Hangi Su Sağlıklı?

, , Hangi Su Sağlıklı? için yorumlar kapalı

Damacana su firmalarının sağlıksız su satışı yaptığı haberi ile birlikte son günlerde herkesin aklında aynı soru var. Evde hangi suyu içeceğiz ya da hangi su sağlıklı? Tüm kurallara uyan bir su firmasının dağıttığı su bile sağlığa zararlı olduğu bilinen ‘plastik’ damacananın içinde geliyor. Şebeke suyunun ise adı çıkmış dokuza inmez sekize.Musluk Suyu Doğrudan (Arıtmadan) İçilir mi?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yakın zamanda yaptığı bir açıklamada şebeke suyunun gönül rahatlığıyla içilebileceğini söyledi ama bu açıklama ikna edici değil. Örneğin Ömerli Barajı’na Sultanbeyli’den bir lağım sızıntısı olduğu daha geçen sene gazetelere haber oldu. Sızıntıları ve olabilecek alt yapı sorunlarını düşününce büyük şehirlerde şebeke suyunun pırıl pırıl olduğuna inanmak zor. Sadece İstanbul’un değil pek çok şehrimizin şebeke suyu ile ilgili bu tip haberlere rastlanabilir.

Her şey tamam olsa bile şehir suyu klor ile dezenfekte ediliyor. Musluktan doğrudan su içmek zorunda olanların suyu ilk olarak toprak kapta en az bir saat dinlendirmeleri gerekiyor ki klor uçsun. Toprak kap nefes aldığı için klor uçuyor. Örneğin aynı işlemi cam sürahide yapmaya kalktığınızda su havalanmıyor ve klor suda kalıyor. Musluk suyunu kaynattıktan sonra içme suyu olarak kullanmak da başka bir formül.Şunu hemen belirteyim, bu konuda ne kadar makale okuduysam tüm doktorlar ağız birliği etmişcesine öyle ya da böyle musluktan doğrudan su içilmemesini tavsiye ediyorlar. Başta da söylediğimiz gibi musluktan akan sudaki tek sorunun klor olduğuna inanmak mümkün değil. Şehir suyuna insan sağlığı üzerinde kalıcı hasarlar yapabilecek ağır metallerin karıştığını açıklayan pek çok uzman ve kuruluş var.

Su Filtresi Kullanarak Musluk Suyu İçmek Sağlıklı mı?

 

Musluk suyu söz konusu olduğunda kulağa sağlıklı gelen bir seçenek ise musluk suyundan içme suyu elde eden su filtrelerinden kullanmak. Bu nokta önemli çünkü her filtre musluk suyunu içme suyuna dönüştürmüyor. Bazı filtreler musluk suyundaki kireci azaltarak sadece kullanma suyuna çeviriyor. Böylelikle musluktan akan su çamaşır ya da bulaşık makinesine zarar vermiyor.

Piyasadaki su arıtma cihazları arasından iyi bir içme suyu filtresini nasıl seçeceğinize gelince:

  • İyi bir su filtresi ‘reverse osmosis‘ teknolojisini kullanmalıdır. ‘Ters ozmoz’ da denilen bu sistem bir marka değil, günümüzde iyi içme suyu elde edilmesi için kullanılan son teknolojiye verilen addır. Farklı markaların cihazları ‘reverse osmosis’ teknolojisini kullanıyor olabilir. Alacağınız ev tipi ‘içme suyu arıtma cihazında’ bu teknolojinin kullanıldığından emin olun.
  • Aldığınız ürünün kalite kontrol belgelerini mutlaka sorun. TSEK onaylı olmasının yanı sıra NSF (ABD Ulusal Bilim Vakfı) ve FDA  (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) belgelerinin olması da iyi bir filtre satın aldığınızdan emin olmanızı sağlayabilir.
  • Bu filtreleri aldığınız ürünün teknik servisi tarafından takılması, yedek parçasının kolay bulunması ve filtrelerin her yıl (gerek görülürse 6 ayda bir) değiştirilmesi de önemli noktalardır.
  • Ev tipi su arıtma cihazlarının sağlık açısından bir dezavantajı ise, şebeke suyundaki zararlı maddeleri ve metalleri filtrelerken sudaki vücut için yararlı ve gerekli mineralleri de filtrelemesidir.
  • Garantisi olmayan, ucuz, Çin malı ve herhangi bir kalite ve kontrol belgesi bulunmayan ürünlerden kaçınmanız tavsiye edilir.

Açıkçası damacana su almayıp musluk suyu içmek isteyenler için en sağlıklı çözüm iyi bir içme suyu arıtma cihazı olarak görünüyor.

Plastik Damacana Sular Sağlıklı mı?

Şebeke suyunun kirliliği sıkça haber olup da su firmaları kaynak sularını plastik damacanalarla dağıtmaya başladığından beri çoğu evde damacana su kullanılır oldu. Burada dikkat edilmesi gereken iki önemli noktaya var. Biri suyun kalitesi diğeri ise damacanın kalitesi. Plastik damacanın kesinlikle yıpranmamış, eskimemiş olması gerekiyor. Plastik, insan sağlığına zararlı, kanserojen pek çok madde barındırdığından yıpranmış damacanalarda bu maddelerin suya karışma olasılığı oldukça yüksek.

Plastik damacana su alanlar için en büyük tavsiye, plastik damacanada gelen suyu hemen cam damacanaya aktarmaları. Büyük, cam damacana nerede bulunur diye soracak olursanız Paşabahçe‘de uygun fiyatlara 510 ve 19 litrelik cam damacanalar bulunduğunu söyleyelim. (10 litrelik cam damacana fiyatı 60 TL. )

Sağlık Bakanlığı Hangi Marka Damacana Sularda Uygunsuzluk Tespit Etti?

Damacananın kalitesini gözle görmek daha kolay ama suyun kalitesini nasıl bileceğiz? İşte burada Sağlık Bakanlığı devreye giriyor. Sağlığa zararlı maddeler içeren su sattıkları belirlenen firmalar arasından şu ana dek şu markalar açıklandı: Alka Madran, Alps, Bahçeayran, Beysu, Buzada, Buzdağ, EDK Lara, Erpınar, Esensu, Gençsu, Hazar Vox Nida, Hünkar, İdeal, İvriz Su, Kabalak, Kardelen, Karlık Madran, Kervansaray, Özayran, Revan ve Yalısu. Gerekli koşulları yerine getirdikleri takdirde bu firmalar yeniden su dağıtımı yapabilecek.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: