Evde Nişan Töreni Dekorasyonu

, , Evde Nişan Töreni Dekorasyonu için yorumlar kapalı

Evde nişan töreni bizim geleneklerimizde sıkça düzenlenir. Şimdilerde daha az zahmetli ama biraz daha masraflı olan dışarıda bir restoran ya da gece kulübüyle anlaşılması da revaçta. Aslında nişan töreninin nerede yapılacağı biraz da davetli sayısına göre değişiyor. 50 kişilik bir davetli listesi varsa, evde tören düzenlemek epey yorucu olabilir. Evinizin büyüklüğüne ve davetli sayısına göre elbette pek çok düzenlemede farklılıklar olacaktır ama yine de genel olarak böyle bir gün için evi nasıl düzenleyebilirsiniz, bir göz atalım.Foto: neslos.com

Evde nişan töreni düzenlenecekse göz önünde bulundurulması gereken ilk düzenlemeler: oturma düzeni, yemek düzeni, yüzük takılması ve pasta kesilmesiyle ilgili düzenlemeler olacaktır. Kişilerin birbirilerinin yüzünü görecek biçimde salonda oturtulması en idealidir. Bunun için koltuklarınızın yeriyle oynamanız ve tanıdıklardan sandalye takviyesi yapmanız gerekebilir. Hiç kimse evini döşerken ‘Ya bir gün 30 kişi birden gelirse!’ diye düşünmez. Biraz mobilya desteğine ihtiyacınız olması normal. Rahat koltuklara misafirleri oturtun ve kız tarafı emanet mobilyaları kullansın 🙂

Yemek için herkesi yerinden kaldırıp masa başına oturtmak yerine, yemek masanızın üzerini donatıp açık büfe usulü herkesin kendi tabağını hazırlamasını sağlayabilirsiniz. Tabaklara alınması kolay, oturduğu yerde kişilerin kolayca yiyebileceği türde, salata, zeytinyağlı, börek, kuru köfte benzeri yemeklerden oluşan bir menü hazırlayın. Yemekler evde yapılabileceği gibi bir ‘catering’ yani hazır yemek firmasıyla da anlaşılabilir. İstediğiniz çeşitleri sizin istediğiniz saatte teslim ederler. Yeterince zigon sehpanız olduğundan emin olun. Gerekirse komşularınızdan takviye isteyin. Elbette ailenin yaşlı üyelerine ve küçük çocuklara servisi yakınları yapabilirler.

Foto: top10and10

Evinizin aydınlık olmasının tam vakti. Eğer ışılandırmanız yeterli değilse ve loş bir ortam varsa yine tanıdıklardan lambader lamba takviyesi alabilirsiniz. Evde bozuk ampul, çalışmayan priz gibi sizi son anda zor durumda bırakacak teknik aksaklıklar olmamasına özen gösterin. Tuvalet, banyo ve mutfaktaki ışıklandırmanın ve elektrik aksamının gerektiği gibi çalıştığına emin olun.Banyo ve mutfakta yine elektrikte olduğu gibi lavaboda, su tesisatında, sifon, musluk veya çöp öğütücünüzle sorun yaşanmayacağından emin olun. Eğer ara sıra takılan, sorun çıkaran kısımlar varsa hemen bir usta çağırmanın vaktidir.

Sade bir tören olacağına ve kimsenin salonun ortasında dans etmeyeceğine ne kadar emin olsanız da, siz yine de bir müzik çaları salonun köşesinde bir prize bağlı tutun. Slow danstan, eğlenceli havalara bir şarkı listesi oluşturun. Bu bir nişan partisi ve misafirler yeni nişanlı çiftin dans etmesi için ısrarcı olabilirler. Böyle bir günde kimseyi kırmak olmaz.

Foto: kaboodle.com

Dekorasyon kısmına gelince. Salonunuz, evin girişi ve banyonuz miasfirlerin en çok kullanacağı ve nişan gününe özel olarak dekore etmek için üzerinde duracağınız bölümler olacaktır. Evinizin renklerine uygun olarak çiçeklerden, parlak örtülerden ve kapı süslerinden yararlanabilirsiniz. Evi mutlaka karnaval yerine çevirmeniz gerekmiyor. Simli mumlar, aşk temalı duvar süsleri, melek figürleri, kalp figürü ve değişik bir masa örtüsü, peçete, yastık, biblo gibi dekoratif ürünlerden yararlanarak evi süsleyebilirsiniz. Etrafa birbiriyle uyumlu bir iki ayrıntı eklemeniz bile yeterli olabilir.

Böyle parlak ve kalpli ürünleri nereden alırım diyorsanız, artık ev aksesuarı satan çoğu mağazada var. Bunun dışında İstanbul’da Mısır Çarşısı, Kapalı Çarşı, Eminönü benzeri büyük çarşılarda özellikle süs satan mağazalara bakabilirsiniz. Yılbaşı süsleri arasında bile size malzeme çıkabilir.

foto: thesweetestoccasion.com

Bir çiçekçiden salonun farklı köşelerine koymak için irili ufaklı aranjmanlar yapmasını isteyebilirsiniz. Salonunuzun renklerine uyumlu çiçekler seçmeniz görüntüyü çok daha şıklaştıracaktır. Kalabalık ortamlarda mum biraz riskli olsa da, bu aranjmanlara mum da eklenebilir.

Yüzüklerin koyulacağı gümüş bir tepsi ve şık bir makas hazırlamayı ihmal etmeyin. Pasta kesilmeden önce yemek masasını boşaltıp yerine tatlıları koyun. Minik kurabiyeler, ufak pastalar, şerbetli tatlılar ve çikolatalar ayrı ayrı tabaklarda masaya koyulabilir. Yemek masasına davetlilerin yüzü dönük olursa daha iyi olur. Aksi halde pasta kesimi için yemek masasını kullanmak pek uygun olmaz.

Evde uygun bir oda varsa, çocuklar için hazırlayın. Buraya çeşitli oyuncaklar koyabilir onların hem sıkılmadan hem de büyükleri tahatsız etmeden oyalanmasını sağlayabilirsiniz. Bu odada çocuklar için tehlikeli olabilecek sivri köşe, kesici ya da minik parçalar, elektrikli alet benzeri konularda tedbir alın.

Bu güzel günde yolunda gitmeyen hiçbir şeyi fazla büyütmeyin. Kimse ne ayakta ne de aç kalacak değil. Hiçbir şey evinize, güler yüzlü ev sahiplerinden daha fazla şıklık katamaz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: