Eve Sihirli Bir Dokunuş: Zemin Döşeme Örnekleri

, , Eve Sihirli Bir Dokunuş: Zemin Döşeme Örnekleri için yorumlar kapalı

Mobilyalarınızı ve aksesuarlarınızı değiştirmeden, boya badana yapmadan bir odada tepeden tırnağa değişiklik nasıl yapılır? Bilmece gibi sordum ama cevabı hemen vereyim: zemin döşemesi değiştirilerek. Kolay bir işlem olmadığının farkındayım. Yine de eski eşyalarıyla yeni bir eve taşınanların değişiklik arzusuna cevap verebilecek bir uygulama. Üstelik aşağıda bazı örneklerin, zemin döşemesini tümüyle sökülmesini gerektirmediğini göreceksiniz. Bu yenileme gücü sayesinde sihirli bir dokunuş olacağını iddia ettiğim zemin döşeme örneklerine sırayla göz atalım.Pek çok banyo fayans döşelidir. Fayans temizliği kolay ve suda bozulmayan bir malzeme olduğundan bu kadar sık tercih edilir. Üstelik farklı renk ve desenlerde piyasadaki pek çok model arasından kendi tarzınıza uygun bir tanesini seçebilirsiniz.

Bu fotoğrafta gördüğünüz fayans modelinin tarzı Meksika fayansları. her biri farklı desendeki küçük karolarla geleneksel bir banyoya sıcak bir hava ve çoğu banyodan ayırıcı bir karakter katılmış.Siyah beyaz damalı desende döşenmiş bir mutfak zemininin mutfaktaki tüm havayı değiştireceğine hiç şüpheniz olmasın. Burada kullanılan laminat zemin kaplaması beyaz mutfak dolapları ve siyah sandalyelerle birlikte sade ama çarpıcı bir görüntü ortaya çıkmış. Laminat temizliğinin ne kadar kolay olduğu düşünülürse, mutfak için son derece uygun çözümlerden biri olacağını söylemek yanlış olmaz.

Ahşap zeminler özellikle salon için en çok tercih edilen döşeme türlerinin başında gelir. Genellikle ağaç renginde kullandığımız parke döşemenizin siyah olması halinde nasıl bir görüntü ortaya çıkıyor merak ediyorsanız yukarıdaki örneği inceleyebilirsiniz. Bu koyu zeminin eve bir ağırlık kattığı ve özellikle geniş alanlarda ve açık renk mobilyalarla farklı bir tarz oluşturduğu ortada. Üstelik parkedeki en büyük sıkıntı olan çizikler de, siyah renkte daha az görünecektir.

Zemini söküp yeniden malzeme döşetmekle uğraşmak istemeyenler için bu kilim dekorasyonunu öneririm. Bohem bir tarzı ve doğuya has sıcaklığı yansıtan bu dekorasyon için farklı desenlerde ama birbirine uyumlu renklerde kilimleri yan yana sermeniz yeterli. Üstelik eskimiş zemininizi de kolayca saklamış olursunuz. Doğrusu benim en sıcak bulduğum uygulamalardan biri.

Turuncu renk dekorasyon en zor dekorasyon uygulamalarından biridir. Doğru seçimler yapılmadığı takdirde iç bayan ya da oldukça sırıtan bir görüntü ortaya çıkabilir. Yukarıdaki fotoğraftaki nefis, modern tarzda dekorasyonun önemli öğelerinden biri de renkli, kare desenli halı olsa gerek. Buradaki fotoğraflar yabancı kaynaklardan alındığı için, bu halı nerede satılıyor bilemiyorum ama Türkiye’de en azından bir benzerini gören olursa, lütfen bize haber versin!

Halılardan söz açılmışken, zemin döşeme dediğimizde seçeneklerinizin oldukça fazla olduğunu bilmelisiniz. Bu şeker pembesi şerit desenli halının odaya katkısının büyüklüğü inkar edilemez. Hem bir enerji katıyor hem de duvarlarla ya da kanepeyle kontrast yaratarak odadaki başka renkleri de vurgulamış, öne çıkarmış oluyor.

Antrelerde bu tip esprili fayans döşemeler bence her zaman çekici oluyor. Bu tatlı, mavi zikzak desen eve girer girmez bir ferahlık ve aynı zamanda bir sıcaklık hissi yayıyor. Yazlık evler için belki daha uygun olabilir ama antresi müsait olanlar kışlık evlerinde de temizliği kolay ve gözü okşayan bu döşeme stilini tercih edebilirler.

Burada ilginç örneklere yer verdiğimiz ortada. İşte onlardan biri daha. Kışın evlerimizi ısıtmak çok kolay olmadığından salonlarımızda beton ya da fayans döşemeye yer vermiyoruz ama yapıldığı zaman da ortaya gerçekten çok çarpıcı görüntüler çıkıyor. İpek kumaş, klasik mobilyalar ve bu mozaik desenli zemin hep birlikte olağanüstü bir görüntü ortaya çıkarmış. Yerden ısıtma sistemi yaptırabilecekler kışlık evde de bu döşemeyi kullanabilir.

Beton deyince gözünüzde nasıl bir zemin canlanıyor? Sizi bilemem ama ben yukarıdaki süt beyaz zeminin güzelliğinde bir yer döşemesi hayal etmemiştim. Bol ışık alan bu salonu daha da aydınlık kılan ve hemen her dekorasyon tarzında kullanılabilecek oldukça özel bir görünümü var.

Granit zeminler her zaman çok şık, çok temiz duruyor ve tabiri caizse evi zengin gösteriyor. Pahalı bir zemin malzemesi olduğundan ne yazık ki çok fazla evde karşımıza çıkmıyor ama bu yatak odasındaki beyazlı grili taşların görünümü gerçekten de enfes. Üstelik doğal malzeme, stresten arınmayı umduğumuz yatak odalarımız için her zaman uygundur. Taşların parlaklığını kaybetmemesi için, ayakkabı ile basmamaya özen göstermelisiniz.

 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: