karşısında hayal dünyasından çıkmayacakları kesin!

ev-seklinde-ranza

Acaba bir marangoza başvurulsa, böyle bir yatak süslemesi yapabilir mi? Buradaki örneklerin hemen hepsi, yurt dışında kimi özel yapım kimi mağazada satılan çocuk odası örnekleri. Yine de ilham almak, renkler ve çocuk odası temaları ile ilgili fikir edinmek için kullanışlı olabilirler.

cocuk-yatagi

Doğa, hayvanlar, orman; işte bunlar özellikle küçük çocukların en sevdiği temalar. Onlarda her zaman merak uyandıran ve çizgi filmlerde ya da kitaplarda gördükleri bu dış dünyayı odalarında görmek, herhalde onlar için epey ilginç oluyordur.

cadir

İşte çocuk dünyasında epey yer tutan ama biz yetişkinlerin anlayamadığı bir başka çocuk sevdası daha: çadır! Şöyle yalandan yapılan, çadırımsı bir düzenleme bile miniklerin suratını güldürmeye, oyunlarını zenginleştirmeye yeter. Bir de yukarıdaki gibi havalı bir şey olursa, artık çıkar içinden çıkarabilirsen.

asma-yatak-modeli

Asma yataklı bir oda, yatağa çıkan merdivenler, yatağın altında çeşitli bölmeler, işte hem yer kazandıran hem de çocuklar için epey eğlenceli olabilecek bir başka düzenleme. Özellikle küçük çocuk odasından şikayetçi olanlar, bu tip örneklerin üzerine gidip, evde uygulayıp uygulayamayacaklarını araştırabilirler.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

2 Responses

  1. canan

    26/11/2013 23:31

    Merhabalar öncelikle elinize sağlık çok güzel ürünler için ben kızıma yeni oda yaptırıyor Rusya’yla mor arasında kaldım kızım iki rengi aynı anda istiyor ne yapabilirim?

  2. admin

    30/11/2013 12:09

    Canan Hanım, mor ve fuşya mı demek istediniz? Eğer öyleyse her iki rengi aynı anda kullanabilirsiniz. Mor yatak örtüsü, fuşya perde gibi. Bu iki renk gayet uyumludur.

Comments are closed.