Hardal Rengi ile Dekorasyon Önerileri

Sarı, sıcak renkler arasındadır ve koyu sarı olarak da nitelendirebileceğimiz hardal sarısı, ev dekorasyonuna sıcaklık katan bir renktir. Her nedense hardal sarısı dekorasyon sırasında hemen akla gelmez. Çoğu kez demode olarak etiketlenir. İşin gerçeğini hardal renginin kullanıldığı örneklerle bulmaya çalışalım.

Hiç şüphe yok ki, ev dekorasyonu sırasında çoğu kişinin gözden kaçırdığı hardal rengini evde kullandığınızda dikkat çekici bir adım atmış olursunuz. Hardal rengi altın rengine çok yakın bir renktir. Klasik tarzda döşenen mekanlara yakışacaktır.

Hardal rengi koltuk takımı iddialı bir seçim olabilir ama tek parça, örneğin bir kanepe, tekli koltuk ya da puf benzeri bir mobilya ile odaya hardal sarısı eklenebilir. Gri, bej, krem rengi ya da siyah beyaz oturma odalarında çoğu kez aksesuar rengi seçimi sorun olur. Hardal sarısı bu renklerle rahatlıkla kullanılabilir.

Hemen sözünü ettiğimiz gri ve hardal rengi uyumuna bir örnek görelim. Aslında hardal rengini biraz araştırdığınızda, dekorasyon alanında en çok gri renk tonlarıyla bir araya getirildiğine siz de şahit olabilirsiniz. Grinin ihtiyacı olan sıcaklığı hardal rengi çok kolay bir şekilde sağlar. Siz de benim gibi gri-kırmızı ikilisinden bıktıysanız, gri koltuklarınızı renklendirmek için hardal sarısına bir şans verebilirsiniz.

Duvarda hardal rengi kullanacaksanız banyo, antre, yemek odası ya da yatak odası gibi odalar hardal renk duvarlar için uygun olacaktır. Hardal sarısı koyu tonda bir sarı olduğunda odayı kapatmamak için duvarda bu rengi kullandığınızda mobilyaları açık ve nötr renklerde seçmeniz daha uygun olur.

Yine gri bir koltuk ve hardal rengi yastıklar. Ancak bu kez ahşap ve hardal rengi ikilisinin uyumuna değinmek istedim. Ahşap zemin veya ahşap mobilyalar kahverengi ya da sarı ile oldukça yakışan hardal rengiyle elbette estetik bir görüntü ortaya çıkarır.

Yemek odaları genellikle sevdiklerimizle bir araya gelip ağız tadıyla yemek yediğimiz ve keyifle sohbet etmek istediğimiz odalardır. Böyle bir odayı sıcak bir renkle çevrelemek iyi bir fikirdir. Hardal rengi duvar bu nedenle yemek odalarına çok yakışır. Ancak duvar boyası seçerken seveceğiniz bir ton bulana kadar pes etmemelisiniz. Her boya kataloğundaki hardal rengi birbiriyle aynı değildir.

Genellikle koyu renklerle uyumundan söz ettik ama hardal rengi beyaz, krem, fildişi gibi açık renklerle ya da mercan, turkuaz, ördek yeşili gibi çarpıcı renklerle de bir araya gelebilir. Kombinasyon yaparken önemli olan renkleri dengeli kullanmak ve göz yorucu düzenlemeler yapmaktan kaçınmaktır.

© Bu Yazının Her Hakkı Saklıdır. 

Bizi Facebook'ta Bulun

Yorumlar: 8

Görüşlerinizi paylaşın »

 
 • sümeyra korucu

  Merhaba, benim fazla güneş almayan bir odam var. Duvar rengi su yeşili perdesi beyaz ile mavi. Odaya girince soğuk hissi
  veriyor. Sıcaklık katması için hardal sarısı İngiliz tarzı mobilya düşünüyorum. Yalnız mobilyalar beyaz. Uyum sağlar mı ve çok karışık durur mu?

   
   
   
 • admin

  Sümeyra Hanım merhaba. Beyaz renk ile her rengi kullanabilirsiniz. Hardal rengi beyaz mobilya ve su yeşili duvar ile gayet şık duracaktır. Hardal rengi mobilyanın eğer görünen ahşap vb gövdesi varsa, tabii onu da beyaz seçin. Bu şemada kahverengi ahşap kalabalık yaratabilir. Mavi perde, yeşile kaçan bir maviyse, o da sorun çıkarmayacaktır. Güle, güle oturun.

   
   
   
 • BURCU KARABEKİR..

  Merhabalar benim yemek odam lake siyah beyaz, koltuk takımlarım ise hardal yeşili büyük yastıklı. Yastıklarının içinde koyu kahve,hardal yeşili ve bej renkleri var. Duvarım da bej rengi. Perdelerde koltuklarımla aynı renk hardal yeşili. Tüllerim bej. Orta sehpamı değiştireceğim fakat bir türlü ne renk alacağıma karar veremedim. Salonumda aksesuar olarak çerçeveler çok onları ve diğer aksesuarlarımı ne renk yapayım. Bana yardım ederseniz çok sevinirim.

   
   
   
 • admin

  Burcu Hanım merhaba,
  Salonunuzda şimdiden kullanabileceğiniz pek çok renk var, o nedenle yeni bir renk önermek doğru olmayabilir. Yemek odanız ve salon ne kadar iç içe bilemiyorum ama salon küçükse cam bir sehpa düşünebilirsiniz. Bu şekilde yemek odasıyla karmaşa yaratmaz. Ferah bir salonsa yastıklardaki kahverengiyi baz alarak, tatlı bir tonda, koyu kahverengi bir sehpa alabilirsiniz. Aksesuar için de yine evinizdeki renklerden yola çıkın. Bronz renk aksesuarlar salona uyacak ve ışık katacaktır.

   
   
   
 • Ayşe

  Merhaba benim de bir sorum ve çok acil cevaba ihtiyacım var. Salon koltuklarımın kumaşını değiştirmek istiyorum fakat masam, sandalyelerim ve ünitem kahverengi beyaz, aynı zamanda koltuklarımın kenarları beyaz deri. Bu kahverengi beyaz mobilyaya ne renk kumaş yaptırabilirim? 2 tekli koltuğum var onun da kenarları beyaz deri. Ben iç açıcı ferah renkler istiyorum. Aslında aklımda hardal rengi var ama olur mu bilemiyorum. Bir de şöyle söyleyeyim, 3′lü koltuklarımı bir renk, teklileri ayrı renk, yastıklarımı da 2 renge uygun olsun istiyorum ama bir türlü karar veremiyorum. 1 ay içinde bebeğim olacak ve çok az vaktim var. İnş hemen değerlendirip cevap verirsiniz. Teşekkürler.

   
   
   
 • admin

  Ayşe Hanım kahverengi – beyaz mobilya ile söylediğiniz gibi hardal rengi, bal rengi, leylak rengi, cam göbeği, pastel yeşil, kiremit rengi gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Kanepenizi beyaz veya kahverengi ya da bej yaptırıp (mobilyalara uygun olarak) teklilerde canlı bir renk kullanmanızı öneririm. Bu canlı renkte küçük yastıklarla kanepeyi ve teklileri eşleştirebilirsiniz. Mobilyalarınızdaki kahverengi, koyu kahve ise teklilere bal rengi ya da cam göbeği gibi açık bir renk seçmeniz ferahlığı arttırır. Koltukların modeli de önemli. Karar verdiğiniz renkleri kaplatmadan önce, o renkte bir örtüyü, kumaşı, giysiyi koltuklara sererek nasıl duracak, renk tonu iyi duruyor mu test etmeyi deneyebilirsiniz.

   
   
   
 • Eylül

  Merhaba,
  Mayıs ayında düğünüm var evin dekorasyonu ile ilgili yardımcı olur musunuz?
  Salon için aldığım koltuk takımının bir koltuğu hardal ve bir koltuğu kahverengi renklerinde iki rengin uyumu çok hoşuma gitti ancak TV ünitesi beyaz :) Salon amerikan mutfak. Mutfak dolapları da beyaz genel görüntü itibari ile beyazlar birbirine uyum sağlar diye düşündüm. Bu renklere turuncu rengini katsam nasıl olur soft turuncu bir duvar kağıdı beğendim TV ünitesinin olduğu duvara düşünüyorum sizce olur mu ve salonda perde halı renklerinde neye dikkat etmeliyim? Koltuklarım desensiz yardımcı olursanız çok sevinirim.

   
   
   
 • admin

  Eylül Hanım turuncu rengi salona katmanızda bir sakınca yok. Ancak turuncunun enerjisi zamanla yorucu olabilir. Bu nedenle, seçtiğiniz ürünü ve rengini sevdiğinizden emin olun. Yumuşak bir ton beğenmeniz çok iyi olmuş. Hardal ve turuncu salonda olduktan sonra artık perde ve halıda nötr renkler kullanabilirsiniz. Daha fazla renk eklemek riskli olabilir. Koltuklar desensiz olduğuna göre örneğin bej üstü hardal / turuncu gibi desenli bir perde ya da halı da kullanılabilir. Bu biraz karşınıza nasıl ürünler çıkacağına bağlı.

   
   
   
 • Yorumunuzu Ekleyin
   
  Gravatar
  Adınız
   
   
   

   
   
 
Yapı Dekorasyon 360

Yapı ve dekorasyon üzerine farklı fikirler, yeni ürünler, fiyatlar, trendler, sektör haberleri, pratik bilgiler bulabileceğiniz güncel blog.

Gizlilik Politikası

Sitemizin gizlilik politikası hakkında bilgiler ve kullanım koşulları ile ilgili çekinceler.

Gizlilik Politikası
İletişim

Sitemiz ile ilgili her türlü görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilir, yeni yazı talebinde bulunabilirsiniz.

İletişim