İç Dekorasyonda İpuçları

, , 18 Comments

Bazen yeni mobilyalar ya da aksesuarlar satın almak bile bir evin dilediğiniz gibi hem şık hem de sıcak görünmesine yetmeyebilir. Tabloda bir eksiklik olduğunu hissedersiniz ama nerede yanlış yaptığınızı bulmak zordur. İç dekorasyonla ilgili ana ipuçlarını öğrenmek ve başlıca önerilere kulak kabartmak sorunun ne olduğunu ve nasıl düzeltebileceğinizi anlamaya yardımcı olacaktır. Aklında iç dekorasyonunu yenilemek olanlar, yola bu önerilerle çıkarak işlerini kolaylaştırabilirler. Bazı ufak ve hesaplı değişiklikler iç dekorasyonda umduğunuzdan çok daha etkili olabilir.salon-aydinlatma

İlk olarak bir odanın aydınlatılması konusunda ince eleyip sık dokumalısınız. Çok yukarıdan gelen bir aydınlatma asla bir odayı gerektiği gibi aydınlatmaya yetmeyecektir. Çok aşağıda kalan lambalar ise en başta aydınlatma görevini yerine getiremeyecektir. Tavan lambalarını doğru bir yüksekliğe asmak kadar oda için fazla küçük ya da büyük olmamalarına da dikkat etmek de önemlidir.

aydinlatmaSon olarak aydınlatma konusunda tek bir ışık kaynağı ile yetinmemeye çalışın. Tavan lambanızın yanı sıra abajur, lambader ya da duvar aplikleriyle salona çok daha görkemli bir hava katabilir ya da ışık miktarını kendi modunuza göre ayarlayabilirsiniz.

hali

Eve güzellik katan bir diğer önemli faktör zemindir. Zeminde iyi kalitede, odanın renklerine uyumlu bir halı tüm odanın havasını etkiler. Halının dışında kalan, örneğin cilalı parke gibi, ışığı yansıtan yer döşemeleri odayı olduğundan geniş gösterir. Eğer halı rengine karar vermekte zorlanıyorsanız açık renk, bej bir halı hemen her tarz dekorasyonda kurtarıcı olacaktır.

aynali-mobilyalar

İç dekorasyonda salonun veya diğer odaların küçüklüğü bir problem oluşturabilir. Cam ya da ayna gibi ışığı yansıtan malzemelerle süslenmiş mobilya ve aksesuarlar odayı geniş göstermeye yardımcı olur.

cam-sehpa

Küçük salonlarda orta sehpayı cam seçmek salonu ferah gösterir. Dekorasyona ferahlık katmak, boşlukları kapatmak ya da sıcaklık getirmek için, bunların hepsini aynı anda yapabilecek kilit aksesuar ise yeşil ev bitkileridir. Odanın büyüklüğüne göre seçeceğiniz ev bitkileri iç dekorasyonda önemli bir yardımcınız olabilir.

duvarkagidi

Enine çizgili duvar kağıtları salonu veya bir başka odayı geniş göstermek için diğer bir ipucudur. Perdelerin doğru yükseklikte asılması da yine odanın basık görünüp görünmemesi açısından önemlidir. Alçak tavanlı evlerde perdeler tavanın hemen altından itibaren başlamalıdır.

koyu-duvar

Duvar boyası seçerken, odayı karartmamak adına açık ve pastel tonda renkler tavsiye edilir. Öte yandan odada duvarların birini koyu bir tonda boyamak odanın genelini geniş gösterir. Mobilya ve aksesuarları duvar renginin daha açık ya da daha koyu tonlarıyla eşleştirmek odayı şık ve görkemli gösterir.

aksesuarlar

Aksesuarları minimumda tutmak, az ve öz aksesuar kullanmak iç dekorasyon açısından önemli bir ipucudur. Aksesuar alırken odada hangi renkle, hangi eşyalarla eşleştireceğinizi düşünmeli, her beğendiğiniz küçük parçayı eve taşımamalısınız.

perde-bolme

İç dekorasyonda yaratıcı fikirleri araştırmak ve akla ilk gelen pahalı çözümler yerine neler yapılabilir, önce bir düşünmek gerekir. Örneğin oda bölmek için kullanılan şık perdeler hem otantik görünür hem de bütçeden tasarruf sağlayabilir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

18 Responses

 1. nazan

  29/11/2013 00:29

  Koltuk takımı beyaza yakın renk. Halı, perde ve duvar rengi nasıl olması gerek?

 2. admin

  30/11/2013 12:25

  Nazan Hanım açık renk koltuklarla pek çok farklı seçeneğiniz var, cevaplaması zor. Örneğin duvarda desenli duvar kağıdı kullanabilirsiniz. Koyu renk halı ile koltuklara kontrast yapılabilir. Halı renginde yastıklar ve aksesuarlar seçebilirsiniz. Renklere gelince lütfen aşağıdaki yazımızdaki fotoğraflara bakın, turkuvaz, lila, yeşil, çikolata rengi gibi pek çok seçenek var. Zevkinize göre seçim yapmalısınız.

  http://www.yapidekorasyon360.com/bej-rengi-salonlarda-ferahlik-one-cikiyor/

 3. tülay ünlü

  11/01/2014 21:52

  Merhaba, salonumu nasıl tamamlayacağımı bilemiyorum krem ve mürdüm renklerde modern tarzda koltuk takımım var. Perde olarak ekru düz tül kullandım fonlarım duck kumaşından çiçekli koltuklara uygun yer ve kapı koyu renk, yemek odası yer kadar koyu olmayan kahve. Dekorasyonda nasıl obje ve halı kullanmalıyım?

 4. Eren Mutlu

  17/01/2014 23:59

  Fon Perde ve koltuklar turkuaz, mobilyalar bej. Duvarlar açık şampanya, yerler açık renk laminant. Tül çok açık bej. Halı ne renk olmalı? Fon perde ve koltuk aynı turkuaz tonunda! Doğru mu yaptık acaba tereddütteyiz. Bitmiş halini 10 gün sonra görebileceğiz.

 5. admin

  19/01/2014 18:14

  Eren Bey, sıraladığınız seçimlerde hata varmış gibi gelmiyor kulağa. Mobilyaların tarzını belirtmemişseniz ama modern, sade tasarımlarsa siyah beyaz çizgili ya da zebra desen bir halı bu tabloyu çok çarpıcı kılabilir. Eğer mobilya tarzı klasikse ya da söylediğim halı iddialı geliyorsa yine bej tonda, çok koyu olmayan bir halı öneririm. Az miktarda pembe ve altın rengi aksesuar ya da turuncu aksesuar da turkuazı dengeler.

 6. admin

  19/01/2014 19:38

  Tülay Hanım bej ya da krem rengi, düz bir halı kullanabilirsiniz. Sözünü ettiğiniz eşyalara göre altın / bal rengi yastık, çerçeve veya orta sehpa aksesuarları kullanılabilir. Veya mürdüm renginin daha açık tonlarında, pembeye yakın aksesuarlar kullanabilirsiniz. Cam veya seramik objeler evinize yakışacaktır.

 7. Serap Sert

  20/01/2014 03:44

  Merhaba salonumda perde ve halıda kararsız kaldım. Mobilyam spor tarzda ve beyaz lake, koltuklar turkuaz salonumun duvarlar çok açık gri, zemin gri parke çok karışık renklerden hoşlanmıyorum. Halı, perde ve aksesuar renginde yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

 8. gamze

  14/04/2014 11:57

  Koltuklarım pudra mavi berjerlerim çiçekli. Ne renk stor ve halı almalıyım? Duvarlarımı çakıl taşı düşünüyorum mantıklı mı?

 9. admin

  16/04/2014 10:45

  Gamze Hanım son günlerde pudra mavisi koltuklu bir dekorasyon örneğinde, beyaz duvar, koyu kahve stor ve açık kahve halı kullanılmıştı. Çok şık bir kombinasyon olduğunu söyleyebilirim. Halı için siyah beyaz, gri, mavi-beyaz ve bej gibi seçenekler değerlendirilebilir. Çakıltaşı duvar maviye uyumludur. Koyu kahve stor evi karartır derseniz koyu mavi, krem, bej veya beyaz tonlarını seçebilirsiniz.

 10. burcu

  11/09/2014 22:04

  Merhaba benim koltuklarım mavi turkuaz arası bir renk berjerlerim ise beyaz üzerine narçiçeği renk çiçek desenli. zemin koyu kahve ama venge kadar sert kahve değil. Ünitem, yemek masam ve konsolum beyaz ve aynı alanda kullanıyorum.sorum şu? Henüz perdemi ve halımı almadım. evim full deniz manzaralı ve manzarayı öldürmemek adına kruvaze tül yaptırmayı düşünüyorum. Fon kanat olarak gene mavi seçersem çok boğucu oluyor koltuklarım ve yemek masası sandalyelerim mavi-turkuaz zaten. Halı ve perdelerin sizce ne renk olmalı? eve geldiğimde sımsıcak şirin bir yere girmiş hissi yaşamak istiyorum 🙂 teşekkürler şimdiden.

 11. yd360

  13/09/2014 01:38

  Burcu Hanım fon perdede nar çiçeği renginin açık bir tonunu veya bal rengine yakın bir bej kullanabilirsiniz. Turkuaz soğuk renk grubundadır, beyaz da yine steril bir renktir. Nar çiçeği tonlarını fazlalaştırarak sıcaklığı da arttırmış olursunuz. Halıda yine çok açık bir bej önerebilirim. Salon renklerinize uyacak bir başka halı rengi de gri tonda halılar olabilir. Burada karşınıza çıkacak ürünlere göre değerlendirebilirsiniz.

 12. Meltem

  29/11/2014 20:43

  Merhaba benim koltuklarım spor beyaz (kreme yakın) ve üstünde kırmızı sarı ve mavi olmak üzere 3 sade renk kırlent var. Perdelerimi düz beyaz tül aldım. Halımı krem üstünde küçük çiçekler var pastel renk. ortada krem sehpa. Yemek masası ve sandalyesi var krem kahve. Perde nasıl bi şey almalıyım ev eksik gibi. konsol alsam mı? Evimi çok dizayn edemedim :(( Yine yatak odam kahverengi. Odayı ferah canlı göstermek için perde seçimi yapmalıyım. Yardımcı olursanız sevinirim.

 13. yd360

  02/12/2014 21:21

  Meltem Hanım halınızın renklerinden yola çıkarak çiçek renklerinden birini seçip perdede kullanabilirsiniz. Örneğin bebe mavisi, lila ya da toz pembe gibi bir renkle eve canlılık katılabilir. Kırlentlerinizi de perde rengine göre değiştirmenizi öneririm. Konsol ihtiyacınız var mı, salon boş mu kaldı? İhtiyacınız olmayan, yeri olmayan eşyayı almayın. Bunun yerine ev bitkileri, ayna asmak, puf gibi küçük parçalarla salonu canlandırmayı deneyin. Yatak odasında canlı bir renk kullanmak istiyorsanız lila, fuşya, turkuaz, su yeşili gibi hemen her canlı renk kahverengiye uyumludur. Yeşil tonları yatak odası için özellikle tavsiye edilen bir renktir.

 14. Tuba

  14/04/2015 22:00

  Merhaba, oturma odamda L koltuğum var acı kahve, perdelerim beyaz halım da beyaz kırlentlerim de gümüş rengi ama halımın ve kırlentlerimin rengini değiştirmek istiyorum ama bana odamın ortamı çok sıkıcı geliyor, daha iç acıcı ve sıcak ferah bir ortam yaratmak için ne yapabilirim, tavsiyelerinizle yardımcı olursanız sevinirim.

 15. yd360

  15/04/2015 22:27

  Tuba Hanım kahve – beyaz bir halı ile cam göbeği renkte kırlentler olabilir. Dilerseniz halınız da cam göbeği ağırlıklı ama kahve beyaz desen içeren bir model olabilir. Başka bir alternatif yine kahve beyaz (ya da beyaz) bir halı ile yanık turuncu renk kırlentler olabilir.

 16. Tuba

  11/05/2015 20:38

  Merhaba, çalışma odama beyaz kitaplık ve aynı renkte beyaz bir divan aldım fakat çalışma masası olarak aynı takımın masasını mı almam daha uygun olur yoksa masif ahşap bir masa alıp takımından farklı beyaz renkte de ayaklar mı alsam farklılık yaratır. Öbür türlü yine kendi takımının beyaz masasını mı alsam güzel durur yoksa ahşap masif bir masamı kendisine uygun beyaz renkte ayaklar takıp kendimce bir kombin yapsam diğeriyle çok takım takım mı durur diye kararsızlığa düştüm size danışmak istedim, teşekkürler.

 17. yd360

  12/05/2015 17:07

  Tuba Hanım kahverengi bir masa kullanabilirsiniz ancak böyle bir eşleştirme yapınca mobilya tarzı çok önemlidir. Beyaz kitaplık tarzına uyumlu, benzer çizgilerde bir masa olması iyi olur. Masanız alakasız durursa, hem renk hem tarz farklı, kafanızdaki görüntü oluşmaz. Sandalyenin de beyaz olmasını tavsiye ederim. Mobilyaların takım olup divanın renkli olduğu bir düzenlemede takım görüntüsü bozulabilirdi ama geç kalmış değilsiniz 🙂

Comments are closed.