Genç Kız Odası Duvar Renkleri

, , 6 Comments

Genç kız odasına uygun duvar renklerini incelerken beyaz, krem, bej gibi nötr renklerden çok parlak renklere bir göz atacağız. Genç odası için duvar rengi seçerken odanın büyüklüğü, ışık alıp almadığı ve tabii ki odayı kullanacak olan gencin zevki göz önüne alınmalıdır.Genç odaları evin diğer odalarından farklıdır. Evlerimizde açık renk duvarları tercih ederek daha aydınlık, daha geniş mekanlar yaratmaya çalışırız. Ancak genç odaları küçük de olsa parlak ve canlı renkleri kaldırabilir. Yine de örneğin turuncu gibi zor ve iddialı bir duvar rengi kullanıldığında odanın tamamını değil de sadece tek bir duvarı bu parlak renge boyamak odayı karartmaz ve boğucu olmaktan kurtarır.Kırmızı duvar da genç kız odasında kullanılabilecek ama tıpkı turuncu gibi tüm oda bu renge boyandığında odayı kapatacak bir renktir. Oysa yukarıdaki gibi sadece gardırobun ya da yatağın dayalı olduğu duvarı kırmızıya boyayarak rengin enerjisini odaya katabilirsiniz. Yatak odalarında parlak ve koyu renklerin çok fazla kullanılması uykuya geçişi zorlaştırabilir.

Sadece genç kızlar değil pek çok yetişkin için de mor en gözde renktir. Eğer odada mor kullanmaya karar verirseniz lila gibi morun açık bir tonunu tüm odada kullanabilirsiniz. Hemen akla gelmez ama lila ile mavi aksesuarlar yan yana çok hoş durabiliyor. Eğer lila kesmiyorsa ve şöyle canlı bir moru duvarda görmek isteyen bir genç kız söz konusuysa, yine tek duvar formülüne baş vurulmasını öneririm. Bu tip canlı ve koyu renklerle beyaz mobilyalar birbirini daha iyi dengeleyecektir.

Pembe renk kimi genç kızların favorisiyken kimi de bu renkten köşe bucak kaçar. Eğer sizin evinizde pembe seviliyorsa bu rengi duvarlara taşımadan önce farklı tonlara bir göz atın. Pembenin pastel tonları, gül kurusu, uçuk pembe gibi renklerle dekorasyonun geri kalanı daha kolay olur. Cart bir pembe göz yorucu olabilir. Pembe ile birlikte siyah beyaz, yeşil, kahverengi kullanılabilir.

Hoşuma giden örneklerden biri de yan duvarların değil de tavanın pembeye boyandığı örnek oldu. Bu şekilde renk hem fazla göze batmıyor hem de odaya çok özel bir görünüm kazandırıyor.

Yeşilin açık tonu yatak odası için tavsiye edilen renkler arasındadır. Yeşil renk doğayı, huzuru, dinginliği temsil eder. Parlak bir ton olmadığı sürece odanın havasını olumlu yönde etkileyecektir. Beyaz ya da kahverengi mobilyalarla rahatça kullanılabilir. Mavi ya da pembe aksesuarlarla tamamlanabilir.

Duvarda mavi kullanılacaksa doğru bir ton bulmak önemli. Bazı mavi tonları odaya soğuk, çiğ bir hava verebilir. Pastel mavinin yarattığı atmosfer daha çok hoşa gidebilir. Turkuaz mavisi ise kulağa hoş gelir ama iş uygulamaya gelince tonu tutturmak zor olabilir. Turkuaz renk duvar boyasının yine tek duvara uygulanması daha az risklidir.

Sarı rengin odayı çiğ bir havaya bürümemesi için sarı duvarlarla canlı aksesuar renkleri kullanmakta fayda var. Yukarıda mavi beyaz ikilisinin ya da yeşil pembe kombinasyonunun sarı ile ne kadar uyumlu olduğunu görebilirsiniz.

Fotoğraflarda renkli duvarlarla birlikte genellikle beyaz mobilyaların yan yana getirildiği dikkatinizi çekmiştir. Canlı renklerin enerjisi yoğun olduğundan beyaz gibi açık ve aydınlık bir renkle bu rengin dengelenmesi önemli bir ipucudur.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

 

6 Responses

 1. admin

  29/04/2013 18:43

  Aycan Hanım merhaba,

  Elbette renklerin sonu yok ve genç kız odası için seçenekleriniz buradakilerle sınırlı değil. Başka renklerdeki örneklere de en kısa zamanda yer vereceğiz, yorumunuz için teşekkürler.

 2. nilsu

  30/04/2014 13:27

  Canlı renkler ama daha canlıları olsa daha iyi olmaz mı?

 3. almilla

  19/07/2014 18:33

  Bence en güzel renk mor olan odanın rengiydi. Müthiş yaaaaaaa!

 4. ates ates

  21/03/2015 19:41

  Merhaba! Fikir ve önerileriniz çok hoş ben de bir gelin adayı olarak bu aralar çok kararsızım yatak odamı mor renkte düşünüyorum oda çok büyük sayılmaz ama çok da küçük değil sizce bu doğru bir karar mı? Şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkür ederim.

 5. yd360

  28/03/2015 11:37

  Sayın ates ates, duvarlarınızı ve mobilyanızı açık renk tutarsanız perde, halı ve yatak örtüsünde mor kullanmanızın bir sakıncası olmaz, odayı daraltmadan mor kullanmış olursunuz.

Comments are closed.