Fransız Balkon Modelleri

, , Fransız Balkon Modelleri için yorumlar kapalı

Fransa’nın dar sokaklarında geniş balkonlara yer olmadığı için sık sık Fransız balkonu diye ünlenmiş olan dar ve şık korkuluklu balkonlara rastlanır. Sadece Fransa’da değil elbette, dünyanın pek çok ülkesinde bu tip balkonlar görülebilir. En fazla yarım metre genişliğinde olan, en çok bir sandalyeye izin veren Fransız balkon modellerine ve nasıl güzel görünebildiklerine bir göz atalım.Şüphesiz Fransız balkonların en büyük özelliği çiçeklerle donatarak, dış cepheye ayrı bir güzellik katabilmenizdir. Şık korkuluklara asacağınız saksılıklar sayesinde yan yana getireceğiniz saksıların görüntüsü yoldan geçenlerin dairenize şöyle bir bakmadan geçememelerine yol açabilir.Bombeli koyu renk korkuluk bu Fransız balkonunu zaten şıklaştırmış ama bir de işin içine sarmaşık girince gerçekten de bakmaya doyum olmaz bir görüntü ortaya çıkmış.

Fransız balkonunuzu rengarenk çiçeklere bürüyebilirsiniz dedik ama tek renk çiçek kullanmak da başka bir görsel şölen oluşturabilir. Bu tamamen sizin zevkinize kalmış bir durum.

Uzun saksılıklardan sarkan ve saksıyı saklayan bitkiler kullanabileceğiniz gibi, dekoratif, desenli saksılar alıp onları da pekala balkonunuzda sergileyeblirsiniz.

Böyle bir çiçek yatağı oluşturmak kim istemez? Sabah hava almak için bir iki dakikalığına bile olsa balkona çıktığınızda bu çiçeklerin arasında pozitif bir ruh haline bürünmemek mümkün değil herhalde.

O kadar şık bir balkon korkuluğu yapılmış ki, bence de çiçeklerle tamamen örtülmemesi yerinde olmuş.

Her şeyiyle özel bir bina ve özel bir Fransız balkonu. Renkler, panjurlar, duvar süslemeleri ve korkuluk ayrı ayrı ilgi çekici. Bütün bunların üstüne çiçek eklenmesine gerek kalmamaış haliyle.

Bitkilerinizi balkon korkuluğuna asmayıp, zemine yerleştirebilir ve aşağı doğru sarkıtabilirsiniz. Bitki satın alırken nasıl kullanmak istediğinizi çiçekçiye danışarak alış veriş yaparsanız, amacınıza daha çabuk ulaşırsınız.

Fransız balkonlar genellikle bu kadar geniş olmaz ama eğer küçük bir masa ve sandalye sığdırabiliyorsanız ne ala. Balkon korkuluğuyla uyumlu, klasik tipte mobilyalar kullanmanızı önerebilirim. Tek kişilik de olsa arada bir kahve içmek için harika bir köşeniz olabilir.

Fransız balkonu olan binalarda kimi zaman dairelerin anlaşarak, aynı tip çiçekli balkon dekorasyonunu uyguladıklarına şahit olabilirsiniz. İşte o zaman apartman bütün mahallede şöhret olabilir! Yurt dışında daha çok göze çarpıyor ama İstanbul’da da son zamanlarda Fransız balkonların sayısında artış gözlemleniyor. Binalar birbirine yaklaştıkça geniş balkonlara artık bizde de yer kalmıyor anlaşılan.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: