Hardal Rengi ile Dekorasyon Önerileri

, , 90 Yorum

Sarı, sıcak renkler arasındadır ve koyu sarı olarak da nitelendirebileceğimiz hardal sarısı, ev dekorasyonuna sıcaklık katan bir renktir. Her nedense hardal sarısı dekorasyon sırasında hemen akla gelmez. Çoğu kez demode olarak etiketlenir. İşin gerçeğini hardal renginin kullanıldığı örneklerle bulmaya çalışalım.



Hiç şüphe yok ki, ev dekorasyonu sırasında çoğu kişinin gözden kaçırdığı hardal rengini evde kullandığınızda dikkat çekici bir adım atmış olursunuz. Hardal rengi altın rengine çok yakın bir renktir. Klasik tarzda döşenen mekanlara yakışacaktır.



Hardal rengi koltuk takımı iddialı bir seçim olabilir ama tek parça, örneğin bir kanepe, tekli koltuk ya da puf benzeri bir mobilya ile odaya hardal sarısı eklenebilir. Gri, bej, krem rengi ya da siyah beyaz oturma odalarında çoğu kez aksesuar rengi seçimi sorun olur. Hardal sarısı bu renklerle rahatlıkla kullanılabilir.

Hemen sözünü ettiğimiz gri ve hardal rengi uyumuna bir örnek görelim. Aslında hardal rengini biraz araştırdığınızda, dekorasyon alanında en çok gri renk tonlarıyla bir araya getirildiğine siz de şahit olabilirsiniz. Grinin ihtiyacı olan sıcaklığı hardal rengi çok kolay bir şekilde sağlar. Siz de benim gibi gri-kırmızı ikilisinden bıktıysanız, gri koltuklarınızı renklendirmek için hardal sarısına bir şans verebilirsiniz.

Duvarda hardal rengi kullanacaksanız banyo, antre, yemek odası ya da yatak odası gibi odalar hardal renk duvarlar için uygun olacaktır. Hardal sarısı koyu tonda bir sarı olduğunda odayı kapatmamak için duvarda bu rengi kullandığınızda mobilyaları açık ve nötr renklerde seçmeniz daha uygun olur.

Yine gri bir koltuk ve hardal rengi yastıklar. Ancak bu kez ahşap ve hardal rengi ikilisinin uyumuna değinmek istedim. Ahşap zemin veya ahşap mobilyalar kahverengi ya da sarı ile oldukça yakışan hardal rengiyle elbette estetik bir görüntü ortaya çıkarır.

Yemek odaları genellikle sevdiklerimizle bir araya gelip ağız tadıyla yemek yediğimiz ve keyifle sohbet etmek istediğimiz odalardır. Böyle bir odayı sıcak bir renkle çevrelemek iyi bir fikirdir. Hardal rengi duvar bu nedenle yemek odalarına çok yakışır. Ancak duvar boyası seçerken seveceğiniz bir ton bulana kadar pes etmemelisiniz. Her boya kataloğundaki hardal rengi birbiriyle aynı değildir.

Genellikle koyu renklerle uyumundan söz ettik ama hardal rengi beyaz, krem, fildişi gibi açık renklerle ya da mercan, turkuaz, ördek yeşili gibi çarpıcı renklerle de bir araya gelebilir. Kombinasyon yaparken önemli olan renkleri dengeli kullanmak ve göz yorucu düzenlemeler yapmaktan kaçınmaktır.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

90 Yorum

 1. nazan

  03/03/2015 21:40

  Merhaba az önce bir oturma grubu aldım renkleri de kendim ayarladım ama emin olamadım berjerler hardal sarısı 3 lü kanepeler oturacak yeri koyu krem arkadaki büyük yastıkları ördek yeşili küçük kırlentleri bu renklerin birini ön biri arka yüzüne koydurdum yani krem hardal krem yeşil ve yeşil hardal şeklinde ama ne renk halı ve perde kullansam bilemedim yardımcı olursanız sevinirim.

 2. yd360

  05/03/2015 19:51

  Nazan Hanım koyu krem veya krem üzeri yeşil bir halı ile vizon ya da açık rem renk perdeler olabilir.

 3. mert

  16/03/2015 20:31

  Merhaba, açık gri 3lü ve 2 berjer hardal ikili (altın sarısına yakın) koltuklarım ve ceviz kırık beyaz yemek masası ve kırık beyaz kumaş sandalyeler için halı perde ve duvar rengi kombinasyonum nasıl olmalı? Şimdiden teşekkürler.

 4. yd360

  17/03/2015 18:43

  Mert Bey, koltuklardan bir tık dahakoyu gri halı, koyu krem renk perde ile kırık beyaz ya da çok açık krem renkte duvar tonları düşünülebilir.

 5. guler

  22/03/2015 14:38

  Mrb benim koltukların biri ördek yeşili diğeri hardal berjerlerim de iki tonun karışımı krem üzerine çiçekli buna uygun halı ve perde öneriniz ne olabilir?

 6. yd360

  26/03/2015 17:56

  Güler Hanım renkli koltuklarınıza krem tonlarında halı ve perde öneririm. Dilerseniz perde ya da halıda yeşil ya da sarı çok hafif, çiçek deseni il gözü almayacak şekilde desen olabilir.

 7. emrah

  04/04/2015 11:53

  Füme hardal L oturma grubu düşünüyoruz ama duvarlar ve perdelerde nasıl bir renk kullansak iyi olur teşekkür ederim.

 8. yd360

  08/04/2015 13:00

  Emrah Bey yazımızda da yer alan krem, kırık beyaz veya açık gri duvar renkleri evinize yakışacaktır.

 9. ruveyda

  09/04/2015 13:26

  Siyah ve hardal sarısı üçlü koltuğum var. Ne renk berjerle güzel bir uyum ve geçiş sağlayabilirim?

 10. yd360

  10/04/2015 22:54

  Ruveyda Hanım beyaz üzeri hardal sarısı desenli bir berjer olabilir.

Yorum Bırakın

(*) Gerekli, E-posta adresiniz yayınlanmayacak